Jump to content


Photo
- - - - -

Ćevapčići, ćevapi, kebab, čevap... o jelu a ne terminologiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
111 replies to this topic

#1 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 April 2010 - 18:18

ja htela da pitam rotta sta je somun, pa onda reko, daj da prvo pitam google, da ne deranziram coveka bezveze.


sad me zanima kakva je razlika izmedju toga i grckog ili indijskog flat bread.

Evo ti slika somuna sasve cevapcicima koji je malo ''ochopan''. Znaci od pola somuna je neko na slici ochopao vec malo. E sad imas manje verzije koje liche na somun ali su malo deblji i mi to zovemo lepinje. I zaista nigdje, ali nigdje nisam jeo somun kao u Sarajevu. Ne bih da kazem da je najbolji, daleko od toga, ali je ipak univerzalan, nigdje ni slicno nesto nisam probao. Tako da ti je ustvari tesko objasniti, osim da vidish na slici. Poenta je sto je on ukusan kad se odmah jede, cim se ohladi malo ili ga chevapdzije ''napare'' nad mesom koje se ''pati'' na rostilju, a prije toga se malo umoci u masnocu koja stoji pored rostilja. Mislim to je kompletan ugodjaj, masnije jeste, ali ili ga jedes tako ili onda izbjegnes skroz. Naravno mozes reci da ti ne napare somun.




#2 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 28 April 2010 - 18:56

Doduše, možda i Vladanu dodelim warn jer je na pdf Kulinarstvo saučesnik u mojoj nameri da svoje engleske prijatelje malo napunim holesterolom, a sad me je njegova tema inspirisala po pitanju večere i odvratila od namere da pojedem nešto lagano...Eh, ti lekari... :) Još ako na ćevape stavim malo ljute, tucane paprike... Mmmmm, njam, njam :ph34r:




I sad ja treba da večeram tunjevinu... right :D

#3 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 April 2010 - 19:04

I sad ja treba da večeram tunjevinu... right :ph34r:

Jarane napari dobro somun i stavi tunjevinu unutra. Ono, kontam kad si ga vec napario nemoj onda tunjevinu, nego cevapcice. :)

#4 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 28 April 2010 - 19:07

Jarane napari dobro somun i stavi tunjevinu unutra. Ono, kontam kad si ga vec napario nemoj onda tunjevinu, nego cevapcice. :)

:ph34r:

Edited by nvukelic, 28 April 2010 - 19:08.


#5 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 28 April 2010 - 19:09

...I zaista nigdje, ali nigdje nisam jeo somun kao u Sarajevu. Ne bih da kazem da je najbolji, daleko od toga, ali je ipak univerzalan, nigdje ni slicno nesto nisam probao...

hehehe "mozda nije najbolji, ali ovo ostalo mu nije ni primaci"... :ph34r:

#6 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 April 2010 - 19:40

hehehe "mozda nije najbolji, ali ovo ostalo mu nije ni primaci"... :ph34r:


Osim tuzlanskih lepina. :)

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 April 2010 - 20:26

Mislim da se stavlja i malo jagnjetine, ali se slažem oko ocene.

Kod Bugara ovcetina pa ti se ti cevapi nedelju dana motaju po stomaku

#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 28 April 2010 - 20:31

Taj "kebab" je prilično široko definisana kategorija, tako da u nju spadaju i ćevapi, i "ćevapčići", i giros, i verovatno još desetine tih odvratnih mesnih proizvoda, prženih, pečenih, roštiljanih...

Evo ih ovde nabrojani.
# Ćevapčići or čevapi – A primarily Bosnian version of kebabs, popular also in other Balkan cuisines.

"Odvratnih" ?!?!? Da nisi ti nekakav vegan ? Mora i to neko, da bude. Tim bolje ostaje vise za nas normalne.

