Jump to content


Photo
- - - - -

stambeni krediti u švajcarcima


  • Please log in to reply
1448 replies to this topic

#16 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 07 July 2010 - 15:12

nece ti to niko u banci reci. ali da im nije u interesu da plene imovinu u to mozes biti prilicno sigurna - posao banaka nisu nekretnine nego - pare. a i sa masovnijom plenidbom i prodajom nekretnina bi "zatalasali" trziste - a u ovako osetljivom trenutku "talasanje" je zadnje sto im treba.
samo to ti ne garantuje 100% da, u nekim primerima, to nece uciniti - cisto "za primer".

ovaj savet za stednju (koliko toliko) u svajcarcima je dobar - cisto da se pokrijes barem delimicno i tako napravis balans i osiguras se od valutnog rizika.

inace postoje i drugi forumi koji se bave ekonomijom i izmedju ostalog i nekretninama. mogu ti dati link na pm, ako zelis, jer ce ga javno verovatno izbrisati - nesto mi govori da pravila ne dozvoljavaju postavljanje linkova na druge forume.
  • 0

#17 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 July 2010 - 15:45

nece ti to niko u banci reci. ali da im nije u interesu da plene imovinu u to mozes biti prilicno sigurna - posao banaka nisu nekretnine nego - pare. a i sa masovnijom plenidbom i prodajom nekretnina bi "zatalasali" trziste - a u ovako osetljivom trenutku "talasanje" je zadnje sto im treba.
samo to ti ne garantuje 100% da, u nekim primerima, to nece uciniti - cisto "za primer".

ovaj savet za stednju (koliko toliko) u svajcarcima je dobar - cisto da se pokrijes barem delimicno i tako napravis balans i osiguras se od valutnog rizika.

inace postoje i drugi forumi koji se bave ekonomijom i izmedju ostalog i nekretninama. mogu ti dati link na pm, ako zelis, jer ce ga javno verovatno izbrisati - nesto mi govori da pravila ne dozvoljavaju postavljanje linkova na druge forume.


Dekss, kad smo lezali u zatvoru ti i ja, u Zabeli, naucio sam te sve sto sam znao o ekonomiji. Gde si ti ove nove stvari saznao i naucio, it's beyond me. :ph34r: :) :D


Za kredu u drugoj valuti, imam ja ovde ANZ (Australia New Zealand Banking Corp) . Iz Japana, gde je kamata 0.5 % oni prevedu u Australiju gde je 7.95%, uzimajuci "loan servicing fee" 2.75%. Opet jeftinije meni a njima zarada.

Izgleda lepo samo sta sa kursnim fluktuacijama, mozes da upadnes u nevolju.

A sto bi B92 Forum brisao tvoje linkove na nekompetitivne sajtove?
  • 0

#18 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 07 July 2010 - 16:39

Ja se ne razumem bas u te stvari sto se tice banaka i kredita. Kada sam pre 3 godine uzeo kredit u Beogradu za jedan mali stan , informisao sam se koliko sam i kako mogao. Od 10 ljudi dobio sam 10 razlicitih misljenja , svako je imao neku svoju teoriju.
Najvise me nervira kad mi sluzbenici u bankama pocnu pricu o "anuitetima" , "partijama"....itd. Sad ja moram da budem ekonomista i da naucim sve te njihove fancy termine da bih mogao da razumem pola od onoga sto pricaju. Aj da vidim nekog od njih da rade moj posao :)

Anyway , uzeo sam kredit na 15 godina u Raiffeisen banci koji je vezan za CHF i kupio stan. U Oktobru 2007. rata mi je bila oko 26.000 dinara (to je bilo nesto manje od 300 evra u to vreme). Proslog meseca ratu sam platio 40.000 din (znaci 400 evra) , a vec ovog meseca je ta ista rata ispala 42.450 dinara.
Sledeceg meseca znaci mogu da ocekujem da mi rata bude i 450 evra , a do Nove godine da skoci i na celih 1000 jer im se izgleda moze.
Samo da izguram jos tih 12 godina koliko je ostalo i da otplatim taj stan i necu vise proci pored bilo koje banke u zivotu.

