Jump to content


Photo
- - - - -

Diskus hernija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#31 Nemozemise

Nemozemise
  • Members
  • 13 posts

Posted 23 January 2011 - 23:20

Volela bih da saznam vise u vezi obolelih osoba (poput mene) koje pored diskus hernije imaju i skoliozu (preciziram: nosim ortopedski mider i ortopedski okovratnik a bolovi u vratu, lumbalnom delu su nepodnosljivi! ). Doktor preti operacijom a ja se pitam sta ta operacija zaista podrazumeva ! Sta treba da ocekujem u ovom slucaju ?!

Zahvalila bih vam se na bilo kakvoj informaciji ! :(




#32 markos300

markos300
  • Members
  • 1 posts

Posted 03 April 2012 - 21:57

Cao svima, imam problem...
Od oktobra imam problem sa kicmom, neki nerv mi je valjda upaljen koji ide na desnu nogu do stopala, prosle nedelje sam bio na magnnetnoj rezonanci i rekli su mi da imam diskus herniju. Do sada sam u novembru bio na fizioterapiji struja i lampa, ali nikakvih poboljsanja nisam imao, posle toga sam isao kod nekih namestaca, ali ni tu bas nisam nasao neku pravu pomoc.
Od 21 marta stanje mi se pogorsalo u smislu da imam bolove u kuku i u stpalnom delu, koji ne prolaze i od 21 marta svaki dan primam diklofen injekcije i uvece da bih mogao da spavam popijem jedan diklofen 50mg, jer mi dejstvo injekcije popusti dok spavam. Kod neurohirurga sam bio ali on mi kaze da idem na operaciju, sto je naravno poslednja opcija. Inace mogu da hodam nemam nikakvih problema osim da me boli kuk i stopalo i da ne mogu dugo da hodam od tog bola vec nakon neki 50m moram da sednem da bi me malo bol u kuku i nozi popustio.
ZNA LI NEKO NACIN KAKO TO DA SREDIM ???

#33 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 03 April 2012 - 22:54

Sam si sebi odgovorio u postu, tj. neurohirurg ti je rekao šta ti je činiti - operacija.

Edited by nvukelic, 03 April 2012 - 22:55.


#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 April 2012 - 06:46

Operacija je prva, a na poslednja opcija.
Operacija je jednostavna i laka kako za pacijenta, tako i za lekara, a rezultati operativnog lecenja su vrlo dobri.

#35 Uradi sam

Uradi sam
  • Members
  • 18 posts

Posted 05 April 2012 - 18:02

Cao svima, imam problem...
Od oktobra imam problem sa kicmom, neki nerv mi je valjda upaljen koji ide na desnu nogu do stopala, prosle nedelje sam bio na magnnetnoj rezonanci i rekli su mi da imam diskus herniju. Do sada sam u novembru bio na fizioterapiji struja i lampa, ali nikakvih poboljsanja nisam imao, posle toga sam isao kod nekih namestaca, ali ni tu bas nisam nasao neku pravu pomoc.
Od 21 marta stanje mi se pogorsalo u smislu da imam bolove u kuku i u stpalnom delu, koji ne prolaze i od 21 marta svaki dan primam diklofen injekcije i uvece da bih mogao da spavam popijem jedan diklofen 50mg, jer mi dejstvo injekcije popusti dok spavam. Kod neurohirurga sam bio ali on mi kaze da idem na operaciju, sto je naravno poslednja opcija. Inace mogu da hodam nemam nikakvih problema osim da me boli kuk i stopalo i da ne mogu dugo da hodam od tog bola vec nakon neki 50m moram da sednem da bi me malo bol u kuku i nozi popustio.
ZNA LI NEKO NACIN KAKO TO DA SREDIM ???


Pozdrav markos300,


Ja se ne bih složio sa time da je operacija prva opcija. Ne bih se složio ni sa tim da je uopšte opcija.

Neurohirurg ti predlaže operaciju zato što je to jedini način poznat klasičnoj medicini da se izbori sa diskus hernijom, velikim i teškim skoliozama, ali medicini (klasičnom sistemu) nedostaje dubinsko poznavanje biomehanike ljudskog tela. Paralelno,već 15 godina se razvija polje izučavanja vezivnih tkiva ljudskog tela. Mnogo,mnogo stvari je otkriveno koje klasičan zdravstveni sistem ne samo u Srbiji nego i u svetu nije još uspeo da apsorbuje.

