Jump to content


Photo

Osnovne škole na Kosovu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
85 replies to this topic

#1 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 May 2010 - 17:41

čekamo izvješće cijenjenog forumaša s lica mjesta, Tony Balla.

#2 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 24 May 2010 - 17:52

čekamo izvješće cijenjenog forumaša s lica mjesta, Tony Balla.

Smesan si Vjekoslave :ph34r:
Ja ti rekoh. Ako ti mislis da postoji skola okruzena bodljikavom zicom u kojoj se ucenici vode oklopnim transporterima, slobodno reci o kojoj je skoli rec i dobices izvestaj i slike kao sto je tvoj pajtas perkos dobio slike "porusene" Pravoslavne Crkve u Pristini. Meni to uopste nije tesko. Ali izvestaj o svim skolama i njihovim bezbednostim uvjetima!? Pa ko si mi pa ti da ja tebi iznosim bilo kakve izvestaje?

Edited by TonyBall, 24 May 2010 - 17:53.


#3 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 May 2010 - 18:04

ja ne znam da li postoji skola na Kosovu okruzena bodljikavom zicom, ne zivim tamo. ono sto mislim sam lijepo napisao, ponovit cu:

a kojoj to skoli treba telefon da bi radila normalno?

svakoj. i telefon, i internet, i el. energija. no, prije svega apsolutna sigurnost djece, bez bodljikavih zica i naoruzanih vojnika u dvoristu. bez tih civilizacijskih standarda, takvu skolu ne mozemo nazvati normalnom skolom u 21. stoljecu.



...


a ti Tony, ako nisi u stanju dati izvjestaj o tehnickom i sigurnosnom stanju u skolama na Kosovu, nemas sto raditi na ovom topicu. drugi put se nemoj kreveljiti i prijetiti "istinom", ako ju nisi u stanju dokumentirati, ili barem pokazati dobru volju da ju prikazes.


...


molim stoga ostale forumase s Kosova da napisu koju rijec o uvjetima u kojima rade osnovne skole u njihovom kraju.

#4 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 24 May 2010 - 18:14

ja ne znam da li postoji skola na Kosovu okruzena bodljikavom zicom, ne zivim tamo. ono sto mislim sam lijepo napisao, ponovit cu:


svakoj. i telefon, i internet, i el. energija. no, prije svega apsolutna sigurnost djece, bez bodljikavih zica i naoruzanih vojnika u dvoristu. bez tih civilizacijskih standarda, takvu skolu ne mozemo nazvati normalnom skolom u 21. stoljecu.



...


a ti Tony, ako nisi u stanju dati izvjestaj o tehnickom i sigurnosnom stanju u skolama na Kosovu, nemas sto raditi na ovom topicu. drugi put se nemoj kreveljiti i prijetiti "istinom", ako ju nisi u stanju dokumentirati, ili barem pokazati dobru volju da ju prikazes.


...


molim stoga ostale forumase s Kosova da napisu koju rijec o uvjetima u kojima rade osnovne skole u njihovom kraju.

xxxxxxx. Pa citaju ljudi i druge topike. Ne mozes ih izmanipulisati samo nekim po tvojoj volji kvotovima. Mada ti tvrdnje i u njimu odudaraju jer si sudeci po tim kvotovima sam zapoceo pricu o bodljikavoj zici. Pa nastavi je. O kojoj bodljikavoj zici si pisao. U kojoj je skoli. Ili mislis da ima normalnih ljudi koji misli da skole moraju imati bodljikavu zicu, naoruzane vojnike i oklopne transportere pa ih eto ti obrazujes.
Sto se istine tice, rekoh ti. Tu sam. Anytime.

Edited by Anduril, 24 May 2010 - 21:31.
nepotrebna licna kvalifikacija


#5 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 May 2010 - 18:36

ja ne znam da li postoji skola na Kosovu okruzena bodljikavom zicom, ne zivim tamo. ono sto mislim sam lijepo napisao, ponovit cu:


svakoj. i telefon, i internet, i el. energija. no, prije svega apsolutna sigurnost djece, bez bodljikavih zica i naoruzanih vojnika u dvoristu. bez tih civilizacijskih standarda, takvu skolu ne mozemo nazvati normalnom skolom u 21. stoljecu.



...


a ti Tony, ako nisi u stanju dati izvjestaj o tehnickom i sigurnosnom stanju u skolama na Kosovu, nemas sto raditi na ovom topicu. drugi put se nemoj kreveljiti i prijetiti "istinom", ako ju nisi u stanju dokumentirati, ili barem pokazati dobru volju da ju prikazes.


