Jump to content


Photo
- - - - -

SPC - militantna sekta?


  • Please log in to reply
2237 replies to this topic

#31 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 28 April 2010 - 10:29

1. Nemoj da nas zasmejavaš glupostima.

2. Kritika jednog verskog fanatizma sa pozicije drugog verskog fanatizma je besmislena, kao što je besmislena kritika nacionalizma druge nacije sa pozicija sopstvenog nacionalizma. Drugim rečima smešno je da ustaša zamera četniku da je četnik, a četnik zamera ustaši da je ustaša. Dakle, šešelj kao šovinističko , klerikalno govedo može da pljuje po katolicizmu, ali je smešan, jer je isti kao onaj po kome (apsurdno) opravdano pljuje. S druge strane, kritika klerikalizma i zatucanosti sa pozicije zdrave pameti,morala i etike, nauke ili ateizma je sasvim opravdana i poželjna.

3. Ako s nekim deliš isti stav ili više stavova po određenom pitanju ili pitanjima, još uvek niste istomišljenici, jer  postoji na stotine stavova sa kojima se ne slažeš. Kad slušam bilo kog političara, uvek mogu da izvučem poneki stav ili više njih sa kojima se slažem. A sigurno nisam istomišljenik ni sa jednim od njih, jer su sve stranke u srbiji manje-više nacionalističke, šovinističke, pro-kapitalističke, klerikalne, ksenofobne i neo-liberalne.

4. Šta misliš o pedofiliji u spc i tretmanu vladika i popova pedofila u istoj?


Za početak, bolje obrati pažnju na napisano. Ja ismevam način postavljanja teme koji neodoljivo sliči šešeljevim mentalnim papazjanijama, pre nego pozivu na kvalitetnu diskusiju. Previše parola, premalo razmišljanja i analize. Konkretno vezano za Srpsku pravoslavnu crkvu, moram istaći da iako sam vernik dosadašnje kvalifikacije nisam doživeo kao povredu svojih religijskih osećanja. Svaka institucija zaslužuje preispitivanje i kritiku, stoga ni crkva ne bi trebalo da bude izuzetak. I tu ćemo se uvek složiti.

Sve je ok dok se argumentovano napada crkva kao institucija, ali smatram neprikladnim da se sama vera proglašava nekompatibilnom zdravoj pameti. To nije zabranjeno, ali je neučtivo i barem na ovoj temi zadržimo se na prvom.

Što se tiče stavke 4., kakav bih mogao da imam stav o pedofiji (u crkvi), osim da se zgrozim i nadam da će se svaki slučaj ispitati i kazniti učinilac? To nije diskutabilno. Kakav tretman imaju vladike i popovi u crkvi plod je prirode institucije. Ona je zatvorena, zbijenih redova, pogotovu u ovom vremenu kada je žilavost verskih organizacija na najvećem testu. Ipak, ne mislim da je toliko bitan odnos unutar crkve koliko je bitan spoljašnji, a to znači da pravosudni sistem mora da funkcioniše za sve i prema svima. Svojim zataškivanjima i drugim nemoralnim radnjama, crkva škodi samo sebi, svojoj reputaciji i kredibilitetu, ali ako je država nema pred njihovim malverzacijama - onda je to mnogo veći problem.
  • 0

#32 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 28 April 2010 - 11:01

smatram neprikladnim da se sama vera proglašava nekompatibilnom zdravoj pameti. 

Sa svim stavkama koje si napisao se slažem, osim sa kompatibilnošću vere i zdrave pameti. S jedne strane, apsolutno razumem da je čovek uvek bio radoznao i da je želeo odgovore na mnoga pitanja, pa sve što nije mogao da objasni, pripisivao je volji i uticaju višeg bića. Za I, V, pa i XVII vek to je zaista razumljivo, ali verovati u takve gluposti u XXI veku je notorna budalaština. U veku nauke i tehnike, istraživanja svemira itd. nazvati vernika glupim je možda neučtivo, ali svakako tačno.

Poznato je da te laže svako ko ti nudi jednostavne odgovore. A to upravo crkva radi. Kako ovo? Ne znam. Zašto ono? Ne znam. Generalni simplifikovani odgovor: Tako je bog hteo/udesio/stvorio. Za razliku od crkve, nauka stalno napreduje, nadograđuje se i menja i modifikuje svoje stavove.


