Jump to content


Photo

Osnovne škole na Kosovu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
85 replies to this topic

#16 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 May 2010 - 21:05

malo se igram moderiranja/razmjestam postove po temama...


...


Svakako Vjeko! Evo ispricacu malu istinitu pricu o jednoj takvoj skoli.

Nadomak Peci postoji selo Vitomirica, osnovano od crnogorskih kolonista izmedju dva Svetska rata. Vitomiricu su zvali i "Mala Moskva" zbog veceg broja komunista koje je ona dala. Mnogo kadrova, Crnogorci su bili odani obrazovanju, u gradskoj upravi, Opstoj bolnici kao i Sluzbi dala je Peci Vitomirica. Kasnije Crnogorci su se selili za Srbiju, uglavnom za Beograd, a njihove kuce kupovali su Bosnjaci iz Plava ili Gusinja i Albanci, redje.. Sada, kao posledica minulog rata na Kosovu u Vitomirici i nema vise Crnogoraca.Ipak stanovnistvo je mesano- Bosnjaci (Dr Numan Balic je njihov politicki prvak), Albanci i RAE zajednica.
Skola u Vitomirici, "7. Septembar", radi dvojezicno a direktorka je Draga Babacic. Skola ima i istureno odeljenje nizih razreda, 3 kilometara udaljeno od Vitomirice, na sredokraci sela Siga-Brestovik Novu zgradu skole izgradio je nemacki THW i predvidjena je da bude takodje sa mesovitom nastavom, sto i jeste.
Godine 2007 Bayerisches Rotes Kreuz preko Medjunarodnog Crvenog krsta dodelio je Crvenom krstu iz Peci donaciju od 20.000 evra predvidjenih za Program druzenja dece, albanske, srpske, bosnjacke i RAE zajednice. Roditelji-povratnici iz Sige, zamoljeni da dozvole svojoj deci druzenje u okviru Programa, dali su svoj pristanak. I deca su dosla prvog dana i bila zadovoljna, bilo je igara, jela i pica. Ali kasnije roditelji Srbi vise nisu dovodili svoju decu. Nije bilo valjanog objasnjenja zasto...? Projekat je trajao 4 puna meseca i pohadjan je od bosnjacke, albanske i RAE dece.
Skola je ogradjena normalnom ogradom a ne bodljikavom zicom. Nastava na srpskom obavlja se nakon odlaska prepodnevne smene. Tako su odlucili roditelji dece sa nastavom na srpskom. Nije bilo sukoba medju ucenicima.


Usput, Vjeko! Mnoge skole u Beogradu sada imaju policajca koji se stara o sigurnosti ucenika, nakon mnogih tragicnih dogadjaja koji su rezultirali gubitkom zivota ucenika!
Ali je Kosovo i dalje dezurni krivac! Za sve i svasta...

steta da je taj projekt propao, uistinu steta! a ovo sto kazes za beogradske skole, pa ima toga i u Osijeku. zastitarske sluzbe unutra, a izvana mesingane table s natpisom "ovo je mjesto nulte tolerancije na nasilje". eto, mi na sjeveru smo kao "naprednija sredina", mozes mislit. u Vukovaru su osnovne skole jos uvijek podijeljene na male Srbe i male Hrvate.

#17 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 May 2010 - 21:15

Gledao pre par dana jednu emisiju na BHT o Mostaru i šklostvu.Jedna država i dva(ponegde tri) potpuno različita programa, dve potpuno drugačije istorije.Na pitanje klincima zašto idu u podvojenim školama odgovarjau da je to želja roditelja

#18 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 24 May 2010 - 22:18

malo se igram moderiranja/razmjestam postove po temama...


Nisam pre pisanja svog poslednjeg posta primetio ovaj topik pa tako zadao napor tebi...


