Jump to content


Photo
- - - - -

CHIPTUNING


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 marko_skm

marko_skm
  • Members
  • 4 posts

Posted 18 April 2010 - 11:53

Pitajte sve sto vas zanima......



#2 Peki1980

Peki1980
  • Members
  • 68 posts

Posted 07 May 2010 - 21:55

koliko se skracuje vek motora chipovanjem ?

#3 OutAre

OutAre
  • Members
  • 318 posts

Posted 08 May 2010 - 00:07

Samim chipovanjem nikoliko. Gazenjem tog motora preko fabrickih granica i neredovnim odrzavanjem drasticno.

#4 marko_skm

marko_skm
  • Members
  • 4 posts

Posted 09 May 2010 - 00:42

koliko se skracuje vek motora chipovanjem ?

Upravo tako.Vek motora se NE SKRACUJE cak se moze reci da se produzava. Motor moze svako da upropasti ako ga vozi u visokim obrtajim (crveno) bio chipovan li ne. Posle chipovanja auto ima mnogo bolje performanse,tako da sto je ranije postizao recimo na 4000 rpm posle chipovanja postize na 3000-3300 rpm tako da ako umereno vozite stedite motor i smanjujete potrosnju.Eto to su efekti chipovanja. Ako imate jos neke nedoumice slobodno pitajte.

#5 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 May 2010 - 01:19

Upravo tako.Vek motora se NE SKRACUJE cak se moze reci da se produzava. Motor moze svako da upropasti ako ga vozi u visokim obrtajim (crveno) bio chipovan li ne. Posle chipovanja auto ima mnogo bolje performanse,tako da sto je ranije postizao recimo na 4000 rpm posle chipovanja postize na 3000-3300 rpm tako da ako umereno vozite stedite motor i smanjujete potrosnju.Eto to su efekti chipovanja. Ako imate jos neke nedoumice slobodno pitajte.


Samo da mi bude jasnije, da li pod chipovanjem podrazumevate promenu kompjuterskog programa, ili nesto drugo?
Hvala.

P.S.
Izraz mi je nov.

#6 marko_skm

marko_skm
  • Members
  • 4 posts

Posted 09 May 2010 - 23:58

Pod chipovanjm podrazumevam iscitavanje ECU-a tj fabricke mape koja je u njemu i promenu parametra na njoj i onda ponovo flashovanje na ECU. Ja licno nisam za BOX-ove posto su dosta skupi ,a i nisu se bog zna sta pokazali. Pozdrav

Samo da mi bude jasnije, da li pod chipovanjem podrazumevate promenu kompjuterskog programa, ili nesto drugo?
Hvala.

P.S.
Izraz mi je nov.



#7 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 May 2010 - 01:20

Pod chipovanjm podrazumevam iscitavanje ECU-a tj fabricke mape koja je u njemu i promenu parametra na njoj i onda ponovo flashovanje na ECU. Ja licno nisam za BOX-ove posto su dosta skupi ,a i nisu se bog zna sta pokazali. Pozdrav


Hvala, sad mi je jasno o cemu se prica.
Nije to ni tako skupo, ako covek mnogo vozi moze da se napravi vidna usteda, ali se ubiju performanse. Postoji par kvalitetnih open-source programa koji daju dobre rezultate, jedino sto treba je interface da se poveze s'laptopom.

#8 marko_skm

marko_skm
  • Members
  • 4 posts

Posted 11 May 2010 - 00:43

Hvala, sad mi je jasno o cemu se prica.
Nije to ni tako skupo, ako covek mnogo vozi moze da se napravi vidna usteda, ali se ubiju performanse. Postoji par kvalitetnih open-source programa koji daju dobre rezultate, jedino sto treba je interface da se poveze s'laptopom.


Kako mislite da se ubiju performanse?Koji auto vozite ako nije tajna?

#9 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 18 August 2010 - 13:55

Postoje i drugi bezbedniji i jeftiniji nacini da se poveca snaga motora, kao sto je ususnik hladnog vazduha, cev za katalizator, regulator pritiska ako imas turbo...

#10 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 August 2010 - 15:16

QUOTE (marko_skm @ 10.05.2010, 16:43) <{POST_SNAPBACK}>
Kako mislite da se ubiju performanse?Koji auto vozite ako nije tajna?

legacy gt 2009, al' godiste tu nije bitno. Compjuter dobije mapu momenta, koja utice na potrosnju.
Kasnim sa odgovorom posto mi je promakao ovaj post. huh.gif

#11 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 18 August 2010 - 16:55

Jedina modifikcacija koja moze povecati snagu, a pri tome ne povecati vec smanjiti potrosnju, je staviti filter usisnik hladnog vazduha.

#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 August 2010 - 15:27

QUOTE (WVIZ @ 18.08.2010, 07:55) <{POST_SNAPBACK}>
Jedina modifikcacija koja moze povecati snagu, a pri tome ne povecati vec smanjiti potrosnju, je staviti filter usisnik hladnog vazduha.


potrazi access port cobbi na guglu i videces sta se sve moze uraditi sa stock autom bez ikakve mehanicke modifikacije.


#13 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 21 August 2010 - 04:46

QUOTE (mrd @ 20.08.2010, 17:27) <{POST_SNAPBACK}>
potrazi access port cobbi na guglu i videces sta se sve moze uraditi sa stock autom bez ikakve mehanicke modifikacije.

hvala. koristio na nekoliko vozila. da li gresim ako kazem da Cai ili ti usisnik su jedini koji povecavaju snagu i smanjuju potrosnju? bilo kakva druga modifikacija mapa ili mehanicka cim poveca znagu poveca i potrosnju.

#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 August 2010 - 04:57

QUOTE (WVIZ @ 20.08.2010, 19:46) <{POST_SNAPBACK}>
hvala. koristio na nekoliko vozila. da li gresim ako kazem da Cai ili ti usisnik su jedini koji povecavaju snagu i smanjuju potrosnju? bilo kakva druga modifikacija mapa ili mehanicka cim poveca znagu poveca i potrosnju.

Svakako, ali moja ideja je da ako se covek igra sa 250KS, nece mnogo izgubiti, ako zbog potrosnje ukune 50ks, ili kad mu trebaju performanse doda 50-70ks, samo menjajuci mape.
Opet to je diskutabilno, sta ko hoce da postigne s'vozilom. Ima tu puno mesta gde moze da se doda, izduv, usis ..., jedino je pitanje koliko neko hoce da ulozi i dobije.

#15 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 21 August 2010 - 05:55

QUOTE (mrd @ 21.08.2010, 06:57) <{POST_SNAPBACK}>
Svakako, ali moja ideja je da ako se covek igra sa 250KS, nece mnogo izgubiti, ako zbog potrosnje ukune 50ks, ili kad mu trebaju performanse doda 50-70ks, samo menjajuci mape.
Opet to je diskutabilno, sta ko hoce da postigne s'vozilom. Ima tu puno mesta gde moze da se doda, izduv, usis ..., jedino je pitanje koliko neko hoce da ulozi i dobije.

Jeste,U pravu si. Samo kako so znao za 250 konja? Dobro ipak je malo vise bilo, a sad je jos vise. gura 300. hehe