Da li su Crvenkapa, Gremlin, Drakula i Deda Mraz stvarne ili izmišljene ličnosti? Ako su izmišljene, po kom kriterijumu su ličnosti iz bajki i mitova proglašene za izmišljene (nestvarne), a bog, nasuprot njima, za stvarnu (postojeću) ličnost?
  • 0

#33 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 28 April 2010 - 11:09

...
4. Šta misliš o pedofiliji u spc i tretmanu vladika i popova pedofila u istoj?


Da budem padobranac...

Pedofilija je krivicno delo, bilo da je unutar crkve, ili unutar skole, ili cega vec. Dakle, pitanje pedofilije u SPC nije uopste pitanje crkvenog morala/kanona/odredjenja nego pitanje funkcionisanja drzavnih institucija - policije i sudstva. U Pahomijevom slucaju je zakazao prvostepeni sud, sto je okarakterisano i nalazom Vrhovnog suda. On je svoje dupe izvukao zato sto je sud bio neazuran.

Druga strana price je uloga njemu bliskog klera koji je mozda znao za sve to, a nije nista ucinio da to spreci ili prijavi. No, i tu smo u domenu krivicnog prava, tj. funkcionisanja policijskog i sudskog aparata.

Posto nisam vernik, unutar-crkvene teme me puno ne doticu. Odnosi medju vladikama, crkvena strancarenja i slicna zamlacivanja treba ostaviti na brigu onima koji sebe smatraju vernicima i koji imaju interes da se time bave. Ostalima ostaje da posmatraju uticaj crkve na drustvo, dakle na onaj deo koji prelazi granicu izmedju vernika i kaura :ph34r: . Kada Amfilohije odvali onu nepodopstinu o gejevima, sta meni preostaje? Samo da kazem "Hvala, ali ne, hvala!".
  • 0

#34 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 28 April 2010 - 11:13

...
Konkretno vezano za Srpsku pravoslavnu crkvu, moram istaći da iako sam vernik dosadašnje kvalifikacije nisam doživeo kao povredu svojih religijskih osećanja.
...



...
U veku nauke i tehnike, istraživanja svemira itd. nazvati vernika glupim je možda neučtivo, ali svakako tačno.
...


Samo bez shorke, molim! :ph34r:
  • 0

#35 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 28 April 2010 - 11:26

Sa svim stavkama koje si napisao se slažem, osim sa kompatibilnošću vere i zdrave pameti. S jedne strane, apsolutno razumem da je čovek uvek bio radoznao i da je želeo odgovore na mnoga pitanja, pa sve što nije mogao da objasni, pripisivao je volji i uticaju višeg bića. Za I, V, pa i XVII vek to je zaista razumljivo, ali verovati u takve gluposti u XXI veku je notorna budalaština. U veku nauke i tehnike, istraživanja svemira itd. nazvati vernika glupim je možda neučtivo, ali svakako tačno.

Poznato je da te laže svako ko ti nudi jednostavne odgovore. A to upravo crkva radi. Kako ovo? Ne znam. Zašto ono? Ne znam. Generalni simplifikovani odgovor: Tako je bog hteo/udesio/stvorio. Za razliku od crkve, nauka stalno napreduje, nadograđuje se i menja i modifikuje svoje stavove.


Da li su Crvenkapa, Gremlin, Drakula i Deda Mraz stvarne ili izmišljene ličnosti? Ako su izmišljene, po kom kriterijumu su ličnosti iz bajki i mitova proglašene za izmišljene (nestvarne), a bog, nasuprot njima, za stvarnu (postojeću) ličnost?


Svako ima prava da veruje u šta hoće i postoje stvari koje se ne mogu naučno objasniti, rečima objasniti ni brojevima kvanitifikovati. No, to nije bitno. Kada se kritikuje pravno lice, da se tako izrazim - crkva - potpuno irelevantno je pitanje vere.
  • 0

#36 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 28 April 2010 - 11:42

SPC nije militantna organizacija, tvoja JNA je to bila, SPC nikoga nije raseljavala, a ti potenciraš iseljavanje (tj. etničko čišćenje) kao konačno rešenje Srpskog pitanja na Kosovu.
Nisu Srpsku čast isprljali vernici SPC, već zaostali kadrovi JNA, SDB i ostalih đavoljih organizacija.


Posted Image
  • 0

#37 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 April 2010 - 11:47

...smatram neprikladnim da se sama vera proglašava nekompatibilnom zdravoj pameti. To nije zabranjeno, ali je neučtivo i barem na ovoj temi zadržimo se na prvom.