#9 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 28 April 2010 - 20:39

"Odvratnih" ?!?!? Da nisi ti nekakav vegan ? Mora i to neko, da bude. Tim bolje ostaje vise za nas normalne.

eh, sad. ja obozavam kvalitetan socan debeli stejk, i sve sam samo ne vegetarijanac, ali to jetino mleveno mese bas i ne volim. ali dobro, mora i to neko, ostace vise good stuff za nas ostale :ph34r:

#10 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 28 April 2010 - 21:21

Kod Bugara ovcetina pa ti se ti cevapi nedelju dana motaju po stomaku

Ćut, bre, dobro je dok umesto ovčetine ne stave sapun :ph34r:

#11 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 29 April 2010 - 07:36

Stalno slusam da su u nekakvim prodavnicima pojeftinili "cevapi". Od ljudi cujem da su pojeli "cevape u lepinji".
Ja dosta dugo pamtim, ali znam da je izraz za te "gomilice mesa, pecene na rostilju" u Srbiji uvek bio cevapcici.
Izraz "cevap" se eventualno koristio za razlicito drugo meso sa rostilja, najcesce kombinovano sa povrcem na rostilju.
Cini mi se da je izraz "cevap" nesto sto je doslo iz Bosne, gde se taj termin oduvek koristi, ali da nije u duhu onog srpskog jezika, koji se govori u Srbiji. Ja sam svestan da je jezik zivo tkivo, koje se sa protokom vremena menja.
Bio bih zahvalan nekome ko bolje poznaje jezik nego ja, da da komentar.

Ovi se proizvode u Nemackoj. :ph34r:

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image
Posted ImagePosted ImagePosted Image
...

Onda u Svedskoj.
Posted Image

#12 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 29 April 2010 - 12:24

Ja sam nekad jeo tzv hajdučki ćevap. Valjda je ćevap neki zbirni naziv za razna jela s mesom i povrćem, a ćevapčići za ćevapčiće kakve znamo. Mada, bivao sam u kafanama gde me pitaju oćeš 3 ili 4, a ja protestujem tražeći deset, i onda stiže nešto veličine kranjske kobasice .
Ono sa fotografija mi deluje nekako sojano

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 April 2010 - 17:03

Ja sam nekad jeo tzv hajdučki ćevap. Valjda je ćevap neki zbirni naziv za razna jela s mesom i povrćem, a ćevapčići za ćevapčiće kakve znamo. Mada, bivao sam u kafanama gde me pitaju oćeš 3 ili 4, a ja protestujem tražeći deset, i onda stiže nešto veličine kranjske kobasice .
Ono sa fotografija mi deluje nekako sojano

Bugarski su kao kobaja.

Attached Files



#14 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 29 April 2010 - 23:21

Posted Image


O yebemti EU i čevapčiče z zelenjavo! :ph34r:

Posted Image


Sad si me narajco. Palim ujutru voz i eto me malo na napareni somun.

Mozda posaljem neku taze sliku.
Da naparis oci. :)

#15 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 29 April 2010 - 23:50

Da naparis oci. :)

:ph34r: Vidi vako. Ja maloprije dodjoh kuci, vodio klinca na judo. 60-ak km od Rotterdama. Poslije treninga svratimo obavezno kod moje jaranice Slavice, trenerove supruge. Izlazim ti ja moj jarane iz auta, kad cijela mahala mirishe na rostilj. Kontam ko li to vec sad udara rostilj, kad Slavica (u vrtu). Prva tura vec gotova, cevapcici bez zelenjavo, viski four roses se ohladio, jbg balkanci udaraju pivU, gospodin viski, a sta ces i rahmetli dedo mi ga pio. Na tanjiru 3-4 cevapa (solidna) teleca kobasica, teleca kremenadla, 3-4 ona kao mala batacica od krilaca pilecih, malo cvekle, malo salate, malo maslina punjenih bademom, itd. Bilo i rize, neka fala, reko', kad moj jaran Yojogi dodje to ce te njemu, meni bez tih handrmolja. Okin'o gospodin jedno 7-8 viskija, pomeo takva 2 tanjira i doma. E pa napari ti i slikaj, voli moj jaran nvukelic. :D