Jump to content


Photo

Paradoxi Sadasnje Vlasti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#16 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 02 April 2003 - 19:04

Kad vec neko pomenu Kostuncu: istrazivanje javnog mnjenja u Srbiji bez Kosova pokazuje da ce DSS najvjerovatnije uci u parlament. DS bi imala vise glasova nego sve ostele stranke zajedno. Znaci apsolutnu vecinu. Vazno je da sada ne prokockaju tu sansu. Neka se ne plase hapsenja ratnih zlikovaca. Biraci ce tu odluku nagraditi svojim glasovima. Osim toga, situacija se mijenja i u Bosni i Hercegovini. Ukidanjem vojske takozvane republike srpske i mijenjanjem njihovog ustava iz koga je izbrisana mogucnost nezavisnosti tog entiteta ce uklnoniti iluzije bilo koga politicara u Beogradu za nekom trampom Kosova za dijelove BiH. Mnogo politickog prostora vise nemaju ni pozicija niti opozicija.

#17 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 02 April 2003 - 19:07

Henry, narod je voleo DOS 5.10, a prestao je da ga voli ne zato sto ga je DOS optuzio za konzumiranje fekalija, nego zato sto je DOS sam konzumirao iste. Cim je narod video da je vlast najzad pocela ozbiljno da radi, poceo je opet da ga ceni. Jasno, to ne ide u prilog tvoje milion puta ponovljene teze da je narod u Srbiji stoka, ali mi je drago sto moras da svedocis sredjivanju Srbije bez strane okupacije. S obzirom da Srbiju sredjuju isti oni koji je u prethodnom periodu nisu sredjivali, a da je narod i onda i sada stoji sa strane i gleda, bice da je tvoja teza o stocarstvu ipak bila pogresna.

#18 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 02 April 2003 - 19:54

I ja sam ranije mislio da je okupacija jedino rjesenje za Srbiju jer nisam moga vjerovati da ce pod ovako tragicnim okolnostima sama Srbija i njena vlada rijesiti veliki dio svojih problema. Iskreno, mogu samo odati veliko priznanje VladiSrbije i poruciti im da predaju sve ratne zlikovce sto prije mogu. Posto je vise nego ocigledno da ce DS postati najdominantnija stranka u Srbiji, njihovi trenutni partneri u DOS-u ne bi trebali niti smjeli zapocinjati opstrukcije rada Vlade prije donosenja novog Ustava. Osim toga, jedina sudbina minornih likova na politickoj sceni je da prezive vezujuci se za DS. Nove okolnosti takodje teze dozvoljavaju neki dominantan kult licnosti sto je nesumljivo dobro za samu demokratiju u Srbiji.

#19 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 02 April 2003 - 19:59

Henry, narod je voleo DOS 5.10, a prestao je da ga voli ne zato sto ga je DOS optuzio za konzumiranje fekalija, nego zato sto je DOS sam konzumirao iste. Cim je narod video da je vlast najzad pocela ozbiljno da radi, poceo je opet da ga ceni. Jasno, to ne ide u prilog tvoje milion puta ponovljene teze da je narod u Srbiji stoka, ali mi je drago sto moras da svedocis sredjivanju Srbije bez strane okupacije. S obzirom da Srbiju sredjuju isti oni koji je u prethodnom periodu nisu sredjivali, a da je narod i onda i sada stoji sa strane i gleda, bice da je tvoja teza o stocarstvu ipak bila pogresna.

DOS nije vodio bolju politku nego sto je vodio zato sto nije uzivao poverenje naroda.
Morao je da deli moc sa onima kojima su imali popularnu podrsku, a koji su radili protiv najboljih interesa zemlje.
Jedan od najimpresivnijih poteza pokojnog premijera je sto je skupio dovoljno licne i intelektualne hrabrosti da ne prepusti vlast popularnim, ali naopakim politickim opcijama. (Znaci, postupio je suprotno nego sto je to obicaj u demokratiji.)

Narod je odgovoran sto je u proteklom periodu, kao i toliko puta pre, birao pogresne.

Edited by George, 02 April 2003 - 20:05.


#20 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 02 April 2003 - 20:08

Mada je mozda jos nepopularno, ali moramo se privici na cinjenicu da nam je potrebna diplomatska koliko i ekonomska pomoc Evrope i USA. Ona je trenutno veca nego ikada i rezultati se vide. Nije nikakva sramota traziti diplomatsku pomoc od drugih. To cine i veoma mocne zemlja kao sto su USA. Ja cu se cak ohrabriti da tvrdim da ce Srbija uci u EU mozda cak i 2007. godine. Kao primjer bih uzeo Slovacku koja je nekoliko godina kasnije zapocela reforme u odnosu na Cesku pa ipak ce uci u EU zajedno.

