Jump to content


Photo
- - - - -

Vrnjacka Banja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
86 replies to this topic

#76 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 23 March 2013 - 09:19

meh, stvar gledišta - ja kad odem tamo, odem po odmaranje živaca i opuštenciju u kojoj te niko ne cima, tako da meni odgovara to mrtvilo - moj najlepši utisak je jedno jutro 1og januara kada smo posle propale NG proslave ( u kojoj smo, uzgred rečeno, pevaljku doveli do suza pošto joj je, mučenoj, repertoar sadržao ciglih 20 pesama) ja i hanuma prošetali mirnim, praznim i hladnim šetalištem i došetali do Švajcarije na doručak, pa okrenuli na još jedan krug po onom delu preko reke ...tu sliku prosto čuvam u glavi kao ilustraciju čistog zena i prizivam po potrebi... :D

Jeste, stvar gledišta. Bila u Banji jedne zime, i, iako volim mir i tišinu, Banja me više neće videti. Bila je sumorna kao primorje zimi. Žive duše nigde, ljudi natmureni... a o osmrtnicama kojima su bila "tapacirana" skoro svaka vrata, svako drvo, da ne pričam. Tamo sam prvi put videla da se prave osmrtnice i za šestomesečne pomene. Moj muž je pitao da li smo to došli u neko samrtničko mesto, ono gde se ljudi povlače da umru.

Goč je bio super. Nismo skijaši, ali smo svaki dan išli tamo.

Evo, baš ovaj vikend je bila prilika da odem u Banju, ali nisam.



#77 elpida

elpida
  • Members
  • 138 posts

Posted 23 March 2013 - 10:42

meh, stvar gledišta - ja kad odem tamo, odem po odmaranje živaca i opuštenciju u kojoj te niko ne cima, tako da meni odgovara to mrtvilo - moj najlepši utisak je jedno jutro 1og januara kada smo posle propale NG proslave ( u kojoj smo, uzgred rečeno, pevaljku doveli do suza pošto joj je, mučenoj, repertoar sadržao ciglih 20 pesama) ja i hanuma prošetali mirnim, praznim i hladnim šetalištem i došetali do Švajcarije na doručak, pa okrenuli na još jedan krug po onom delu preko reke ...tu sliku prosto čuvam u glavi kao ilustraciju čistog zena i prizivam po potrebi... :D

 

Svajcarija je ubedljivo najlepsi objekat u Vrnjackoj Banji i jedini koji u sebi ima duh starine. Iskreno bih volela da tako i ostane. Pogotovu zimi kada padne sneg. Sedim unutra, pijem caj i posmatram zimsku idilu napolju. Banjska biblioteka je takodje na fenomenalnom mestu. Ima pogled na trg ispod letnje pozornice. Tamo cesto odem da procitam novine i imam osecaj kao da sam se vratila u neka davna, prosla vremena. Mozda sam malo subjektivna jer sam tu odrasla, ali mislim da banja ima potencijal koji ako se iskoristi na pravi nacin moze banju da stavi na visoko mesto na turistickoj mapi Evrope. Svi moji prijatelji iz inostranstva (a ima ih puno) koji su bar jednom dosli u banju uvek su se ponovo vracali.



#78 milan_l

milan_l
  • Members
  • 7,534 posts

Posted 16 April 2013 - 07:16

 

 

 

Motociklom iz Vrnjačke Banje do Rta Dobre nade
VRNJAČKA BANJA -

Motociklista Slobodan Vukojević iz Vrnjačke Banje, koji je na motoru prošao Kanadu, Ameriku, a zatim Aziju i Evropu, danas je krenuo u osvajanje Afrike i Rta Dobre nade.

Na je put krenuo sa posebno pripremljenim motociklom "Honda Afrika tvin 750", a poneo je i opremu za snimanje kao i kameru visoke HD-rezolucije, koja ce biti fiksirana na zaštitnoj kacigi tokom vožnje.

