Jump to content


Photo
- - - - -

Za neka dobra, dobra, dobra stara vremena


  • Please log in to reply
1028 replies to this topic

#46 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 30 April 2010 - 08:44

:ph34r:

To. Sad se setih. :)

A ne znam dal je bio Vlada Petrovic.



Iz Zorke iz tog perioda je još mogao pomalo da skoči Mišel Lazarević, koji ima 203-204, pa je solidno kucao, ne sjećam se da je bio neko treći u ekipi da je iskakao iz prosjeka u tom elementu.
  • 0

#47 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 30 April 2010 - 08:44

Tim snova. Tim koji je igrao za dusu, za oci, ne za titulu. I dobro je sto rece neko na pocetku, po direktivi nije mogo biti prvak. Nikad vise, da su ne znam kakvi igraci, nikad se nece moci sastaviti ovakav tim.
by Mostarac @ 2003-11-13

Budimo posteni, pa priznajmo! Bez obzira na sampionske titule, na velicanstvene generacije Zelje i Sarajeva i na rezultate koji ostaju u srcima upisani i onda kad srca prestanu kucati, najbolji tim kojeg je Bosna i Hercegovina vidjela, najbolja generacija fudbalera, malo je takvih bilo i u klubovima velike cetvorke, bila je ona Velezova ekipa iz sezona 1973/74. i 1974/75, koja je od Hajduka dvaput gubila prvenstvo na gol razliku. Od Marica na golu do Momcila Vukoja na lijevom krilu, cijeli je Velez tada bio po mjeri nekog buduceg nogometa, poput tadasnjih Bayerna i Barcelone, s nekoliko igraca cija ce imena, barem iz mostarske perspektive, zauvijek ostati veca od nogometa. Moze se ta igra igrati jos hiljadu godina, moze stadion pod Bijelim brijegom opet biti mjesto ljudi, a ne ovih ili onih naroda, moze se i Stari most dici iz Neretve i mogu sva zla ovoga svijeta biti spremljena u kaveze koji ce im braniti da radjaju nova zla, ali tesko ce Mostar vidjeti igrace kakvi su bili Vahid Halilhodzic, Dusan Bajevic i Franjo Vladic. Prvi je u sebi nosio nesto od pobjedonosnog ludila Muhameda Alija, drugi je bio princ Hercegovine i ljepotan po mjeri ludih i kicastih sedamdesetih, dok je treci bio nogometni svercer i prevarant u plemenitom smislu tih rijeci. Njihov Velez pobjedjivao je sampionsku ekipu Hajduka i u Splitu i u Mostaru, kod kuce dvaput s rezultatom 5:0, i cijela Juga bila im je pod nogama. Nitko prije ni poslije nije bio jak kao taj Velez, nitko iz Bosne i Hercegovine.

Dva su razloga sto Rodjeni tada nisu bili prvaci. Prvi se tice sudaca i cudnih pravila po kojima se tada odredjivao sampion. Hajduk je tih godina imao bezrezervnu podrsku ljudi u crnom, pomagalo mu se gdje god se moglo i stiglo, a prvak se u slucaju jednakog broja bodova nije odredjivao na osnovu rezultata iz medjusobnih susreta, kao sto ce to kasnije biti slucaj, nego je presudjivala gol razlika do koje su klubovi cesto dolazili u krajnje sumnjivim okolnostima. Inace, farsa s gol razlikom je svoj finale u Jugoslaviji dozivjela sest ili sedam godina kasnije, u nekoj od nizerazrednih makedonskih liga kada je jedan klub pobijedio drugi sa 123:0, zbog cega je Velibor Dzarovski, veliki manipulator, zavrsio u zatvoru. No, drugi razlog zbog kojeg Velez nije bio sampion ticao se samih Mostaraca. Ako se u Sarajevu igrao sanerski fudbal, ako se insistiralo na formi, a ne na sadrzaju, ako je na Grbavici i Kosevu bilo vaznije jednom dati gol kroz noge nego ga deset puta postici na normalne i obicne nacine, ako su u Sarajevu dribleri bili cjenjeniji od najvecih radnika i ratnika i ako se - sto je najgore i najruznije u cijeloj prici - na Grbavici i Kosevu obicno ozbiljno igralo samo protiv onih za koje smo vjerovali da su mozda bolji od nas, dok smo bez problema i sekiracije gubili od onih za koje smo znali da su losiji, tada su sve te mane, pogubne za rezultat u nogometu, kod Mostaraca bivale dvostruko izrazenije. Velez je ta dva prvenstva kada je bio najbolji izgubio jer je pobjedjivao samo one za koje su Mostarci vjerovali da ih je podvig pobijediti, a gubio je od onih koje su sa svojih neobjasnjivih visina otpisivali bez obzira na rezultat.

