Jump to content


Photo

Djindjic I Srbija Posle Atentata


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 28 March 2003 - 07:31

Posle atentata na predsedinka vlade Srbije doslo je do masovnih hapsenja. Pojedine stranke su pod lupom i mogucim zatvaranjem a neka glasila su "uhapsena ". Jesu li ona legitimna ili se radi o novom " talasu demokratije " gde ce se u Srbiji jos jedom neko s nekim razracunati - radi dobrobiti naroda.

Ko zaista stoji iza ubistva premijera i nije li njegova tragicna smrt samo jedna nova zloupotreba ?

#2 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 28 March 2003 - 08:33

Moje je misljenje da je odgovor na ovo pitanje sadrzan u tekstu Vesne Pesic



Smrt na domaku srpskog sna

Znamo ko je ubio Slavka Curuviju, Ivana Stambolica i, sada Zorana Djindjica. Bivsi i sadasnji sluzbenici, koji nisu razjureni i pohapseni

Kada sam cula da je Zoran ubijen prvi put sam u zivotu zaplakala nad Srbijom. Ta nasa nesrecna zemlja! Pomislila sam "bas nam se ne da". Zoran je bio nasa nada, nasa najjaca karta, on je bio ta nasa Evropa ka kojoj tezimo vise od dva veka. Verovala sam da smo s njim na domaku naseg sna. Verovala sam u nasu buducnost zato sto imamo Zorana. Nekim cudom nam se bila osmehnula sreca da na celo Srbije dodje covek koga je krasila retka intelegencija, briljantnost i energija. Ne ustezem se da glasno kazem da se ponosim sto je premijer Srbije bio nemacki doktor filozofije, sto smo imali lidera koji je po svom obrazovanju i sposobnostima prevazilazio svoje kolege. A eto, zatekao se bas kod nas, u Srbiji. Cinjenica je da u srpskoj istoriji nismo imali drzavnika koga je krasilo toliko evropejstvo, briljatnost i obrazovanje.
Kroz glavu mi prolece Knez Mihailo, nesudjeni reformator, pod cijim spomenikom smo zajedno proveli tolike dane, te 1996. godine.
POLITICKA LICNOST
Ja o Zoranu ne mogu da govorim samo kao o politickoj licnosti. Ruzica, njegova zena, zna koliko sam ga volela. Cesto smo ga se secale kako je on, kao mladi filozof, pravio malu decu svojim starijim kolegama. Tokom osamdesetih godina, kada su cvetale tribine, sa naocarima a la Trocki, on tek izbije iz poslednjeg reda, i onako zabriljira i ko od sale odrzi svojim profesorima lekciju. Negde oko sredine osamdesetih godina, zapocela je velika rasprava o civilnom drustvu izmedju filozofa Srbije i Slovenije. Slovenci su tvrdili da se u okviru Socijalistickog saveza radnog naroda (SSRN) moze razviti civilno drustvo, a mi iz Srbije smo tvrdili da ne moze. U Sloveniji su obozavali Zorana, bio je njihov guru. Na Bledu se odrzavao vazan filozofsko-politicki skup, a mi iz Beograda resili da krenemo sa nasim klincem Zoranom da se pravimo vazni.
Dodje Zoran iz Nemacke, pokupi nas kolima, Nebojsu Popova, Svetu Stojanovica i mene, i krenemo u Sloveniju. Nas vunderkind nas nije izneverio i jos jednom ocarao bracu Slovence, objasnjavajuci nam "uslov mogucnosti".
Iako su mnogi umeli da cene Zorana, cesto sam se pitala zasto privlaci toliku mrznju u Srbiji. Jedan moj prijatelj kaze da je to zavist, koju je ovako opisao:
"Mrze Djindjica jer su inferiorni i zavidni. Zato sto on nema autoritet iznad sebe. Ni crkvu, ni Nikolu Pasica, ni Staljina, ni Amerikance, ni Tita, ni Drazu, ni kralja, ni tatu, ni mamu, ni rodni kraj. Moras, bato, necemu da se potcinis, jer ako neces ti se onda kao smatras boljim od nas.. A jos plus ih i svaki put izradi jer je pametniji. To su prosto patrijarhalna, konzervativna g.... koja nervira kad neko nekaznjeno odbija da ima autoritet."