 

 

 

"Nadam se da da ću i ovaj put preći uspešno i da ćemo se ponovo svi okupiti ovde kada se budem vratio za dva, tri meseca. Svestan sam opasnosti i napora koji ovaj put nosi, ali sam veliki avanturista i daću sve od sebe da uspem", rekao je Vukojević

Turistička organizacija Vrnjačke Banje pružila je podršku Vukojeviću, jer smatra da je njegov put dobra prilika za promociju turističkih potencijala mesta.

 



#79 milan_l

milan_l
  • Members
  • 7,534 posts

Posted 26 April 2013 - 07:06

MK grupa odustaje od kupovine hotela Fontana?
 

Ukoliko se u narednih mesec dana ne raspiše tender za prodaju HTP "Fontana" u Vrnjačkoj Banji, "MK grupa" će odustati od kupovine, tvrde u ovoj kompaniji

 
 

UKOLIKO se u narednih mesec dana ne raspiše tender za prodaju HTP "Fontana" u Vrnjačkoj Banji, "MK grupa" će odustati od kupovine, tvrde u ovoj kompaniji.

 

"MK grupa" je pre četiri godine kupila tri hotela na Kopaoniku, a početkom godine započeti su razgovori sa predstavnicima opštine Vrnjačke Banje o mogućoj kupovini tri hotela HTP "Fontana".

- Mi smo zainteresovani za kupovinu i koliko smo ozbiljni govori podatak da je već namenjen budžet za investicije - kaže Nikola Avram, direktor "MK mauntain rizort". - Međutim, ukoliko se tender ne raspiše u narednih mesec dana, odustaćemo od kupovine HTP "Fontana" i novac namenjen ulaganja investirati u nešto drugo.

Upravo završena zimska sezona na Kopaoniku bila je jedna od najuspešnijih, jer je bilo 10 odsto više noćenja nego lane i zabeležena je 20 odsto veća zarada! "MK grupa" je najavila i dalje investiranje u ovaj zimski centar.

KOPAONIK KAO JADRAN ZIMSKA sezona na Kopaoniku, uprkos tome što je bilo malo snega, bila je jedna od najboljih! "Skijališta Srbije" prodala su 420.000 skijaških dana, a skijanja će, zahvaljujući sistemu za veštačko osnežavanje, biti do Đurđevdana! I u "MK grupi" su prezadovoljni time što su imali 120 dana sezone, na čemu može da im pozavidi većina gradova na Jadranu!

 

- Nažalost, opština Raška ne prati naš razvoj, jer i dalje barata sa starim planom detaljne regulacije - ističe Avram. - Nadamo se da će do kraja maja usvojiti novi PDR, jer smo 3,5 miliona evra namenili za 60 novih apartmana, kongresni centar, recepciju i velnes u hotelu "Anđela". Planirali smo da 15. juna počnemo sa radovima, ali nećemo graditi bez dozvole. Naš gazda ulaže u turizam, jer je ljubitelj skijanja. Novac od hotela se ne vraća toliko brzo kao kada se uloži u poljoprivredu.

I "Skijališta Srbije" planiraju da u centru ski-centra Kopaonik izgrade veliki parking sa skijašnicom, ali se i dalje čeka odluka opštine Raška. U ovaj projekat bi bilo uloženo sedam miliona evra, a u planu je i da se izgrade Krčmar i Gvodac, kao i dve bob-staze. Ukoliko se zbog rebalansa budžeta smanji novac za investicije u skijališta, to bi značilo da se trenutno neće širiti kapaciteti na Staroj planini, jer ni postojeći nisu iskorišćeni.

 



#80 milan_l

milan_l
  • Members
  • 7,534 posts

Posted 10 May 2013 - 20:48

Turci grade hidroelektrane

 

Tri hidroelektrane u Vrnjačkoj Banji gradiće turski "Tekno tes". O tome su se dogovorili predstavnici turske kompanije i vrnjačke opštine.