Bagra jedna bezobrazna lopovska !!! :ph34r:
  • 0

#19 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 07 July 2010 - 18:42

Ja se ne razumem bas u te stvari sto se tice banaka i kredita. Kada sam pre 3 godine uzeo kredit u Beogradu za jedan mali stan , informisao sam se koliko sam i kako mogao. Od 10 ljudi dobio sam 10 razlicitih misljenja , svako je imao neku svoju teoriju.
Najvise me nervira kad mi sluzbenici u bankama pocnu pricu o "anuitetima" , "partijama"....itd. Sad ja moram da budem ekonomista i da naucim sve te njihove fancy termine da bih mogao da razumem pola od onoga sto pricaju. Aj da vidim nekog od njih da rade moj posao :)

Anyway , uzeo sam kredit na 15 godina u Raiffeisen banci koji je vezan za CHF i kupio stan. U Oktobru 2007. rata mi je bila oko 26.000 dinara (to je bilo nesto manje od 300 evra u to vreme). Proslog meseca ratu sam platio 40.000 din (znaci 400 evra) , a vec ovog meseca je ta ista rata ispala 42.450 dinara.
Sledeceg meseca znaci mogu da ocekujem da mi rata bude i 450 evra , a do Nove godine da skoci i na celih 1000 jer im se izgleda moze.
Samo da izguram jos tih 12 godina koliko je ostalo i da otplatim taj stan i necu vise proci pored bilo koje banke u zivotu.

Bagra jedna bezobrazna lopovska !!! :ph34r:


Moraš uzeti u obzir da si uzeo kredit indeksiran u švajcarskim francima. Švajcarski franak je od vremena kada si uzeo kredit ojačao naspram evra.

Pogledaj ove tabele na linku koji ti šaljem o kretanju kursa chf/eur u poslenje vreme posebno je interesantna tabela 4 ovde


Swiss franc has strengthened from 1.2500 per Deutschemark to 0.8000 (in 1980), and from 1.6200 per Euro in 1999, to 1.4400 (2001), a countertrend rally up to a record high at 1.6828 (October 2007), and now a record low at 1.4144. The ultra-long term trend is relentlessly lower, the only question being how fast we drop. Assuming the central bank is willing to smooth downside progress, we favour a drop to 1.4000 this summer followed by sideways work between here and 1.4600 in Q3 2010. Then in Q4 expect another drop to 1.3500, again followed by consolidation. During 2011 expect more of the same with a drop to 1.3000 in the summer and probably no lower than 1.2500 in Q3 2011 before a more concerted bounce begins.

Znači u oktobru 2007-e je računica blia sledeća : 100 eur = 168.28 chf a danas možeš dobiti 133.12 eur. Sada je situacija da je evro depresirao naspram chf a dinar prema obe valute.
Mene čudi što nisi uzeo kredit indeksiran u valuti u kojoj primaš platu (pod pretpostavkom da si u holandiji), onda ove valutne rizike ne bi toliko osetio, još bolje bi bilo da si uzeo kredit u toj zemlji, pretpostavljam da su uslovi (bankarske marže) povoljniji gledajući neki chart ovih dana da su kamate u nemačkoj 3.8% ?!
  • 1

#20 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 07 July 2010 - 22:32

Dekss, kad smo lezali u zatvoru ti i ja, u Zabeli, naucio sam te sve sto sam znao o ekonomiji. Gde si ti ove nove stvari saznao i naucio, it's beyond me. :P :hail: :hail:


Za kredu u drugoj valuti, imam ja ovde ANZ (Australia New Zealand Banking Corp) . Iz Japana, gde je kamata 0.5 % oni prevedu u Australiju gde je 7.95%, uzimajuci "loan servicing fee" 2.75%. Opet jeftinije meni a njima zarada.

Izgleda lepo samo sta sa kursnim fluktuacijama, mozes da upadnes u nevolju.

A sto bi B92 Forum brisao tvoje linkove na nekompetitivne sajtove?


