Jump to content


Photo
- - - - -

kupovina psa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
117 replies to this topic

#1 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 May 2010 - 17:04

sta biste mi savetovali kako da evaluiram odgajivacnice pri kupovini psa? osim da budu registrovani kod nekog nadleznog udruzenja, znam da je vazno i u kojim uslovima gaje pse, sto se moze proveriti na licu mesta. ali najvaznije je je i da pas ima dobre genetske predispozicije, tj. da 'koriste' raznovrstan genetski materijal, tj. da ne koriste mali broj 'linija'; tako sam barem citala.

kakva su vasa iskustva? da li se to moze nekako proveriti? kako da uopste pocnem sa trazenjem? saveti iskusnih kuckara su dobrodosli, posto nemem iskustva pri kupovini.

#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 May 2010 - 17:22

sta biste mi savetovali kako da evaluiram odgajivacnice pri kupovini psa? osim da budu registrovani kod nekog nadleznog udruzenja, znam da je vazno i u kojim uslovima gaje pse, sto se moze proveriti na licu mesta. ali najvaznije je je i da pas ima dobre genetske predispozicije, tj. da 'koriste' raznovrstan genetski materijal, tj. da ne koriste mali broj 'linija'; tako sam barem citala.

kakva su vasa iskustva? da li se to moze nekako proveriti? kako da uopste pocnem sa trazenjem? saveti iskusnih kuckara su dobrodosli, posto nemem iskustva pri kupovini.

Prvo zbog cega uopste moras da kupujes psa od odgajivaca.Ja sam sve pse usvojio ali dobro mozda imas nameru da ga vodis na izlozbe.
Ja bas nisam kuckar i tu bi moja zena kao iskusna kuckara mogla vise da ti pomogne ali ne govori srpski mada sam i ja ziveci sa kuckarom podosta naucio.
Jedno od prvih stvari izbegavaj odgajivace koji masovno stancuju pse to jest imaju vise od jednog okota godisnje.Najbolje je da nadjes nekoga ko ima par pasa i jedan okot godisnje jer se ti ljudi uglavnom ne bave odgajanjem zarad novca vec iz ljubavi.To je bitno jer neki od "profesionalnih" odgajivaca drze pse kao pilice u kavezima.Linije proveravas preko organizacija kao sto je AKC

#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 04 May 2010 - 17:28

sta biste mi savetovali kako da evaluiram odgajivacnice pri kupovini psa? osim da budu registrovani kod nekog nadleznog udruzenja, znam da je vazno i u kojim uslovima gaje pse, sto se moze proveriti na licu mesta. ali najvaznije je je i da pas ima dobre genetske predispozicije, tj. da 'koriste' raznovrstan genetski materijal, tj. da ne koriste mali broj 'linija'; tako sam barem citala.

kakva su vasa iskustva? da li se to moze nekako proveriti? kako da uopste pocnem sa trazenjem? saveti iskusnih kuckara su dobrodosli, posto nemem iskustva pri kupovini.

Pre nego bilo sta uradis vidi kakav pas bi tebi i tvojima odgovarao, po naravi, velicini i nameni.
Kad odlucis koju rasu hoces da kupis. Pretrazis trziste i uporedis cene. Pregledas pedigre zbog titula i kvaliteta psa.
Vidis ako hoces da uvezes psa, ili da ga kupi od lokalnog odgajivaca.
To su ti nacelno nophodni koraci pri nabavci psa.

#4 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 May 2010 - 17:29

Prvo zbog cega uopste moras da kupujes psa od odgajivaca.Ja sam sve pse usvojio ali dobro mozda imas nameru da ga vodis na izlozbe.
Ja bas nisam kuckar i tu bi moja zena kao iskusna kuckara mogla vise da ti pomogne ali ne govori srpski mada sam i ja ziveci sa kuckarom podosta naucio.
Jedno od prvih stvari izbegavaj odgajivace koji masovno stancuju pse to jest imaju vise od jednog okota godisnje.Najbolje je da nadjes nekoga ko ima par pasa i jedan okot godisnje jer se ti ljudi uglavnom ne bave odgajanjem zarad novca vec iz ljubavi.To je bitno jer neki od "profesionalnih" odgajivaca drze pse kao pilice u kavezima.Linije proveravas preko organizacija kao sto je AKC