Pisem ove redove iz Meksika ne samo zato da bih iskazala svoju potresenost zbog ubistva Zorana Djindjica. Hocu da kazem zasto je ubijen i ko ga je ubio. Srbija ne sme da se pravi luda i da jos jednom zapusi usi. Hipokriziji nema mesta jer Srbija sedi na tempiranoj bombi. Nije Zorana ubio nikakav "zemunski klan", jer takva terminologija sugerise da je Premijer bio kriminalac, nekakav narkotrafikant, u lancu mnogih, vec ubijenih krimosa. Po toj teoriji nekako ispada da se nije desilo politicko ubistvo, da iza toga ne stoje ekstremisti, nego je rec o ljudima koji, eto, ne postuju zakon. To jednostavno nije istina. Kada se kaze "organizovani kriminal", to zvuci neutralno, jer njega svuda ima, manje ili vise. Prikriva se realnost da je taj "zemunski klan" deo (bivse) vlasti, one ubilacke, koja je prezivela 5. oktobar, osvezila se i krenula u akciju.
Taj "organizovani kriminal" je organizovani deo Miloseviceve policije i vojske. Ti koji ubijaju imaju visoke pukovnicke i generalske cinove, i dobili su ih zato sto su ubijali.
CRVENE BERETKE
Kazu nije dobro radilo Zoranovo obezbedjenje. Mozda, ali je to ipak jos jedna obmana. Jer od vlasti tj. paramilitarne vlasti, nemas gde da se sklonis. Nije Zoran vladao i sve stavio pod kontrolu, kako to zlobnici misle. Da je uklonio Crvene beretke i sve njihove veze, danas bi bio ziv. Vladali su i danas vladaju masovne ubice koje je okupio Slobodan Milosevic i njegovi najblizi saradnici. A to su isti oni koji su ubijali civile po Hrvatskoj i Bosni. Isti oni koji su ubili Curuviju i Ivana Stambolica, isti oni koji su pobili ljude iz SPO na Ibarskoj magistrali. Isti oni koji su danas ubili Zorana Djindjica. Stitili su ih, namerno i nenamerno, politicari koji su se protivili famoznoj "gvozdenoj metli".
Umesto da je DOS, po preuzimanju vlasti, sve formacije pod oruzjem razoruzao, i napravio nove sluzbe, odjednom je zavladao neki zalutali strah da ce nam se dogoditi 1945, da cemo prekrsiti ljudska prava i zakone i povrediti nezavisno sudstvo. Sampioni prava i ljubitelji Mladica.
Znamo ko je ubio Slavka Curuviju, Ivana Stambolica i, sada Zorana Djindjica. Bivsi i sadasnji sluzbenici, koji nisu razjureni i pohapseni. Ista ta sluzbenicka fela, taj kordon smrti, stiti Mladica i Sljivancanina. Srbija ne sme u sebi da krije takve tajne. Vanredno stanje ne treba ukinuti dok se zlocinci ne zatru. Omrazena "metla" treba da radi kako vise nikome ne bi palo na pamet da od Srbije pravi podzemne hodnike u kojima zive ubice. Tu poruku im je poslao Zoran Djindjic. Rascistio je politicku scenu, ono njeno ekstremno krilo, koje je davalo legitimitet naoruzanim bandama ubica koji se sebe nazivale "patriotama". Vise im niko nije ostao. Zoran je ubijen upravo kada im je postalo jasno da je igranka zavrsena.
RASPLET SLEDI
To nije kraj price, ona tek treba da se rasplice. Stranke, civilne organizacije, strucnjaci i gradjani treba da se okupe oko novog ustava koji ce postaviti temelje nase zajednice. Donosenje novog ustava Srbije mora da stavi tacku na pricu o teritorijama i to u oba smera. Niti nam treba da se sirimo, niti treba da se cepamo i raspadamo. Ne verujem u "logiku istorije" koja toboze nalaze da se moramo raspadati da bismo se jednog lepog dana ujedinili.
Odakle da pocnemo? Od odgovornosti. Od toga da se DOS raspao pre nego sto je stvarno uspostavljena njegova vlast. Od toga da revolucija od 5. oktobra nije zavrsena, o cemu svedoci mrtav Zoran Djindjic. Od toga da u drzavi u kojoj je ubijen predsednik vlade neko mora da podnese ostavku, a da pri tom ne preti da ce povuci svoje poslanike kada treba glasati za reforme.
Ovo sto nam se desilo nije opomena, nego nalog da se vratimo na pocetak i da se prisetimo sta su nasi ciljevi i principi do kojih drzimo. Srusili smo Milosevica zato da bismo od razorene Srbije napravili modernu drzavu koja pripada Evropi. Ja predlazem da ne odustanemo ni po koju cenu.
Volela sam Zorana, bio mi je prijatelj!

