Jump to content


Photo
- - - - -

Poljoprivreda u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
99 replies to this topic

#76 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 06 August 2012 - 20:46

Bugarima nikakva ogranicenja ne smetaju.Mislim da je jako tesko naci prodavnicu hrane koja nema sir ili preradjeno povrce iz Bugarske


Oni su u EU i tako dobijaju subvencije od te iste.

#77 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 08 August 2012 - 19:34

Posted Image

Posted Image

Paradajz vrhunskog kvaliteta sorte Uno.... :+1:

#78 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 25 August 2012 - 07:22

Razmisljam o investiranju u jedan manji vocnjak, reda velicine par hektara. Zasadio bih orahe , a izmedju oraha kajsije, koje bih kasnije, kada orasi dostignu odgovarajucu velicinu, isekao, tako da bi ostao vocnjak samo pod orasima. Interesuje me ima li neko iskustva u tom biznisu, svaki savet je dobrodosao. Da li bi vocarstvo moglo da bude dobar biznis u Srbiji, u bilo kojoj varijanti?

#79 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 25 August 2012 - 11:22

Moj prvi savet ti je uradi analizu zemljista pa vidi sta ces saditi

#80 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 11 September 2012 - 20:45

Ne znam koliko je vocarstvo dobar biznis! Ako nesto takvo i postoji u poljoprivredi! Medjutim znam da je kajsija deficitarna vocka kod nas! Malo je ima na trzistu. Veci profit moze da se ostvari sa kajsijom! Nego sa orasima! Plus ako se obradi. Recimo kompot od kajsije ili susena kajsija! Treba da se vidi za ove susene kajsije. Koje se prodaju po Biospajzevima da li su iz uvoza? Medjutim problem je sto je kajsija cudljiva vocna vrsta! Teska za uzgoj. Mada ja ne zivim u vocarskom delu Srbije! Nisam strucan da kazem zasto! Da bi bilo poljoprivredi bolje. Moraju da se zaustave tajkuni koji uvoze sve i svasta! Domaca proizvodnja mora da se zastiti! Tu ne sme biti kompromisa! Sve sto moze da se proizvodi kod nas. Mora da se proizvodi i tacka!

http://www.danisrpsk...rs/proizvodnja/

Posted Image

Paprika koja je redovno navodnjavana nekom Tomos motor pumpom starom 35 godina! Nema se para za bolju pumpu.

http://static.kupind...a_L_3201468.jpg

Eee ovako nesto....

#81 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 14 September 2012 - 01:10

Hrvatsko kozje mleko uvozimoooo :rotflmao:

Posted Image

http://www.politika....steta.sr.html�� :hail:

Posted Image

Edited by acinic, 14 September 2012 - 01:18.


#82 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 14 September 2012 - 04:21

Zanima me kupovina poljoprivrednog zemljista. Da li bi neko iskusniji mogao da mi kaze na sta treba obratiti paznju? Kakva je razlika izmedju razlicitih klasa zemljista? Posto zivim u inostranstvu bilo bi dobro kupiti zemlju koja je vec izdata na zakup nekome ko je obradjuje kako bi se ubirao neki prihod, a ne samo da se kupi pa da stoji. Koliko je to izvodljivo kupiti zemlju pod zakupom? Ili koliko je izvodljivo dati zemlju pod zakup?
Hvala.

#83 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 14 September 2012 - 06:32

...
Posto zivim u inostranstvu bilo bi dobro kupiti zemlju koja je vec izdata na zakup nekome ko je obradjuje kako bi se ubirao neki prihod, a ne samo da se kupi pa da stoji. Koliko je to izvodljivo kupiti zemlju pod zakupom? Ili koliko je izvodljivo dati zemlju pod zakup?
Hvala.

trenutno se zemlja uglavnom lako izdaje osim u nekim pasivnim krajevima gde nema ko da radi, uglavnom po srbiji i delovima banata. tu se onda lako postaje žrtva ucene lokalnih velikaša. u svakom slučaju kod kupovine se raspitaj kod lokalaca. takođe ni kupovina izdate zemlje nije problem ali ugovor o zakupu se teško obara po mom saznanju, znači mora da ostane kod istog zakupca do kraja roka sa starim zakupodavcem.

takođe, ako imaš veće pare, veće parcele se relativno teško nalaze, možda ti jedina opcija bude kupovina više malih, što nije problem ako ne planiraš nikad sam da radiš već samo da izdaješ.

