Jump to content


Photo
- - - - -

Diskus hernija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#16 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 16 August 2010 - 22:59

QUOTE (Uradi sam @ 16.08.2010, 23:37) <{POST_SNAPBACK}>
Na osnovu svega recenog treba zakljuciti da je jedini nacinza pravo poboljsanje stanja kod osoba koje imaju ove problem ne jacati misicejer to nema smisla vec jacati fascije,zglobne capsule itd.


Uf, jedva se snađoh, naročito tamo gde su reči spojene biggrin.gif, ali neću sad da cepidlačim, hvala zi u svakom slučaju. Još kad bi naveo neke primere za vežbanje tih fascija i zglobnih kapsula ...


p.s. šta je zglobna kapsula? blush.gif

#17 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 17 August 2010 - 00:25

QUOTE (Rahel @ 16.08.2010, 23:59) <{POST_SNAPBACK}>
Uf, jedva se snađoh, naročito tamo gde su reči spojene biggrin.gif, ali neću sad da cepidlačim, hvala zi u svakom slučaju. Još kad bi naveo neke primere za vežbanje tih fascija i zglobnih kapsula ...


p.s. šta je zglobna kapsula? blush.gif

Nestrpljivo iscekujemo nastavak. smile.gif

#18 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 17 August 2010 - 03:49

QUOTE (Rahel @ 16.08.2010, 16:59) <{POST_SNAPBACK}>
p.s. šta je zglobna kapsula? blush.gif

1. zglob je tamo gdje se 2 kosti susrecu i imaju opciju mijenjanja ugla/odnosa.

2. kapsula je ukupna povrsina (bolje, volumen) gdje se gore spomenuto odvija. Tj. usred nadkoljenice nemas kapsulu, al' u koljenu imas.

3. u mladom/zdravom organizmu te su kostanske povrsine obavijene glatkom hrskavicom, klizu bez problema i zivot je fin. Ali u starosti ili zbog ozljeda dolazi do degeneracije, upale ili nekroze (odumiranja tkiva).

Znao sam da cemo kad-tad progovoriti o tvojem kuku... laugh.gif Elem, u teskim slucajevima se radi "joint replacement" - tj sve se odstranjuje, ugradjuje se umjetni zglob.
Inace, pomazu teraupeuticne injekcije, pogotovo kad se radi o laksim slucajevima artritisa,.
To izgleda ovako: pod fluoroskopskom (radioloskom) kontrolom, dodje se iglom u zglob. Onda se kroz tu iglu ubrizga lokalni anestetik, koji radi neko ograniceno vrijeme, ali i steroid koji suzbija upalu zgloba.

U mojem iskustvu, znam pacijente koji dolaze na takve injekcije vec nekoliko godina (svakih 5 do 10 mjeseci) i nece operaciju dok nije hitna. Pa ti biraj.


#19 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 17 August 2010 - 08:35

CITAT (zoran59 @ 17.08.2010, 04:49) <{POST_SNAPBACK}>
2. kapsula je ukupna povrsina (bolje, volumen) gdje se gore spomenuto odvija. Tj. usred nadkoljenice nemas kapsulu, al' u koljenu imas.

Zglobna kapsula je vezivna opna koja okružuje zglob, kao čaura oko zglobnih površina. Ona stvara i sinovijalnu tečnost unutar zgloba koja služi kao "podmazivač" između zglobnih hrskavica.

Edited by nvukelic, 17 August 2010 - 08:36.


#20 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 August 2010 - 14:23

QUOTE (Uradi sam @ 16.08.2010, 22:37) <{POST_SNAPBACK}>
Na osnovu svega recenog treba zakljuciti da je jedini nacinza pravo poboljsanje stanja kod osoba koje imaju ove problem ne jacati misicejer to nema smisla vec jacati fascije,zglobne capsule itd.


Kako ?

#21 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 August 2010 - 14:52

pogledajte osteopatiju (ne mesati sa homeopaijom). to je oblik masaze i manipulacije misicno-skeletalnog sistema. spominjem vam je kao opciju zato sto postoje validne medicinske studije da pomaze kod lower back pain. mene je moj neurolog poslao kod osteopate zbog hronicne glavobolje (tension type headache). otud znam za osteopatiju, a mozete naci dosta na internetu.

