Jump to content


Photo

Srbija je izgubila VELIKOG coveka!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
56 replies to this topic

#31 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 14 March 2003 - 03:03

George,

Zanimljivo mi to tvoje glediste. Pls, nemoj da ti bude tesko da prosiris pricu o tome, napisi jos nesto. I ja ovih dana imam nesto slicno u glavi, a nikako da izvedem zakljucak...

#32 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 14 March 2003 - 03:09

Zasto je sad puklo kada DSS, gubi vlast?

#33 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 14 March 2003 - 03:15

Hm, pa videcu kasnije da li mogu vise.

Za sada, po mom misljenju sukobi na liniji DSS - ostatak DOS-a nisu nikad bili licne prirode, vec ideoloski i zasnovani na stvarnim i nepremostivim ideoloskim razlikama. Ove ideoloske razlike su, po mom misljenju, vece nego sto su to razlike izmedju vlasti i opozicije u "normalnim", srecnim zemljama.

DSS je video DOS sa Djindjicem kao neprijatelja, a videce tako i DOS bez Djindjica, samo kad se malo povrate od soka, ili kad prestanu da se ustrucavaju zbog blizine tragedije, a neki bi rekli da se ni do sada nisu ustrucavali.

#34 basq

basq
  • Members
  • 14 posts

Posted 14 March 2003 - 03:34

Bez obzira na predjasnju podrsku ili osporavanja , sada mozemo da budemo sigurni da je postojala najmanje(!!!) jedna stvar kojom se ozbiljno bavio.

#35 Dobroduh

Dobroduh
  • Members
  • 2,026 posts

Posted 14 March 2003 - 03:37

Ne znam, izmedju DSS-a i DS-a postoji ostra konkurencija, ali to je, valjda, i normalno obzirom da se radi o velikim partijama sa ozbiljnim politickim ambicijama. Ja ne vidim neke velike ideoloske razlike u stavovima te dve partije. Obe su demokratske i zastupaju ideje politickog centra, manje-vise. Pre bi se moglo reci da je DSS pokazivala onu vrstu politicke nonsalancije koja je karakteristicna za partije u opoziciji. Iskreno, DSS i nije imala onaj uticaj na izvrsnu vlast koji ima DS. Da je DSS imala poziciju premijera, kljucnih ministara, vecinu u parlamentu i slicno, mislim da bi i oni znatno vise govorili o radikalnim i brzim reformama, saradnji sa Haskim tribunalom i svemu onome o cemu vlast mora da misli.

S druge strane, moramo se navici na to da je smena na vlasti najnormalnija stvar. Ako je jedna partija registrovana, onda ona ima pravo i da dodje na vlast demokratskim putem. Ako je neka partija ekstremisticka ili ugrozava ustavni poredak, onda je treba zabraniti i omoguciti joj da se zali sudskim organima. Treca opcija je diktatura - neka, legalna partija, pobedi na izborima, ali joj ne bude dozvoljeno da formira vladu i preuzme vlast.

#36 pirat_w

pirat_w
  • Members
  • 31 posts

Posted 14 March 2003 - 03:57

Da je bio covek jeste. Svaka mu cast i neka mu je laka zemlja.
Mnogo mi smeta sto imam misljenje kao i veliki broj relativno mladih ljudi koje vidjam ovih dva dana na televiziji koji skoro svi do jednog kazu :"do sada sam zeleo da ostanem u Srbiji ali posle ovoga nema razloga da ostanem". Zalosno sta energija samo jednog coveka moze da uradi.
Ono sto mi mozda i najvise smeta je onaj,da izvinete sto cu se ovako izraziti, idiot od ministra policije Mihajlovic. Kao po obicaju prevrce nebo i zemlju da nadje ubice. Alo prevrce mi se zeludac od njega. Svaki iole normalan covek bi podneo ostavku do sada a ne on. Koliko ljudi iz sadasnje vlasti je ubijeno a one prevrce li prevrce. Za dve godine nije osudjen ni jedan slovima i brojevima ni jedan policajac zbog korupcije ili neceg drugog.(naravno ne racunam na one koji su reketirali za paklu cigareta preprodavce cigara) Sada kad su mu ubili premijera sto bi rekli u njegovom dvoristu on opet prevrce. Pa zar treba njega da ubije neko da bi shvatio da nema pojma da radi svoj posao. Kaze za 20 minuta od atentata blokirali smo centar grada. Da bar nauci da laze pa da kaze 5 ili 6 minuta a ne 20, za to vreme ona trojca na pola puta do Novog Sada. Onda policija proverava samo luksuzne automobile, pa ako su toliko organizivani i znaju kako postupa policija sednu lepo u neku peglicu ili slicno i vozi majstore pored policije.

