Jump to content


Photo
- - - - -

kupovina psa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
117 replies to this topic

#16 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 05 May 2010 - 00:47

Pristrasna si. :)


priznajem. :ph34r:

#17 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 May 2010 - 01:33

priznajem. :ph34r:

Ja westija volim na slici sa bratom scotijem, pa kad se ubacim u sadrzaj bocee.
Salu na stranu, ako cesto letis, pas mora da je manji od 15lb, da bi mogao u kabinu.

#18 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 05 May 2010 - 01:40

Al vidis,narav im je prilicno razlicita.Skoti je malo veci namcor.Mnogo veci,ustvari.
I mada je pocket size,karakter mu je daleko od toga...

#19 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 05 May 2010 - 02:09

Al vidis,narav im je prilicno razlicita.Skoti je malo veci namcor.Mnogo veci,ustvari.
I mada je pocket size,karakter mu je daleko od toga...


tačno. skoti je tvrdoglaviji i svojevoljniji. westie je dobrica, najstrašnija. sećam se jednog prijatelja koji mi je, pre nego što smo nabavili westija, rekao: da vidi provalnika na vratima, izlizao bi ga do smrti.

od radosti, razume se. :ph34r:

#20 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 May 2010 - 02:42

tačno. skoti je tvrdoglaviji i svojevoljniji. westie je dobrica, najstrašnija. sećam se jednog prijatelja koji mi je, pre nego što smo nabavili westija, rekao: da vidi provalnika na vratima, izlizao bi ga do smrti.

od radosti, razume se. :ph34r:


I moj englez bi izlizao svakoga ko udje u dvoriste, ali ljudi su nesigurni da udju. Veliki pas vise muke oko odrzavanja i setnje. Za sada samo ja mogu daje vodam, iako ona slusa sve u kuci, a decu obozava, toliko da nije pametno vikati na njih kad je ona blizu.


edit: bas je falim. Svaki ciga hvali svoga konja.

Edited by mrd, 05 May 2010 - 02:46.


#21 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 05 May 2010 - 07:39

Nisam bas sigurna da sam pazljivo procitala ovu diskusiju i da mi nesto nije promaklo,i mada sama nikad ne bih trazila savet za izbor rase[cini mi se da nije ni Lift] moram da kazem,da ,obzirom da je Bigl i meni jedna od omiljenih rasa,on ipak nece uci u uzi izbor kad jednom bude dosao pas na red.

Biglovi su psi divne naravi i vrlo pouzdani sa decom,ali su pre svega zrtve toga,kao i svog malog rasta.
Kao jos uvek lovacki pas,Bigl nije pas za stan.On u stanu pati,ne podnosi samocu[inace je ne podnosi jer je pas copora] i zavija na svoj karakteristican,dubok i lep nacin,ali komsije...mozda ne bi delile taj entuzijazam.
Bigl je strasno,strasno tvrdoglav pas.Slabo uci komande,uglavnom onaj koji ga vodi na kaisu trci za njim,naravno videla sam i suprotnih primera ali vrlo,vrlo retko.U vaspitanje bigla i njegovo prilagodjavanje gradskim uslovima treba uloziti mnogo vise truda nego kod nekih drugih rasa,sto naravno ne znaci da je Bigl glup,vec da ima sopstveni nacin razmisljanja.Nije poslusan.Neko se tome divi,divim se i ja,ali za grad ta vrsta individualnosti mozda bas i nije neki izbor.
Ko ima dvoriste[veliko dvoriste] i makar jos jednu zivotinjku,npr.macku,mozda je najbolji izbor da bude biglov "vlasnik".
Licno uvek vise volim velike pse,ali za velikog psa bi trebalo da zivim u predgradju i kuci sa dvoristem a to mi se uopste ne dopada kao ideja.Zato se slazem sa onim sto je rekao Mrd-treba izbor rase prilagoditi svojim zivotnim okolnostima,a ne obrnuto.
Cak i u grupi pasa za zabavu i razonodu moze se pronaci poneki "pravi",mada je to zaista tesko...pekinezera ne bih drzala taman da mi neko placa jednu platu mesecno preko moje.Uzasni psi.Nikad goru rasu nisam videla.Pa opet,neko i to voli... :)

ovo je korisno za one koje zive u stanu. samo da objasnim, mi planiramo kucu sa velikim dvoristem, po kojem ce marcia moci da trci ceo dan. ako ispadne australija mozda ce imati i bazen :ph34r:

inace i ja bas volim velike pse, ali mi ih je zao, em kratko zive, em imaju zdravstvene probleme, nekako ne mogu to da opravdam sebi, pa sam namerno odustala (pri cemu ne sudim vlasnicima velikih pasa, da se razumemo), ali su mnogo slatki, onako ko mede :D

Edited by Lift Going Up.., 05 May 2010 - 07:42.


#22 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 05 May 2010 - 09:38

@lift
koliko sam razumela ti nemas dilemu oko rase, vec oko izbora odgajivaca iskljucivo?

