Jump to content


Photo

Srpska desna strana


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
92 replies to this topic

#76 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 11 March 2003 - 00:54

Sa Djikijem se apsolutno slazem u vezi price oko zlocina: ta prica moze da bude jedna od prica koju ce Vlada staviti na tapet, ili neko drugi vrteti u javnosti, ali ne sme da bude jedina.
Niti je normalno danas biti samo antikomunista po pitanju radnog mesta. Ali kao deo lepog vaspitanja jeste..:smile:

#77 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 11 March 2003 - 09:02

Vladap:
ja ti kazem da od brojeva i prebrojavanja, mozemo samo u nedogled da raspravljamo, da me nateras zamolim prijatelje da iz raznoraznih Arhiva jedan po jedan spisak 'pojedinacnih zlocina' stavljamo ovde--i sta onda? 
Napredak je da u Srbiji sada svi znaju da su i partizani cinili zlocine, ostavimo neideoloskim istoricarima da u narednom periodu napisu malo o tim zlocinima. Posle 50 god. uniformisanog misljenja i ovo je napredak. Nisam za prekrajanje istorije, vec jednostavno da se neke cinjenice ne prikrivaju.
Znas kako se kaze 'nije sto su bili-nego sto su i ostali' pa su od partizanovanja napravili zanimanje i narednih nekoliko decenija..te pemzija, te posao...

Brojke su bitne, bez brojki imamo mitomaniju! A mitomanija može da bude opasna stvar.
Npr. bivši predsednik države Mutavi priča o milion ubijenih Srba tokom i nakon WWII - težak mitoman. Da su ove brojke koje sam izneo bile poznate, možda se hrvatski Srbi ne bi s takvom lakoćom latili pušaka, raznorazni magarci su ih palili na priču o 700.000 Srba ubijenih u Jasenovcu.

Vojislav Vukčević navodi procenu od 100.000 ubijenih na sremskom i bosanskom frontu i Blajburgu, šta još spada u tu brojku? Ako na Blajburg odbijemo 55.000 ubijenih, recimo nekih 5.000-10.000 poginulih krajem rata, ostaje nam 35.000 ljudi ubijenih od strane partizana, a deo te cifre bi bili ubijeni u obračunima sa zaostalim četničkim, ustaškim, balističkim grupama, deo bi bile osvete na lokalnom nivou itd. Značajan procenat u okviru poratnih žrtava su Nemci, Mađari, Italijani - a kad se manemo praznog moralisanja, svaka vojska, nekomunistička ili komunistička, bi prema "okupatoru" postupila isto.

Ovakve cifre kompletno menjaju sliku o "najvećem krvniku srpskog naroda" Đilasu, "srbožderu" Titu ili "koljaču" Koči, zar ne?

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2003-03-11 09:27 ]

#78 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 11 March 2003 - 10:59

Gandalf:
"Ovakve cifre kompletno menjaju sliku o "najvećem krvniku srpskog naroda" Đilasu, "srbožderu" Titu ili "koljaču" Koči, zar ne?|

sonjal:
Sliku o najvecim "krvnicima" ne mogu ovi ljudi da ponesu, ali verovatno mogu neki pojedinci ,koji su se krvolocnoscu manifestovali kroz razne ideologije bilo partizanske ili cetnicke.Secam se ,iako sam bila mala , price mestana pomoravskog kraja, koji kazu da je za vreme II-Svetskog rata Velika Morava tekla krvava od pokolja mestana partizana i cetnika.
Moj pokojni otac preziveo Dahau kako je dospeo tamo?
Kao oficir kraljevske vojske sa sluzbom u Boki Kotorskoj zatecen 1941 i njegov zemljak srbin-isto oficir, koji je tatu izdao italijanima(tada okupatorima tog kraja),sto je slao sanitetski materijal Orjenskom partizanskom odredu.Tatu su kao kriminalca u lancima, italijani odveli u Padovu kao politickog krivca , a kada je kapitulirala Italija odveden je u Dahau, GDE JE EKSPERIMENTALNO TROVAN I NAD NJIME SU VRSENI VIVO EKSPERIMENTI.Nikada nije dobio odstetu ni on ni njegova porodica, iako su nemci davali odstetu.Umro je 1963 kao veliki komunista i veliki humanista, jer je bio Nacelnik za starateljstvo(deca ratna sirocad od kojih je jedno bilo i Mira Markovic), kao i predsednik Saveza gluvo-nemih iz cele Jugoslavije, radeci na njihovom osposobljavanju i opismenjavanju.
Za svoju delatnost i veliko delo je dobio samo par ordena.