...



steta da je taj projekt propao, uistinu steta! a ovo sto kazes za beogradske skole, pa ima toga i u Osijeku. zastitarske sluzbe unutra, a izvana mesingane table s natpisom "ovo je mjesto nulte tolerancije na nasilje". eto, mi na sjeveru smo kao "naprednija sredina", mozes mislit. u Vukovaru su osnovne skole jos uvijek podijeljene na male Srbe i male Hrvate.


Projekat nije sasvim propao jer tri ostale zajednice do kraja su ucestvovale. Steta za srpsku decu a i za ostalu, za propustenu priliku druzenja.
Stanje normalnosti na Kosovu bi se brze postiglo kada bi bilo dvostrane dobre volje, a manje mrzovolje. Jucer je na sajtu ove Kuce isla ova vest:

Prva narodna kuhinja u Metohiji

23. maj 2010. | 18:27 | Izvor: B92

Kosovska Mitrovica -- U povratničkom selu Vidanje kod Kline, otvorena je prva narodna kuhinja u Metohiji.

U njoj će po jedan obrok dnevno dobijati 250 socijalno ugroženih ljudi iz 13 sela opština Klina i Istok.

Radi se uglavnom o srpskim povratnicima. Njihov broj se u opštini Klina poslednjih dana uvećao za 17 porodica, kojima su u selu Dolac podeljeni ključevi novih kuća.

Povratnici u selima oko Kline i Istoka su bez posla i osnovne egzistencije. Svaka pomoć im dobro dođe, naročito starijim osobama. Na hranu su do sada davali sve što su imali. Za druge potrebe novac im nije ostajao.

Narodnu kuhinju i pekaru u selu Vidanje organizovala je nevladina organizacija "Majka devet Jugovića" i Eparhija raško-prizrenska.

Svetlana Stević kaže da je ovo šesta narodna kuhinja koju organizuje na Kosovu.

Istovremeno sa otvaranjem narodne kuhinje, u selu Dolac kod Kline povratnicima su podeljeni ključevi 17 novoizgrađenih kuća.

Povratnicima je kuće izgradilo Ministarstvo za povratk i zajednice.

Povratak u Dolac je jedna od akcija druge faze povratka i integracije raseljenih. U drugoj fazi treba očekivati povratak na Kosovo 210 srpskih porodica.

Komentari: 0 Hronološki Preporučeni Pošaljite komentar

===============================================

Nije bilo komentara na ovu vest, koja, po mom skromnom misljenju, zbog podataka koji se mogu procitati "izmedju redova" trebala imati "veseliji" naslov!

Ostale vesti, kao ona o mobilnoj telefoniji danas, izmame i desetine vrlo ponizavajucih komentara upucenih Albancima an general
Negativno razmisljanje o Albancima je vec davno ukorenjeno u Srbiji. Perkos je samo jedan mali deo toga! Propaganda je ucinila svoje!

#19 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 24 May 2010 - 22:34

a zasto je vazno sta ti "mislis" kada vec sam kazes da ne znas nista o temi o kojoj toliko duboko "mislis"? smesan si bio, a jos smesniji postajes.


Nepotrebna "svadja" kao rezultat prebrzog citanja postova. Tako je i doslo do nesporazuma na relaciji Vjeko-Tony.

Nije upitno da je Vjeko uvek imao objektivan stav prema kosovskim patnjama i pitanju kosovske nezavisnosti.

@ Vjeko,
Tony je bio glavni organizator susreta forumskih B92 delatnika na koji je Perkos bio uredno pozvan i obecao da ce doci. Nije dosao pravdajuci se isprikom koja je licila onoj da "losem ***** i dlake smetaju". Da je smogao snage i hrabrosti, ako je vec takav kako se zeli prikazati, danas ne bi postirao takve gluposti koje "ni pas s'maslom ..." ne moze probaviti jer bi svojim ocima video jedno sasvim drugacije Kosovo od onog kojeg je napustio '99.

Zato i tebe i Tonyja molim da prevazidjite ovaj nepotreban nesporazum!

Unapred hvala!

