Jump to content


Photo

Strah od novog Kosova u Vojvodini


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#16 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 06 March 2003 - 15:46

Brane:
Madjari nisu isto sto i Albanci. Zapravo niko nije kao Albancii. To je najzostaliji narod Evrope koji koristi srednjevekovne metode sirenja a zuzvrat EU mu pravi trecu a planira i cetvrtu drzavu u Evropi !

Zasto to ne vazi za Baske, Kurde, Katalunjane i jos neke dr. ?

_________________
What is mind ? - No matter ! What is matter ? - Never Mind !  -  Hommer to Bart.

<!--message edited --><font size=-1>[ Izmena poruke: Mod12 na dan 2003-03-06 09:18 ]</font>


Da ne pominjemo Bosdnu i Hrvatsku jer bi ti se onda poremetili ti "kriterijumi zaostalosti".

Nego tema je Vojvodina.
Strah od odcepljenja Vojvodine je diktiran iz Beograda od strane nacionalistickih SPS-SRS, a sada i DSS krugova koji time obezbedjuju svoj opstanak u politickoj sveri.
I SPS i SRS su stranke koje bi bez neprekidnih "nacionalnih pretnji", frustrracija i opsesija neprijateljem koji stalno vreba ne bi opstale ni 2 godine. To su stranke cija politika usp[eva samo u vanrednim okolnostima.

DSS sa druge strane ipak ima to nacionalisticko opterecenje na svojim ledjima. Oni smatraju Vojvodjansku autonomiju kao opasnu pojavu, a opet sa druge strane zele da "podele" Srbiju na 6 regija ali te regije po nekoj njihovoj logici vremenom ne bi razvile svoj indentitet do te mere da krenu u odvajanje.

Povezivanje "Madjarskih opstina" je glupost i nije prosao u skupstini Subotice jer ga je oborio Cankov LSV kao predlog stetan po Vojvodinu koji se bazira samo na nacionalnom kljucu.

#17 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 06 March 2003 - 15:58

Vladap

Član od: Sep 28, 2001
Lokacija: Toronto
Poruka poslata: 2003-03-06 15:41
--------------------------------------------------------------------------------
Drugom pebacujes neki 'ponos', a recenicu pocinjes sa 'Ja, Crnogorac'...
Milovane, ne znam cega je tebe sramota, mene je sramota sto neki ljudi (u ovo slucaju iz SVM-a) ne vide da duvaju u probuseni balon, i hrane ekstremiste iz redova Srba, pa opet oni njih i tako im svima lepo, emocijama je najlakse trgovati..
____________________________________________

Ja nijesam birao oca i majku, nijesam birao ni naciju to mi je Bog dao.
U mojoj uzoj familiji ima pet nacionalnosti.
Stidim se Crnogorskih Delata i zlodjela koji su pocinili drugim narodima, Njemci neka okaju svoje grehove, zao mi je zrtve Jevreje ali oni ne plesu ispod mojih prozora.

#18 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 06 March 2003 - 16:57

Eraserhead: Strah od odcepljenja Vojvodine je diktiran iz Beograda od strane nacionalistickih SPS-SRS, a sada i DSS krugova koji time obezbedjuju svoj opstanak u politickoj sveri. 
I SPS i SRS su stranke koje bi bez neprekidnih "nacionalnih pretnji", frustrracija i opsesija neprijateljem koji stalno vreba ne bi opstale ni 2 godine. To su stranke cija politika uspeva samo u vanrednim okolnostima.


Savrseno tacna opservacija od strane Eraserhead-a, po mom misljenju. Pored toga sto pomenute stranke stvaraju atmosferu 'eminentnih nacionalnih pretnji' koje su potpuno besmislene -poput toga da ce se Vojvodina otcepiti, radi jos o necemu sto je po meni u sustini problema na liniji Novi Sad - Beograd, a to je dogovor o ingirencijama i vracanju autonomije Vojvodini, ALI, prvenstveno u smislu da Vojvodjanima bude vraceno pravo da odlucuju o svom novcu. Tu se po meni, a mislim i vecini Vojvodjana, krije najveci problem, jer republicke vlasti do dana danasnjeg nisu pokazale razumevanje za demokratske stavove Vojvodjana i za njihovom zeljom da raspolazu svojim novcima, ostvarenim sopstvenim radom.