Turska firma "Tekno tes" izgradiće u Vrnjačkoj Banji tri hidroelektrane
snage 35 megavata. S predstavnicima Opštine Vrnjačka Banja postignut je dogovor o partnerskom odnosu i u drugim oblastima, kao i o dovođenju novih investitora u Srbiju.

 
Vrnjačka Banja

"Tekno tes" je lider regiona u izgradnji rafinerija, termoelektrana i drugih industrijskih postrojenja i realizuje projekte u 35 zemalja širom sveta.

U Srbiji je ta turska kompanija osnovala dve firme, a nedavno je potpisala i ugovor vredan 700 miliona dolara sa Opštinom Despotovac o izgradnji termoelektrane, snage 32 megavata.

 



#81 milicailic213

milicailic213
  • Banned
  • 97 posts

Posted 30 May 2013 - 09:34

moram samo da pohvalim ljude iz Vrnjacke Banje, svi su uvek bili veoma ljubazni. Uglavnom turizam im cveta zbog ljubaznosti osoblja koje radi po razlicitim institucijama.



#82 darko02

darko02
  • Members
  • 2 posts

Posted 22 June 2013 - 18:26

 

Danas je stigao na cilj :) Evo i vesti . Svaka mu čast!

Motorista-Slobodan-Vukojevic-stize-na-ci



#83 milan_l

milan_l
  • Members
  • 7,534 posts

Posted 24 June 2013 - 07:10

Vrnjačka banja slavi 145 godina lečenja i turizma
 

VELIKI JUBILEJ SRPSKOG TURIZMA: Banjsko lečenje i turizam u Srbiji počeli tek u 19. veku, iako je tradicija duža

 
 

POSEBNE svetkovine neće biti, ali - 14. jula, gotovo u dan kada je 1868. godine u mestu Vrnjci, a na inicijativu tadašnjeg okružnog načelnika Pavla Mutavdžića osnovano „Fundatorsko društvo kiselo-vruće vode“, Vrnjčani će ovoga leta proslaviti ne samo svoj veliki jubilej - 145 godina organizovanog banjskog lečenja, već i jubilej srpskog turizma uopšte!

 

Na vrnjačkim geotermalnim izvorima, kao i mnogim drugim širom današnje Srbije, kako je to nepobitno utvrđeno, krepili su se i rimski legionari. Prve zvanične analize lekovite vode, međutim, urađene su tek 1835. i to po nalogu srpskoga knjaza Miloša Obrenovića, dok era organizovanog banjskog lečenja i turizma započinje 33 godine kasnije.

Početak stvaranja moderne Vrnjačke Banje, kao destinacije zanimljive ne samo bolesnima već i zdravima, bio je dug i mukotrpan. Godine 1868. beleži svoj prvi, zvanični posetilački promet - 583 gosta koji ostvaruju čak 16.140 noćenja ili, u proseku, bezmalo - po mesec dana boravka!

Uprkos potonjim ratovima, sledile su sve plodonosnije turističke godine, da bi 1985. Vrnjačka Banja dostigla apsolutni i do danas neoboriv posetilački rekord - 186.173 gosta sa 1.642.097 noćenja! Time je tada najveća i još uvek najlepša srpska banja dobila epitet turističke prestonice Srbije koji i sada zasluženo nosi.

- Lane smo imali 139.842 gosta, računajući i desetak hiljada stranaca, koji su zajedno ostvarili 503.134 noćenja što je, doduše, daleko od nekadašnjeg rekorda, ali je ipak bolje nego prethodnih nekoliko godina - kaže Ivan Trifunović, direktor Turističke organizacije u Vrnjačkoj Banji. - S obzirom na sve raznovrsniju a, opet, i sve jeftiniju ponudu nadamo se da ćemo, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji, ipak nadmašiti solidan prošlogodišnji bilans, a za koju godinu dosegnuti i taj rekord nad rekordima - optimistički, mada ne bez „pokrića“.