:hail:

pa otrgnem se ja ponekad kontroli :D

ma nemam pojma, vidis da se ova moderacija nesto povampirila u zadnje vreme :hail: . mozda sam sanjao (verovatno jesam :D ), ali cini mi se da sam negde naleteo da to nije u redu.

ali evo klik pa kud puklo da puklo :D
ako me headhunter bude grdio - ti si kriv :hail:


Ja se ne razumem bas u te stvari sto se tice banaka i kredita. Kada sam pre 3 godine uzeo kredit u Beogradu za jedan mali stan , informisao sam se koliko sam i kako mogao. Od 10 ljudi dobio sam 10 razlicitih misljenja , svako je imao neku svoju teoriju.
Najvise me nervira kad mi sluzbenici u bankama pocnu pricu o "anuitetima" , "partijama"....itd. Sad ja moram da budem ekonomista i da naucim sve te njihove fancy termine da bih mogao da razumem pola od onoga sto pricaju. Aj da vidim nekog od njih da rade moj posao :D

Anyway , uzeo sam kredit na 15 godina u Raiffeisen banci koji je vezan za CHF i kupio stan. U Oktobru 2007. rata mi je bila oko 26.000 dinara (to je bilo nesto manje od 300 evra u to vreme). Proslog meseca ratu sam platio 40.000 din (znaci 400 evra) , a vec ovog meseca je ta ista rata ispala 42.450 dinara.
Sledeceg meseca znaci mogu da ocekujem da mi rata bude i 450 evra , a do Nove godine da skoci i na celih 1000 jer im se izgleda moze.
Samo da izguram jos tih 12 godina koliko je ostalo i da otplatim taj stan i necu vise proci pored bilo koje banke u zivotu.

Bagra jedna bezobrazna lopovska !!! :)


da su bagra lopovska, nema mnogo sumnje, ali to je jos jedan razlog da "budes ekonomista". jbga, takav je zivot. ako imas para za bacanje (a nema niko, pa verovatno ni ti), onda taj luksuz (da ne budes "ekonomista") mozes sebi da priustis.
kupovina stana, pa makar bio i mali, je krupna stvar. investicija. i to bukvalno! za mnoge sirom sveta, jedini i najkrupniji takav posao/investicija - u zivotu.
zbog toga je potrebno pristupiti ozbiljno.

moguce da gnjavim malo i popujem. ali prosto sam morao da reagujem na ono "moram da budem ekonomista" i "nervira me prica o anuitetima" i sl.
i ne odnosi se ovo samo na kupovini stana.

jasno je meni, da su mnogo posle 2000te bili ko pusteni s lanca. dosla "sloboda", dosao zapad (i njihove banke), koje rade po pravilima, "a ne ko ove domace - lopovi" :ph34r: "sta ja tu ima da razmisljam - to su bre pravila proverena na zapadu - nema sta da se sumnja i mnogo razmislja...".
da, pravila postoje - da se maksimizira profit. banke nisu "oslobodioci", vec (nemojte bas bukvalno da me shvatite) - okupatori!

a i ono: "ajd da vidim njih da rade moj posao". jao jao. pa sto bi radili tvoj posao? ekonomija je malo sira stvar od tvog posla - pretpostavljam. kad kupujes zvaku na kiosku bavis se - ekonomijom. ok, ok necu vise. znam ugusio sam i ovo vec objasnio :D


neko vec gore dade savet: imas kredit u chf - štedi u chf. pa kad ti poraste rata zbog skoka chf u odnosu na euro, kao protivteza ti poraste i - bogatstvo, koje doduse moras da das banci, ali bar ces biti na pozitivnoj nuli.

i nemoras da prolazis ni pored jedne banke, niti ulazis u nju - ako ne moras. al ako moras, a verovatno ces morati, pusti ti njihove lepe price - nauci o tome sto ti pricaju...


