Jump to content


Photo
- - - - -

Građani "s pedigreom"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#46 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 20 May 2010 - 16:53

Bilo bi mnogo dosadno, da nema tih seoba i muckanja. :ph34r:


Slažem se.

U NS- u se to lepo vidi po tome da su starosedeoci više dojadili s kukanjem kako bi bilo sve super samo da nema toliko došljaka. Ne znam da li su im došljaci krivi i za lenjost, samodovoljnost, provincijalizam, gomilu smeća po ulicama, rupetinama po gradskim putevima kojih nema toliko ni po vojvođanskim selima...?

Jesam starosedeoc ali mi smeta novosadski provincijalizam.

#47 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 20 May 2010 - 17:39

No, uvek su stvari vise pogodovale razvitku malogradjanske svesti.

Podsjeti me ovo na jednu anegdotu sa Karadzicem, alias dr Dabicem. Imao on valjda neku ljubavnicu i zena saznala. Kako je Sarajevo tada bilo jos manje i sve se znalo, saznala i njegova supruga i ko je i odakle je i gdje zivi i na kraju i broj telefona. I nazove je i naravno strasna svadja i vrijedjanja. I u jednom momentu kaze Rasina zena njoj: ti si jedna malogradjanka. To u to doba bilo kao velika uvreda nekome reci. A ova joj odgovori: dobro, ja sam makar malo gradjanka, ali si ti seljanka.

#48 Flaubert

Flaubert
  • Members
  • 1,483 posts

Posted 21 May 2010 - 02:50

NE mislis li da je nepristojno pitati nekoga za koga je glasao?


Ne moras nekoga nekoga da pitas za koga glasa da bi saznao za koga glasa. :ph34r:

Sto se tice onoga kako bi ti sve dosljake pozvao u kucu i ugostio ih, to je sve u redu. Ali pitanje je da li bi ih pozvao drugi put. Svako se moze pozvati u kucu prvi put, ali moze li se pozvati i po drugi put? O tome se radi.

I tacno je da bi gradovi postali dosadni ako ne bi bilo dosljaka. Ali postoje razni dosljaci, zar ne? Vise volis dosljake iz recimo EU ili negde podno Babinog zuba?

A, to li je ? zaista ne znam za glasanje, nit me interesuje
Dobrota valjda ne zastareva


Kako te ne interesuje? A oni koji su glasali za SSJ?

Edited by Flaubert, 21 May 2010 - 02:55.


#49 Flaubert

Flaubert
  • Members
  • 1,483 posts

Posted 21 May 2010 - 03:06

Od kombinacije mi & pedigre (ma sta to znacilo) moze da se napravi dobra satira.
Steta je sto najcesce nemamo dovoljnu dozu humora i distance u odnosu na sebe same.
Sebe same uzimamo previse ozbiljno. :ph34r:

Secam se kao dete (taman krenula u skolu) Ljubinke Bobic i ta Gospodja ministarka je na mene ostavila tako nezaboravan utisak da sam posle kod kuce prisvojila Nusiceva sabrana dela i ukrug iscitavala i to me je mnogo zabavljalo.

Ja licno smatram da mi nikada nismo stigli da sasvim izgradimo gradjansku svest.
Nije tako davno bilo kada je poslednji Osmanlija napustio Beograd.
I taman kad smo malo krenuli da gradimo gradjansku svest omelo nas. Uvek nas nesto omelo. Ta koliko toliko izgradjena gradjanska svest u nas je onako prilicno na klimavim nogama uvek bila.
No, uvek su stvari vise pogodovale razvitku malogradjanske svesti. Zbog te i takve svesti se i glodjemo vecito. Mislim da su sve te nase folirancije zapravo problem sa identitetom. Tako smo i pitanje nedostatka opste kulture problematizovali pogresno te tu anomaliju knjizimo kao nesto cemu je izvoriste van grada. Kog grada? Pa nije tako davno bilo kad smo bili jedna kasaba prepuna udjerica, blata i provincijskog mentaliteta. Jedni nam izgradise kaldrmu, drugi tramvaj … i tako malo mic po mic pa i nase babe polako pocele da koriste ulicu umesto da iza kuca i preko sokaka (da se ne vide) odlaze u goste. Jel o tom pedigreu pricamo?