#79 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 11 March 2003 - 14:04

Svima vama i lijevoj i desnoj opciji, bez knjiga u sake bez drzavnih istoricara bez pouzdanih brojki o broju zrtava, zar stvarno ne znate da su nasi ocevi, braca, rodaci, drugovi i prijatelji bili delati ili zrtve, u mnogim slucajevima i jedno i drugo.
Zkljucak: Svi juzno slovenski narodi se udruzuju u zlocinu, neko manjem neko vecem, ali kako dalje, dali treba i mi da lazemo svoju djecu i da ih pripremimo za nove zlocine, ili pogledati istini u oci i pokajati se za sve zrtve od Kulina Bana do dana danasnjega.

#80 nenadbiosiupravu

nenadbiosiupravu
  • Banned
  • 430 posts

Posted 11 March 2003 - 19:19

Ma kakva desna opcija, Srbiji ce doci glave opcija "univerzalna ljudska prava"(koja se primenjuju samo u Srbiji). Moj omiljeni lik, i jedina osoba koja je upucena u buducnost i genocidni lik srpskog naroda, za razliku od "humanista" na npr. Kosova zna sta ce biti. Jedan prijatelj mi je poslao link za neki americki sajt http://emperors-clothes.com gde tip neke stvari objasnjava na interesantan nacin,(bez obzira sto voli Slobu) i posle citanja obilja clanaka na njegovom sajtu postadoh paranoican na 5 minuta. Proslo me na srecu, ali posle nekih godinu dana prosetah sajtom srpskog helsinskog odbora http://www.helsinki.org.yu i kad procitah sta Sonjica kaze vrati mi se ona uzasna paranoja iz vremena slusanja "Slobodne Evrope" (koja je jedina mogla da se slusa osim Radio Beograda) za vreme bombardovanja i cuvenog podatka o 100.000 Albanaca koje su Srbi pobili za manje od nedelju dana.
Elem sta kaze Biserka:"...Uspostavljanje međunarodne pravde posredstvom Haškog tribunala prva je faza gubljenja tek stečenog nacionalnog suvereniteta novonastalih država na prostoru bivše Jugoslavije. Osim toga, da bi ekonomski opstale biće prinuđene na dodatno gubljenje suvereniteta kroz institucionalno povezivanje sa Savetom Evrope, Partnerstvom za mir i Evropskom unijom. Lokalne elite pokazuju veliki otpor jer se, na jednoj strani, još uvek oslanjaju na model socijalne države, a na drugoj, na potpunu državnu kontrolu privrednog života. Izjava premijera Đinđića da je "naš uspeh u celini", odnosno da je "uspeh moguć samo ako Srbija u celini uspe" pokazuje njegovo fundamentalno nerazumevanje procesa globalizacije, jer ona ne uključuje države, već regione koji korespondiraju sa dominantnim trendom. Njegov centralistički pristup razvoju Srbiji, kao i pre njega Miloševićev u odnosu na Jugoslaviju, radikalizuje i ubrzava proces emancipacije, ne samo Vojvodine i Sandžaka, već i svih manjina....."
Sonja Biserko.
Hvala Sonjice sto me tako evropski tesis.

#81 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 12 March 2003 - 01:18

Gandalf:
Značajan procenat u okviru poratnih žrtava su Nemci, Mađari, Italijani - a kad se manemo praznog moralisanja, svaka vojska, nekomunistička ili komunistička, bi prema "okupatoru" postupila isto.