@headhunter, pa nije tako nezamisliva situacija zbog koje je covek uzeo krediz u srbiji u chf - kamata je tad bila povoljnija. o kusnim razlikama niko nije razmisljao, a i ko ce razmisljati 2 godine unapred :D - u srbiji, a vidimo ni sirom sveta ne mo's predvideti ni godinu unapred sa sigurnoscu.
a da, covek je mozda tad bio u srbiji, pa onda otisao u hol. - evo nek sam kaze
a kredit u holandiji zau stan u srbiji? nesto mi govori da bi tesko dobio hipotekarni kredit u hol. osiguran nekretninom u srbiji, al mozda se varam.
  • 0

#21 Boki 33

Boki 33
  • Members
  • 48 posts

Posted 07 July 2010 - 22:50

.

Hvala na odgovoru i sugestijama.
... i jos samo da neko banci saopsti da im nije u interesu da plene imovinu.
Meni su lepo rekli: cekamo 3 meseca, a onda prodaja.

Govorim ti iz ugla banke. Na tebi je da se ne zezaš sa plaćanjem rata, jer će ti sigurno nakon 3 meseca zapleniti imovinu. ALI... ako se obratiš banci, verovatno će ti izaći u susret u vidu smanjenja rate. Pitaj-ništa te ne košta. Banci, ponavljam nije u krajnjem interesu da ti zapleni stan, već da te polako "dere".Za zaplenjenu nekretninu se ne može izvući plasirana lova+niko ne voli da se bahće sa prodajom, posebno kad je praktično stala.

Edited by Boki 33, 07 July 2010 - 22:52.

  • 0

#22 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 08 July 2010 - 01:00

moguce da gnjavim malo i popujem. ali prosto sam morao da reagujem na ono "moram da budem ekonomista" i "nervira me prica o anuitetima" i sl.


a i ono: "ajd da vidim njih da rade moj posao". jao jao. pa sto bi radili tvoj posao? ekonomija je malo sira stvar od tvog posla - pretpostavljam. kad kupujes zvaku na kiosku bavis se - ekonomijom. ok, ok necu vise. znam ugusio sam i ovo vec objasnio :D


@headhunter, pa nije tako nezamisliva situacija zbog koje je covek uzeo krediz u srbiji u chf - kamata je tad bila povoljnija. o kusnim razlikama niko nije razmisljao, a i ko ce razmisljati 2 godine unapred :D - u srbiji, a vidimo ni sirom sveta ne mo's predvideti ni godinu unapred sa sigurnoscu.
a da, covek je mozda tad bio u srbiji, pa onda otisao u hol. - evo nek sam kaze
a kredit u holandiji zau stan u srbiji? nesto mi govori da bi tesko dobio hipotekarni kredit u hol. osiguran nekretninom u srbiji, al mozda se varam.


Jesi malo ugnjavio , ali oprosteno ti je :D
Ja dosao k'o covek malo na forum da se istresem , da se ne bih istresao na nekoga na ulici...ili u banci , a ti nasao da drzis predavanje :)

Nego , daj jos neki konkretan predlog kako da doskocimo lopovskoj bandi mi koji nismo bas vicni ekonomiji. Cuo sam da mnogi ljudi uzimaju kredite u drugim bankama, pa zatvaraju time ovaj koji su imali i kao olaksaju sebi problem, mada mislim da ta sreca kratko traje jer onda i nova banka pocne da ih dere.

Ko zna , mozda su sve banke u nekom dogovoru , ono kao...Aj sad vi spustite kamatu, pa kad navatate brdo ovaca onda pocnite da ih odvaljujete sa ratom, pa cemo mi da im ponudimo bolje uslove, pa kad predju uzecemo im neku proviziju za to i onda polako nastaviti da ih deremo sve vise i vise.....dok treci kolega (banka) ne ponudi jos lepse uslove...itd.
Mozda ovo zvuci kao neka teorija zavere , al' odavno vise nista nikome ne verujem.

A da, da odgovorim headhunteru... Uzeo sam kredit u Srbiji malo pre odlaska u NL jer sam u Srbiji tad bio zaposlen i imao pravo na kredit koji mi je bas tad trebao. Nisam mogao da cekam da ucim jezik i trazim posao u Holandiji da bih dizao kredite jer bi to potrajalo. U svakom slucaju, razmisljam da ovde uzmem neki kredit i zatvorim taj u Beogradu, ali i za to moram da pricekam minimum jos godinu dana. Moram i da se raspitam kako to ide i da li je uopste izvodljivo.

