Jump to content


Photo
- - - - -

kupovina psa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
117 replies to this topic

#106 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 06 October 2010 - 22:54

Ja nemam, ali mislim da je dobra ideja usvojiti (ovako malog) psa koga mozes da nosis ako bude nemocan i kome ce biti komotno u tvom domu. S druge strane, ako je mali, on od vecine pasa ne moze da se brani pa moras da budes vrlo oprezan i sposoban da ga zastitis. Vazno je i da se veoma dobro raspitas kojim je oboljenjima eventualno sklona ta rasa da bi mogao da delujes preventivno. Zatim, ako nemas dvoriste, koliko cesto mozes da ga izvodis? U ovom smislu je lakse sa zenkom – iz razumljivih razloga.

S obzirom da ljudi obicno uzimaju psa kao sto nabavljaju stvari – raspituju se za odlike rase tj. modela tj. za dimenzije, dizajn, performanse, potrosnju, tehnicke nedostatke, mogucnosti servisiranja, radni vek i slicno – mnogi potpuno promase sustinu i psa koga unesu u kucu ne ucine narocito srecnim. Mislim da je mnogo humanije, ako se to vec desava sa prethodnom namerom, gledati malo na stvari i iz njegovog-njenog ugla. Nista licno naravno – samo opsta napomena.

Otprilike godinu dana razmisljamo o tome, i mislim da nam je potreban. Mozda sebicno, ali mislim da ce klince oduseviti. Opisuju ga kao antistres pas, sto nam je potrebno.
A karakteristike su mu pogodne za stan. Malo se linja, moze bez setnje, dobra narav, nema trimovanja. Kod nas bi sigurno naisao na dobar dom.
O bolestima nisam razmisljao, ali sam se o drugim informacijama raspitao kod prijatelja veterinara. Nego ga nesto nema u ovim krajevima. I cena mu je 600 eura sa papirima o poreklu sto mene uopste ne zanima. Necu psa za izlozbe. Kad bude usao u stan ima da postane clan porodice.
Nego, sto je bolja zenka?

#107 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 07 October 2010 - 11:04

Otprilike godinu dana razmisljamo o tome, i mislim da nam je potreban. Mozda sebicno, ali mislim da ce klince oduseviti. Opisuju ga kao antistres pas, sto nam je potrebno.
A karakteristike su mu pogodne za stan. Malo se linja, moze bez setnje, dobra narav, nema trimovanja. Kod nas bi sigurno naisao na dobar dom.
O bolestima nisam razmisljao, ali sam se o drugim informacijama raspitao kod prijatelja veterinara. Nego ga nesto nema u ovim krajevima. I cena mu je 600 eura sa papirima o poreklu sto mene uopste ne zanima. Necu psa za izlozbe. Kad bude usao u stan ima da postane clan porodice.
Nego, sto je bolja zenka?

Zenka je obicno pogodnija za stan zbog nacina na koji obavlja malu nuzdu. Dovoljan je jedan kutak sa zasticenim podom i, recimo, novinama u gornjem sloju - koje se menjaju.

Sto se tice bolesti, treba se zaista ozbiljno raspitati na vise mesta, ali ne zato da bi odustao od psa koji ti se dopada. Treba imati i veterinara koji je zainteresovan za preventivu. Oni koje sam ja upoznao nisu to bili. Moras i da budes svestan da vezivanje moze da bude izuzetno snazno, sto zavisi od tebe, psa i okolnosti. Sto je vece, veca je cena koju neko plati na kraju – ti ili pas, zavisi ko ostane poslednji.

Slazem se sto se tice izlozbi - i cistote rase. U stvari, vecina rasa je prilicno degenerisana, a ima toliko prelepih, prepametnih i vrlo zdravih pasa bez pedigrea u koje mozes da se zaljubis na prvi pogled. Nije za tebe, ali sarplaninac je (bar je to bio) jedan od retkih pasa koji je zadrzao karakteristike zivotinje, a ujedno je neverovatno odan, nepodmitljiv, ima izvanrednu orijentaciju, nije mazohista itd. Naravno, prelep je i ima gustu, dugacku i meku dlaku. Problem je sto nije fancy marka ili strani „brend“.

Ja sam svoju potpuno fantasticnu kucu usvojio i toliko mi je bilo nevazno koje je rase i to sto nema „papire“ da sam tek nakon njene smrti shvatio da nije bila pekinezer nego tibetanski spanijel. Inace, pekinezeri su jedna od rasa genetski najslicnijih vuku.