Prazno moralisanje?
Postoje vojske i ne-vojske [horde]. A razlika je upravo u odnosu prema [nenaoruzanim] civilima i ratnim zarobljenicima. A potpuno si u pravu da je totalno nebitno da li su horde komunisticke ili nekomunisticke.

Ovakve cifre kompletno menjaju sliku o "najvećem krvniku srpskog naroda" Đilasu, "srbožderu" Titu ili "koljaču" Koči, zar ne?

Ne. Krvnici i zlocinci ostaju i dalje krvnici i zlocinci, bez obzira smanjili mi ili povecali broj njihovih zrtava.
U suprotnom, da li bi Mladic i Karadjic bili ne-zlocinci, ili bar manje-zlocinci, kada bi cifru njihovih zrtava sveli na 50% ili 30%?
I sam zasigurno znas da NE. Moral, a bogme i zakoni, nam jasno govore da svako ko naredi masakriranje civila ili ratnih zarobljernika, nije nista drugo nego krvnik tj. zlocinac.

Moram da ti postavim isto pitanje koje sam na jednom drugom topiku vec postavio vladanu [a do dana danasnjeg, osim uvreda nisam dobio odgovor]:
Koja je to drasticna razlika izmedju Srebrenice sa jedne i Bleiberg-a ili Kocevskog Roga sa druge strane? [Sta je to sto samo odgovorne za Srebrenicu cini monstrumima, a odgovorne za Bleiberg ili Kocevski Rog ne?] Unapred hvala na odgovoru.

#82 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 12 March 2003 - 05:17

Vojo I

Koliko god da je pitanje brojki sa moralnog stanovista beznacajno, uopste nije sve jedno da li je sama brojka 50% veca ili manja, jer iza nje stoji 50% manje ili vise unesrecenih porodica. I ne samo porodica, sve to ima mnogo siri uticaj.

Dakle, i "prakticni" (bolje reci zivotni) deo price nije nista manje bitan od moralnog.
------
Glede razlike izmedju Blieburga i Srebrenice
------
Razlika je u vremenu i okolnostima zlocina. Sta se iza toga krije -- sa nase strane, krije se strahovita nemoc da se "svari" istorija, nemoc da se zlocini iz proslosti ne ponove.

Blajburski zlocin je imao pokrice (ako tako sme da se kaze) u tome sto je bio u skladu sa praksom obracuna sa ideoloskim neprijateljima, koja je bila prihvacena od saveznika. Naime, jugoslovenski partizani su na terenu sprovodili likvidacije, drzeci se ideoloske prakse svojih tutora sa crvenog istoka, na ocigled i uz precutno odobravanje zapadnih saveznika. Dakle, Crvena armija ne samo sto je sama sprovodila likvidacije, ona je takvu praksu zagovarala i ocekivala od svojih satelita ili saveznika, i sem mlakog negodovanja, takva nacin postupanja sa protivnikom nikada nije bio sprecavan od zapada.

To je bio, de facto, tada legitiman nacin obracuna sa ideoloskim neistomisljenicima (radi se o periodu zavrsnih operacija oslobadjanja), kolikogod da nam to odvratno sada izgleda. Naravno da se radi o zlocinu sa ove tacke gledista, mada to bas iz perspektive 'onog' vremena ne izgleda tako. Na kraju krajeva, iste dileme (zlocin ili ne) se mogu projektovati i na slucaje u param-parcad razbucane Nemacke i Japana, da ne spominjem Koreju, Vijetnam itd itd itd...

Konacno, ako se gleda strogo moralna dimenzija, sve se vrlo brzo svede na pravo oduzimanja zivota (recimo smrtna kazna).

E sad, sto se Srebrenice tice - zlocin je vrsen uprkos jasnim zakonima i potpisanim medjunarodnim konvencijama iz korpusa ljudskih i ratnog prava. Sta vise, nije se radilo o ideoloskim likvidacijama, nego o istrebljenju na cisto etnickoj osnovi, necemu sto se podvodi pod kategoriju genocida.