u principu, ne zanimaju me izlozbe. slazem se da je najsrecnije resenje kada psa usvojis, ali je kod mene trenutno takva situacija da mi je potreban pas sa poznatom naravi. tj. ne mogu da uzmem psa koji je mesanac ili za kojeg ne znam odakle dolazi i kakve je traume preziveo, pa mi se cini da mi je respktabilan odgajivac najbolje resenje. puppy mills svakako ne dolaze u obzir i svakako bi pogledala ko je i gde je taj sto prodaje pre nego sto bi kupila. samo ne znam odakle da pocnem, tj. pocela sam da googlujem pa sam overwhelmed.

#5 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 May 2010 - 17:38

Pre nego bilo sta uradis vidi kakav pas bi tebi i tvojima odgovarao, po naravi, velicini i nameni.
Kad odlucis koju rasu hoces da kupis. Pretrazis trziste i uporedis cene. Pregledas pedigre zbog titula i kvaliteta psa.
Vidis ako hoces da uvezes psa, ili da ga kupi od lokalnog odgajivaca.
To su ti nacelno nophodni koraci pri nabavci psa.

hocu bigla i upravo mi je najvaznija narav, tj kakav odnos ima prema deci i sl. i da bude zdrav. kada sam pokusala da guglujem ima ih milion koji prodaju, sa najrazlicitijim cenama i uglavnom nemam pojma odakle da pocnem. ali mi je magripa dobro rekao, pocecu od uk kennel club. ako kennel club stane iza nekog odgajivaca, onda je valjda zadovoljio makar minimum, to mi se vec cini manageable.

pitanje za sve koji posecuju forum, kako ste se vi odlucili bas za vaseg psa (ne samo vrstu nego bas vasu jedinku)?

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 May 2010 - 17:45

u principu, ne zanimaju me izlozbe. slazem se da je najsrecnije resenje kada psa usvojis, ali je kod mene trenutno takva situacija da mi je potreban pas sa poznatom naravi. tj. ne mogu da uzmem psa koji je mesanac ili za kojeg ne znam odakle dolazi i kakve je traume preziveo, pa mi se cini da mi je respktabilan odgajivac najbolje resenje. puppy mills svakako ne dolaze u obzir i svakako bi pogledala ko je i gde je taj sto prodaje pre nego sto bi kupila. samo ne znam odakle da pocnem, tj. pocela sam da googlujem pa sam overwhelmed.

Mesanac ili purebred nema bas mnogo veze sa naravi.Sto se tice usvajanja vecina animal rescue shelters barem u SAD imaju i trenera koji se bavi posmatranjem pasa i nece ga pustiti na usvajanje pre nego sto provere kako se ponasa prema drugim psima ili deci.Isto kod usvajanja dobro je to sto vecina dozvoli da uzmes psa na par dana i vidis kako se ponasa prema ukucanima

#7 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 04 May 2010 - 17:46

da sam neko ko se tek sa ovim upoznaje zelela bih savet koji cu ti upravo dati
ne znam kakva je politika foruma sto se tice ostavljanja linkova ka strucnim forumima ali postoji kinoloski portal koji posecuju kinolozi, sudije i izuzetni ljubitelji pasa gde mozes da steknes vrlo vredno znanje za najkrece moguce vreme jer se radi o forumu koji je na balkanu najveci i najrespektabilniji tog tipa. Pored strucnih lica iz kinologije, na njemu se nalaze svi odgajivaci koji nesto znace na ovim prostorima, a neki od njih imaju pse koji su najbolji predstavnici svoje rase u svetu. Naravno ima i dresera kao i veterinara. Na svako pitanje biva odgovoreno sa strpljenjem i brzo, a saveti su objektivni i strucni. Na tom mestu buduci vlasnik moze sebi da obezbedi edukaciju koju iziskuje kupovina psa, zivog bica i pravog drugara koja sa sobom nosi veliku odgovornost.
Mogu ti na pp poslati link kao i bilo kome ko je zainteresovan ukoliko pravilnik ne dozvoljava drugacije