Sto se tice nacionalne netrpeljivosti, moram da kazem da se ne slazem sa nonick-om gde kaze da je nacionalizama u Vojvodini oduvek bilo, nikako se ne slazem sa tim, mislim da je Vojvodina u pravom smislu multinacionalno uredjena sredina (ili je bar bila). Veci deo zivota sam provela u Novom Sadu i to na pocetku Telepa, sve do 1990-e nisam prisustvovala niti sam znala ni za jedan jedini slucaj necionalne netrpeljivosti ili diskriminacije na nacionalnoj osnovi.

#19 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 06 March 2003 - 17:14

nonick:
ajoj, bas ce sad trojica (jel ih ima toliko) vojvodjanskih madjara da se pripoje madjarskoj...koja paranoja. Kao oni iz madjarske jako ih vole...i nemoj da mi neko kaze da je u vojvodini toleracija po nacionalnoj i etnickoj pripadnosti velika i da treba da bude primer drugima. To je samo ilujiza i politicari je stvaraju (mada znam da je drugede i jos gore). Ova gornja vest to i potvrdjuje...madjari nece sa srbima i obrnuto. Ne znam kako je bilo za vreme zestokog "bratstva i jedinstva" ali kad sam ja odrastao u osamtesetih bogami nije bas bilo lepo. Zasto sam ja i mnogi drugi bili prebijeni samo sto smo madjari? Isto tako zasto prebijaju srbe, crnogorce madjari kad oni dodju u madjarska sela? Pitao jednom drugara iz srednje skole sta je radio za vikend. Pa opet smo olesili srbe. Ja pitam zasto - pa zato sto su srbi.

diszno magyar tako sam cuo da ih zovu u Madjarskoj, ali kao mi volimo izbeglice. Temerin i Backi Jarak :lol:

Za NS je uvek bilo tuca dok nije tosla pistolj generacija. Ja kao dete nisam sme da krocim na Telep ili Salajku. Sada je bolje... Neverovatno ali istinito.

Madjari su sasvim korektni, precizni su u poslu itd...

#20 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 06 March 2003 - 17:19

Brane: Ja kao dete nisam sme da krocim na Telep ili Salajku. Sada je bolje... Neverovatno ali istinito.


Verovatno neistinito.

#21 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 06 March 2003 - 17:59

branka n., i ja se slazem sa observacijom Ereasehead-a ali da nacionalizma nije bilo u Vojvodini? Novi Sad sam hteo da naznacim kao izuzetak u mom postu, ali izgleda da ni to nije tacno. Mada svaka cast NS-u ipak je to vrhunac toleracije u Vojvodini. Jeste da je moja izjava malo zestoka...mozda je Voj. najtolerantniji i multikulturni deo bivse yu ali to ne znaci da nije bilo i da nema rasisma, netrpljivosti prema drugima. (setimo se kad je Tromotorac a.k.a. P-W...something izjavio da nema rasizma u USA)) Sa druge strane mozda je to i maksimalan kapacitet...bolje nije moguce.


VladaP,

i ja sam imao (i imam) drugove srbe, crnogorce (i ova cyberekipa na forumu su nekakvi drugovi) rusine, hrvate itd. ali to ne znaci nista. Sto se tih razgovora tice ja sam ih dosta naslusao (isao u sr. skolu u B.Topoli) a bogami par puta i dobio batina.
No nema veze, preterao sam sa ovom temom...jos jednom se izvinjavam svim tolerantnim Vojvodjanima a i sire!

p.s. bolje da se vratim na forum muzika :smile:

[ Izmena poruke: nonick na dan 2003-03-06 18:12 ]

#22 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 06 March 2003 - 18:06

khm khm,... nema nacionalizma u Vojvod... ?!