Pomiritelj Lorenz

#20 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 25 May 2010 - 00:09

Nepotrebna "svadja" kao rezultat prebrzog citanja postova. Tako je i doslo do nesporazuma na relaciji Vjeko-Tony.

Nije upitno da je Vjeko uvek imao objektivan stav prema kosovskim patnjama i pitanju kosovske nezavisnosti.

@ Vjeko,
Tony je bio glavni organizator susreta forumskih B92 delatnika na koji je Perkos bio uredno pozvan i obecao da ce doci. Nije dosao pravdajuci se isprikom koja je licila onoj da "losem ***** i dlake smetaju". Da je smogao snage i hrabrosti, ako je vec takav kako se zeli prikazati, danas ne bi postirao takve gluposti koje "ni pas s'maslom ..." ne moze probaviti jer bi svojim ocima video jedno sasvim drugacije Kosovo od onog kojeg je napustio '99.

Zato i tebe i Tonyja molim da prevazidjite ovaj nepotreban nesporazum!

Unapred hvala!

Pomiritelj Lorenz

Lorenz. Cenim tvoj dobronamerni trud. Ipak mislim da si dosta toga propustio posto je dosta postova i obrisano. Nije posredi nikakav nesporazum niti svadja. Vec obicno ispoljavanje besa od strane Vjekoslava na meni i to kao uzrok ovog mog pitanja upucenog njemu. Odgovor nisam dobio ali razna etiketiranja, pogrdna imena pa cak i spominjanje majke dakako jesam. Nepotreban nesporazum kazes ti? Ne bih rekao. Takodjer mislim da od mene ne mozes zatraziti nikakvo pomirenje. Ja nisam u svadji sa nikim sa ovog foruma. A i zasto bih bio?

#21 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 25 May 2010 - 01:34

Zamolio bih vas da stanete ovde sa medjusobnim provokacijama i svadjom. Na temi ima nekoliko dobrih postova i ne vidim svrhu u konstantnom trolovanju. Ako se ne slazete sa necijim misljenjem mozete ga demantovati i argumentima a bez provociranja.

Edited by Anduril, 25 May 2010 - 02:32.


#22 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 May 2010 - 07:54

Projekat nije sasvim propao jer tri ostale zajednice do kraja su ucestvovale. Steta za srpsku decu a i za ostalu, za propustenu priliku druzenja. Stanje normalnosti na Kosovu bi se brze postiglo kada bi bilo dvostrane dobre volje, a manje mrzovolje.

dobro, i u koju skolu idu sad ti klinci (glupo mi je reci mali Srbi, jer oni su djeca, a ne Srbi)? koliko sam te shvatio, u istu zgradu, u istu skolu, samo u poslijepodnevnu smjenu? kakva je situacija onda u toj skoli, i sto se sigurnosti i sto se tehnickih uvjeta tice? kazes da nije bilo sukoba medju klincima, znaci - sigurnost je okej. ali materijalni uvjeti?

zanima me i sto je s tim redukcijama el. energije na Kosovu. da li su one po cijelom Kosovu ili samo u nekim dijelovima, i koliko cesto osnovne skole ostaju bez prikljucka na elektroenergetsku mrezu.


Propaganda je ucinila svoje!

eto nam zato ovog topica. koga zanima kakvo je stanje u osnovnim skolama na Kosovu, lipo dodje vamo i cita/gleda fotografije. vec smo na Googleu. ja cu ti odmah reci sto bih ja napravio -> pravac najsiromasnija skola u mom kraju i detaljan izvjestaj o njoj! ima struje/nema struje, ima prozora/nema prozora, krova, parketa, sanitarija, klupa/stolica, opreme za nastavu, zbornicu, knjiga, kompjutera, itd. ovo je regionalni forum, cijela bivsa Juga vamo svraca. ima li boljeg besplatnog mjesta za pronaci sponzora/pomoci toj djeci? i u isto vrijeme predociti istinu o stvarnoj situaciji na terenu, ponistiti ucinke medijske propagande? pohvaliti/istaknuti ako je nesto dobro uradjeno, kao npr. onaj Program druzenja djece koji si naveo?

ja mislim da nema.

