Jump to content


Photo
- - - - -

Poljoprivreda u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
99 replies to this topic

#16 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 05 March 2011 - 12:42

Aha, reko cika agrar je srpska nafta.... sad ce pare od Maksija da ulozi u poljoprivredu, pa ce opet da bude glavni, ugasice ove jadne i bedne seljake, koji ce morati da mu daju zemlju po nekoj smesnoj ceni. Jel zna neko otprilike troskove ulaska u posao tipa( izvoz jabuka, sljiva....)
Posto je varijanta gde se to proizvodi skuplja, treba zasaditi vocnjak, cekati neko vreme, varijanta sa hladnjacom i izvozom napolje mi zvuci primamljivije. Jel zna neko koliko bi trebalo za pocetak para za to planinarenje????

#17 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 05 March 2011 - 13:14

Ništa se ne brinite, evo ulazi čika Miško u agrar. Sve će da se reši.


Posted Image To je tek biser Posted Image

http://www.srpskadij...est.asp?id=9435



http://www.youtube.com/watch?v=UVFIcHtnzpw&feature=player_embedded Posted Image



#18 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 06 March 2011 - 23:16

Da nasi neverovatno uspesni politicari misle na posao. Omogucili bi registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima. Neke olaksice za kupovinu alata, masina i itd Posted Image Posto na selu ima sve manje zivlja. Bar da se mehanizacijom koliko toliko nadoknadi nedostatak radne snage. Da se olaksa rad! Posted Image Ja sanjam ovu motornu kosu nocima. Medjutim nemam para da je kupim Posted Image

http://www.husqvarna...for-landowners/

Posted Image

Edited by acinic, 06 March 2011 - 23:16.


#19 rasinac

rasinac
  • Members
  • 1 posts

Posted 07 March 2011 - 21:49

Prijatelju,ja sam sitniji poljoprivrednik iz okoline Krusevca,imam 5ha obradive zemlje i evo navescu ti cene u mom kraju,uzecu za primer uzgajanje kukuruza....


Troškovi:
1. zakup 1ha zemljšta (arenda) =15000
2. oranje + tanjiranje + drljanje =15000+15000+7000
3. đubrenje =15000+15000 (u setvi ide kan i npk djubrivo kasnije se dodaje urea)
4. setva =7000+10000 (sejanje + semenski kukuruz)
5. prskanje protiv korova =15000(sa tretiranjem prehrane preko lista)
5. kopanje =10000
6. berba + transport =15000+20000 (kombajniranje skladistenje krunjenje)

=159000

ako nisi osigurao kulturu uz stalne poglede u nebo i molitve Bogu da nebude suse i grada i uz tvoj mukotrpan rad rodice ti prosecan prinos od 8t po ha
Najvisa cena kukuruza u prodaji u zadnje vreme bila je 20din po kg,tako da bi ti imao zaradu od otprilike 1000 din da uzgajas 1ha kukuruza,pod uslovom
da pijes obicnu vodu izvorsku dok radis i jedes hleb i luk nebili ustedeo sto vise.Prijatelju iskasapili su selo i poljoprivredu,mi seljaci radimo za stomak
pasulja...pitanje je trena kada ce ovi nasi traktori stari po 30g i namrstena naborana cela i ruke pune zuljeva krenuti umesto u njive prema najvecoj kosnici
u ovoj nasoj mucnoj zemlji gde mafijaski i politicki trutovi ubiraju polen celog naroda i pune njihovo sace.pozdrav.

#20 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 07 March 2011 - 22:08

rasinac, haj'mo polako...

pretpostavljam da mnoge korisnike zanima kalkulacija isplativosti u poljoprivrednoj delatnosti. ti si ovde napomenuo rashodnu stranu u vidu troškova. kakva je to kalkulacija ako nemaš u vidu dobit od dotične delatnosti i percepciju prihoda od iste. da li si mazohista pa trošiš svoj rad i svoje resurse uzalud u višku istih ili postoji i neko racionalno objašnjenje?

#21 rikelme

rikelme
  • Members
  • 85 posts

Posted 07 March 2011 - 22:38

Troškovi:
1. zakup 1ha zemljšta (arenda) =15000
2. oranje + tanjiranje + drljanje =15000+15000+7000
3. đubrenje =15000+15000 (u setvi ide kan i npk djubrivo kasnije se dodaje urea)
4. setva =7000+10000 (sejanje + semenski kukuruz)
5. prskanje protiv korova =15000(sa tretiranjem prehrane preko lista)
5. kopanje =10000
6. berba + transport =15000+20000 (kombajniranje skladistenje krunjenje)

=159000

Rasinac, hvala na podeljenim informacijama.