#23 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 06 March 2003 - 18:36

Nacionalizma generalno govoreci ranije nije bilo u Vojvodini -ili mozda bolje da kazem u Novom Sadu, jer ne znam za celu Vojvodinu, ali mislim da generalno nije bilo takvih problema osim mozda nekih malo poznatih incidenata koje recimo nonick spominje eventualno negde u manjim mestima. Uopste, mislim da ih nije bilo sve do pojave Milosevica, Seselja i ratova 90-ih. A ako i jeste ranije bilo nacionalno motivisanih incidenata, u Novom Sadu su takve pojave bile do te mere zanemarljive da moja generacija recimo ne zna za nacionalizam i ne pamtimo takve pojave. Ne radi se samo o tome da smo imali prijatelje razlicitih nacionalnosti, vec o cinjenici da nismo bili posebno ni svesni da su neki od nas druge nacionalnosti u smislu da su na neki nacin drugaciji od nas samih, nije postojalo etiketiranje negativnim konotacijama sto je sustinsko obelezje nacionalizma. Opet, govorim o urbanoj sredini i jasno je da je kultura te sredine bila na visem nivou i zato zasluzna za odsustvo nacionalistickih tendencija. Takodje verujem i da je veliki stepen mesanja nacionalnosti (sto vec samim poreklom, a sto vencanjima u novije vreme) zasluzan za to da je nacionalizam u Vojvodini pojava minornih razmera cak i danas i da je dokaz da nacionalizam nije nikakva dominantna tendencija u razvoju pokrajine, sto recimo nije slucaj na Kosovu i da to 'mesanje' upravo i omogucuje uspesnu kohabitaciju svih nacionalnih grupa zajedno. Kakva je situacija danas, ne zelim da ulazim u detalje jer ne zivim tamo i nemam neposredno znanje o tome.

Ili ce mozda Brane da me ubedi da sam ja ustvari zivela na nekom drugom mestu, u nekom drugom zivotu, pa ce sad da me prosvetli o tome kako je ustvari bilo ?
I don't think so.

[ Izmena poruke: branka n. na dan 2003-03-06 22:35 ]

#24 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 06 March 2003 - 18:40

branka n.:
Nacionalizma generalno govoreci ranije nije bilo u Vojvodini -ili mozda bolje da kazem u Novom Sadu, jer ne znam za celu Vojvodinu, ali mislim da generalno nije bilo takvih problema osim mozda nekih malo poznatih incidenata koje recimo nonick spominje eventualno negde u manjim mestima. Uopste, mislim da ih nije bilo sve do pojave Milosevica, Seselja i ratova 90-ih. A ako i jeste ranije bilo nacionalno motivisanih incidenata, u Novom Sadu su takve pojave bile do te mere zanemarljive da moja generacija recimo ne zna za nacionalizam i ne pamtimo takve pojave. Ne radi se o tome da smo imali prijatelje razlicitih nacionalnosti nego se radi o tome da nismo bili posebno ni svesni da su neki od nas druge nacionalnosti u smislu da su na neki nacin drugaciji od nas samih, nije postojalo etiketiranje negativnim konotacijama sto je sustinsko obelezje nacionalizma. Opet, govorim o urbanoj sredini i jasno je da je kultura te sredine bila na visem nivou i zato zasluzna za odsustvo nacionalistickih tendencija. Takodje verujem i da je veliki stepen mesanja nacionalnosti (sto vec samim poreklom, a sto vencanjima u novije vreme) zasluzan za to da je nacionalizam u Vojvodini pojava minornih razmera cak i danas i da je dokaz da nacionalizam nije nikakva dominantna tendencija u razvoju pokrajine, sto recimo nije slucaj na Kosovu i da to 'mesanje' upravo i omogucuje uspesnu kohabitaciju svih nacionalnih grupa zajedno. Kakva je situacija danas u to ne ulazim jer ne zivim tamo. 

Ili ce mozda Brane da me ubedi da sam ja ustvari zivela na nekom drugom mestu u nekom drugom zivotu, pa ce sad da me prosvetli o tome kako je ustvari bilo ? 
I don't think so.


speak for yourself !

#25 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 06 March 2003 - 18:48

Brane, nema potrebe posebno da se predstavljas, a niti da se istices na ovom forumu, jer je vecini jasno da si ne samo nacionalista nego si jos i fascist wannabe !

Cega se pametan stidi -time se lud ponosi.

p.s. odlican ti je potpis.

_________________
"Nemoguće je živeti u Vojvodini i ne biti autonomaš, i nemoguće je živeti u Vojvodini i ne osetiti i ne voleti sve lepote različitosti i ne zapitati se što smo mi pametni da stvorimo, a glupi da trošimo."