#23 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 28 May 2010 - 21:42

dobro, i u koju skolu idu sad ti klinci (glupo mi je reci mali Srbi, jer oni su djeca, a ne Srbi)? koliko sam te shvatio, u istu zgradu, u istu skolu, samo u poslijepodnevnu smjenu? kakva je situacija onda u toj skoli, i sto se sigurnosti i sto se tehnickih uvjeta tice? kazes da nije bilo sukoba medju klincima, znaci - sigurnost je okej. ali materijalni uvjeti?

zanima me i sto je s tim redukcijama el. energije na Kosovu. da li su one po cijelom Kosovu ili samo u nekim dijelovima, i koliko cesto osnovne skole ostaju bez prikljucka na elektroenergetsku mrezu.



eto nam zato ovog topica. koga zanima kakvo je stanje u osnovnim skolama na Kosovu, lipo dodje vamo i cita/gleda fotografije. vec smo na Googleu. ja cu ti odmah reci sto bih ja napravio -> pravac najsiromasnija skola u mom kraju i detaljan izvjestaj o njoj! ima struje/nema struje, ima prozora/nema prozora, krova, parketa, sanitarija, klupa/stolica, opreme za nastavu, zbornicu, knjiga, kompjutera, itd. ovo je regionalni forum, cijela bivsa Juga vamo svraca. ima li boljeg besplatnog mjesta za pronaci sponzora/pomoci toj djeci? i u isto vrijeme predociti istinu o stvarnoj situaciji na terenu, ponistiti ucinke medijske propagande? pohvaliti/istaknuti ako je nesto dobro uradjeno, kao npr. onaj Program druzenja djece koji si naveo?

ja mislim da nema.


Oprosti, vrlo kasno primetio ovaj tvoj post. U ponedeljak cu ici i napraviti snimke te skole, izgradjene od nemackog THW.

#24 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 30 May 2010 - 17:48

Pa nije baš najbolje, i to u svim školama.Što se kvaliteta nastave tiče ne znam kako izgleda, ali su tehnički uslovi loši. No bez današnjih prednosti džaba deci sve to kad im nisu dostupna sva ova čuda tehnologije(mislim na informatiku, moderne kabinete za nastavu itd.) Po priči nekih poznanika radi se paralelno, dok je nastavni kadar svih ovih godina stagnirao ako se uzme razvoj školstva u regionu. Nažalost veća je preokupacija oko primanja(pouzdano znam da jedan nastavnik-profesor u srednjoj školi prima oko 800-900€ na Kosovu)Kad sam ovo rekao vodilje su mi poznanstva sa par srednjoškolskoh profesora u opštin i Dragaš.Naravno udžbenici su isti kao i po sredinama gde žive Srbi, te je kvalitet nastave skoro na istom nivou. Da ne govorimo tome da taj nastavni kadar za ovih 10 godina niko ni ne kontroliše iz ministarstav R.Srbije.
Poznat mi je slučaj Prorokovića(DSS) kada je boravio na Kosovu (opština Dragaš), doneo je samo udžbenike, obećavao izgradnju info kabineta..... Naravno sve se završilo na tome, a pravi cilj njegovog dolaska je pokušaj organizovanja paralelnih izbora u istoj opštini.Najporaznije je da je do juče paralelni sistem na Kosovu direkto kontrolisao Nenad Popovići (iz DSS-a.)Taj se na Kosovu nakrao zajedno sa Sandom-Rašković-Ivić za 3 života.Poznata pronevera dva nova autobusa , donacije vlade Italije(jedan za severnu Mitrovicu, drugi za opštinu Dragaš, oba za prevoz učenika) , te šleper obuće za opštinu Dragaš koji je završio po prodavnicama i tako dalje i tako dalje.Eno gledam ga juče bio sa Koštunicom u Mitrovici.
Diplome se dele šakom i kapom i sve je to u službi politike.Poznat mi je slučaj studenta koji je zavrišio medicinu u K.Mitrovci(dođe mi kao neki zemljak jer smo iz iste opštine) i u jednom običnom razgovoru oko medicine ozbiljno sam posumnjao u vrednost njegove diplome jer nije znao neke termine koje bi neizostavno morao znati.
Nastava na bosanskom jeziku je katastrofalna(ovo znam jer mi je zamenik ministra MONT-a lični i dugogodišnji poznanik).Nemaju ni dobre udžbenike ni kvalitetne profesore. Deca uče iz raznoraznih skripti, i udžbenika raznih autora.Razlog je tome međusobna netrpeljivost mada su im sredstva i način organizovanja nastave na bosanankom date odrešene ruke od samog ministarstva.....