Do tada ostaje mi da cekam i da se nadam , kao i gomila ljudi kod nas , da ce CHF poceti da pada i pada i pada....dok ne tresne o zemlju , tresnuo da bog da...i ne podig'o se vise ! :ph34r:
  • 0

#23 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 08 July 2010 - 05:59

...

U svakom slucaju, razmisljam da ovde uzmem neki kredit i zatvorim taj u Beogradu, ali i za to moram da pricekam minimum jos godinu dana. Moram i da se raspitam kako to ide i da li je uopste izvodljivo.


Kada se to radi u okviru iste drzave, banke to zovu refinancing. Kredit se prebaci kod druge banke, preuzimajuca banka pokrije troskove. Posto ti je banka austrijska, sasvim moguce da to moze da se sredi izmedju holandske banke i austrijske banke.

To da bi nastavio da placas po ratama za stambeni kredit.

Ako ne moze , koliki je to kredit? Ne moras da kazes, samo vidi da li spada u okvir potrosackog ili gotovinskog kredita u Holandiji.

U tom slucaju, mogao bi da uzmes takav kredit u Holandiji (to je veca kamata nego stambeni ali dosta manje nego kreditna kartica, to su kao krediti za kola od banke) i da time zatvoris Bg kredit. Tu jeste kamata veca ali se i krace otplacuje (5 godina) pa bi i tako ispao na finom dobitku.

Jos da imas srece da te tvoja banka ne kazni za raniju otplatu (kada to postoji u fine print, to je obicno jednogodisnja kamata koju bi , a vise ne mogu, zaradili).
  • 0

#24 ZlataNS

ZlataNS
  • Members
  • 30 posts

Posted 08 July 2010 - 07:07

ALI... ako se obratiš banci, verovatno će ti izaći u susret u vidu smanjenja rate


@ Boki33
Pa to i jeste ono sto me zivcira. Nece.
  • 0

#25 Bankar

Bankar
  • Members
  • 10 posts

Posted 08 July 2010 - 07:43

Ja se ne razumem bas u te stvari sto se tice banaka i kredita. Kada sam pre 3 godine uzeo kredit u Beogradu za jedan mali stan , informisao sam se koliko sam i kako mogao. Od 10 ljudi dobio sam 10 razlicitih misljenja , svako je imao neku svoju teoriju.
Najvise me nervira kad mi sluzbenici u bankama pocnu pricu o "anuitetima" , "partijama"....itd. Sad ja moram da budem ekonomista i da naucim sve te njihove fancy termine da bih mogao da razumem pola od onoga sto pricaju. Aj da vidim nekog od njih da rade moj posao :)

Anyway , uzeo sam kredit na 15 godina u Raiffeisen banci koji je vezan za CHF i kupio stan. U Oktobru 2007. rata mi je bila oko 26.000 dinara (to je bilo nesto manje od 300 evra u to vreme). Proslog meseca ratu sam platio 40.000 din (znaci 400 evra) , a vec ovog meseca je ta ista rata ispala 42.450 dinara.
Sledeceg meseca znaci mogu da ocekujem da mi rata bude i 450 evra , a do Nove godine da skoci i na celih 1000 jer im se izgleda moze.
Samo da izguram jos tih 12 godina koliko je ostalo i da otplatim taj stan i necu vise proci pored bilo koje banke u zivotu.

Bagra jedna bezobrazna lopovska !!! :ph34r:


Srednji kurs CHF na dan 01.10.2007: 47,4525 RSD
Srednji kurs CHF na dan 01.06.2010: 72,2114 RSD

To je povećanje od skoro 54%

Rata u oktobru 2007: 26.000 RSD
Rata u junu 2010: 40.000 RSD

To je povećanje rate od skoro 54% i to je poenta indeksacije pošto na dinar na duži rok ne može da se računa.