I doista, osim što pansion može da se nađe po cenama koje nisu menjane već pune četiri godine, vrnjačka turistička ponuda ovoga leta još je raznovrsnija i bogatija, u svakom pogledu, naročito zabavnim i kulturno-umetničkim programima koji 14. jula počinju već nadaleko čuvenim međunarodnim karnevalom i odvijaju se tokom celog leta, a u kojima i za svakog

 



#84 Galeb

Galeb
  • Members
  • 607 posts

Posted 11 August 2013 - 01:09

Na žalost Vrnjačka banja je dodirnula dno. A možda i nije, možda bude još gore. Ove godine sezone praktično i nema, jedino kad ima neka dešavanja, tipa karneval, love fest i sl. onda se banja malo napuni. Godine neulaganja u turizam su uzeli svoj danak da su sve ostale banje napredovale, jedino Vrnhačka banja sigurnim korakom ide unazad.

#85 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 15 August 2013 - 08:46

Na žalost Vrnjačka banja je dodirnula dno. A možda i nije, možda bude još gore. Ove godine sezone praktično i nema, jedino kad ima neka dešavanja, tipa karneval, love fest i sl. onda se banja malo napuni. Godine neulaganja u turizam su uzeli svoj danak da su sve ostale banje napredovale, jedino Vrnhačka banja sigurnim korakom ide unazad.

Bio sam i ove godine u Banji i nije baš toliko crno. Ok, možda ima malo manje turista, mada čini mi se da se to popunjava. Kafići i bašte su fino popunjeni, ima dosta mladog sveta. Možda nije kako je očekivano, ali obzirom na krizu ni ovo nije toliko loše. Verujem da je sada za vreme festivala i veća posećenost.

 

Banju može da izvuče dosta Goč. Tu bi trebalo da se dodatno ulaže. Na žalost put do Goča je blago rečeno katastrofalan.



#86 DASUBO

DASUBO
  • Members
  • 3,855 posts

Posted 16 August 2013 - 10:58

Pre par godina, na jednom zimovanju sam se toliko zaljubio u planinu Goč, da sam kupio plac i sagradio vikendicu iako je to 300 km od mesta gde živim. Da stvar bude luđa na 100 km od mesta boravka imam porodično imanje sa zaista lepom prirodom.

Ponekad, kada "slomim leđa" koristeći "vrhunske domete u projektovanju i održavanju saobraćajne infrastrukture Mrke & Co" pomislim koj' mi je 'andrak sve to rebalo...

A onda, otvorim prozor, udahnem kristalno čist vazduh na lepih 950 m nadmorske visine i ugledam priloženu lepotu i leđa prođu u trenutku...

 

Iskreno se nadam da Goču neće uraditi ono što su uradili Zlatiboru. Jako bi mi to teško palo.

 

Attached Files



#87 Galeb

Galeb
  • Members
  • 607 posts

Posted 23 August 2013 - 07:04

Bio sam i ove godine u Banji i nije baš toliko crno. Ok, možda ima malo manje turista, mada čini mi se da se to popunjava. Kafići i bašte su fino popunjeni, ima dosta mladog sveta. Možda nije kako je očekivano, ali obzirom na krizu ni ovo nije toliko loše. Verujem da je sada za vreme festivala i veća posećenost.
 
Banju može da izvuče dosta Goč. Tu bi trebalo da se dodatno ulaže. Na žalost put do Goča je blago rečeno katastrofalan.


Kao što rekoh, Banja je jedino bila pristojno popunjena u vreme nekih dešavanja. Ako si bio za vreme festivala, onda nemaš pravu sliku.
Pa do početka karnevala, odnosno do polovine jula, banja je zvrjala prazna. Tek tad počinje i neka sezona, ali veoma loša.

Banja ima potencijala, ali treba ulagati u turizam, a ne u zgrade. Pa na hiljade neprodatih stanova ima i još se gradi.
Jedna Jagodina postaje atraktivnija od Vrnjačke banje, a i sve ostale banje su dosta uložile i napredovale.

A prema Goču ima dva puta, stariji, koji jeste katastrofa, a ima i nov koji i nije loš, a vodi do skijaških terena.