#8 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 May 2010 - 17:50

da sam neko ko se tek sa ovim upoznaje zelela bih savet koji cu ti upravo dati
ne znam kakva je politika foruma sto se tice ostavljanja linkova ka strucnim forumima ali postoji kinoloski portal koji posecuju kinolozi, sudije i izuzetni ljubitelji pasa gde mozes da steknes vrlo vredno znanje za najkrece moguce vreme jer se radi o forumu koji je na balkanu najveci i najrespektabilniji tog tipa. Pored strucnih lica iz kinologije, na njemu se nalaze svi odgajivaci koji nesto znace na ovim prostorima, a neki od njih imaju pse koji su najbolji predstavnici svoje rase u svetu. Naravno ima i dresera kao i veterinara. Na svako pitanje biva odgovoreno sa strpljenjem i brzo, a saveti su objektivni i strucni. Na tom mestu buduci vlasnik moze sebi da obezbedi edukaciju koju iziskuje kupovina psa, zivog bica i pravog drugara koja sa sobom nosi veliku odgovornost.
Mogu ti na pp poslati link kao i bilo kome ko je zainteresovan ukoliko pravilnik ne dozvoljava drugacije

probaj sa linkom na sajtu, mislim da ce koristiti i drugima. ako izbrisu, zamolicu te kasnije za pp.

#9 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 04 May 2010 - 17:58

http://www.balkankin...onica/index.php

#10 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 04 May 2010 - 18:23

Upravo sam hteo taj da posaljem. Ne znam da li je izbor rase definitivno opredeljen, ili ne, tu treba voditi racuna o uslovima i mogucnostima, i uvek imati u vidu projekciju svog zivota u periodu prosecnog pseceg veka - nema niceg tuznijeg nego ostaviti psa, on se obicno nikad posle ne privikne na nove uslove i pati, i zato mozda i ne treba uzimati odrasle pse, nikad se za vas nece sasvim vezati. Do sada sam imao osam pasa, raazlicitih rasa, dva n.ovcara, foksterijera, boxera, sad imam pudlu, i svaki je bio drag na neki nacin. Pri tome polovina od njih nije uopste bila iz poznatih odgajivacnica, jer nikad nisam imao nameru da gajim psa radi izlozbe - preveliki je to posao, a ocenjivanje kod nas je cist amaterizam, kao i izlozbe pasa. Dakle, slobodno uzmi psa koji ti se dopada, odgajivaca ne mozes do kraja proveriti, jer i oni su kod nas nalik preprodavcima polovnih kola. Od pedigrea, porekla do izlozbenih ocena, sve se moze ubaciti po zelji. I moja pudla je od patuljaste porasla u krupniju ssrednju ( slika je negde na ovom pdf ),ali ljubav koju prema nama ispoljava daleko nadilazi sve drugo i sad mi bas odgovara ovakav.
Kad naidjes na pravog, znaces i bez papira :ph34r:

#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 04 May 2010 - 20:02

hocu bigla i upravo mi je najvaznija narav, tj kakav odnos ima prema deci i sl. i da bude zdrav. kada sam pokusala da guglujem ima ih milion koji prodaju, sa najrazlicitijim cenama i uglavnom nemam pojma odakle da pocnem. ali mi je magripa dobro rekao, pocecu od uk kennel club. ako kennel club stane iza nekog odgajivaca, onda je valjda zadovoljio makar minimum, to mi se vec cini manageable.

pitanje za sve koji posecuju forum, kako ste se vi odlucili bas za vaseg psa (ne samo vrstu nego bas vasu jedinku)?


Sto se rase tice, sve zavisi od tvoje porodice i okruzenja gde zivite. Ja sam imao shih tzu-a 15 god. Tada smo ziveli u centru grada u apartmanu. Sada imamo vece dvoriste i vec 3 god. imamo engleskog mastifa. Pas je divan, Treba mi samo vece dvoriste i vise vremena za setanje. Oba puta sam birao da pas bude umerenog temperamenta i dobar s'decom. Nisam se prevario osim sto sam shih tzu-a morao da cetkam svaki dan bar 2 sata, a engleza setam isto toliko.
Zasto ovako obrazlazem? Zato sto treba isplanirati sve sto mislis da moze da se desi. Jednom kad uzmes psa, onda je gotovo.
Sto se tice pedigrea, on ti je jedino garancija o velicini psa i naravi. Sve ostalo mozes da dobijes i od psa iz sheltera.