A evo i šta su govorili bankari o kreditima indeksiranim u CHF, pre nekoliko godina:

"Građani sami moraju da procene šta im je bolje", kaže za "Vreme" Boško Kostić, direktor Rajfajzen banke, i dodaje: "Istina, ovi stambeni krediti sa švajcarskim francima deluju atraktivno, ali nose veći rizik."

Trenutno je cena CHF na međubankarskom tržištu deviza niža od evra tako da banka može ponuditi kredite sa nižom kamatom, kaže Miroslav Pivić, zamenik direktora za poslove sa stanovništvom u Evrobanci EFG Štedionici.
Uzimanje ovakvih kredita često se smatra rizičnim, pogotovo ako su na duži rok.

Ovakve tvrdnje polaze od stanovišta da švajcarski franak može tokom vremena ojačati u odnosu na evro, tako da rata kredita od 160 franaka koju plaćate danas, trenutno vredi 100 evra, a za nekoliko godina 160 franaka može vredeti, na primer, 120 evra.

Dugoročni i stambeni krediti indeksirani u švajcarskim francima, nose rizik i za dužnike i za finansijski sistem, upozorila je juče Narodna banka Srbije i objavila sajtove koji sadrže informacije o tim rizicima.


- Za kredite indeksirane u švajcarskim francima građani se odlučuju zbog nešto niže kamatne stope u odnosu na kamatnu stopu kredita indeksiranih u evrima, ne vodeći dovoljno računa o riziku koji takav kredit nosi. A to je posebno važno kod dugoročnih kredita kakvi su stambeni. Sosijete ženeral banka, prateći standarde Grupe, jedna je od banka koja se opredelila da kredite sa kamatnom klauzulom vezuje isključivo za evro - rekao je Miroslav Rebić, član Izvršnog odbora Sosijete ženeral banke u Srbiji.

Izvršni direktor "Rajfazen banke" za poslove sa stanovništvom Svetozar Šijačić upozorio je danas da uzimanje stambenih kredita u Srbiji, koji su indeksirani u švajcarskim francima, nosi opasnost zbog toga što je za domaće tržište referentno kretanje evra na svetskim bezama. Šijačić je objasnio da je stopa eurolibora (domicilna kamata) za evro i švajcarski franak različita i zbog toga bi indeksiranje kredita u švajcarskoj valuti mogla da poremeti kretanje na srpskom tržištu, iako je osnovna (domicilna) kamata švajcarskog franka niža u odnosu na baznu kamatu zajedničke valute EU.


Ovaj poslednji citat možda i najbolje objašnjava situaciju koja je dovela do povećanja rata...A u ljudskoj prirodi je da rade ono što misle da je u njihovom najboljem interesu u tom trenutku, bez obzira na savete ili upozorenja sa strane. Verujem da je dosta ljudi, kad su dizali kredite, imalo u vidu prethodne hiper inflacije i obezvređivanje kredita koji su dospevali na naplatu.
  • 0

#26 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 08 July 2010 - 07:48

Jesi malo ugnjavio , ali oprosteno ti je :D
Ja dosao k'o covek malo na forum da se istresem , da se ne bih istresao na nekoga na ulici...ili u banci , a ti nasao da drzis predavanje :)

Nego , daj jos neki konkretan predlog kako da doskocimo lopovskoj bandi mi koji nismo bas vicni ekonomiji. Cuo sam da mnogi ljudi uzimaju kredite u drugim bankama, pa zatvaraju time ovaj koji su imali i kao olaksaju sebi problem, mada mislim da ta sreca kratko traje jer onda i nova banka pocne da ih dere.

Ko zna , mozda su sve banke u nekom dogovoru , ono kao...Aj sad vi spustite kamatu, pa kad navatate brdo ovaca onda pocnite da ih odvaljujete sa ratom, pa cemo mi da im ponudimo bolje uslove, pa kad predju uzecemo im neku proviziju za to i onda polako nastaviti da ih deremo sve vise i vise.....dok treci kolega (banka) ne ponudi jos lepse uslove...itd.
Mozda ovo zvuci kao neka teorija zavere , al' odavno vise nista nikome ne verujem.