#21 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 02 April 2003 - 20:27

George:
"DOS nije vodio bolju politku nego sto je vodio zato sto nije uzivao poverenje naroda"

Rascesa se DOS za poverenje naroda, sam si sebi skocio u usta svedoceci da je Djindjic radio suprotno "narodnoj volji". A ta "narodna volja" je totalno nedefinisan, nicim proverljiv pojam kojim mozes da mlatis do mile volje, dzaba ti - ne znaci nista. Pa zar nije (jedina proverljiva) narodna volja i postavila DOS na vlast? Oces da kazes da je DOS bio pogresna opcija?

DOS nije vodio bolju politiku, zato sto nije imao bolju. Cela njegova filozofija u protekle dve godine moze se opisati jednom recenicom: Udari tamo gde je najmanji otpor (ekonomija) i nadaj se da ce sve ostalo nestati samo od sebe. Tako se ne vodi drzava i ne postaje drzavnik.

DOS je delio vlast ne zato sto je morao nego zato sto je hteo - procenio je da tako najbolje u tom trenutku, iz njima znanih razloga. Sta je sprecavalo DOS da u prethodnom periodu uvede vanredno stanje i uradi isto sto je uradio sada? Bilo je nekoliko divnih prilika - nego nisu hteli da talasaju. I nemo da se neko skrivao iza naroda - narod bi to jeda docekao, isto kao sto je to jedva docekao sada.

#22 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 02 April 2003 - 20:39

Pa zar nije (jedina proverljiva) narodna volja i postavila DOS na vlast? Oces da kazes da je DOS bio pogresna opcija?

Ja kada kazem "DOS", mislim na DOS kakav je danas, znaci bez DSS-a.
DOS bez DSS-a nikada nije imao poverenje vecine biraca i nije iamo stabilnu vecinu u parlamentu.
U bilo kojoj drugoj demokratskoj zemlji, Djindjiceva vlada se ne bi odrzala na vlasti.

Sta je sprecavalo DOS da u prethodnom periodu uvede vanredno stanje i uradi isto sto je uradio sada? Bilo je nekoliko divnih prilika - nego nisu hteli da talasaju. I nemo da se neko skrivao iza naroda - narod bi to jeda docekao, isto kao sto je to jedva docekao sada.


DOS nije iamo moc da uradi mnogo manje stvari nego sto je to uvedjenje vanrednog stanja.
Nisu mogli da provedu lustraciju u javnim sluzbama, ni smene u sudstvu.

Pre toga morali su da otmu vlast od DSS-a i to: izbacivanjem iz vlade, izbacivanjem iz parlamenta, promenom ustava savezne drzave, bojkotom izbora.

#23 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 02 April 2003 - 21:36

U bilo kojoj drugoj demokratskoj zemlji, vladajuca koalicija ne bi svojoj clanici radila to sto je krnji DOS radio DSSu. Izbacili bi ih iz koalicije i onda bi takvi isli na izbore. Ti tvrdis da su oteli vlast DSSu da bi mogli da sprovedu promene, a ja tvrdim da time sto su to uradili i to jos na taj nacin, sebe su sprecili da sprovedu promene. I sta su time dobili? Nista, samo su izgubili dve godine - za mene to nije ni pametna ni mudra politika. Sad se svi pravdaju da je DOS to morao da uradi jer je DSS hteo da napravi kavzimilosevicevsku Srbiju - ja u to ne verujem, to je najobicniji izgovor. Sami su sebi vezali ruke i ja sad treba da budem kivan na DSS? Tesko.

#24 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 02 April 2003 - 21:42

DSS i DOS su se razilazili oko sve i jedne kljucne politicke odluke.
DSS je uvek birao pogresan put, a cini to i danas.
Da li su oni hteli da naprave kvazimilosevicevsku Srbiju ne znam, ali znam da bi je napravili da im je bilo dozvoljeno da odlucuju za Srbiju.

Edited by George, 02 April 2003 - 21:45.


#25 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 02 April 2003 - 22:06

George:
"DSS i DOS su se razilazili oko sve i jedne kljucne politicke odluke.
DSS je uvek birao pogresan put, a cini to i danas.
Da li su oni hteli da naprave kvazimilosevicevsku Srbiju ne znam, ali znam da bi je napravili da im je bilo dozvoljeno da odlucuju za Srbiju."