Zaključak je da ako čovek nema svoju zemlju, mehanizaciju i neće da zasuče rukave i nogavice i uđe u njivu nego hoće samo da se bavi papirima, u Srbiji trenutno nema računicu da ulaže u poljoprivredu. Prosečan seljak ima nešto od mehanizacije, učestvuje u kopanju, verovatno ima u posedu i zemlju, uzgaja i stoku koju hrani delom od svojih poljo proizvoda, pa nešto zaradi i njenom prodajom. Mene je interesovala računica u kojoj bi neko želeo samo da investira u poljoprivredu a da nema ništa svoje.

PS. Neke troškove mogu da potvrdim koliko sam mogao da ih proverim na brzinu (cenu semenskog kukuruza, kopanje, arendu), kao i trenutnu cenu od 20din/kg.
Edit: Cene kukuruza u zrnu (podaci uzeti sa sa sajta STIPS):
Loznica: 21din/kg
Kikinda: 23din/kg
Sremska Mitrovica: 24din/kg
Kraljevo: 24din/kg

Edited by rikelme, 08 March 2011 - 02:10.


#22 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 08 March 2011 - 16:19

rasinac je malo preuvelicao troskove.
ovde mozete videti troskove po ha za proizvodnju secerne repe u 2010. godini. repa je najintenzivnija ratarska kultura, koja zahteva najvise ulaganja. za ostale kulture su ta ulaganja mnogo manja, pogotovo kod soje i psenice. prinos prosle godine je bio iznad proseka za srbiju, ali opet manji od uobicajenog za nas reon, juzna backa. dobitak je solidan, ali ove godine ocekujemo veci, jer cena secerne repe bi trebalo da bude oko 4 dinara kg. troskovi su malo otisli gore, prvenstveno djubirvo, videcemo kako ce se kretati cena hemije.
ratarska proizvodnja nije kriticna, vec stocarska. zarada u tim delatnostima je mnogo manja, nekad je to i gubitak, a zahteva mnogo vise rada i odricanja. zbog toga ljudi odustaju od tova svinja, proizvodnje mleka, goveđeg mesa i fokusiraju se iskljucivo na ratarsku proizvodnju.

tehnologija proizvodnje secerne repe

#23 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 08 March 2011 - 16:37

Hteo bih da dodam nešto u vezi sa "kraljem šećera" Kostićem. Ono što on sada radi je nečuveno. Prepakovao je svoje dve fabrike šećera na čvrsto gorivo, ugalj, a ove godine će to uraditi i sa Kovačicom. Da li on plaća penale zato što ne koristi gas kao energent, koji manje zagadjuje životnu sredinu već ugalj. Odgovor je da ne plaća, naprotiv, oni se hvale kako proizvode najjeftiniji šećer u Evropi, a nama ga opet papreno prodaju.
Dovoljno je samo imati prave zakone i primenjivati ih. Ipak ima čovek jaku političku pozadinu i radi šta hoće, pa čak i javno vređa svoje sunarodnike, koji nisu imali privilegiju da kupe šećerane po tri evra.

#24 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 08 March 2011 - 18:23

Pa poznato je da je posao sa ugljem veoma unosan Posted Image Mozda ima filtere na dimnjacima. Verujem da takvi brinu o zivotnoj sredini. Posted Image A ne samo o profitu. Samo postojanje takvih likova je sramota Srbije. Posted Image Bolje bi mu bilo da sto se manje pojavljuje na televiziji. Prave zakone treba da donesu pravi ljudi. Cinjenica je da pravi ljudi nisu u prvim borbenim redovima. Nego pokvarenjaci i foliranti Posted Image Razbucao bih ja takve likove zacas. Oduzeo bih im jahte samo tako. Jahte od 700-800-900 metara. Posted Image Samo kad bih imao moc da to uradim. Posted Image Makar mi to poslednje bilo. Posted Image

Jahte velike i male


#25 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 09 March 2011 - 14:10

Sad ce Petrovic da ih disciplinuje. Ne sumnjam. Posted Image Usr se od straha. Posted Image Sto nas narod kaze "Obecanje ludom radovanje". Vreme ce pokazati. Posted Image Obecanja nista. Rezultati na stol. Posted ImageKad krene poljoprivredna sezona seljacima. Tesko da ce moci da idu da sede sa onim folirantom. Na stiroporu. Od sedenja nema vajde. Posted Image

Aktuelno

1. http://www.tehnologi...-i-skladistenje

2.http://www.poljopriv...o/?oid=3&id=100

3.http://www.agropress...tovi/16089.html

4.http://www.agromarke.../ser/Semena/Luk Posted Image

Edited by acinic, 09 March 2011 - 14:17.


#26 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 10 March 2011 - 19:28

Kad vec polemisemo, da pitam jos nesto sto me interesuje.Zasto npr. ti rasinac ne kupis protivgradnu zastitu, mreze ili rakete, ili sta vec spada u to. Kapiram da je skupo, i da se nema para, ali jbg kad dodje grad onda je kasno za molitve. Sad ne znam koliko bi to znacilo za kukuruz, ali cenim da bi za vocarstvo bio spas. I jos jedno, kako osiguras kulturu. Ono sve placas neke pare, kao i za svako normalno osiguranje, i u slucaju grada ti procene stetu i plate ti? Ko, drzava?