A da, da odgovorim headhunteru... Uzeo sam kredit u Srbiji malo pre odlaska u NL jer sam u Srbiji tad bio zaposlen i imao pravo na kredit koji mi je bas tad trebao. Nisam mogao da cekam da ucim jezik i trazim posao u Holandiji da bih dizao kredite jer bi to potrajalo. U svakom slucaju, razmisljam da ovde uzmem neki kredit i zatvorim taj u Beogradu, ali i za to moram da pricekam minimum jos godinu dana. Moram i da se raspitam kako to ide i da li je uopste izvodljivo.

Do tada ostaje mi da cekam i da se nadam , kao i gomila ljudi kod nas , da ce CHF poceti da pada i pada i pada....dok ne tresne o zemlju , tresnuo da bog da...i ne podig'o se vise ! :ph34r:


nisam imao nameru da gnjavim i drzim predavanja, al' posle sam video da bi moglo tako da se protumaci :D
samo sam hteo da dam neki, eto, prijateljski savet. al ko sam ja da delim savete, pa jos prijateljske.

uprosceno receno, su to stvari da bi mogao da o tome ne vodis racuna.
a ekonomija je jednostavna: malo matematike, pa jos uz to jednostavne, i malo predvidjanja na osnovu ... necega (al ga uprostih). a ovo predvidjanje je "ono malo sto devojci srecu kvari"
pa da bi izbegao to predvidjanje, tj to kvarenjesrece, moras se baciti na onaj orvi deo - matematiku
mozda opet lici da pametujem (a volim ja to ponekad :D ), ali nije tako.
pitas za neki konkretan predlog kako doskociti lopovskoj bandi. tesko da ti mogu dati nesto konkretno. pametan si dovoljno (siguran) pa pogledaj koje opcije imas (mozes i da pitas banke tu u okolini), pa onda lepo na papir i racunas. imas i mnoge sajtove koji objasnjavaju bankarsku i kreditnu terminologiju da bi mogao da kapiras sta racunas.
jednostavno izracunas sta ti se vise isplati - jer sve to moze da se izracuna:
da ne diras nista, da ti druga banka refinasira kredit, da otplatis kredit pre vremena,...
ima si ugor za kredit pa ga procitaj tri puta pa vidi sta mogu da ti spreme ubuduce... verovatno se pominju uslovi promene valute, uslovi prevremen otplate...
a pre potpisivanja nekog novog ugovora za kredit procitaj uslove malo detaljnije...
  • 0

#27 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 08 July 2010 - 08:16

Srednji kurs CHF na dan 01.10.2007: 47,4525 RSD
Srednji kurs CHF na dan 01.06.2010: 72,2114 RSD

To je povećanje od skoro 54%

Rata u oktobru 2007: 26.000 RSD
Rata u junu 2010: 40.000 RSD

To je povećanje rate od skoro 54% i to je poenta indeksacije pošto na dinar na duži rok ne može da se računa.

A evo i šta su govorili bankari o kreditima indeksiranim u CHF, pre nekoliko godina:







Ovaj poslednji citat možda i najbolje objašnjava situaciju koja je dovela do povećanja rata...A u ljudskoj prirodi je da rade ono što misle da je u njihovom najboljem interesu u tom trenutku, bez obzira na savete ili upozorenja sa strane. Verujem da je dosta ljudi, kad su dizali kredite, imalo u vidu prethodne hiper inflacije i obezvređivanje kredita koji su dospevali na naplatu.


krediti indeksirani u chf jesu rizicni, ali u srbiji nista manje nisu rizicni ni krediti indeksirani u eurima. koliko jos dugo drzava moze braniti dinar, sa ovako katastrofalnim trgovniskim bilansom? ...


ali ima jedna druga stvar koja je mene sokirala, pa bih hteo da komentarises.

sto se tice stambenih kredita postoje oni sa fksnom i oni sa promenljivom kamatnom stopom: euribor + fiksni deo ili libor + fiksni deo.
kako objasnjavas pravo banke da tak "fiksni" demo menja prema svojim potrebama?
ok pise u ugovoru, ali otkud banci moralno pravo da povecava maržu u toku isplate kredita? prema svojim potrebama, odnosno kuslovima na trzistu?
tako, teorijski, banka moze povecati taj fiksni deo (svoju marzu) na recimo 50% - jer joj trebaju pare ... :ph34r:
  • 0

#28 ZlataNS

ZlataNS
  • Members
  • 30 posts

Posted 08 July 2010 - 10:08

A evo i šta su govorili bankari o kreditima indeksiranim u CHF, pre nekoliko godina...