#22 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 August 2010 - 14:54

QUOTE (alek33 @ 17.08.2010, 14:23) <{POST_SNAPBACK}>
Kako ?

joga i pilates su jako dobri za jacanje misica trupa (core). kada se radi o jacanju donjeg dela ledja treba obratiti paznju i na glutes, zato sto cvrsta zadnjica drzi donji deo ledja. meni su objasnili da cvrsti misici drze elasticne zglobove.

Edited by Lift Going Up.., 17 August 2010 - 14:58.


#23 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 17 August 2010 - 15:27

QUOTE (Lift Going Up.. @ 17.08.2010, 15:54) <{POST_SNAPBACK}>
joga i pilates su jako dobri za jacanje misica trupa (core). kada se radi o jacanju donjeg dela ledja treba obratiti paznju i na glutes, zato sto cvrsta zadnjica drzi donji deo ledja. meni su objasnili da cvrsti misici drze elasticne zglobove.

mmmm rolleyes.gif

#24 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 August 2010 - 15:33

QUOTE (Rotterdamac @ 17.08.2010, 15:27) <{POST_SNAPBACK}>
mmmm rolleyes.gif

to je valjda collateral benefit, wink, wink, nudge, nudge i tako to. ali sam htela da ljudi znaju za osteopatiju, kao validnu opciju, posto u srbiji bas i nije toliko poznata.

#25 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 17 August 2010 - 16:06

QUOTE (Lift Going Up.. @ 17.08.2010, 16:33) <{POST_SNAPBACK}>
to je valjda collateral benefit, wink, wink, nudge, nudge i tako to. ali sam htela da ljudi znaju za osteopatiju, kao validnu opciju, posto u srbiji bas i nije toliko poznata.

Nesh vjerovat ovo, but I swear to God da govorim istinu i samo istinu! I u Srbiji i u Bosni znaju sta je osteopatija i niko, bas niko ne mjesa to sa homeopatijom. biggrin.gif

#26 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 August 2010 - 16:07

QUOTE (Rotterdamac @ 17.08.2010, 16:06) <{POST_SNAPBACK}>
Nesh vjerovat ovo, but I swear to God da govorim istinu i samo istinu! I u Srbiji i u Bosni znaju sta je osteopatija i niko, bas niko ne mjesa to sa homeopatijom. biggrin.gif

ok, ja nisam znala.

#27 Uradi sam

Uradi sam
  • Members
  • 18 posts

Posted 17 August 2010 - 18:02

Cao svima,trenutno ne mogu pisati. Pakujem se jer sutra putujem na obuku za metodu koja se zove ABR (Advanced Biomehanical Rehabilitation). Vracam se za dve nedelje. Inace objasnjenja koja sam juce pisao vezano za nacin funkcionisanja hidraulickog sistema koji nosi tezinu tela, je deo ove metode. Ovu metodu je pronasao Leonid Blum.On je u Rusiji sa svojim ocem koji je Lekar specijalista u oblasti biomehanike tela,poceo da obucava roditelje koji imaju decu sa cerebralnom paralizom za primenu odredjenih vezbi. Vremenom se to razvilo u ovu metodu koju sam spomenuo. Treba reci da je to metoda pre svega namenjena deci sa CP-om,ali kao sto sam spomenuo juce,princip propadanja struktura tela je isti bez obzira da li se radi o skoliozi,kifozi  ili cerebralnoj paralizi. Naravno, kod bolova u ledjima ,diskus hernije ili skolioze,radi se o vise lokalnom i dosta manjem stepenu ostecenja glatke muskulature nego sto je to slucaj kod cereb. para.Prema tome ova metoda ima svoju primenu i u sportskoj medicini i u rehab. problema kicmenog stuba i problema kile (hernije),prosirenih vena,problemi sa kolenima itd.