Koncepti koji su proistekli iz ovih izučavanja su otišli mnogo dalje u objašnjavanju ljudske biomehanike od koncepata na kojima se baziraju današnje terapije. Mnoge postavke klasičnog medicinskog pogleda na mišićno-skeletni sistem nisu tačne ili su samo delimično tačne. Na osnovu ovako loših postavki,razvijene su današnje procedure za procenu ili evaluaciju. S obzirom da od početka imamo lošu naučnu postavku kao polaznu osnovu, terapije koje su razvijene na ovim osnovama su takođe vrlo ograničenih dometa.

Sa druge strane hirurške intervencije na mišićno-skeletnom sistemu nikada nisu proaktivne ili kako bi se izrazio,nikada nisu benefit za pacijenta.Pacijent od hirurške intervencije ne dobija nikakav + . Hihruška intervencija u ovom slučaju je defanzivna, odbrambena strategija koja ima za cilj da "spreči da stvari postanu gore",mada bih ja i tu postavio znak pitanja. Naravno, nije sve lako objasniti u postu. Biomehanika je ogromna oblast i za shvatanje koncepta jačanja vezivnih tkiva potrebno je odslušati predavanje.




Pozdrav



#36 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 05 April 2012 - 18:34

Prethodni post je kvazinaucan, gubi iz vida da je diskus hernija mehanicki problem i samim tim odvlaci paznju ljudi koji pate od najboljeg i najefikasnijeg nacina lecenja danas.
Impresije su jedno, a velike statistike drugo.

#37 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 10 April 2012 - 12:47

Postovi o ABR su izdvojeni u posebnu temu.

#38 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 10 April 2012 - 21:31

Operacija je prva, a na poslednja opcija.
Operacija je jednostavna i laka kako za pacijenta, tako i za lekara, a rezultati operativnog lecenja su vrlo dobri.



ajd da se umetnem u temu i da pitam - kakva je trenutno situacija u normalnom svetu glede operacije DH? Tj da li operacija predstavlja definitivno rešenje ili je potrebna reintervencija posle odredjenog vremena?

#39 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 April 2012 - 09:20

ajd da se umetnem u temu i da pitam - kakva je trenutno situacija u normalnom svetu glede operacije DH? Tj da li operacija predstavlja definitivno rešenje ili je potrebna reintervencija posle odredjenog vremena?

Reintervencija je izuzetak, a ne pravilo.

#40 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 April 2012 - 13:13

Reintervencija je izuzetak, a ne pravilo.


zato i pitam, jer ovde se još uvek intervencija uzima kao poslednja opcija zbog recidiva i čuvene priče kako je 3 do 5 godina maksimalni period do reintervencije.

imao sam težak sukob pre 2 godine sa jednim mladjim neurokirurgom oko toga, jer je on bio apsolutno protivu intervencije na mojoj majci, uz priču da se to čuva kao poslednje rešenje kad već nastane potpuni haos (čitaj teži neurološki deficiti, neizdrživa bol, potpuna ograničenost pokreta itd itd)


PS još jedno stručno pitanje pošto si, ako se dobro sećam, neurohirurg - zašto se ne radi coilinig acm kod aneurizme?

#41 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 April 2012 - 17:09

zato i pitam, jer ovde se još uvek intervencija uzima kao poslednja opcija zbog recidiva i čuvene priče kako je 3 do 5 godina maksimalni period do reintervencije.

imao sam težak sukob pre 2 godine sa jednim mladjim neurokirurgom oko toga, jer je on bio apsolutno protivu intervencije na mojoj majci, uz priču da se to čuva kao poslednje rešenje kad već nastane potpuni haos (čitaj teži neurološki deficiti, neizdrživa bol, potpuna ograničenost pokreta itd itd)


PS još jedno stručno pitanje pošto si, ako se dobro sećam, neurohirurg - zašto se ne radi coilinig acm kod aneurizme?