Meksiko, 12. marta 2003.

#3 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 28 March 2003 - 13:28

Mislim da i intervju Zarka Koraca za b92 sadrzi odgovore.









--------------------------------------
Igranka je zavrsena-Vesna Pesic

#4 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 29 March 2003 - 23:49

Hrista su razapeli, ali poruke i zavjet pocele su osvajati svijet, zrtvovati zivot za svoje ideje je najjaca poruka i najveci kapital sa kojim je Srbija zakoracila u Evropu.
Povorka koja se tiho i dostojanstveno kretala Beogradckim ulicama da isprati Zorana, probudila je nadu i najvecim pesimistima da postoji druga Srbija, mlada, lijepa, kulturna i humana.
Dok jednome ne mrkne, drugome ne svane.
Nadam se da ce Srbiji da svane, i da Zoranova zrtva i trud, nijesu uzalud.

#5 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 30 March 2003 - 06:27

Mogu samo da kazem da smo imali veliku srecu sto Kostunica, u vreme i nakon atentata, nije bio ninakakvoj drzavnoj funkciji, jer na sta bi licio obracun sa mafijom sa Kostunicom u prvim redovima!? Pokazalo se da je velika sreca sto nismo dobili Kostunicu na mestu predsednika Srbije. Ipak ne moze on da se poredi sa Micickom. Bolje odgovorna V. D. predsednica nego neodgovorni all-rights-preCednik :lol:

Jenda stvar me veoma raduje - Djindjiceva opcija je opstala i nakon njegove smrti, konsolidovala se i sasvim se dobro drzi, i reagovala je na jedini moguci ispravan nacin, dok se sasvim suprotno moze reci za opciju zivog&zdravog Kostunice.

Ja mislim da ima nade, mozda vise nego ikada. Ako se obracun dovede do kraja mislim da ce se Srbija ubrzati, mozda i vise nego sto bi Djix mogao da se nada za zivota.

Elem, ocekujem da ce se u kratkom roku isporuciti svi haski optuzenici, da ce se napokon ustanoviti kriterijum po kojem lopovi i ubice zavrsavaju u zatvoru, i da ce se dodati impuls institucijama da konacno pocnu da funkcionisu.

Za sada to sve radi na gurku i uz politicki pritisak, i to jeste crna strana vanrednog stanja, ali to je nesto sto se mora i nesto sto je trebalo odavno uraditi, s obzirom na katastrofu iz koje smo izasli dve hiljadite. Ovo je, nakon dugo vremena, prva situacija da krimosi i mafijoze zaista strahuju. Najveci izazov vlade Srbije je da se takva situacija prenese i na redovno stanje.