Meni licno je potpuno neverovatna tupost na na nasu sopstvenu zrtvu, jer je u nekadasnjoj NDH taj isti narod koji je doziveo gadno tlacenje, progon i pogrom, saam poceo da se ponasa kao svoj nekadasnji tiranin. Uz to, postoji hiljadu "prakticnih" propratnih razloga protiv; recimo, nekadasnji partizani su bila jasno priznata vojna formacija, sto za mladicevce ne moze da se kaze, pa se na njih gleda pre kao na pirate nego kao na vojsku.

I jos nesto (digresija): gledam danas na TV nekakav skup US-ratnih-veterana iz WWII, i slusam kako su prenerazeni i duboko uvredjeni time sto (stara) Evropa ignorise americki ratni poklic, sve u stilu "mi smo ih u oba svetska rata oslobadjali, a oni nama tako". I to mi tako neodoljivo lici na iste one price koje su ovdasnji partizani-veterani i cetnici-veterani prezvakavali o nedostatku slovenacke/hrvatske itd zahvalnosti jer smo ih dva puta oslobadjali i prevodili u pobednike. Puna usta razocaranosti u nekadasnje saveznistvo.

I eto, bez obzira na meridijan, svi misle da su bas oni bezgresni, da oni sami nisu ti koji ce proizvesti zlocin, sve sami nebesnjaci.

#83 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 12 March 2003 - 08:22

Diskutant:
Vojo I

Koliko god da je pitanje brojki sa moralnog stanovista beznacajno, uopste nije sve jedno da li je sama brojka 50% veca ili manja, jer iza nje stoji 50% manje ili vise unesrecenih porodica. I ne samo porodica, sve to ima mnogo siri uticaj.

Dakle, i "prakticni" (bolje reci zivotni) deo price nije nista manje bitan od moralnog.
------
Glede razlike izmedju Blieburga i Srebrenice
------
Razlika je u vremenu i okolnostima zlocina. Sta se iza toga krije -- sa nase strane, krije se strahovita nemoc da se "svari" istorija, nemoc da se zlocini iz proslosti ne ponove.

Blajburski zlocin je imao pokrice (ako tako sme da se kaze) u tome sto je bio u skladu sa praksom obracuna sa ideoloskim neprijateljima, koja je bila prihvacena od saveznika. Naime, jugoslovenski partizani su na terenu sprovodili likvidacije, drzeci se ideoloske prakse svojih tutora sa crvenog istoka, na ocigled i uz precutno odobravanje zapadnih saveznika. Dakle, Crvena armija ne samo sto je sama sprovodila likvidacije, ona je takvu praksu zagovarala i ocekivala od svojih satelita ili saveznika, i sem mlakog negodovanja, takva nacin postupanja sa protivnikom nikada nije bio sprecavan od zapada.

To je bio, de facto, tada legitiman nacin obracuna sa ideoloskim neistomisljenicima (radi se o periodu zavrsnih operacija oslobadjanja), kolikogod da nam to odvratno sada izgleda. Naravno da se radi o zlocinu sa ove tacke gledista, mada to bas iz perspektive 'onog' vremena ne izgleda tako. Na kraju krajeva, iste dileme (zlocin ili ne) se mogu projektovati i na slucaje u param-parcad razbucane Nemacke i Japana, da ne spominjem Koreju, Vijetnam itd itd itd...

Konacno, ako se gleda strogo moralna dimenzija, sve se vrlo brzo svede na pravo oduzimanja zivota (recimo smrtna kazna).

E sad, sto se Srebrenice tice - zlocin je vrsen uprkos jasnim zakonima i potpisanim medjunarodnim konvencijama iz korpusa ljudskih i ratnog prava. Sta vise, nije se radilo o ideoloskim likvidacijama, nego o istrebljenju na cisto etnickoj osnovi, necemu sto se podvodi pod kategoriju genocida. 