Ali njih trojica, taj legendarni BMV, nisu sami po sebi bili neozbiljni, jos manje je neozbiljan bio Enver Maric, taj Leteci Mostarac, koji je strasnom Mülleru odbranio penal, niti je neozbiljan bio Sulejman Rebac, trener generacije, ali je upravo takvo bilo sve ono sto ih je okruzivalo. Mostar je tih godina u svakom smislu bio pretjeran grad. Imali su najvece bratstvo&jedinstvo, najveci natpis TITO, ispisan radnim rukama omladinaca i omladinki, najvece samopouzdanje i prepotenciju, po cemu se s njima nije mogao mjeriti ni vascijeli Beograd, a za nogometnog prvaka potrebna je i odredjena doza skrusenosti, nesigurnosti i slucaja koji je uvijek naklonjen samo skromnim i slabim. Nista od svega toga Mostar nije imao i zato Velez nije mogao biti sampion.

Nesreca koja se tom gradu dogodila i pretvorila ga u rusevinu uspomena i mjesto na kojem se samo hulje barem malo ne osjecaju krivima u velikoj je mjeri prebrisala zal za neosvojenim sampionskim titulama. U velikim nesrecama najprije stradaju male ljubavi, stradaju zivotne sitnice, strada sve ono sto nas cini ljudima na ovom Svijetu, razlicitim od plemena kojima nasa imena pripadaju.

Ovo sam nasao na jednom drugom forumu a u vezi je veleza pa neje zgoreg da se svi podsetimo na nekadasnja vremena i sastav veleza kad smo vec poceli pricu o njima,nekadasnji rodjeni tako su se zvali.
  • 0

#48 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 30 April 2010 - 08:48

Jeste, imali su strašnu ekipu, brdo bodova prednosti, osvojili prvenstvo još u aprilu. Dobro, to za april sam preterao. Ali jesu bili mnogo jaki.

E sad, koliko to ima veze sa derbijima u basketu, nemam pojma. :ph34r:


Nema jebiga to je tacno ali eto uhvatila nas neka da je nazovemo nostalgija za boljim vremenima pa se prisecamo,pocelo je tako ko je kako poceo za koga da navija neko je ovde spomenuo velez i tako se prica prosirila.
Mada bi trebalo neko da otvori topic stara dobra vremena pa da se pise i o kosarci i o fudbalu zajedno iz proslog vremena da se evociraju uspomene i mladji da saznajua i mi stariji da se prisetimo i saznamo mozda nesto sto nismo znali.
eto moderacija neka otvori i prebaci ove postove vredi imati jedan takav topic gde ce biti kosarka i fudbal zajedno ali o proslim vremenima i legendama sporta.
  • 0

#49 Osbourne

Osbourne
  • Members
  • 4,040 posts

Posted 30 April 2010 - 08:49

@beonegro

Cekaj, secas se ko je mogao da skoci a ne secas se tog takmicenja u zakucavanju? :ph34r:

Edited by Osbourne, 30 April 2010 - 08:49.

  • 0

#50 s3x83

s3x83
  • Members
  • 5,867 posts

Posted 30 April 2010 - 08:50

Iz Zorke iz tog perioda je još mogao pomalo da skoči Mišel Lazarević, koji ima 203-204, pa je solidno kucao, ne sjećam se da je bio neko treći u ekipi da je iskakao iz prosjeka u tom elementu.


The Legendary MIAJLO GRUŠANOVIĆ :ph34r:

što se tiče tog takmičenja - Bio je neko iz KKcz , neki dugajlija , možda Ćakić , al sve u svemu bilo je jako sramotno takmičenje - vlada je pobedio sa nekim skrnavim 360 za jedne noge ili tako nešto... mnogo bolje bilo ono sa Čubrilom i Drobnjakom

Edited by s3x83, 30 April 2010 - 08:53.