U potpunosti podrzavam ovaj stav.
  • 0

#38 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 28 April 2010 - 11:50

Posted Image

Ma jok bre, mirotvorci;



http://www.youtube.c...feature=related
  • 0

#39 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 April 2010 - 12:00

Doticna spodoba je sada vladika (episkop) milesevski; znaci na najvisem polozaju u SPC (jer je patrijarh samo prvi medju jednakima).
  • 0

#40 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 28 April 2010 - 20:06

Vladane, pošto si ti učestvovao u velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku devedesetih, ko te je od popova blagosiljao kad ste kretali na zamrzivače i televizore? Da nije Filaret? 
  • 0

#41 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 29 April 2010 - 07:10

Filaret, naravno.
Uostalom, za to i jeste dobijao procenat iz "oslobodjenih" zamrzivaca i frizidera.
  • 0

#42 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 29 April 2010 - 12:28

Predlažem da se ovaj thread bavi diskusijom o klerofašizmu u srpskoj crkvi i podrške iste nasilju i netoleranciji...

Za početak

I da... da li neko ovde ima konkretnih dokaza o povezanosti SPC i "OBRAZ" - a? A o zvaničnom učešću (ako izuzvmemo fašistoidnog, ekstremno - konzervativnog, patrijarhalnog, srBskog tradicionalistu Žarka Gavrilovića) viših i uticajnijih činovnika SPC u razbijanju Gay pride - a 2001?

Podrška ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti, te iredentističkoj politici teritorijalnog ekspanzionizma SRJ, ili podršku genocidnoj tvorevini RS? A RSK?

Može ovda svašta da se napiše i lepo da se prodiskutuje...

A da poradiš malo na životnom iskustvu i školovanju ?
Mislim, lako je copypastovati
  • 0

#43 Schultz

Schultz
  • Members
  • 148 posts

Posted 29 April 2010 - 13:51

E bre mali okani se politike dok si mali! Politika je jedna najobičnija kurva i ništa ti dobro neće doneti u životu!

Dobijaš pretnje, cepaju ti sveske, maltretiraju te u školi, a ti si još dete i ne treba ti to u životu! Ne treba ti da se zameraš bilo kome! Podsmevaće ti se, maltretiraće te u školi - pogotovo kad odeš u srednju školu, tada su dečaci najsuroviji... Možeš da doživiš izolaciju i prezir od okoline!

Apsolutno te podržavam, ali nažalost ova zemlja je i dalje zemlja mržnje i nasilja, tako da moraš znati da će tvoje ideje naići na osudu većine.
Ja se slažem sa tvojim političkim stavovima, bavi se ti politikom ako hoćeš, piši knjige i nikada nemoj da odustaneš od svojih stavova, ali sve to neka ti bude hobi u drugom planu. Primarno neka ti bude škola. I molim te upiši se na neki sport, borilački sport. Predlažem ti aikido. Bilo bi dobro kada bi ti keva kupila akustičnu gitaru, poskidaj sa neta brošure i nauči da sviraš...
Tebe još ni pubertet nije počeo da drma, znači još si dete, i biološkla činjenica je da ti ne možeš u tim godinama da shvatiš neke stvari. Tek u pubertetu ćeš shvatiti da je asocijalnost jedna od najgorih stvari koja mogu zadesiti čoveka (što dovodi do depresije, moralnog i mentalnog posrnuća i aneksioznosti) , da se patike na čičak traku ne slažu sa sakoom, itd...
Ja se nadam da će te pubertet (u kojem ćeš biti za dve godine) "naterati" da tražiš i nađeš curu i da se socijalizuješ, što će prouzrokovati želju kod tebe za promenom. Usled te želje za promenom ti ćeš nastojati da dopuniš svoje karakteristike, što će javiti kod tebe nova interesovanja (za sport, muziku, itd...).

P.S. Nemoj da se ljutiš, ja ti dajem "samo" dobronameran savet. Bolje je do 18 godine da pauziraš sa politikom i da se baviš stvarima kojima se bavi tvoj uzrast.

Edited by Schultz, 29 April 2010 - 15:23.

  • 0

#44 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 29 April 2010 - 14:31

Normalna politika nije kurva - to je bavljenje javnim poslovima (Aristotel).
  • 0

#45 Schultz

Schultz
  • Members
  • 148 posts

Posted 29 April 2010 - 14:34

Normalna politika nije kurva - to je bavljenje javnim poslovima (Aristotel).



a jel :ph34r:
  • 0