#23 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 05 May 2010 - 09:44

@lift
koliko sam razumela ti nemas dilemu oko rase, vec oko izbora odgajivaca iskljucivo?

da, u sustini treba mi savet pod 1) kako da uopste trazim odgajivaca, jer je sam internet vrlo velik :ph34r:, pod 2) kako da evaluiram odgajivacnicu i sam genetski kvalitet psa (lineage), tj. kako da znas da si dobio kvalitetnog psa? jer mislim da je lose nagradjivati kupovinom neodgovorne odgajivace.

za 1) mislim da mi je magripa dobro rekao, da pocnem sa nacionalnim kennel club.

Edited by Lift Going Up.., 05 May 2010 - 09:58.


#24 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 05 May 2010 - 11:04

obzirom da sam ti ostavila link gde mozes da dobijes odgovore od odgajivaca licno (kao i da licno stupis u kontakt sa odgajivacima bigla), mislim da svaka druga prica ovde bi bila utroshak vremena, a nisi napisala da li si uopste i pogledala.
ne postoji brzi i bolji nacin da dodjes do informacija do tog
poenta je da na tvoje pitanje postoji elaborat odgovora i njega moras da procitas sama jer je preobiman i fizicki i vremenski

Edited by Delester, 05 May 2010 - 11:11.


#25 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 05 May 2010 - 11:17

obzirom da sam ti ostavila link gde mozes da dobijes odgovore od odgajivaca licno (kao i da licno stupis u kontakt sa odgajivacima bigla), mislim da svaka druga prica ovde bi bila utroshak vremena, a nisi napisala da li si uopste i pogledala.
ne postoji brzi i bolji nacin da dodjes do informacija do tog
poenta je da na tvoje pitanje postoji elaborat odgovora i njega moras da procitas sama jer je preobiman i fizicki i vremenski

ja nisam u srbiji, tako da necu kupiti od srpskih odgajivaca, ali sam pogledala link, i svakako ako budem imala neko konkretno nacelno pitanje cu se obratiti tom forumu. takodje sam nasla link uk kennel club, pa izmedju ta dva imam dovoljno za pocetak. posle naravno, mogu da se obrazujem o genetici i dobroj praksi u odgajivanju pasa, koliko budem imala vremena.

svima hvala na odgovoru :ph34r: a volela bi da nastavimo chat o rasama, koje volite i zasto, kao sto smo poceli.

#26 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 05 May 2010 - 11:22

portal takodje nije srpski i odgajivachi su iz celog sveta, a govore nama razumljivim jezikom sto je prednost

Edited by Delester, 05 May 2010 - 11:22.


#27 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 05 May 2010 - 13:57

Meni su izlozbe pasa koje se i u Beogradu organizuju dva puta godisnje-uvek bile pocetna tacka kada bih htela da saznam nesto vise o rasi.Vlasnici su tu,psi takodje,vlasnici znaju mnostvo korisnih adresa i saveta...meni se to cini mnogo pouzdanije od interneta i gledanja slika odgajivacnica.

#28 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 05 May 2010 - 14:03

to je idealan pocetak
razgovor sa ucesnicima, razmena kontakata (na licu mesta se vide psi, rodovnici, karakter, ponashanje, tretman odgajivaca, interakcija sa kupcima i zelja da izadju u susret svakom pitanju)
pravi odgajivac odvaja vreme za kupca i sve neophodne informacije, pa kako kupac ne zeli bilo kog psa, tako ni pravi odgajivac ne zeli bilo kog buduceg vlasnika njegovog psa vec se i on zeli uveriti da pas ide u dobre ruke

Edited by Delester, 05 May 2010 - 14:04.


#29 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 05 May 2010 - 14:13

westie je savršen pas. pametan, brzo uči, nema karakterističan miris životinje, ne linja se, sluša predvodnika "čopora", mora redovno da se kupa (savršeno za stan), dovoljno mali a opet dovoljno veliki (do 10 kg), društven, veseo ...

mali pas velikog srca. nemam pojma kakvi su drugi, westie je savršen. :ph34r:


grozan je. ako nesto mrzim to su te lajave plisane igracke.

labrador je najbolji pas na svetu po svim karakteristikama. lepoti, pameti, naravi.
e sad tu je problem jer taj pas nije za kucu. naravno, navicice se, ali veruj mi, greota je drzati psa ako nemas dvoriste. mucenje i za sebe i za psa.

naravno, ako zelis psa. ako zelis nesto tipa westie, u tom slucaju preporucujem macku. mnogo je laksa za odrzavanje, ne mora niko da je cuva kada odes na duze + ne mora da se izvodi :)

Edited by stvorko, 05 May 2010 - 14:14.


#30 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 05 May 2010 - 14:27

karakteristike odredjuje svaki vlasnik ponaosob kao svoje prioritete pa je uvek neka druga rasa najbolja rasa
najbolja za sta i za koga i za koje uslove?
sve zavisi