  • 0

#51 Arsenije Pesic

Arsenije Pesic
  • Members
  • 13,862 posts

Posted 30 April 2010 - 08:54

Nema jebiga to je tacno ali eto uhvatila nas neka da je nazovemo nostalgija za boljim vremenima pa se prisecamo,pocelo je tako ko je kako poceo za koga da navija neko je ovde spomenuo velez i tako se prica prosirila.
Mada bi trebalo neko da otvori topic stara dobra vremena pa da se pise i o kosarci i o fudbalu zajedno iz proslog vremena da se evociraju uspomene i mladji da saznajua i mi stariji da se prisetimo i saznamo mozda nesto sto nismo znali.
eto moderacija neka otvori i prebaci ove postove vredi imati jedan takav topic gde ce biti kosarka i fudbal zajedno ali o proslim vremenima i legendama sporta.

Za košarku postoji, a za fudbal ne, ali smo na topicu FK Partizan jedno vreme samo o istoriji pisali. :ph34r:

Možda i nije loša ideja da se otvori jedan zajednički topic za sve to...
  • 0

#52 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 30 April 2010 - 09:01

Za košarku postoji, a za fudbal ne, ali smo na topicu FK Partizan jedno vreme samo o istoriji pisali. :ph34r:

Možda i nije loša ideja da se otvori jedan zajednički topic za sve to...


Znas kad se pise na vise mesta tema se razvodni,imas ljude koji u neke topice ne zalaze,mislim da bi topic o proslim vremenima gde bise pisalo o svim klubovima legendama naseg sporta i sa prostora bivse juge bio dobar,tema se ne bi raazvodnila imao bi covek dosta toga dobrog da procita o sportu na prostorima bivse sfrj na jednom mestu da ne luta okolo..

Edited by daba 67, 30 April 2010 - 09:02.

  • 0

#53 veteran1970

veteran1970
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 30 April 2010 - 09:05

нека ово буде место где ћемо са младим саборцима са Севера и Југа поделити успомене,искуства на нека много лепша и мирнија времена...

Edited by veteran1970, 30 April 2010 - 09:06.

  • 0

#54 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 30 April 2010 - 09:07

He, kad bi išli po dedama, niko ovde ne bi navijao za nekoga od večitih.


Otac moje majke (tj. moj beogradski deda i totalni heroj mog djetinjstva bez ikakve konkurencije) je bio član udruženja navijača JSD Partizan mnogo prije nego što je nastalo ime Grobari. Moj brat kod sebe čuva njegovu člansku kartu iz 1958. godine, a ja ću se u nekom narednom periodu potruditi da je skeniram i okačim ovdje.

Otac mog oca (tj. moj podgorički deda) nikad nešto nije pratio sport, ali se (barem u tom dijelu CG) po defaultu navija za Partizan (pretpostavljam da je objašnjenje vrlo racionalno - broj Crnogoraca u JNA, naročito broj visokih oficira iz CG u JNA posle rata), pa se tako i deda onako "iz daljine" ubrajao u partizanovce, u svakom slučaju više se interesovao za Partizan, nego za npr. Budućnost.
  • 0

#55 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 30 April 2010 - 09:09

Lako ćemo za prebacivanje, ali mi treba neki lep uvod. 'ajde Dabo, napiši, pa ću ja da prebacujem :ph34r:
  • 0

#56 jedibojan

jedibojan
  • Members
  • 1,552 posts

Posted 30 April 2010 - 09:10

Otac moje majke (tj. moj beogradski deda i totalni heroj mog djetinjstva bez ikakve konkurencije) je bio član udruženja navijača JSD Partizan mnogo prije nego što je nastalo ime Grobari. Moj brat kod sebe čuva njegovu člansku kartu iz 1958. godine, a ja ću se u nekom narednom periodu potruditi da je skeniram i okačim ovdje.

Otac mog oca (tj. moj podgorički deda) nikad nešto nije pratio sport, ali se (barem u tom dijelu CG) po defaultu navija za Partizan (pretpostavljam da je objašnjenje vrlo racionalno - broj Crnogoraca u JNA, naročito broj visokih oficira iz CG u JNA posle rata), pa se tako i deda onako "iz daljine" ubrajao u partizanovce, u svakom slučaju više se interesovao za Partizan, nego za npr. Budućnost.


isto vazi i za mog dedu (isto mamin tata). pricao mi je da je jednom pesacio 50ak kilometara kako bi gledao partizan na JNA
  • 0