Ovo mi je cetvrti put da idem na obuku. Do sada sam bio 3 puta u Austriji i sad idem u Dansku. VEzbe se ne mogu opisati. kursevi koje ja drzim zajedno sa ljudima iz danske traju od 3-6 dana zavisno od broja prijavljenih porodica. Ova metoda se primenjuje kod dece sa cerebralne paralize,ali ljudi iz ABR-a zele da prosire polje delovanja i na ostale oblasti u kojima se mogu postici dobri rezultati. Naravno,s obzirom da se radi o zdravim osobama (u odnosu na osobe sa cerebralnom paralizom) rezultati se postizu brze i postojani su. Kod ove metode nema vracanja na staro.Sta to znaci. Napredak se meri u satima sprovedene terapije. Ako odvezbate 100 h terapije,ono sto ste postigli ostaje bez obzira da li cete prestati zauvek ili na nedelju dana. Kao sto znate kad vezbate obicne misiceako ne odete recimo dve nedelje u teretanu efekat se polako gubi. Kod jacanja fascija nema tog efekta. Na tome se i zasniva dugotrajna terapija u radu sa decom koja imaju CP. 

Vezbe zahtevaju uglavnomda ih neko sprovodi na vama dok lezite ili sedite,a postoje i neke vezbe koje mozete raditi sami na trampolini. 

Uglavnom neophodno je steci osecaj i savladati tehniku,sto zahteva malo truda i vremena ali se isplati milion puta vise nego obicno vezbanje.

Ja sam svoja kolena skroz popravio,a bolela su me ko djavo isao sam i na operaciju...a sada mogu da trcim,sto nisam mogao 5 god unazad.

Pisacu jos kad se vratim....Ideja je da zazivi cela ova prica i za osobe sa manjim problemima od cerebralne paralize. Jos uvek treba da vidim sa ljudima iz ABR-a na koji ce nacinstvari biti osmisljene. Njihova pocetna ideja je da za neke vezbe ljudi budu obuceni,a da za neke treba da dolaze na terapije jer ne mogu sami na sebi da ih rade...ali videcemo o tom-po tom.




Pozdrav



#28 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 17 August 2010 - 18:39

QUOTE (nvukelic @ 17.08.2010, 02:35) <{POST_SNAPBACK}>
Zglobna kapsula je vezivna opna koja okružuje zglob, kao čaura oko zglobnih površina. Ona stvara i sinovijalnu tečnost unutar zgloba koja služi kao "podmazivač" između zglobnih hrskavica.

Tako mi i treba, kad ucim anatomiju na jednom jeziku, radim koristeci drugi, a diskusiju vodim na trecem. Pa nagadjam sta je neko hteo da kaze.

Hvala na korekciji/pojasnjenju! thumbsup.gif




#29 sashaman

sashaman
  • Members
  • 9 posts

Posted 31 August 2010 - 14:30

Ja imam sve preduslove za diskusherniju, zbog godina i godina bavljenja sportom, tako da su mi momenti kada ustajem ujutru i nakon treninga bili katastrofa,ali covek se nauci da zivi sa tim i uz korigovanje svakodnevnog ponasanja pomognes sebi da ti bude lakse i da ti se stanje ne pogorsava.
Kad me cepne u toku dana, ispuckam se sa olovkom i to je to otprilike, bol nekad nestane brze nekad sporije, nekad ne nestane skroz,ali ga sredim do te mere da ga ne konstatujem.
Preventiva je majka da se razumemo, zato je fantasticno sve sto je napisano ovde u vezi diskushernije,ali kad si vec zaglavio sa tim i hronicno je, onda gledas da se malo korigujes i da nadjes nesto sto ce ti pomagati kad god ti to treba.

#30 Uradi sam

Uradi sam
  • Members
  • 18 posts

Posted 01 September 2010 - 16:25

Slazem se da je tesko ziveti sa diskus hernijom. Medjutim,ono sto sam napisao ranije znacilo je da se fascije mogu ojacati i na taj nacin se moze opet uciniti da  se bol smanji trajno ili da ga se resite. Jednostavno,jacanjem fascija ojacavaju se omotaci odgovorni za nosenje tezine tela. Kod diskus hernije kao i skolioze i kifoze i problema sa kolenima, fascije su popustile i ne rade dobro svoju funkciju. Zato ABR moze mnogo da pomogne po tom pitanju....