Meni licno je potpuno neverovatna tupost na na nasu sopstvenu zrtvu, jer je u nekadasnjoj NDH taj isti narod koji je doziveo gadno tlacenje, progon i pogrom, saam poceo da se ponasa kao svoj nekadasnji tiranin. Uz to, postoji hiljadu "prakticnih" propratnih razloga protiv; recimo, nekadasnji partizani su bila jasno priznata vojna formacija, sto za mladicevce ne moze da se kaze, pa se na njih gleda pre kao na pirate nego kao na vojsku.

I jos nesto (digresija): gledam danas na TV nekakav skup US-ratnih-veterana iz WWII, i slusam kako su prenerazeni i duboko uvredjeni time sto (stara) Evropa ignorise americki ratni poklic, sve u stilu "mi smo ih u oba svetska rata oslobadjali, a oni nama tako". I to mi tako neodoljivo lici na iste one price koje su ovdasnji partizani-veterani i cetnici-veterani prezvakavali o nedostatku slovenacke/hrvatske itd zahvalnosti jer smo ih dva puta oslobadjali i prevodili u pobednike. Puna usta razocaranosti u nekadasnje saveznistvo. 

I eto, bez obzira na meridijan, svi misle da su bas oni bezgresni, da oni sami nisu ti koji ce proizvesti zlocin, sve sami nebesnjaci.


Da li se ikad neko od vas postidi?

#84 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 12 March 2003 - 09:33

[quote]
voja i:
[quote]
Prazno moralisanje?
Postoje vojske i ne-vojske [horde]. A razlika je upravo u odnosu prema [nenaoruzanim] civilima i ratnim zarobljenicima. A potpuno si u pravu da je totalno nebitno da li su horde komunisticke ili nekomunisticke.
[/quote]Da li bi neka (bilo koja) gerilska vojska prema "okupatoru" postupila drugačije, nakon svih zločina koji su počinjeni od strane okupacionih snaga?
[quote]
Ne. Krvnici i zlocinci ostaju i dalje krvnici i zlocinci, bez obzira smanjili mi ili povecali broj njihovih zrtava.
U suprotnom, da li bi Mladic i Karadjic bili ne-zlocinci, ili bar manje-zlocinci, kada bi cifru njihovih zrtava sveli na 50% ili 30%?
I sam zasigurno znas da NE. Moral, a bogme i zakoni, nam jasno govore da svako ko naredi masakriranje civila ili ratnih zarobljernika, nije nista drugo nego krvnik tj. zlocinac.[/quote]Zločinci ostaju zločinci, ali je zločin manji i zločinaca je manje, i (ponovo) zločin gubi ideološku crtu - svaka vojska sa tako značajnim procentom Srba kao što je imala NOVJ bi postupila prema ustašama na manje-više isti način, nije se radilo o komunističkom zločinu!

Stvar je u tome da današnji "antikomunisti" i "ravnogorci" pokušavaju da prodaju mit o staljinističkim metodama upotrebljenim protiv "nevinih civila" i "demokratskih struja", a radilo se o osveti pobednika (NOVJ) nad poraženom stranom (Nemci, Mađari, Italijani, NDH) - najmanje je ubijeno "buržuja", "klasnih neprijatelja"...

_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.
One Ring to bring them all and in the darkness bind them.
Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2003-03-12 10:50 ]

#85 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 12 March 2003 - 10:11

Gandalf:

"Stvar je u tome da današnji "antikomunisti" i "ravnogorci" pokušavaju da prodaju mit o staljinističkim metodama upotrebljenim protiv "nevinih civila" i "demokratskih struja", a radilo se o osveti pobednika (NOVJ) nad poraženom stranom (Nemci, Mađari, Italijani, NDH) - najmanje je ubijeno "buržuja", "klasnih neprijatelja"...

_________________

sonjal:
Kada su u pitanju "klasni neprijatelji- burzuji" tu si sasvim u pravu, mada je bilo ucenih ljudi elite, koji su stradali ili preziveli Goli otok(sto je pretilo i mom ocu), bespotrebno.To su bile jace umne snage , od kojih su samo neki i doziveli moralnu satisfakciju.