Za sada, jedine dve greske koje ja mogu da uocim u "vanrednom stanju" je postavljenje Cede za zamenika premijera i uteravanje Leposave Karamarkovic na ostavku. Da je bilo malo vise pravde - ostavku bi podneo Batic a ne ona. Ali, che sera, kada se podvuce crta, konacni rezultat je za sada vise nego zadovoljavajuci :lol:

#6 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 31 March 2003 - 01:09

Diskutant:
“Mogu samo da kazem da smo imali veliku srecu sto Kostunica, u vreme i nakon atentata, nije bio ninakakvoj drzavnoj funkciji, jer na sta bi licio obracun sa mafijom sa Kostunicom u prvim redovima!?”

I ja sam odma’ pomislila na to. Da je Kostunica izabran za predsednika Srbije, ono sto su monstrumi planirali, najverovatnije bi se polako, ali sigurno i ostvarilo... Te daj koncentracionu Vladu...pa ajde da se danima dogovaramo i divanimo koliko kome (a svako ima i ne odustaje od svojih arsina) pripada u toj konc.Vladi... te daj da se izmirimo... pa ljudi smo... a Srbi smo... Strasno bi to bilo!
Gospodja Natasa Micic ovde i sada uopste i nije bitna, vazno je da joj se “tikva nije pokondirila” i da je deo ovog tima.
Sve u svemu, mislim da vlast vrlo dobro radi svoj posao, sto se mene tice, van svih ocekivanja. Mozda su neke greske i napravljene, ali “vunena” su vremena...izvinicemo se gospodji Karamarkovic, gospodinu Ivosevicu... Oni su, sigurno, na mnogo manjem gubitku, od naseg dobitka, ako stvari nastave da se resavaju ovim tempom.

#7 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 31 March 2003 - 07:13

Kada su emocije jake, kao u slucaju ubistva premijera, razum ostaje nezaposlen. Ono sto su vec pojedinci izrazili kao sumnju ostaje da se u buducnosti proveri. Jeli premijera uklonila sama njegova stranka uz pomoc nekakvih beretki i odmah to proglasila vanrednim stanjem i masovnim cistkama. Srbija je vec prosla slicne situacije i nije islkjuceno da se istorija samo ponovila.

#8 Flashlight

Flashlight
  • Members
  • 261 posts

Posted 31 March 2003 - 07:30

Hrista su razapeli, ali poruke i zavjet pocele su osvajati svijet, zrtvovati zivot za svoje ideje je najjaca poruka i najveci kapital sa kojim je Srbija zakoracila u Evropu.

Idolopoklonstvo kod srba poprima sve vece razmere.
Paralela "DR"-Isus........leleeeee
Koja je ovde poruka i zavet koja obilazi svet?
Ako od dolaska na vlast mutis i susrujes sa kriminalcima,a onda se posvadjas sa delom njih i oni te roknu-to treba da bude nas korak u Evropu?

#9 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 March 2003 - 07:44

[QUOTE]Ako od dolaska na vlast mutis i susrujes sa kriminalcima,a onda se posvadjas sa delom njih i oni te roknu-to treba da bude nas korak u Evropu?

A na osnovu cega tvrdimo da je taj urbani mit zaista istina?

#10 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 31 March 2003 - 10:50

Gledano kako diskusija napreduje ostaje da se primeti da paralela pokojnog premijera g. Djindjica s Gospodom Isusom Hristom nije niukom slucaju primerena, jer se ovde ipak ne radi ni o kakvom Vaskrsnucu.

Kako pojedini ljudi gledaju na svoje savremenike to je drugo pitanje ali isto tako urbani mitovi imaju svoje mesto i ulogu u nacionalnoj mitologiji svakog naroda. No postoji i on izreka - gde se dimi, bice da ima i vatre!

#11 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 31 March 2003 - 16:46

Kada su emocije jake, kao u slucaju ubistva premijera, razum ostaje nezaposlen. Ono sto su vec pojedinci izrazili kao sumnju ostaje da se u buducnosti proveri. Jeli premijera uklonila sama njegova stranka uz pomoc nekakvih beretki i odmah to proglasila vanrednim stanjem i masovnim cistkama. Srbija je vec prosla slicne situacije i nije islkjuceno da se istorija samo ponovila.