...


molim stoga ostale forumase s Kosova da napisu koju rijec o uvjetima u kojima rade osnovne skole u njihovom kraju.

Da pokušam::

Nastava se na Kosovu u srpskim sredinama(plus delimično opština Dragaš) odvija po planu i programu R.Srbije.Po većim gradovime mi se čini da se nastava ne odvija na srpskom jeziku.U Prištini postoji osnovna škola na bosanskom jeziku a radi se po planu i programu MONT-a(odgovarajuće ministarstvo)
U Prizrenu postoji i srednja škola u kojoj se takođe nastava obavlja na bosanskom jeziku i po planu i programu MONT-a,a takođe i u Peći.Postoji jeoš i viša škola u Peći i Prizrenu , no sada je i ofromljen novi univerziet u Prizrenu gde će se nastava pored albanskog jezika odvijati na bosanskom i turskom jeziku(zbog velike koncentracija Bošnaka i Turaka u opštini Prizren.
Po tzv. srpskim enklavama(mrzim ovaj termin) nastava se odvija po planu i programu R.Srbije.Do skora je nastavni kadar primao duple plate, od oba ministarstva(Kosova i Srbije) , mada ima još onih koji zobaju na obe jasle.
Zajedničkih škola na Kosovu gotova da nema.U jednoj školi je pokušano organizivanje nastave na oba jezika i sistema(Kosovo Polje) ali su Srbi navodno odbili da se nastava odvija pod istim krovom.Ponuđeno je bilo čak i da se smene odvoje no i to je propalo.To je bilo čini mi se pre par godina.
O razlozima ne bih sada jer su opšte poznati.No kako se ovde radi o skoro duplim primanjima nastavnog kadra koje finansira R.Srbija, naravno niko nije stimulisan da to odbije.Plus do juče i plata od MONT-a.Bilo je pokušaja pre takođe par godina da se i to nekako preko dva ministarstva dovede u red, odnosno da se nastava i dalje obavlja na sropskom jeziku ali je i to odbijeno. Razlozi se takođe znaju.Fantomska država, fantomska ministarstva, ali su evrići originalni.
U opštini Dragaš ( u kojoj ne živi nijedan Srbin) postoji također paralelni sisem školstva. Razlozi su isti. Duple plate, i druge benificije koje su duplo veće od njihovih kolega u Srbiji. Nijedna a škola nije opasana žicom, čak funkcioniše i paralelna opština u jednom selu i do sada nije bilo nikakvih nasilnih pokušaja da se te parelene institucije ugase...
Problemi nastaju kad ta deca završe škole gde će dalje studirati. Diplome sa Kosova R.Srbija ne priznaje jer su fantomske, tako da se ne može nastavtii dalje školovanje u Srbiji.Vlasti R.Srbije na takve diplome zahtevaju pečat UNMIK-a, a UNMIK javno govori da je nadležnost prebacio na kosovkse instutucija po ovom pitanju.
Ima o vome još puno toga, a slučajno mi je ova tema poznatija.Nažalost R.Srbija i dalje eksperimentiše sa decom, a ustvari ovakvim činom paralelnog školstva ona pripomaže definitivnom dlasku ove dece sa Kosova.
Iskreno nadam se da će se i ovaj veliki problem u dogledno vreme rešiti jer na kraju krajeva najveći gibitnici su ta deca

MONT= ministarstvo obrazovanje nauke i tehnologije

Edited by Pristevac, 24 May 2010 - 18:38.


#6 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 May 2010 - 18:49

Izvin'te sto upadam u diskusiju ali...

Zar ne b'jase Perkos koji je napisao da su skole u bodljikavoj zici i da djecu u skolu prate oklopni transporteri?

Mozda bi on mogao/trebao da elaborira?

#7 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 24 May 2010 - 19:00

Izvin'te sto upadam u diskusiju ali...

Zar ne b'jase Perkos koji je napisao da su skole u bodljikavoj zici i da djecu u skolu prate oklopni transporteri?

Mozda bi on mogao/trebao da elaborira?

perkos to radi veoma cesto, prema tome nije u tome problem nego sto se njegove reci od drugih uzimaju zdravo za gotovo pa nam se drze "lekcije" iz demokratije i bezbednosti. Tek malo kasnije se od istih dobija odgovor tipa:

ja ne znam da li postoji skola na Kosovu okruzena bodljikavom zicom, ne zivim tamo


Zao mi je ovog topika jer je tema veoma vazna ali postavio ju neko sa ne najboljom namerom. Nadam se da ce preziveti.

#8 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 May 2010 - 19:03

Izvin'te sto upadam u diskusiju ali...