Zao mi je sto moram ovakvim recima da prokomentarisem ovu konstrukciju: LAZ
1. plate prosvetara koji rade po srpskom programu su iste kao i u Srbiji (duple plate su ukinute pre 5 gofina)
2. 800-900 € je naucna fantastika
3. Molim za link o tome sto se nakrao, jer ovako je samo baljezganje
4. diplome se nikad nisu delile sakom i kapom na srpskom univerzittu, za albanske neznam (ustvari znam ali o tome trebaju pisati kolege albanci)
5. 'u jednom obicnom razgovoru oko medicine' trla baba lan dr. Pristevac
6. nastava na bosanskom jeziku i ostalim nealbanskim je katastrofalna, dok su albanske odlicne sudeci po ekonomskim rezultatima 'zemlje'

Steta sto nema nikog iz severne Mitrovice da kaze sta misli o skolstvu u tom gradu, jer bi to bilo najrelevantnije.
To sto se ne priznaju diplome sa Kosova albancima u Srbiji je administrativne prirode. Trebalo bi diskutovati zasto se ne priznaju u Evropi (dok se te iste srpske 'deljene sakom i kapim') priznaju bez problema.

#25 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 30 May 2010 - 18:02

pa kada bi nastava po srpskim skolama bila odlicna sudeci po stanju tvoje 'zemlje' Srbije, ne bi ti bio u Norway vec u Pozarevcu, gde mentalno pripadas.

a notorna je laz da se diplome kosova ne priznaju po evropi. ne priznaju se samo u tvojoj 'zemlji', sto i nije neki narocito veliki problem, rekao bih ja. ko bi tamo dobrovoljno otisao da radi nesto ili je glup ili ne zasluzuje bolje.

Edited by Unbeliever, 30 May 2010 - 18:04.


#26 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 30 May 2010 - 18:33

Zao mi je sto moram ovakvim recima da prokomentarisem ovu konstrukciju: LAZ
1. plate prosvetara koji rade po srpskom programu su iste kao i u Srbiji (duple plate su ukinute pre 5 gofina)
2. 800-900 € je naucna fantastika
3. Molim za link o tome sto se nakrao, jer ovako je samo baljezganje
4. diplome se nikad nisu delile sakom i kapom na srpskom univerzittu, za albanske neznam (ustvari znam ali o tome trebaju pisati kolege albanci)
5. 'u jednom obicnom razgovoru oko medicine' trla baba lan dr. Pristevac
6. nastava na bosanskom jeziku i ostalim nealbanskim je katastrofalna, dok su albanske odlicne sudeci po ekonomskim rezultatima 'zemlje'

Steta sto nema nikog iz severne Mitrovice da kaze sta misli o skolstvu u tom gradu, jer bi to bilo najrelevantnije.
To sto se ne priznaju diplome sa Kosova albancima u Srbiji je administrativne prirode. Trebalo bi diskutovati zasto se ne priznaju u Evropi (dok se te iste srpske 'deljene sakom i kapim') priznaju bez problema.