Iskreno se nadam da ce naci jednog dana naci ubice i narucioce ubistva, ali nesto nisam siguran da ce to biti za mandata Dusana Mihajlovica.

Pirat_w

#37 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 14 March 2003 - 04:01

George, raspisi se, makar i kasnije, obavezno :smile:

Za mene je pravi kosmar to sto niko u ovoj fuckin'zemlji nije koknuo Slobu , ali je zato nasao za shodno da kokne Djindjica. Ne kazem da je trebalo koknuti Slobu, i dobro je sto nije, ali Djindjica... Nemam reci.

A u celoj prici postoji jos jedna jaka figura - Kostunica. Zao mi je, ali ne mogu da se uzdrzim od redjanja cinjenica na ovaj nacin. Jednostavno, kome bi se isplpatilo da neko kokne Kostunicu? Mafiji sigurno ne.

I evo, prisecam se, moja podela je na talibanisticku (zapravo - George mi je dao naziv vredan suvog zlata - karadzicevsku) i "normalnu" Srbiju.

DSS bi nekako da izbegne surovu stvarnost da bude identifikovan "karadzicevski" jer, boze moj, oni ipak samo filozofiraju i nisu oni ti na cijim se rukama grusa tudja krv. Jer, otkud krv na rukama u bavljenju apstraktnim. I kao da imaju hirurski odstranjen centar u mozgu koji se bavi uzrocima i posledicama.

Nego, razmisljam nesto, pored ovog soka od 12. III, samo jedna stvar me je ozbiljno sokirala u post-petooktobarskoj Srbiji. Da li se secate Kostunicinog saopstenja, kada se nas vrli postenjacina obratio javnosti saopstenjem, gde raskrinkava aferu prisluskivanja... E pa, u tom faktografskom saopstenju skrojenom tako da lici na najcrnju optuznicu, presudjeno je da je preko ISDN-bakarnog-kabla prisluskivano istovremeno 10 000 tel. linija. A preCednik govori mrtvo-ozbiljno, on zna, on se u te kablove razume, takvu je sliku stvaralo to njegovo saopstenje, nikakve dileme nema. I sta bi se desilo da je vladin ured kojim nesrecnim slucajem proveo opticki kabl do TK-centra kao sto se to svuda po svetu radi? Verovatno bi tenkovi sve u sesnaes' razbucavali zgradu u Kralja Milana. A da stvarnost bude gadnija - to sve sprecio Pavkovic, ejjjj, Pavkovic :sad: I eto zasto je stvarnost u Srbiji sumorna.

#38 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 14 March 2003 - 04:16

Dobroduh:
  mislim da bi i oni znatno vise govorili o radikalnim i brzim reformama, saradnji sa Haskim tribunalom i svemu onome o cemu vlast mora da misli.

Ja tako ne mislim. Mislim da su njima prioriteti drugaciji, posto im je sistem vrednosti drugaciji. Njima su ocuvanje nacionalnog dostojanstva i borba za istorijsku istinu vazniji od individualne dobrobiti i srece gradjana Srbije.
A od modernizacije i integracije u Evropu se plase jer misle da bi Srbi time izgubili od svog identiteta.
Inace, slusao sam danas delove intervjua Koraca, Svilanovica i Covica.
Cini mi se da su svi pomenuli dobar zivot gradjana, kao krajnji cilj njihove politike i u to uneli dosta emocija i ubedjenja.
(Da je Djindjic ziv, bio bih uveren da ih je to on istrenirao na prethodnom sastanku. :wink: )

S druge strane, moramo se navici na to da je smena na vlasti najnormalnija stvar. Ako je jedna partija registrovana, onda ona ima pravo i da dodje na vlast demokratskim putem. Ako je neka partija ekstremisticka ili ugrozava ustavni poredak, onda je treba zabraniti i omoguciti joj da se zali sudskim organima. Treca opcija je diktatura - neka, legalna partija, pobedi na izborima, ali joj ne bude dozvoljeno da formira vladu i preuzme vlast.