Zar ne b'jase Perkos koji je napisao da su skole u bodljikavoj zici i da djecu u skolu prate oklopni transporteri?

Mozda bi on mogao/trebao da elaborira?

on moze samo zlobno nabacivati iz Beograda, njegove me price ne zanimaju. zanima me stanje u osnovnim skolama na Kosovu, imamo ovdje forumase koji tamo zive, na licu mjesta. to je prednost internet foruma.


...


Pristevac, hvala na javljanju i iscrpnom postu. kako stoje stvari s tehnickim i materijalnim uvjetima?

#9 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 24 May 2010 - 19:04

Izvin'te sto upadam u diskusiju ali...

Zar ne b'jase Perkos koji je napisao da su skole u bodljikavoj zici i da djecu u skolu prate oklopni transporteri?

Mozda bi on mogao/trebao da elaborira?

ko ume da cita mogao je navreme da vidi o cemu sam ja pisao,izvrtanje prevrtanje i podmetanje u slucaju kad im ne opdgovara istina je metod nekih drugi kojima se to ovde moze

#10 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 May 2010 - 19:10

I dalje ne znamo ima li skola na Kosovu koja je opasana bodljikavom zicom, a djecu prate oklopni transporteri. Ima li je ili nema? daj link, sliku, nesto...

Perkos je bacio kost, a vi se poklaste oko nje. Bezveze.

#11 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 24 May 2010 - 19:11

ko ume da cita mogao je navreme da vidi o cemu sam ja pisao,izvrtanje prevrtanje i podmetanje u slucaju kad im ne opdgovara istina je metod nekih drugi kojima se to ovde moze


E bas da vidimo ko ume da cita.
Dakle:

verovatno im je to genetski nasleđeno,u krvi je mladom Srbinu da mrzi svoje komšije i ispoljava netrpeljivost prema blogodetima koje mu se pružaju
doduše te blagodeti su okružene bodljikavom žicom i transporterim koji godinama te mlade voze do škole,mada i škole ne rade baš uvek,nema struje,telefona...



#12 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 24 May 2010 - 19:14

I dalje ne znamo ima li skola na Kosovu koja je opasana bodljikavom zicom, a djecu prate oklopni transporteri. Ima li je ili nema? daj link, sliku, nesto...


Ja to isto pitam ali jedino dobijam uvrede i podjebavanja. A i nudim se da bilo koju skolu odslikam. Samo neka mi neko aman kaze koja je to skola.

Koliko sam ja upoznat takva skola na Kosovu ne postoji.

#13 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 24 May 2010 - 19:24

on moze samo zlobno nabacivati iz Beograda, njegove me price ne zanimaju.

Ti si se popalio upravo na njegove price, inace otkud bodljikava zica!? :ph34r:

#14 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 May 2010 - 19:37

on moze samo zlobno nabacivati iz Beograda, njegove me price ne zanimaju. zanima me stanje u osnovnim skolama na Kosovu, imamo ovdje forumase koji tamo zive, na licu mjesta. to je prednost internet foruma.


...


Pristevac, hvala na javljanju i iscrpnom postu. kako stoje stvari s tehnickim i materijalnim uvjetima?

Pa nije baš najbolje, i to u svim školama.Što se kvaliteta nastave tiče ne znam kako izgleda, ali su tehnički uslovi loši. No bez današnjih prednosti džaba deci sve to kad im nisu dostupna sva ova čuda tehnologije(mislim na informatiku, moderne kabinete za nastavu itd.) Po priči nekih poznanika radi se paralelno, dok je nastavni kadar svih ovih godina stagnirao ako se uzme razvoj školstva u regionu. Nažalost veća je preokupacija oko primanja(pouzdano znam da jedan nastavnik-profesor u srednjoj školi prima oko 800-900€ na Kosovu)Kad sam ovo rekao vodilje su mi poznanstva sa par srednjoškolskoh profesora u opštin i Dragaš.Naravno udžbenici su isti kao i po sredinama gde žive Srbi, te je kvalitet nastave skoro na istom nivou. Da ne govorimo tome da taj nastavni kadar za ovih 10 godina niko ni ne kontroliše iz ministarstav R.Srbije.
Poznat mi je slučaj Prorokovića(DSS) kada je boravio na Kosovu (opština Dragaš), doneo je samo udžbenike, obećavao izgradnju info kabineta..... Naravno sve se završilo na tome, a pravi cilj njegovog dolaska je pokušaj organizovanja paralelnih izbora u istoj opštini.Najporaznije je da je do juče paralelni sistem na Kosovu direkto kontrolisao Nenad Popovići (iz DSS-a.)Taj se na Kosovu nakrao zajedno sa Sandom-Rašković-Ivić za 3 života.Poznata pronevera dva nova autobusa , donacije vlade Italije(jedan za severnu Mitrovicu, drugi za opštinu Dragaš, oba za prevoz učenika) , te šleper obuće za opštinu Dragaš koji je završio po prodavnicama i tako dalje i tako dalje.Eno gledam ga juče bio sa Koštunicom u Mitrovici.
Diplome se dele šakom i kapom i sve je to u službi politike.Poznat mi je slučaj studenta koji je zavrišio medicinu u K.Mitrovci(dođe mi kao neki zemljak jer smo iz iste opštine) i u jednom običnom razgovoru oko medicine ozbiljno sam posumnjao u vrednost njegove diplome jer nije znao neke termine koje bi neizostavno morao znati.
Nastava na bosanskom jeziku je katastrofalna(ovo znam jer mi je zamenik ministra MONT-a lični i dugogodišnji poznanik).Nemaju ni dobre udžbenike ni kvalitetne profesore. Deca uče iz raznoraznih skripti, i udžbenika raznih autora.Razlog je tome međusobna netrpeljivost mada su im sredstva i način organizovanja nastave na bosanankom date odrešene ruke od samog ministarstva.....