#84 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 14 September 2012 - 07:25

trenutno se zemlja uglavnom lako izdaje osim u nekim pasivnim krajevima gde nema ko da radi, uglavnom po srbiji i delovima banata.


Znaci samo Srem i Backa dolaze u obzir? Koji deo Banata je OK za kupovinu?
Hvala na pomoci veliko.

#85 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 14 September 2012 - 09:32

mene zanima poljoprivreda, ali ne koa biznis, nego kao mogucnost prezivljavanja, nezavisno od korporativnog sveta. naravno da je to nemoguce do kraja, ali troskovi se mogu smanjiti.
zanima me kolika povrsina zemlje je potrebna jednoj kozi i jednoj svinji rase mangulica

#86 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 14 September 2012 - 09:53

Znaci samo Srem i Backa dolaze u obzir? Koji deo Banata je OK za kupovinu?
Hvala na pomoci veliko.

samo pojedini delovi banata, prolazio sam pre dve godine nekim delovima severnog banata i stanje je katastrofalno. ali oko većih mesta i u blizini važnijih puteva to nije problem. neko slepo crevo može da bude problem i u bačkoj svakako.

konsultacije sa lokalcima su neophodne, i u ok kraju može da bude njiva na kojoj povremeno stoji voda ili su idioti navikli da tamo istovaraju đubre ili šut. moraš videti šta kupuješ ili ti ili neko kome veruješ.

#87 kajzerica

kajzerica
  • Members
  • 136 posts

Posted 14 September 2012 - 11:43

Medjutim znam da je kajsija deficitarna vocka kod nas! Malo je ima na trzistu. Veci profit moze da se ostvari sa kajsijom! Nego sa orasima!
e sme biti kompromisa! Sve sto moze da se proizvodi kod nas. Mora da se proizvodi i tacka!


Kajsija je osetljiva na klimatske uslove, pa je često ubiju proletnji mrazevi. To se dešavalo u poslednje tri godine uzastopno, pa se stekao
utisak da je deficitarna voćka. Takođe, ne bih se složila da je od nje veći profit nego od oraha. Orasi konstantno drže visoku cenu na
srbijanskom tržištu, a ko hoće veći profit, treba da je izvozi u Crnu Goru.

#88 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 14 September 2012 - 12:34

Kajsija je osetljiva na klimatske uslove, pa je često ubiju proletnji mrazevi. To se dešavalo u poslednje tri godine uzastopno, pa se stekao
utisak da je deficitarna voćka. Takođe, ne bih se složila da je od nje veći profit nego od oraha. Orasi konstantno drže visoku cenu na
srbijanskom tržištu, a ko hoće veći profit, treba da je izvozi u Crnu Goru.

Podseti me na velikog Njegosa : "orah ti je vocka cudnovata..."
disclaimer: da neko slucajno ne pomisli da sam Crnogorac :blush:

#89 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 14 September 2012 - 13:46

trenutno se zemlja uglavnom lako izdaje osim u nekim pasivnim krajevima gde nema ko da radi, uglavnom po srbiji i delovima banata. tu se onda lako postaje žrtva ucene lokalnih velikaša. u svakom slučaju kod kupovine se raspitaj kod lokalaca. takođe ni kupovina izdate zemlje nije problem ali ugovor o zakupu se teško obara po mom saznanju, znači mora da ostane kod istog zakupca do kraja roka sa starim zakupodavcem.

takođe, ako imaš veće pare, veće parcele se relativno teško nalaze, možda ti jedina opcija bude kupovina više malih, što nije problem ako ne planiraš nikad sam da radiš već samo da izdaješ.

Ovako nesto prvi put cujem!! Skoro je uvek teze prodati nego kupiti pa prema tome kupac ( da podsetim: to je onaj koji ima pare) se tako pogodi da prodavac sporazumno raskine ugovor sa zajmoprimaocem a ovaj zakljuci ugovor o najmu sa novim vlasnikom. Prosto. Ovako, kako si ti predstavio, samo Nemac ;) moze da ti uradi.

Edited by Ibiza, 14 September 2012 - 13:48.


#90 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 14 September 2012 - 14:19

ako je sporazumno onda nema problema ali ako zakupac neće da se sporazume u trezoru važi ugovor o zakupu. bar u subotici.