#27 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 13 March 2011 - 21:49

Evo ja na primer nikada nisam video protivgradnu mrezu. Posted Image Nisam video ni aktivnost protivgradne sluzbe. Tako da te price o protivgradnoj mrezi su utopija u nasim uslovima. Kao kada bih ja pricao o sondi kosmickoj. Koju ce da posalje Srbija na Jupiter. Posted Image Ljudi koji ne znaju stanje u poljoprivredi mogu o tome da mastaju. Seljak (mala poljoprivredna gazdinstva) je toliko prso da jedva ima i za osnovne stvari:Nafta, seme,djubrivo. I pitanje je koliko ima para i za te osnovne stvari. Posted Image Retki su ti koji mogu protivgradne mreze da priuste. Posted Image

http://www.komercser...m/herbicidi.htm

http://www.poljoberz...08.htm&autor=12

Posted Image





#28 nova vizija

nova vizija
  • Members
  • 146 posts

Posted 14 March 2011 - 16:10

Ukoliko se ovako nastave događanja u Libiji i okolnim zemljama, slobodno odpiši jedno od ta tri. Verovatno đubrivo jer nafta će biti preskupa.

#29 rikelme

rikelme
  • Members
  • 85 posts

Posted 14 March 2011 - 21:58

Moram da primetim da srspki narod živi u utopiji da je hrana proizvedena u Srbiji veoma zdrava i prirodna. Na svakom koraku (i u nekoliko gornjih postova) pesticidi, herbicidi, fungicidi i ostali *cidi. Naš seljak voli da napravi rastvor uvek jačim nego što je preporuka na ambalaži pod parolom "od viška glava ne boli". Verujem da se i ilegalno koristi GMO (genetski modifikovane) kulture, ako ne u setvi onda sigurno u ishrani životinja. O davanju antibiotika živini i stoci, možda čak i veštačkih hormona rasta neću ni da pričam. Posle se pitamo što deca ranije ulaze u pubertet, što se sve više priča o kanceru...

Da li uopšte u Srbiji može da se nađe organska (organic) hrana? Pileće meso, na primer ?

Evo koje uslove treba da ispuni to meso da bi bilo organsko: hrana kojom se hrani živina ne sme biti tretirana nikakvim *cidima, zemljište na kome se uzgaja ista ne sme u poslednje 3 godine biti tretirano veštačkim đubrivom (stajsko đubrivo je dozvoljeno kao i prirodni humus), živina ne sme biti tretirana antibioticima niti hormonima rasta. Veštačke boje, konzervanse i pojačivače ukusa da ne pominjem.

Ja mislim da ovo u Srbiji nije moguće, ili skoro nemoguće naći...

#30 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 15 March 2011 - 10:37

Da, u pravu si. Veliko pitanje je koliko je hrane bezbedna. Ispostovana karenca. Tesko je proizvesti hranu bez upotrebe hemijskih preparata. Bolesti mogu da uniste potpuno zasade. Recimo plamenjaca paradajza. Tu ako ne prskas biljke. Sigurno ce izgoreti posle prve kise. Posted Image Medjutim opet su tu krivi ovi nasi Primarijusi. Posted Image Vise nego seljaci. Seljake treba edukovati. Ako je to uopste i moguce. Edukovati one koji su prebacili 60. god. Ja sam se jednom otrovao od zelene salate. Kada tada nisam umro. Nikada i ne cu. Posted Image U brdsko planinskom sektoru je mozda moguce proizvesti organsku hranu. Medjutim tu smo malo utanjili sa stanovnistvom. Posted Image U nizinama i ravnicama tesko. Tu se ide na kvantitet a ne na kvalitet. Ali bar polu-organska kada bi se proizvodila to bi bio veliki uspeh.

Plakao sam juce posle odgledanog priloga o IMT. Posted Image Plakao sam i ridao... Koliko je ta fabrika propala, smanjena proizvodnja, ulaganja.Posted Image Isto vazi i za SFS (bajazit) . Kada bi recimo EU nasim Primarijusima poklonila rudnik dijamanata. Oni bi i to usr... Odnosno pokr... Posted Image A upravo tu su IMT i SFS to. Za pametne, vredne, odgovorne, postene. Za lop nisu. Samo ne vredi za ove nase doktore nauka i Primarijuse. Posted Image Sto samo preko stranaka se dovode u predivne fotelje. Posted Image Ako nisi clan stranke onda idi cuvaj ovce. Sad ce misko da preporodi poljoprivredu Posted Image Niko je nije preporodio ali on hoce Posted Image

IMT

Preporucujem vecu upotrebu povrca u ishrani za koje nije potrebna hemijska zastita. Boranija na primer. Posted Image

Edited by acinic, 15 March 2011 - 10:54.