Prvo bih morao da znam sta je to "ovde" - gde, u kojoj zemlji?
Prica o periodu do recidiva od 3-5 godina nije naucno utemeljena, niti zasnovana na statistickim cinjenicama. Cak, nikada i negde u svetskim neurohirurskim casopisima nisam nasao tako nesto napisano.
Pojava neuroloskog deficita, vec je prilicno ozbiljan znak, a obicno pocinje utrnuloscu jednog dela stopala (izuzetno retko celog stopala) i oslabljenom snagom palca na nozi. Takodje, u slucajevima hronicnih visegodisnjih diskus hernija (lumbalnih) cesto se moze otkriti atrofija i gubitak malih misica na spoljnoj strani stopala MDB (Mm. digitorum breves).
Mada relativno retka komplikacija, sy. caudae equine i pareza peronealnog zivca vrlo su nepovoljno stanje za lecenje i po svaku cenu, ako je to moguce, treba ih izbeci. U slucaju pojave tih komplikacija, prema nekim novijim statistikama, idealno bi bilo operisati unutar intervala od prva 4 sata od pojave simptoma, ali i posle tog perioda vazi pravilo: sto pre, to bolje.
Syndrom caudae equinae prepoznaje se po jakom bolu u donjem delu ledja, sa propagacijom u jednu/obe noge, utrnuloscu podrucja cmara i polnih organa, smetnjama mokrenja i seksualnih funkcija (kod muskarca) i snizenim ili izgubljenim tonusom misica stezaca cmara.
Medjutim, po mom misljenju (a ima i drugacijih misljenja i to ne malo) cak i uporan bol, koji traje vise od 6 nedelja i ne smiruje se na konzervativnu terapiju, dovoljna je indikacija za operaciju, naravno, uz pretpostavku da je znacajna slabinska diskus hernija pokazana na MRI (magnetna rezonanca). Besmisleno je pustati pacijenta da se neodredjeno dugo pati.
Svaka neoperisana diskus hernija u nekom ce trenutku prestati da boli, ali pitanje je sta ce biti cena za to.
Ja sam, licno, vrlo uzdrzan u savetovanju operativnog lecenja kod pacijenata koji su vrlo mladi (do 30), jer je tu velika sansa da tokom vremena dodje do gubitka vode iz mekog jezgra, pri cemu se ono smanjuje i rasterecuje nervni koren pritiska.
Takodje, vrlo sam uzdrzan i vrlo retko preporucujem operaciju diskus hernije kod osoba starijih od 70 godina, jer su tu najcesce udruzene visestruke promene i moguce je da je neka druga forma hirurgije, ako je hirurgija indikovana, bolje resenje.
Sto se tice drugog pitanja, ne znam sta je to acm - moze li malo detaljnije?

Edited by vladan, 11 April 2012 - 17:10.


#42 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 April 2012 - 21:02

Prvo bih morao da znam sta je to "ovde" - gde, u kojoj zemlji?
Prica o periodu do recidiva od 3-5 godina nije naucno utemeljena, niti zasnovana na statistickim cinjenicama. Cak, nikada i negde u svetskim neurohirurskim casopisima nisam nasao tako nesto napisano.
Pojava neuroloskog deficita, vec je prilicno ozbiljan znak, a obicno pocinje utrnuloscu jednog dela stopala (izuzetno retko celog stopala) i oslabljenom snagom palca na nozi. Takodje, u slucajevima hronicnih visegodisnjih diskus hernija (lumbalnih) cesto se moze otkriti atrofija i gubitak malih misica na spoljnoj strani stopala MDB (Mm. digitorum breves).
Mada relativno retka komplikacija, sy. caudae equine i pareza peronealnog zivca vrlo su nepovoljno stanje za lecenje i po svaku cenu, ako je to moguce, treba ih izbeci. U slucaju pojave tih komplikacija, prema nekim novijim statistikama, idealno bi bilo operisati unutar intervala od prva 4 sata od pojave simptoma, ali i posle tog perioda vazi pravilo: sto pre, to bolje.
Syndrom caudae equinae prepoznaje se po jakom bolu u donjem delu ledja, sa propagacijom u jednu/obe noge, utrnuloscu podrucja cmara i polnih organa, smetnjama mokrenja i seksualnih funkcija (kod muskarca) i snizenim ili izgubljenim tonusom misica stezaca cmara.
Medjutim, po mom misljenju (a ima i drugacijih misljenja i to ne malo) cak i uporan bol, koji traje vise od 6 nedelja i ne smiruje se na konzervativnu terapiju, dovoljna je indikacija za operaciju, naravno, uz pretpostavku da je znacajna slabinska diskus hernija pokazana na MRI (magnetna rezonanca). Besmisleno je pustati pacijenta da se neodredjeno dugo pati.
Svaka neoperisana diskus hernija u nekom ce trenutku prestati da boli, ali pitanje je sta ce biti cena za to.
Ja sam, licno, vrlo uzdrzan u savetovanju operativnog lecenja kod pacijenata koji su vrlo mladi (do 30), jer je tu velika sansa da tokom vremena dodje do gubitka vode iz mekog jezgra, pri cemu se ono smanjuje i rasterecuje nervni koren pritiska.
Takodje, vrlo sam uzdrzan i vrlo retko preporucujem operaciju diskus hernije kod osoba starijih od 70 godina, jer su tu najcesce udruzene visestruke promene i moguce je da je neka druga forma hirurgije, ako je hirurgija indikovana, bolje resenje.
Sto se tice drugog pitanja, ne znam sta je to acm - moze li malo detaljnije?