Ali ne u direktnim razgovorima u filijali. Tamo su govorili sledece, i to je ono sto me je navuklo:

1. sluzbenci banke koji su uzeli kredite, uzeli su ih u svajcarskim francima.
2. prethodnih par godina iznos rate u dinarima je PADAO.
3. nece biti problema, osim ako se ne desi neka velika svetska kriza (ja mislila da se takve stvari desavaju samo nama u SRbiji, ne u pametnom belom svetu).
4. iznos kredita u svajcarcima je dobro premasivao ono sto sam mogla da dobijem u evrima, tj. samo mi je svajcarac obezbedjivao potrebnu sumu.
5. i poslednje, odlucujuce, nisam shvatala kako je to franak rizicniji od evra, jer obe su nam valute strane. Sto je problem s evrom manji ako rastu i franak i evro?

U banci to nisu umeli da objasne. Sad shvatam, a valjda i oni, pa vise ne pricaju bajke.

6. u bankama rade ljudi koji ne razumeju pojam valutnog rizika isto ko sto ga i ja nisam razumela. Jer tada mi je bankarka zaduzena za razgovor o stambenim kreditima rekla
da mi se rata moze povecati za nekih 20 evra u periodu od deset godina i da je to neka realna oscilacija.

Moj je problem, a sigurno ne samo moj, to sto sam pitala u banci ono sto me zanimalo, a pitala sam SVE:

1. koliko rata moze realno da skoci u periodu od 10 godina, u evrima
2. zasto Jelasic prica da svajcarac nije dobar, kad sve izgleda vise nego dobro gledano godinu dana unazad (20007-20008)
3. sta ce se desiti ako ne budem mogla da placam

A trebalo je da odem kod nekog bankarskog advokata i platim da mi lepo izracuna ono sto se moze desiti u nepovoljnoj varijanti, posto u bankama rade nestrucni ljudi. U ERste banci su me cak pitali zasto UOPSTE RAZMISLJAM da necu moci da placam, STO UOPSTE RACUNAM na tu varijantu, ona NIJE UPOZNATA SA TIM DELOM, morala bi da PITA.
ITD.
  • 0

#29 ZlataNS

ZlataNS
  • Members
  • 30 posts

Posted 08 July 2010 - 10:11

Ii jos, u istoj banci mi sad rekose da se ocekuje da se svajcarac izjednaci s evrom. :ph34r:

Sta mislite, je l to verovatno ili opet pricaju gluposti?
  • 0

#30 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 08 July 2010 - 11:15

Ii jos, u istoj banci mi sad rekose da se ocekuje da se svajcarac izjednaci s evrom. :)

Sta mislite, je l to verovatno ili opet pricaju gluposti?


ja bas volim da budem mirodjija u svakoj corbi, iako bas i nisam neki strucnjak :ph34r:

nije tebi bitno da li ce se izednaciti euro i svajcarac (osim ako ne primas platu u eurima ili bar vezano za euro), nego kakav ce biti odnos dinara i svajcarca.
mozda ce euro stvarno toliko i pasti, a mozda i nece, mada ne verujem da je svajcarac bas toliko jak i perspektivan. moze i kod njih da bude lomova, jer njihove banke su dale ogromnu kolicinu kredita okolo (mislim cak najvise od svih u evropi). ja doduse ne znam kako to moze uticati na valutu, ali ne cini mi se bas pozitivna situacija.

pogledaj i onaj forum ciji sam link doa u odgovoru yoyogiju... sto vise znas lakse ces doneti neku eventualnu odluku...
  • 0