[ Izmena poruke: branka n. na dan 2003-03-06 19:09 ]

#26 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 06 March 2003 - 20:29

"Ova gornja vest to i potvrdjuje...madjari nece sa srbima i obrnuto." - ova moja generalizacija je ravna ludilu, mogu i ja malo da odvaljuljem :grin:

sorry und pozdrav svima

#27 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 06 March 2003 - 23:54

branka n.:
Brane, nema potrebe posebno da se predstavljas, a niti da se istices na ovom forumu, jer je vecini jasno da si ne samo nacionalista nego si jos i fascist wannabe !


koszonom.

#28 branka n.

branka n.
  • Members
  • 1,117 posts

Posted 07 March 2003 - 02:10

szívesen!

#29 Dobroduh

Dobroduh
  • Members
  • 2,026 posts

Posted 07 March 2003 - 03:21

Sta se desava u Vojvodini? Feudalizacija Srbije se desava u Vojvodini. U Vojvodini se uspostavlja pravni sistem iz 74. godine za koji znamo kakvu je atmosferu na ovim prostorima stvorio. Ko je pitao gradjane Vojvodine da li uopste ponovo zele autonomiju iz 74. godine? Ko ih je pitao da li zele da zive u drzavi u okviru drzave? Na kojim izborima je proverena podrska ovakvoj opciji? U Vojvodini ni 30% glasaca ne bi podrzalo ovo rasturanje Srbije, pa se bas zato i navrat-nanos to radi pre redovnih izbora. Kad prispeju izbori sve ce biti odradjeno, a ako nova vlast bude pokusala da referendumom izmeni pravni sistem, Madjari, Hrvati i nekolicina "autonomasa" (citaj: spijuna) ce da zaurlaju kako je to majorizacija, kako je i Milosevic na isti nacin ukidao pokrajine, kako smisao demokratije nije u tome da bude ono sto vecina zeli. To se desava u Vojvodini: kad razbijas Srbiju ne treba ni referendum, sve se podrazumeva, a kad zelis da je prikupis i povezes rasturene delove ni vecina od 75% na izborima nije od uticaja.

U normalnim zemljama to se zove ugrozavanje ustavom utvrdjenog pravnog poretka, kod nas se to zove decentralizacija. Djindjic to trpi jer zavisi od svakog glasa u parlamentu. Svako ko ima makar jednog poslanika moze da mu izvuce sta mu padne na pamet. I na trepavicama bi dubio, po potrebi. Ne zavisi od glasova ########a, pa je u vezi sa Kosovom mnogo nacionalisticki raspolozen, samo sto Ceda ne pocne da skandira: dajte nam oruzje! Idemo na Kosovo! Baca Srbijancima prasinu u oci. Nek se narod zabavlja velikom dilemom da li cemo zadrzati Kosovo ili necemo, dok fra Nesha radi radnju u trouglu Zagreb-Segedin-N.Sad. Inace, bi nekom moglo pasti na pamet da na bageru dodje u Neshograd.

Sto se mene tice, ja sam Vojvodinu i Kosovo izbrisao iz brojnog stanja. Spreman sam jos malo da se borim da gradjani N.Beograda i Borce mogu da se slobodno izjasne gde zele da zive. Madjarima zelim puno uspeha u konstituisanju Juzne Panonije. Na mapi sveta Encarte 2002 i tako za Panonsku niziju pise Velika madjarska ravnica. Ali, sta zna B.Gejts, on je obican idiot. Od njega cak i fra Nesha zna vise o komjuterima - on je bio strucnjak za kompjutere u Elektrovojvodini dok je Bili ucio da rukuje digitronom. Zato je Bili vlasnik neke tamo kompanije, a fra Nesha je vlasnik Vojvodine - zemlje, kmetova i vazduha.

#30 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 07 March 2003 - 19:33

Nije u redu Dobroduh da tako olako trosis rec "izdaja". Ona potpuno gubi smisao od takve upotrebe. U pravu si da je volja biraca iz Vojvodine trenutno nepoznata i mislim da bi bilo pravedno da se ta volja proveri na izborima pre nego sto se pristupi izradi Ustava - tu se slazem sa tobom. U svemu ostalom se ne slazem - nije otcepljenje Vojvodine gotova stvar, cak ni ako su na vlasti ti koje ti zoves "autonomasi" - ukljucujuci Canka. Razumem tvoju zabrinutost, ali mislim da panicis bez razloga.