#57 Plikuscht

Plikuscht
  • Members
  • 16,514 posts

Posted 30 April 2010 - 09:21

Lako ćemo za prebacivanje, ali mi treba neki lep uvod. 'ajde Dabo, napiši, pa ću ja da prebacujem :ph34r:


matori, na fudbalskom delu foruma smo par dana opleli po tim starim vremenima (mislim da je neki zli mod sa fk partizan prebacio na kezu topic), i glimmer se istakao gomilom you tube klipova koji su pratili nasa kolektivna secanja, pa ne bi bilo zgoreg da se i to prebaci ovde ... ima dosta, a i nekako je svima bilo super sto setiti se, sto saznati.

naravno, ako se ovde mogu dodati i drugi sportovi sem basketa, a cenim da mogu jer je prica krenula oko fudbala
  • 0

#58 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 30 April 2010 - 09:22

Najzanimljivija ''institucija'' jugoslovenskog fudbala, koji je u svakoj generaciji imao bar po jednog igrača koji je posedovao ogroman talenat, ali koji nikada nije uspevao da postigne velike uspehe, zbog ''nestašnog'' ponašanja, na terenu i van njega. Prvi i verovatno najpoznatiji od njih je Dragoslav Šekularac, možda najveći talenat ikada rođen na ovim prostorima, na čiju karijeru je drastično uticala kazna izrečena od strane FSJ na vrhuncu karijere, zbog fizičkog napada na novinara. Nakon njega pojavio se Vladislav Bogićević, čiji je najveći ''poduhvat'' krađa autobusa u Splitu. Osim njih mogu se izdvojiti i Stjepan Deverić, Boban Božović i Čava Dimitrijević.

sead susic brat daleko popularnijeg safeta koji je presao u zvijezdu za velike pare a nije odigrao samo nekoliko utakmica jer sve vrijeme je bio kaznjen zbog"nestasluka"

Milko Đurovski - fudbaler i pevač hita "Oooo, nama je najbolje"


Ko se seca nezaboravnog bekovskog para Spasic- Stanojkovic imace sta da prica svojoj deci. Njihov krajnje filozofski pristup igri odisao je jednostavnoscu i sposobnoscu da izazovu 20-30 srcanih napada medju navijacima, i to po poluvremenu...


Edited by daba 67, 30 April 2010 - 09:45.

  • 0

#59 veteran1970

veteran1970
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 30 April 2010 - 09:30

прва утакмица због које сам скакао и на крају плакао је била Звезда - Бајерн 3:2...и пре тога сам навијао за Звезду али онако,а од тад нисам више био нормалан.прва утакмица коју сам гледао уживо је била 1980. на летњем трофеју Београда.
Арсенал-Васко де Гама...Цигани навијају за Тобџије,Гробари за црно-беле Кариоке...исто вече гледам свој 1. дерби
Ц.Звезда-Партизан...3:0 Репчић одиграо утакмицу живота...

гледао сам и комшије, нервирао се и уживао против КПР,Борусије,Гронингема,Интера...Виве из Кантуа,Трејсера,Ариса,Барсе...преуцавали смо се,зајебавали,свађали и поштовали
  • 0

#60 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 30 April 2010 - 09:34

@beonegro

Cekaj, secas se ko je mogao da skoci a ne secas se tog takmicenja u zakucavanju? :ph34r:


Vjerovao ili ne, tako je. Takmičenja u kucanju i trojkama su mi uvijek nešto bila bzv, podsjećaju me na umjetničko klizanje, tako da nikad nisam ni mnogo pratio, a i to što sam ispratio očigledno da kako je ušlo, tako je izašlo. Ako možeš - daj pokaži to u igri. Uvijek su mi draža i spektakularnija bila čak i prosječna kucanja iz gužve i preko čovjeka nego i najbolja kucanja 1:0.

The Legendary MIAJLO GRUŠANOVIĆ :)

što se tiče tog takmičenja - Bio je neko iz KKcz , neki dugajlija , možda Ćakić , al sve u svemu bilo je jako sramotno takmičenje - vlada je pobedio sa nekim skrnavim 360 za jedne noge ili tako nešto... mnogo bolje bilo ono sa Čubrilom i Drobnjakom


Mikan je veliki car, ali ne po konkretnom pitanju odraza.

Ne sjećam se baš dobro Čubrilovih i Drobnjakovih kucanja, očito mi nisu ostavila neki strašan utisak, samo se sjećam da su se oni tu pojavljivali kao konkurenti.
  • 0