A prestonica kao i svaka druga na kugli zemaljskoj privlaci veliki broj ljudi. Nista cudno.
Bilo bi cudno da ne postoji ta demografska mobilnost. Kakav bi to bio veliki grad kad bi svi sedeli tamo ucaureni?


Znaci prosecan Beogradjanin ili Novosadjanin nije nista napredniji od prosecnog Zajecarca, recimo?

Radi se o statistici. Nije tacno da je svaki Amer bolji od svakog Srbina, ali vecina Amera je bolja od vecine Srba. Slazes li se? E, isto sa Beogradjanima i Zajecarcima. O tome se radi, o statistici. Isto kao i kad govore u "urbicidu" u Bosni, kada se ostrasceni seljoberi odlucili da se "osvete" gradjanima, iako im ovi nista nisu naudili.

Ne radi se ni o kakvoj rasnoj ni plemickoj cistoti. Nego jednostavno ljudi u nekim delovima ove planete su (u proseku) bolji od ljudi iz nekih drugih delova. Vrlo prosto.

Na kraju krajeva, zasto je tako tesko dobiti drzavljanstvo u EU? Al i to mozda malogradjanstina? Da li je malogradjanstina kada Holandjani prave nekakve psiholoske "testove" za emigrante?

Edited by Flaubert, 21 May 2010 - 03:14.


#50 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 May 2010 - 03:23

Spoiler! --Click here to view--
Ali pitanje je da li bi ih pozvao drugi put.
Spoiler! --Click here to view--

Pa vidi ovako sto su oni vise s'tobom, to ce pre nauciti i usvojiti tvoj nacin zivota, a to je ono sto ti verovatno zelis. Oni, ako nisu u geto-u, hoce da se prilagode i dosli su tu, jer misle da im je bolje, pa time hoce da usvoje i lokalnu kulturu. Naravno da ce ti smetati neke njihove navike, ali te navike mogu da traju duze/krace.
Ja sam isto promenio neke svoje navike, a neke nisam, no starosedeoci su me prihvatili onako celog. Verovatno im nesto smeta, ali vidim da su i oni prhvatili neke moje navike, dopalo im se verovatno.
Mozes da ih mrzis i da ti time skace pritisak kad ih vidis, ili da ih modifikujes i slozis se s'njima. Modifikujes, ne znaci da ces da im kazes sta da rade, nego ce oni da vide kako ti i tvoji radite, pa ce nesto i da prihvate. Opet, ne zaboravi da su oni dosli tu jer hoce nesto bolje od zivota. Lepo je ako im se na neki posredan nacin pomogne. :) Reci im da su seljaci i oni ce zadrzati svoje navike. :D

#51 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 May 2010 - 03:25

Radi se o statistici. Nije tacno da je svaki Amer bolji od svakog Srbina, ali vecina Amera je bolja od vecine Srba. Slazes li se?


Nije tacno, samo imaju vise para i pune frizidere piva.

#52 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 May 2010 - 06:03

plemenski rasplodnicari iz okoline Negotina?

Radi se o statistici. Nije tacno da je svaki Amer bolji od svakog Srbina, ali vecina Amera je bolja od vecine Srba. Slazes li se?

Zlo i naopako! Ja (?) da se slozim sa necim sto je na korak od banovanja?

1) Koja statistika?
2) Kako izmeri vecinu?
3) Sta znaci "bolji"?
4) Kojim parametrima se sve to meri?

Ne radi se ni o kakvoj rasnoj ni plemickoj cistoti. Nego jednostavno ljudi u nekim delovima ove planete su (u proseku) bolji od ljudi iz nekih drugih delova. Vrlo prosto.

Nego o cemu se radi?

Hint: Zemlja u kojoj ja zivim je prva zemlja na svetu koja je osnovala Drzavni institut za rasnu bilogiju (1922) iz zabrinutosti zbog "zagadjivanja drustvenog tela" i straha od toga sto ljudi sa "losijim" osobinama imaju vise dece nego, kako rekose, "bolji" ljudi sa "pravim" ekonomskim, socijalnim i kulturnim background-om. Hteli (ne)ljudi da sprece da citav narod ne poprimi "losije" osobine. I u gimnazije su uveli koriscenje knjige "Svedska rasna nauka" u kojoj se, izmedju ostalog, propagirala moralna, psihicka i fizicka nadmoc onih "boljih" u odnosu na one "losije".