#108 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 07 October 2010 - 17:26

Hvala na savetima.
Duduk sam u tom pogledu, ali kako stvari stoje koton za par nedelja. Dilema je muzjak ili zenka. Iskreno, sto se kaze, i sam se radujem k'o malo dete.
Zenka je disciplinovana ali ima teranje, a muzjak, da prostis, zapisava teritoriju.
Zasad je to jedina dlema.
Imam veta za savetnika, pa se nadam u njegovu pomoc.
Jos jednom hvala, i kad bude sve OK...

#109 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 07 October 2010 - 20:49

Hvala na savetima.
Duduk sam u tom pogledu, ali kako stvari stoje koton za par nedelja. Dilema je muzjak ili zenka. Iskreno, sto se kaze, i sam se radujem k'o malo dete.
Zenka je disciplinovana ali ima teranje, a muzjak, da prostis, zapisava teritoriju.
Zasad je to jedina dlema.
Imam veta za savetnika, pa se nadam u njegovu pomoc.
Jos jednom hvala, i kad bude sve OK...

Nema na cemu, a sto se tice discipline, teranja i teritorije nikad se ne zna. Ne racunaj mnogo na ono sto pise u knjigama jer je rec o licnostima. Nisu ni svi Kinezi isti iako nam tako izgledaju.

Moj sarplaninac, koji formalno nije bio moj, ali to nije znao pa je najvise voleo mene, nikada nije obelezavao teritoriju. I u okviru svoje rase sasvim vanserijsko stvorenje isto kao i moja tibetanka koja je imala teranje i sa 15 godina, a sve je muzjake koji su pokusali da joj pridju razjurila. Tom za nepoznate ljude neobicno agresivnom sarplanincu mogao sam da uzimam hranu iz usta iako u knjigama pise da im ne treba ni prilaziti kad jedu, a malena tibetanka bi me pojela kad bih na tako nesto i pomislio iako to u knjigama ne pise.

Dozvoli svom kotonu da bude ono sto jeste i imace vece sanse da bude dugo zdrav i pruzi ti neuporedivo vise topline i zadovoljstva nego sto moze cela proizvodnja Sonijevih robota u obliku (dresiranog) psa.

Edited by cmix909, 07 October 2010 - 20:50.


#110 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 08 November 2010 - 10:31

Stigao koton muskic.
Preziveli prvu noc.

#111 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 November 2010 - 13:35

Stigao koton muskic.
Preziveli prvu noc.


čestitke i puno sreće!

baci neku fotku da vidimo i mi :)

#112 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 08 November 2010 - 21:04

Jos je tuzan. Nismo spavali celu noc. K'o trece dete.
Svima je na srcu.
Attached File  IMG_1077.JPG   1.52MB   9 downloads

#113 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 November 2010 - 22:18

duša mala :)

naviknuće se brzo -_-

#114 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 09 November 2010 - 01:34

Jos je tuzan. Nismo spavali celu noc. K'o trece dete.
Svima je na srcu.
Attached File  IMG_1077.JPG   1.52MB   9 downloads



Joj sto je malesno...
kad me neko pita[a obicno me ne pita :) ] uvek preporucujem da ljudi uzmu stene od bar tri, tri ipo meseca,pa do pet.
Brze nauci da se u kuci ne piski, brze nauci bilo sta, i manje place nocu.Kao i svaka veca beba.
Sa malim [dvomesecnim ]psom je skoro garantovano nocno cviljenje i kompleks odbacenog i napustenog... -_-

#115 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 10 November 2010 - 09:57

Kako se zove?
Ako je dosao sa imenom kojim nisi zadovoljan, mozes da ga promenis. Njemu nije vazno sta pise u krstenici.
Koliko ja razumem, trebalo bi da je kratko i lako za izgovor u svim padezima, a valjalo bi da se slaze sa njegovom formom, velicinom, karakterom i, po mom „vidjenju“ (sinestezija), bojom.
U tom smislu dobra su imena na A, D, E, L i G – ovo poslednje je vec malo „off-white“.

#116 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 10 November 2010 - 10:41

pufnica mala :)

#117 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 11 November 2010 - 07:51

Zove se Aki. Nije lose ime ali cemo mozda da ga promenimo.
Sad treba da napuni dva meseca.
Maltretira papuce, ostavlja gomilice gde stigne, mnogo jede i naravno danju dosta spava a nocu hoce da se igra.
I pre podne ostaje sam. Tako mora.

#118 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 11 November 2010 - 14:30

Kakva slucajnost! Moja tibetanka se zvala Akica – dosla je s tim imenom i savrseno joj je odgovaralo. Bila je pretezno bela (oko 25 % smedja – glas K, i crna na ivicama usiju), prelepa, ekstremno prgava i umiljata i prepuna energije. Nikad ne bih smislio tako dobro ime niti sam cuo ranije ni za Akija ni za Akicu.