Sadasnja vlada ima dosta problema sa legitimnoscu zbog toga so nema mandat biraca. S druge strane, opozicija je nelegitmna zbog toga sto je politika za koju se zalazu toliko losa da je nelegitimna.
Reforme ce konacno da pobede kada liberalne partije osvoje poverenje vecine gradjana Srbije. Nadam se da ce aktuelna kampanja protiv kriminala za posledicu imati i to.

Ovo ce biti sve od mene na temu DSS. Neprijatno mi je da u ovim trenucima govorim ostrasceno, ali mrznja koju osecam prema njima ispliva na povrsinu.

#39 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 14 March 2003 - 04:20

Diskutant:
Za mene je pravi kosmar to sto niko u ovoj fuckin'zemlji nije koknuo Slobu , ali je zato nasao za shodno da kokne Djindjica. 

Palo mi je to na pamet ovih dana.

Ne kazem da je trebalo koknuti Slobu, i dobro je sto nije, ali... 


Naravno da je Slobu trebalo ubiti, pa to je samoodbrana.

#40 George

George
  • Members
  • 351 posts

Posted 14 March 2003 - 04:33

2 Diskutant:
Svi koji podrzavaju reforme treba da shvate da se ne bore za bilo kakvu demokratiju nego za liberalnu demokratiju kakva postoji u Zapadnoj Evropi.
U neliberalnoj demokratiji, vecina moze odluciti da manjini piski u kornfleks.
Ne dozvoli nikome da ti piski u kornfleks.

Over and out.

[ Izmena poruke: George na dan 2003-03-14 04:34 ]

#41 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 14 March 2003 - 04:50

Pa, ja jos uvek mislim da je dobro sto Sloba nije ubijen, tj. kako da objasnim....

U celoj posleturskoj istoriji Srbije ni jedan, da upotrebim arhaizam, vladar, nije na normalan i civilizovan nacin sisao sa vlasti. Atentate da ne spominjem, od kojih je najupecatljiviji slucaj sa Dragom Masin, koji decenijama puni udzbenike psihologije i psihijatrije.

I konacno mi se ucinilo da ce se, bez obzira na nedostojnost zivota pod SMradom, odigrati nenasilna smena vlasti. Koliko mogu da se setim, samo Titi je uspelo da umre, a da prethodno nije sa vlasti proteran, pogubljen ili otisao sa trona u zatvor. I zato kazem da je srecna bila okolnost sto SMrad nije otisao pod zemlju nego na sud, manje je bolesno. Ali, steta, prelomilo se na Djindjicu, na coveku koji je omogucio da se 5. oktobar dogodi, a kako stvari stoje - i, da konacno ovog proleca svane i 6. oktobar; platio ga je zivotom. Od jednog coveka i vise nego mnogo.

#42 Nikola21

Nikola21
  • Members
  • 7,472 posts

Posted 14 March 2003 - 05:27

Ubili su najveceg, najboljeg, najsposobnijeg...
Posted Image
Bio je srpski Kenndey. Tako je ziveo, tako smo ga voleli tako je i umro. Bio je svetionik u zemlji mraka. Zvezda vodilja...
Ja stvarno ne vidim ko moze da ga nasledi. Ko ce je za pocetak biti tako hrabar da se pored jadnog neuspesnog i jednog uspesnog atentata lati te pozicije? Ko je spreman da sam na svojim ledjima vuce ovaj teski, preteski teret zvani Srbija ka Evropi, partnerstvu za mir, natu? Da pri tome prima kritike od neradnika i kriminalaca? Ko ce raditi 20 sati dnevno 7 dana u nedelji kao on? Ko ce biti tako zakleti demokrata, evropejac i reformator? Ko ce biti tako verski, rasno i nacionalno tolerantan? Imao je sve sto treba da krasi jednog uspesnog politicara, ali se nazalost rodio u pogresnoj zemlji, u zemlji koja ga ne zasluzuje... Otisao je kada nam je bio najpotrebniji!

Cini mi se da ce opet doci vreme da se bezi iz ove nazovi zemlje glavom bez obzira. Bio je jedina figura koja mi je ulivala optimizam. Ubili su nadu.