Ja te molim da kriticki preispitas svoje stavove i odvagas reci kojima bacas grupnu ljagu na druge.

#53 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 21 May 2010 - 12:10

.... Ali postoje razni dosljaci, zar ne? Vise volis dosljake iz recimo EU ili negde podno Babinog zuba?



Kako te ne interesuje? A oni koji su glasali za SSJ?



Znaci prosecan Beogradjanin ili Novosadjanin nije nista napredniji od prosecnog Zajecarca, recimo?

Radi se o statistici. Nije tacno da je svaki Amer bolji od svakog Srbina, ali vecina Amera je bolja od vecine Srba. Slazes li se? E, isto sa Beogradjanima i Zajecarcima. O tome se radi, o statistici. Isto kao i kad govore u "urbicidu" u Bosni, kada se ostrasceni seljoberi odlucili da se "osvete" gradjanima, iako im ovi nista nisu naudili.

Ne radi se ni o kakvoj rasnoj ni plemickoj cistoti. Nego jednostavno ljudi u nekim delovima ove planete su (u proseku) bolji od ljudi iz nekih drugih delova. Vrlo prosto.

...



Ti se opako gubiš , reci da se šališ kad pišeš ovo ?

#54 heineken

heineken
  • Members
  • 842 posts

Posted 21 May 2010 - 12:30

kad vec pominjete 45-tu i otimacinu,

zamisljam kako se za 40 godina zali persona iz jedne bolje beogradske porodice

znate moj otac je 2000 i neke imao 30 kuca u Beogradu, sa majkom sam isla na slavu kod gospdje Miskovic i gospodje Raznatovic, o kakvi su to divni ljudi bili, ....
a onda su dosli ovi i sve nam oteli,


oni koji su uspesni nemaju potrebu da naglasavaju svoje poreklo, ono sto su sami postigli dovoljno govori o njima
oni koji imaju samo to sto su rodjeni xxxx-ani, imaju potrebu da naglase da su barem po tome bolji od nekoga

mozda kao neko generalno pravilo,
naglasavanje "dostignuca" sto si rodjen u nekom gradu je obrnuto proporcionalno sa brojem predaka rodjenih u istom

#55 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 21 May 2010 - 14:47

Yoyogi, mislim da gledaš ideološki aspekt teme, ispravi me ako grešim, a mi van toga - uostalom i topic je svrstan na gradove i regione

#56 Flaubert

Flaubert
  • Members
  • 1,483 posts

Posted 22 May 2010 - 00:17

Dobro, da prestanem ako je "korak od bana".

Nego o cemu se radi?

Hint: Zemlja u kojoj ja zivim je prva zemlja na svetu koja je osnovala Drzavni institut za rasnu bilogiju (1922) iz zabrinutosti zbog "zagadjivanja drustvenog tela" i straha od toga sto ljudi sa "losijim" osobinama imaju vise dece nego, kako rekose, "bolji" ljudi sa "pravim" ekonomskim, socijalnim i kulturnim background-om. Hteli (ne)ljudi da sprece da citav narod ne poprimi "losije" osobine. I u gimnazije su uveli koriscenje knjige "Svedska rasna nauka" u kojoj se, izmedju ostalog, propagirala moralna, psihicka i fizicka nadmoc onih "boljih" u odnosu na one "losije".

Ja te molim da kriticki preispitas svoje stavove i odvagas reci kojima bacas grupnu ljagu na druge.

:ph34r:
pa koliko puta treba da ponovim da se ne radi o rasama?
Amerikanci nisu rasa. Niti su gradjani Svedske ili Holandije ili Srbije rasa, ni Negotinci, ni seljaci, ....

Ja sam isto promenio neke svoje navike, a neke nisam, no starosedeoci su me prihvatili onako celog. Verovatno im nesto smeta, ali vidim da su i oni prhvatili neke moje navike, dopalo im se verovatno.
Mozes da ih mrzis i da ti time skace pritisak kad ih vidis, ili da ih modifikujes i slozis se s'njima. Modifikujes, ne znaci da ces da im kazes sta da rade, nego ce oni da vide kako ti i tvoji radite, pa ce nesto i da prihvate. Opet, ne zaboravi da su oni dosli tu jer hoce nesto bolje od zivota. Lepo je ako im se na neki posredan nacin pomogne. :D Reci im da su seljaci i oni ce zadrzati svoje navike. :D


Dobro, ovo je do sada najbolji odgovor. Uglavnom se i slazem.
ps. A znaci naterao si Amere da budu po tvojoj meri? :)

Edited by Flaubert, 22 May 2010 - 00:22.