Naisam sasvim sigurna da sam razumela sta si hteo da kazes. Shvatila sam da si nesto hteo, ali si sve to nekako...“u rukavicama” - “pojedinci izrazili kao sumnju... nije islkjuceno da se istorija samo ponovila...ostaje da se u buducnosti proveri...”...ali ipak konstatujes “Kada su emocije jake...... razum ostaje nezaposlen.”
‘Ajde, molim te, skini rukavice, zaposli mi razum! Ali daj prvo pricu – koji su ti pojedinci...kad i gde su izrazili sumnju...i kakva je to sumnja? Mozda ja zivim u šupku svemira, ali ne videh niti cuh ista slicno (istine radi, na nekom drugom forumu sam procitala slicne opservacije nazvane “moja specijalna teorija”, na istu temu, detaljno razradjene... ali taj tamo na kraju sam sebe “popljuva” – “moz’ da bidne, al’ ne mora da znaci...otkud znam...”).
Imas li neki valjan podatak, argument, objasnjenje...zasto bi Djindjica “uklonila sama njegova stranka uz pomoc nekakvih beretki”, sta su im bili motivi...? Da l’ je Djindjic bio mafijas koji im je smetao na putu u borbi protiv mafije, ili su, ustvari oni (i ko tu sve spada – Ceda, Zoran Zivkovic, Gordana Comic... ili bas SVI?) okoreli mafijasi, pa im je Djindjic zasmetao posto je bio resen da se protiv mafije bori?!

Nemoj da me ostavis u uverenju da je sve posledica onoga...samo tako, eto – bruji o tome Afrika (ako se dobro secam, odatle se javljas). ‘Ajde molim te, ne budi lenj...razradi temu, pa da diskutujemo... pobacamo emocije i konacno zaposlimo razum. ‘Oces, a? :lol:

#12 Shomi

Shomi
  • Members
  • 29 posts

Posted 31 March 2003 - 17:20

e stvarno dokle cete velicati uspeh djindjica i jos ga poredite sa isusom..to mi nikako nije jasnoPosted Image....ne mislim da je bio kriminalac al samo se setite da je taj legija predstavljen kao heroj 5.oktobra a sada je glavni narko bos....ali ne mogu da kazem da je djindjic bio toliko los to nikako ali da ga poredite sa issusom Posted Image

#13 Prki

Prki
  • Members
  • 2,133 posts

Posted 31 March 2003 - 17:34

al samo se setite da je taj legija predstavljen kao heroj 5.oktobra a sada je glavni narko bos....ali ne mogu da kazem da je djindjic bio toliko los to nikako ali da ga poredite sa issusom

Mislim da pricash o nebulozama. Nigde, ni u jednim novinama nije izashao naslov sa legijinim imenom; nisam procitao nigde da je ON pomogao "nashu malu" revoluciju. Odakel ti to da je on bio proglashem za Heroja, kada se znalo ko je i shta je i kakvam mi je "bibliografija". O cemu pricash, covece...
Aj da se ne svadjamo, priznaj da si pogrshio :lol:

#14 Venom

Venom
  • Members
  • 3,447 posts

Posted 31 March 2003 - 17:37

rekao djindjic u svojoj kolumni u Blic Newsu...moguce da je laz,ali poshto niko nije demantovao pretpostavljam da je istina

Edited by Venom, 31 March 2003 - 17:38.


#15 Shomi

Shomi
  • Members
  • 29 posts

Posted 31 March 2003 - 18:39

brate nema svadjanja...ali da li si gledao film o 5.oktobru?ko se tamo pojavljuje,a?da li su dosovci govorili da mu legija nije okrenuo ledja da bi sloba i dalje vladao?
da nije bilo saradnje izmedju njih 5.oktobra ne bi bilo
bilo je tu sigurno nekih mutnih radnji...