Neka mu je vecna slava :sad:

[ Izmena poruke: Nikola21 na dan 2003-03-14 05:34 ]

#43 Dobroduh

Dobroduh
  • Members
  • 2,026 posts

Posted 14 March 2003 - 05:30

"...S druge strane, opozicija je nelegitmna zbog toga sto je politika za koju se zalazu toliko losa da je nelegitimna..."

Cuo sam za nelegitimnu vlast, a za nelegitimnu opoziciju nisam cuo. Nelegitimna vlast je ona koja zeli da vlada bez podrske odgovarajuce vecine glasaca, odnosno poslanika, kada govorimo o vladi. Vlade u demokratskim drzavama cim posumnjaju da uzivaju podrsku vecine u parlamentu same pokrenu pitanje izglasavanja nepoverenja. Ne pada im napamet da rade nesto iza cega ne stoji jasna parlamentarna vecina. O situaciji da parlamentarna vecina nema iza sebe i vecinu glasaca i ne govorim, jer je to, u normalnim drustvima, nemoguce.

Nije jedna vlast legitimna samo zato sto veruje da su njeni ciljevi pravedni, a njene metode najbolje moguce. Ne moze jedna politicka partija ili koalicija sama sebi biti sudija u pogledu procenjivanja opravdanosti odrzavanja na vlasti. Tome sluze izbori.

E sad, ako si hteo da kazes da neke opozicione stranke sire ekstremisticke politicke ideje, pa ih to moze uciniti nelegitimnim u odnosu na standarde civilizovanog sveta, ako dodju na vlast, to je nesto o cemu vredi razmisljati. Ne vidim, medjutim, da bilo ko iz Evrope brine o tome, upozorava na delovanje takvih partija, trazi njihovu zabranu ili uslovljava nas medj.polozaj njihovim raspustanjem.

To da je DSS Karadzicevska stranka je fraza koja se vrlo cesto prilepljuje DSS-u. To i jeste obicna fraza, bas kao i ona da su "svi Srbi cetnici". Nista posebno Kostunica i DSS nisu koketirali sa Karadzicem i tim, bosanskim, nacionalistickim lobijem u odnosu na druge lidere i njihove stranke u Srbiji. Ako razumete sta zelim da kazem.

#44 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 14 March 2003 - 10:19

To da je DSS Karadzicevska stranka je fraza koja se vrlo cesto prilepljuje DSS-u. To i jeste obicna fraza, bas kao i ona da su "svi Srbi cetnici". Nista posebno Kostunica i DSS nisu koketirali sa Karadzicem i tim, bosanskim, nacionalistickim lobijem u odnosu na druge lidere i njihove stranke u Srbiji. Ako razumete sta zelim da kazem. 


ov prosto nije istina. veze dss i sds su vrlo duboke i snazne i datiraju jos od perioda kad je rat u bosni bio u jeku. ideoloski su prakticno identicne. imaju iste finansijere, sto je vrlo, vrlo bitno. za mladji deo rukovodstva dss koji u poslednje 2 godine ima snazan uticaj na kreiranje politike stranke, karadzic je autenticni srpski heroj, neko na koga se treba ugledati i cije ideje treba bespogovorno slediti.

2 george: sa zadovoljstvom pratim tvoje postove i raduje me saznanje da sa one strane bare ima i nasih ljudi koji su u stanju da sagledaju realnost bez imalo iskrivljenja, nacionalnog zanosa i romantike. i za mene su govori covica i svilanovica (narocito ovog drugog) ohrabrenje i podrska. mislim da u ovim kriznim vremenima jednostavne i jasne poruke najbrze dospevaju do svesti ljudi. poruka koja kaze uzasno je to sto se desilo, ali mi moramo ici napred ka svom jedinom cilju - boljem zivotu, za mene je znak da je ova zemlja u rukama stalozenih i racionalnih ljudi.

#45 Nenad M.

Nenad M.
  • Members
  • 333 posts

Posted 14 March 2003 - 11:50

Vlazan vetar preko polja ogoljena huktao je. Kisu najavljujuci.
U kapima nedugo potom, nova vera silazila. Jad spirajuci.
A onda, zrak po zrak, list po list, zora dolazila. Prolece radjajuci.
Zora se u Srbiji rodila, danu mesto ustupajuci.

Dani posle dugih noci (i kratke zore) jos duzi su. Srbija je hrabrog i pametnog coveka izgubila, ali legendu dobila. A legenda je inspiracija vecna ...


Iskreno saucesce njegovoj porodici.