#57 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 May 2010 - 00:39

ps. A znaci naterao si Amere da budu po tvojoj meri? :)


Pa jesam li srbov ili nisam.
Navuko sam komsiluk da i radnim danom sedimo i ogovaramo komsiluk. :ph34r:

Edited by mrd, 22 May 2010 - 03:42.


#58 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 23 May 2010 - 02:21

kad vec pominjete 45-tu i otimacinu,

zamisljam kako se za 40 godina zali persona iz jedne bolje beogradske porodice

znate moj otac je 2000 i neke imao 30 kuca u Beogradu, sa majkom sam isla na slavu kod gospdje Miskovic i gospodje Raznatovic, o kakvi su to divni ljudi bili, ....
a onda su dosli ovi i sve nam oteli,


oni koji su uspesni nemaju potrebu da naglasavaju svoje poreklo, ono sto su sami postigli dovoljno govori o njima
oni koji imaju samo to sto su rodjeni xxxx-ani, imaju potrebu da naglase da su barem po tome bolji od nekoga

mozda kao neko generalno pravilo,
naglasavanje "dostignuca" sto si rodjen u nekom gradu je obrnuto proporcionalno sa brojem predaka rodjenih u istom

Relativizujes i pojednostavljujes. Mozda to tebi tako izgleda ali elita iz prve polovine 20 veka i danasnja imaju jako malo toga zajednickog- osim toga da su iznad drugih po imovinskom stanju, ali to tesko da je dovoljno da se na bilo koji nacin izjednacavaju. Sto se tice drugog dela posta tu bi se uglavnom slozio ali se zna da nisu mnogi "starosedeoci" sasvim bezrazlozno kivni na dosljake, jer svi smo mi odnekud dosli u grad, samo je stepen integracije i kulturoloskog profila sporan, to jeste onako relativno ali kod nas je problem sto nikad kao narod nismo imali dovoljno vremena da se razvijemo nego je uvek nesto sprecavalo normalan urbani razvoj: Planska privreda, metropolizacija BG-a koji je vec bio ultra-razvijen u odnosu na ostatak zemlje, masovni dolazak stanovnistva iz ruralnih u urbane krajeve, jednom recju takoreci problem je u tome sto se to desavalo revolucijom a ne evolucijom tj normalnim drustvenim tokom...

#59 heineken

heineken
  • Members
  • 842 posts

Posted 25 May 2010 - 13:16

samo za Markova - offtopic
Spoiler! --Click here to view--

ako sam ja dobro ispratio ovo sto je pisano, vise se odnosi na klince koji su u skoli i koji pale i zare po FB-u,

prosto postoji potreba da budu "bolji" od nekoga, pa sad, da li je to zbog boje koze, veroispovesti, nacionalne pripadnosti, mesta rodjenja, dela grada u kojem zive, velicine stana/kuce, kola koja voze roditelji, letovanja na koje idu, potpuno je svejedno, oni pripadaju grupi xxxxx i bolji su od ostalih koji toj grupi na pripadaju.

You know, when I was a little boy...
...there was an old Negro farmer lived down the road from us, name of Monroe.
And he was... Well, I guess he was just a little luckier than my daddy was.
He bought himself a mule.
That was a big deal around that town.
My daddy hated that mule.
His friends kidded him that they saw Monroe ploughin' with his new mule...
...and Monroe was gonna rent another field now that he had a mule.
One morning that mule just showed up dead.
They poisoned the water.
After that there was never any mention about that mule around my daddy.
One time we were drivin' past Monroe's place and we saw it was empty.
He'd just packed up and left, I guess. Gone up North or somethin'.
I looked over at my daddy's face...
...and I knew he'd done it.
And he saw that I knew.
He was ashamed.
I guess he was ashamed.
He looked at me and he said...
..."If you ain't better than a nigger, son, who are you better than?"


sve se to na kraju svodi na diskriminaciju prema grupama koje su u manjini