#12 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 04 May 2010 - 23:29

Nisam bas sigurna da sam pazljivo procitala ovu diskusiju i da mi nesto nije promaklo,i mada sama nikad ne bih trazila savet za izbor rase[cini mi se da nije ni Lift] moram da kazem,da ,obzirom da je Bigl i meni jedna od omiljenih rasa,on ipak nece uci u uzi izbor kad jednom bude dosao pas na red.

Biglovi su psi divne naravi i vrlo pouzdani sa decom,ali su pre svega zrtve toga,kao i svog malog rasta.
Kao jos uvek lovacki pas,Bigl nije pas za stan.On u stanu pati,ne podnosi samocu[inace je ne podnosi jer je pas copora] i zavija na svoj karakteristican,dubok i lep nacin,ali komsije...mozda ne bi delile taj entuzijazam.
Bigl je strasno,strasno tvrdoglav pas.Slabo uci komande,uglavnom onaj koji ga vodi na kaisu trci za njim,naravno videla sam i suprotnih primera ali vrlo,vrlo retko.U vaspitanje bigla i njegovo prilagodjavanje gradskim uslovima treba uloziti mnogo vise truda nego kod nekih drugih rasa,sto naravno ne znaci da je Bigl glup,vec da ima sopstveni nacin razmisljanja.Nije poslusan.Neko se tome divi,divim se i ja,ali za grad ta vrsta individualnosti mozda bas i nije neki izbor.
Ko ima dvoriste[veliko dvoriste] i makar jos jednu zivotinjku,npr.macku,mozda je najbolji izbor da bude biglov "vlasnik".
Licno uvek vise volim velike pse,ali za velikog psa bi trebalo da zivim u predgradju i kuci sa dvoristem a to mi se uopste ne dopada kao ideja.Zato se slazem sa onim sto je rekao Mrd-treba izbor rase prilagoditi svojim zivotnim okolnostima,a ne obrnuto.
Cak i u grupi pasa za zabavu i razonodu moze se pronaci poneki "pravi",mada je to zaista tesko...pekinezera ne bih drzala taman da mi neko placa jednu platu mesecno preko moje.Uzasni psi.Nikad goru rasu nisam videla.Pa opet,neko i to voli... :ph34r:

#13 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 04 May 2010 - 23:53

Bigl zahteva fizicku aktivnost i ko radi od devet do pet ne bi trebao da se upusta u tu avanturu.
Biglu treba stimulans i drustvo.


edit: Zaboravih ... to nije pas da se setka niz ulicu 15 minuta vec njemu trema suma, priroda da se istrci i na miru njuska (stalno rovare njuskom).

Edited by cyberwor/L/d, 05 May 2010 - 00:00.


#14 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 05 May 2010 - 00:32

westie je savršen pas. pametan, brzo uči, nema karakterističan miris životinje, ne linja se, sluša predvodnika "čopora", mora redovno da se kupa (savršeno za stan), dovoljno mali a opet dovoljno veliki (do 10 kg), društven, veseo ...

mali pas velikog srca. nemam pojma kakvi su drugi, westie je savršen. :ph34r:

#15 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 05 May 2010 - 00:38

westie je savršen pas. pametan, brzo uči, nema karakterističan miris životinje, ne linja se, sluša predvodnika "čopora", mora redovno da se kupa (savršeno za stan), dovoljno mali a opet dovoljno veliki (do 10 kg), društven, veseo ...

mali pas velikog srca. nemam pojma kakvi su drugi, westie je savršen. :ph34r:

Pristrasna si. :)
evo jednog linka koji smatram prilicno objektivnim,a stvarno sam se dugo,dugo bavila proucavanjem rasnih pasa[ne mislim na kinolosko sudjenje]

http://www.dogbreedinfo.com/beagle.htm
jel ovo dozvoljeno?posto je informativno prilicno...racunam da je korisno