Edited by Pristevac, 24 May 2010 - 19:40.


#15 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 24 May 2010 - 20:13

samo da kažem, usporedbe radi, u Osijeku je stanje u osnovnim školama katastrofalno. nije se ulagalo decenijama! nedavno se urušio krov sportske dvorane u jednoj osnovnoj školi, i to dok su klinci bili unutra. srećom, nitko nije stradao.


Pa nije baš najbolje, i to u svim školama.Što se kvaliteta nastave tiče ne znam kako izgleda, ali su tehnički uslovi loši. No bez današnjih prednosti džaba deci sve to kad im nisu dostupna sva ova čuda tehnologije(mislim na informatiku, moderne kabinete za nastavu itd.) Po priči nekih poznanika radi se paralelno, dok je nastavni kadar svih ovih godina stagnirao ako se uzme razvoj školstva u regionu. Nažalost veća je preokupacija oko primanja(pouzdano znam da jedan nastavnik-profesor u srednjoj školi prima oko 800-900€ na Kosovu)Kad sam ovo rekao vodilje su mi poznanstva sa par srednjoškolskoh profesora u opštin i Dragaš.Naravno udžbenici su isti kao i po sredinama gde žive Srbi, te je kvalitet nastave skoro na istom nivou. Da ne govorimo tome da taj nastavni kadar za ovih 10 godina niko ni ne kontroliše iz ministarstav R.Srbije.
Poznat mi je slučaj Prorokovića(DSS) kada je boravio na Kosovu (opština Dragaš), doneo je samo udžbenike, obećavao izgradnju info kabineta..... Naravno sve se završilo na tome, a pravi cilj njegovog dolaska je pokušaj organizovanja paralelnih izbora u istoj opštini.Najporaznije je da je do juče paralelni sistem na Kosovu direkto kontrolisao Nenad Popovići (iz DSS-a.)Taj se na Kosovu nakrao zajedno sa Sandom-Rašković-Ivić za 3 života.Poznata pronevera dva nova autobusa , donacije vlade Italije(jedan za severnu Mitrovicu, drugi za opštinu Dragaš, oba za prevoz učenika) , te šleper obuće za opštinu Dragaš koji je završio po prodavnicama i tako dalje i tako dalje.Eno gledam ga juče bio sa Koštunicom u Mitrovici.
Diplome se dele šakom i kapom i sve je to u službi politike.Poznat mi je slučaj studenta koji je zavrišio medicinu u K.Mitrovci(dođe mi kao neki zemljak jer smo iz iste opštine) i u jednom običnom razgovoru oko medicine ozbiljno sam posumnjao u vrednost njegove diplome jer nije znao neke termine koje bi neizostavno morao znati.
Nastava na bosanskom jeziku je katastrofalna(ovo znam jer mi je zamenik ministra MONT-a lični i dugogodišnji poznanik).Nemaju ni dobre udžbenike ni kvalitetne profesore. Deca uče iz raznoraznih skripti, i udžbenika raznih autora.Razlog je tome međusobna netrpeljivost mada su im sredstva i način organizovanja nastave na bosanankom date odrešene ruke od samog ministarstva.....

bogami, zvuči gadno i prilično pesimistično. zar nema nekih donacija, kompjutera npr.? što rade UNMIK, EULEX, EU? a opet, koji će im klinac kompjuteri ako nemaju el. energije???

ali barem je sigurnosna situacija okej za klince, ako sam dobro shvatio.