Ma ti baljezgaš i ne znaš šta lupetaš
Ja sam se osvrnuo na školstvo na bosanskom jeziku na Kosovu jer tu tematiku veoma dobro poznajem, kao i ljude koji rade u obrazovanju, te i zamenika ministra MONT-a koji je iz moje opštine u kojoj sam rođen.Sa tim ljudima se par puta godišnje viđam, a kontaktiram u najmanju ruku sa većinom barem dva puta nedeljno.
No da krenemo redom:
1. Do 2007. godine nastavni kadar na Kosovu koji je radio po programu R.Srbije je imao ugovore i sa ministarstvom MONT-a.Znači da su primiali duple plate, kako iz budžeta R.Srbije, tako i iz budžeta R.Kosova. Onda je svima njim auslovljeno da se moraju odreći plata iz kosovskog budžeta jer će imu protivnom biti plate ukinute iz budžeta Srbije.Onda je usledilo kolektivno otkazivanja ugovora sa MONT-om za sledeću školsku godinu.
2.Do 2008 godine su bile isplaćivanje duple plate, a za prošlu i ovu šlolsku godinu čini mi se da su samo malo reducirane. Ovo znam zato što mi dva rođaka rade kao profesori u gimnaziji u kojoj se radi i daljke po planu i programu R.Srbije.Znači duple plate plus kosovske plate punih 8 godina
3+5. Dole na Kosovu se preko leta spuste ljudi iz čitave Evrope iz čitavog sveta. Tako i u opštini iz koje i ja potičem.Jednom prilikom (opet ponavljam) na terasi seoske kafane društvo među kojima sam bio i ja te jeden urolog koji radi u Beogradu u jednoj bolnici.Prisustvovao je i jedan Papovićev lekar.Jedno neobavezno pitanje običnog čoveka(od mene) o medicini upućeno njemu iz čiste bliže obaveštensti o tome, taj lekar nije ni znao o čemu se radi.Ovaj urolog se uhvatio za glavu i nije hteo verovati da to ne zna jedan lekar opšte prakse. A takvih svršenih studenata je u svim oblastima.Prolistaj malo novine unazad par godina i naći ćeš puno tekstova o vratolomijama rektora Papovića.
4. Za link se obrati Nenadu Popoviću, Slobodanu Samardžiću pre svega i Sandi Rašković Ivić.
6. Nastava ne bosanskom jeziku jeste katastrofalna, i to sam rekao u tački 1 , jer sam sa tim veoma upoznat.Kakav je kvalitet nastave na albanskom jeziku nisam komentirao jer je ne poznajem dovoljno...

Edited by Pristevac, 30 May 2010 - 18:58.


#27 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 30 May 2010 - 19:45

pa kada bi nastava po srpskim skolama bila odlicna sudeci po stanju tvoje 'zemlje' Srbije, ne bi ti bio u Norway vec u Pozarevcu, gde mentalno pripadas.

Sta hvali Pozarevcu i mentalitetu?

a notorna je laz da se diplome kosova ne priznaju po evropi. ne priznaju se samo u tvojoj 'zemlji', sto i nije neki narocito veliki problem, rekao bih ja. ko bi tamo dobrovoljno otisao da radi nesto ili je glup ili ne zasluzuje bolje.


E blago tebi, kad si poceo sebi da verujes.

#28 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 30 May 2010 - 19:49

Sta hvali Pozarevcu i mentalitetu?


Nista ne fali Pozarevcu, ali tebi bogami jeste. :ph34r:

#29 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 30 May 2010 - 19:55

@ Pristevac
Pijatelj mi radi u Strpcu kao nastavnik, 2005 je prestao da prima duplu platu, a od kosovke vlade nikad nije ni primao i nikad nije imao 800€.
Ja znam da u Norveskoj radi 270 visokoobrazovanog medicinskog osoblja (Srba) sa Kosova. Nemam link nazalost, ali ako hoces da verujes veruj.

Kolke su plate albanskih profesora?
paz da se ne zapetljas ko fadhox

#30 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 30 May 2010 - 19:56

Nista ne fali Pozarevcu, ali tebi bogami jeste. :ph34r:


Aman Tony koliko je kratak taj tvoj lanac?