To da li je DSS birao pogresan put ne mozes da znas jer njihova opcija ni jednom nije pobedila. Koja je uostalom njihova opcija i koji je to pogresan put? Doneti ustav pa raspisati izbore bi napravilo kvazimilosevicevsku Srbiju? Alo. Tri puta je DS blokirao rad na ustavu, a sve vreme su se zalili kako im isti ne valja. Jedine dve ozbiljen stvari oko kojih su se pobili su bila pitanja broja i rasporeda direktora po Srbiji i to dva dana nakon sto je DOS preuzeo vlast i pitanje Haga. Sve ostalo je bilo pozoriste. Samo su gledali ko ce koga bolje da saplete - Srbije tu nije bilo ni u naznakama. A ova tvoja zadnja recenica je cista ideologija - ti znas sta bi DSS napravio da je imao vlast, ali te nije briga sto krnji DOS nije napravio nista na politickom planu iako je imao vlast.

Edited by Hromi Daba, 02 April 2003 - 22:06.


#26 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 02 April 2003 - 22:29

Jedine dve ozbiljen stvari oko kojih su se pobili su bila pitanja broja i rasporeda direktora po Srbiji i to dva dana nakon sto je DOS preuzeo vlast i pitanje Haga.

Pa te "jedine dve ozbiljne stvari" su toliko ozbiljno da bez slaganja nema zajednicke politike.
Jednom kada se oko ovoga nisu slozili, koalicija je pukla.
Gde bi nam danas bio kraj da je do lustracije doslo 6. oktobra?
Kakva bi bila stabilnost drzave i medjunarodni polozaj Srbije da je DSS podrzao saradnju sa Hagom?

A ova tvoja zadnja recenica je cista ideologija - ti znas sta bi DSS napravio da je imao vlast, ali te nije briga sto krnji DOS nije napravio nista na politickom planu iako je imao vlast.

DSS i DOS su delili vlast i, sto je u Srbiji vaznije, politicku moc.
DOS nije dozvoljavao DSS-u da nacini stetu, a DSS je sprecavao DOS da cini dobro.
Nije tacno da DOS nije napravio nista na politickom planu, ali su sve pozitivno cinili uprkos DSS-u i na racun vlastite popularnosti.

#27 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 02 April 2003 - 22:41

To malo sto je napravljeno na politickom planu napravio je DOS, DSS sa Srbima iz CG ,kocio je i nogama i rukama da ne mrdnemo sa mjesta, posjeti se CIRKUSA oko ustavne povelje zar ono nije izazivalo prezir i mucninu kod svakog normalnog covjeka.
Hromi kumim te Bogom i Svetijem Jovanom, budi malo realan i normalan.

#28 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 02 April 2003 - 22:43

George:
"DOS nije dozvoljavao DSS-u da nacini stetu"
Kakvu?

"DSS je sprecavao DOS da cini dobro"
Koje?


"Pa te "jedine dve ozbiljne stvari" su toliko ozbiljno da bez slaganja nema zajednicke politike. Jednom kada se oko ovoga nisu slozili, koalicija je pukla."

Pa da DS nije bio toliko alav glede direktora, pitanje je da li bi koalicija pukla. Djindjic je prihvatio VKa i DSS u DOS samo kao sredstvo da obori Milosevica - jos jedna od kombi stranaka. Problem je bio sto je DSS sebe ozbiljno shvatio i zbog toga je pukla koalicija, a ne zbog Haga, kao i ostalih gluposti oko Radeta Markovica, Pavkovica, prisluskivanja VKa, naredbe za napad na vladu, (ne)izglasavanja zakona o sudstvu, glasanja o poverenju vladi ili bar smene ministra policije i da ne nabrajam dalje. Cisto pozoriste.

Krnji DOS je sam sebe uterao u corsokak i naravno je da krivac za to morao da se nadje. Pricaj ti koliko hoces, ministar policije i ministar sudstva su bili iz krnjeg DOSa i sasvim je evidentno sta (ni)su uradili sve dok nije bilo kasno. S druge strane, sasvim je evidentno sta su uradili ministar finansija i guverner NBJ.

#29 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 02 April 2003 - 22:44

Ja kazem Milovane da je DOS mogao i morao da napravi mnogo vise i ne zelim da slusam izgovore tipa "za sve je kriv DSS". Samo toliko.

#30 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 02 April 2003 - 22:48

Hromi, slazem se.