#86 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 12 March 2003 - 10:46

Blajburg vs. Srebrenica

Zločin je zločin, kakav god da je i gde god da je počinjen, ali...

Blajburg nije ideološki zločin, ljudi nisu ubijani zbog pripadnosti ovoj ili onoj naciji, ovoj ili onoj ideologiji, ubijani su zbog toga što su bili koljači ili su podržavali koljače (OSVETA) - naravno, ubijeno je i mnogo nevinih, žena, dece...

Srebrenica je bila i ideološki zločin, ljudi su pobijeni zbog svoje etničke pripadnosti, nisu ubijani zbog onoga što su uradili ili što nisu uradili - ubijani su zbog toga što su Mujo, Haso, Ibro...

Ovo mi pitanje pomalo zvuči kao: Koja je razlika između zločina nad Jevrejima pogubljenih tokom pobune u varšavskom getu (nosili oružje, borci) i streljanih ratnih zarobljenika SS-ovaca? I jedno i drugo su zločin, zar ne?

#87 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 12 March 2003 - 10:56

A sad bih ja postavio pitanje:

Da ste se 45-te našli u Blajburgu u uniformi NOVJ (mada znam da pojedinini na forumu ni u snu ne bi obukli uniformu NOVJ:grin:), kako biste postupali sa uhvaćenim ustašama? Da li biste ih mazili i pazili, kao što nalažu pravila ratovanja, ili biste im hebali sve po spisku?

#88 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 12 March 2003 - 12:22

I jos jedna stvar glede Bleiburg Vs. Srebrenica: uzrocno-posledicna veza. U Blajburgu je "zlocin" pocinjen nad stranom koja je generisala goleme patnje tokom rata (NDH-hrvati su tamo tesko nastradali), a za Srebrenicu bi se moglo reci nesto drugo - tj. da su bas mladicevci bili glavni generator zla, i pri tome ucinili krupan zlocin u svrhu genocida.

Nije mi poznato da je BH-armija pokrenula ikakvu konkretnu akciju odmazde zbog Srebrenice kao sto su to svojevremeno ucinili partizani u Blajburgu. Da je to uradila, i ako bi to nekako bilo razumljivo, ne verujem da bi joj se po danasnjim kriterijumima progledalo kroz prste. A '45. se gledalo kroz prste. Da ne govorim da je srebrenicki zlocin ucinjen u sred mirne Evrope i sveta, dok su razne blajburske osvete cinjene u atmosferi opsteg (svetskog) rata. Dakle, trebalo bi dogadjaje sagledavati iz njihovog autenticnog okvira i istorijskog konteksta.

2Perkos:
Sta ti nije jasno!?

_________________
~~~~~~~[budimo ljudi i ako smo srbi]~~~~~~~

[ Izmena poruke: Diskutant na dan 2003-03-12 12:33 ]

#89 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 12 March 2003 - 12:30

Diskutant:
I jos jedna stvar glede Bleiburg Vs. Srebrenica: uzrocno-posledicna veza. U Blajburgu je "zlocin" pocinjen nad stranom koja je generisala goleme patnje tokom rata (NDH-hrvati su tamo tesko nastradali), a za Srebrenicu bi se moglo reci nesto drugo - tj. da su bas mladicevci bili glavni generator zla, i cinili zlocin u svrhu genocida.

Nije mi poznato da je BH-armija pokrenula ikakvu konkretnu akciju odmazde zbog Srebrenice kao sto su to svojevremeno ucinili partizani u Blajburgu.

2Perkos:
Sta ti nije jasno!?


Ma jasno je sve pogotovo uz tvoja i Gandalf
obajšnjenja ali moram da pitam da li ste ikad
bili na području istočne Bosne?

#90 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 12 March 2003 - 12:36

OK Perkos,

pre nego sto nas navuces na kviz, mozda bi mogao da postavis neku tvrdnju sa kojom bismo se mogli pozabaviti, a ne da odgovaras pitanjem.

Elem, da, bio sam u istocnoj Bosni. Pa?