mislim na Srbiju.
Od kada sam počeo da se bavim medicinom, stalno se provlačila ta priča o recidivima, eto sad prvi put čujem od tebe da ne postoji nikakvo utemeljenje u istraživanjima glede tog famoznog vremenskog perioda od 3 do 5 godina. Taj stav je toliko zastupljen i kod neurologa i kod neurohirurga da sam ja stvarno do sada mislio da je to bilo neko pravilo u operacijama. Zapravo, svi do jednog pacijenta koje sam sretao u opštoj praksi su mi dolazili sa mišljenjima specijalista (od neurologa, pa i neurohirurga ) da se ne treba dirati ništa dok se ne pojave neurološki ispadi .

acm - arteria cerebri media

#43 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 April 2012 - 21:31

acm - arteria cerebri media

Uobicajena skracenica u literaturi je MCA (middle cerebral artery).
Nema razloga da aneurizme i na prvoj, a i na drugoj bifurkaciji te arterije (popularni izraz, trifurkacija, za prvu bifurkaciju je netacan; videti: M.G.Yasargil: Microneurosurgery) ne bi mogli da se postave koili (coilling) - naprotiv i to je vrlo uobicajena procedura.

#44 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 April 2012 - 22:11

Uobicajena skracenica u literaturi je MCA (middle cerebral artery).
Nema razloga da aneurizme i na prvoj, a i na drugoj bifurkaciji te arterije (popularni izraz, trifurkacija, za prvu bifurkaciju je netacan; videti: M.G.Yasargil: Microneurosurgery) ne bi mogli da se postave koili (coilling) - naprotiv i to je vrlo uobicajena procedura.


ok, hvala za razjašnjenja.

#45 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 11 April 2012 - 23:06

ja za recidive kao pravilo posle operacije DH ja nisam nikad cula ni u srbiji ni van nje. ni od neurologa ni od ortopeda, ni od NH. tako da evo i ja naucih da neko tako kaze. a reoperacija nema puno , tamo gde je bila jedna desi se da ide vise zaredom ali sve je to onda vrzino kolo koje je udruzenost psihologije i objektivnog stvaranja hiperkeratoza.

stvarno nema puno reoperacija DH i ne znam odakle mit o tome .a da se ne operise dok se ne pojave neuroloski ispadi uglavnom je tacno. smatra se da na danasnjem stadijumu medicine konzervativno moze da se sanira bol. vladan kaze 6 nedelja, mislim da je to dosta dugo za jasan akutni bol, da ako ima prave kompresije za tih 6 nedelja razvice se i neki ispad. posle 6 nedelja ako ne reaguje ni na kakvu terapiju onda stvarno nema smisla cekati dalje.uglavnom skola kortikosteroid u visokoj dozi,i plus analgoantipiretici plus hod i samo hod daje sasvim prihvatljivo poboljsanje. uglavnom, ima nekad da je hernija mizerno mala, ne pravi kompresiju, bol izrazen, ne reaguje na terapiju i to onda traje dugo a da nije za operaciju nije, da nece da se poboljsa konzervativno nece. i tu nastaje kolaps. tada krecu sve razne opcije a ja sam nesto uvek za to da se tada porazgovara sa psihologom, nekako tu komponentu stresa i psihoorganskog sindroma cesto prenebegnemo kad je u pitanju LBP.

kada svoje pacijente pitam o postop. toku bilo koje operacije za sada sam samo za dve cula recenicu, ne mogu da verujem bol je nestao u jednom danu. to je za DH i za ugradnju proteze kuka posle coxarthrose.