Jump to content


Photo

Izbor stolarije


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 bazilej

bazilej
  • Members
  • 201 posts

Posted 16 April 2010 - 19:36

Kuca stara 40 godina (10 vise od mene), isto toliko i prozori i vrata na njoj.
Konkurisem za kredit drzavni, subvencionisani, a cilj je da ove gorepomenute jadnike posaljem u zasluzenu penziju.
Voleo bih makar nekoliko misljenja o izboru njihovih naslednika: drveni, PVC, ili ALU prozori/vrata?

Investicija je velika, samim tim mi je nelagodno da olako donosim odluke; cuo sam raznih misljenja sa nekoliko strana, ali evo, bilo bi lepo da i ovde cujem neko misljenje, mozda jos nekom pomogne.
Hvala unapred
  • 0

#2 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 17 April 2010 - 13:23

Kada sam gradio kucu pre par decenija, alu stolarija je ovde u stambenim ( ne poslovnim ) objektima bila u povoju. Odabrao sam neke grcke visekomorne profile. Prednost je savrsena zvucna i toplotna izolacija. Plasticni su slicnih karakteristika, ali vremenom, pod dejstvom padavina i sunca gube sjaj, i polako zute, i mislim da ne dostizu efekte aluminijumskih.
Ipak, za mene je i nadalje prava stvar drvena stolarija, medjutim na trzistu Srbije gotovo je nemoguce naci kvalitetnu od suvog dobrog drveta i dobrim okovima. bilo kakav mali kiks u izboru znaci puno glavobolja kasnije, posle par godina. U ono vreme , posto je bila retka, alu stolariju sam platio djavo i po, a jedinu ponudu za kvalitetnu hrastovu, a da nije bila tresh morao sam da odbijem, bilo je gotovo za trecinu skuplje.
Mozda je pravo resenje sadasnji proizvod kombinacija alu i drveta iznutra, lepo izgleda , a sluzi svrsi, ali vodi racuna da pri ugradnji ne opkolis sve otvore sa betonom.
Ovo je samo moje stambeno iskustvo, na forumu sigurno ima ljudi od struke koji ce ti bolje objasniti
  • 0

#3 nn306

nn306
  • Members
  • 6 posts

Posted 19 July 2010 - 22:00

Kao gore spomenuto, dobru drvenu stoolariju ces jako jako tesko naci kakve god price da ti prodaju i pricaju. ostaje ti samo varijanta PVC ili Alu stolarije. Dobar PVC profil kosta skoro kao i Alu profil. Ovo jeftino mogu slobodno da kazem da je djubre. Zaista gube sjaj, a posle nekog vremena pocnu i da se krive (neki slucajevi). I tako dodjosmo do Alu profila kao najbolje resenje ako finansije dozvoljavaju. Nema odrzavanja a i lepsi su. Kombinacija sa drvetom nije bas pametna zbog razlicitog "rada" materijala na istim temperaturama. Sada su imitaciju drveta poceli da rade sa nalepnicama :ph34r:.
Da jos jedna stvar, veliki broj slucajeva koji se desava nakon zamene drvene za PVC i alu stolariju je pojavljivanja kondenza. Mnogo bolje dihtuju pa je potrebno i za nijansu vise provetravati prostor...
  • 0

#4 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 23 July 2010 - 09:55

Ugradio Alu pre godinu i po. Kondenza uopste nema.
Ima malo odrzavanja. Razlabave se zavrtnji, ali se lako pritegnu. Nema potrebe za majstorom.
Ima samo onaj glupi stos kod otvaranja na kip.
  • 0

#5 martita

martita
  • Members
  • 18 posts

Posted 19 September 2014 - 21:48

da li je neko ugradjivao vece prozore, ovako nesto npr:

 

PVC-prozori-slajder.jpg

mnogo lepo izgleda, ali nisam sigurna koliko je prakticno


Edited by martita, 19 September 2014 - 21:55.

  • 0

#6 Malinica

Malinica
  • Banned
  • 8 posts

Posted 22 September 2014 - 17:56

Mislim da nije problem sto su veliki vec zato sto je takav prozor u prizemlju...mada jako lepo izgleda, a takav tip stolarije je lak za odrzavanje, pa je to olaksavajuca okolnost. 


  • 0

#7 pivac

pivac
  • Members
  • 83 posts

Posted 23 September 2014 - 08:01

ja mislim da prakticnije ne moze biti! PVC stolarija ne mora da se farba, dihtovanje je vrhunsko, a pogled je.... (naravno zavisi kakva je okolina)


  • 0

#8 pivac

pivac
  • Members
  • 83 posts

Posted 23 September 2014 - 08:06

evo nesto slicno (skinuto sa interneta):

 

pvc-stolarija-beograd.jpg


  • 0

#9 martita

martita
  • Members
  • 18 posts

Posted 23 September 2014 - 11:20

steta sto ne moze i pogled da se ugradi :)

ovo je mnogo lepo, ali ne znam da li ima alu/pvc stolarije sa ovim polukruznim ili zaobljenim okvirima?


  • 0

#10 F@tZadd

F@tZadd
  • Members
  • 17,083 posts

Posted 23 September 2014 - 11:50

Да, постоји таква PVC столарија, у зависности од произвођача је 30-50% скупља (ако не грешим )... Што се тиче клизних врата и/или прозора производ мора бити квалитетан (сам профил и метално ојачање ) у супротном веома брзо ће доћи до проблема при отварању/затварању,дихтовање. .. итд
  • 0

#11 MilutinPetrovic

MilutinPetrovic
  • Members
  • 27 posts

Posted 19 July 2015 - 22:31

Nikad se nisam pokajao s PVC stolarijom. Barem drzi toplotu i laka je za odrzavanje. Jedno sto je frka je sto lepo izgleda samo uz novije ili renovirane prostora, jer mnogo odudara u sprotnom, medjutim, ukolko izgled nije predan, PVC all the way.


  • 0

#12 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 12 November 2015 - 14:21

imam jos jedno pitanje, vezano za izbor PVC vs Al stolarija: koji od ta dva materijala ima bolju toplotnu izolaciju?

Drugo, postoje neke teorije da je PVC kancerogen?


  • 0

#13 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 November 2015 - 16:56

PVC je intertan (manje vise, tj. nista sto bi u normalnoj upotrebi mogao da mu radis ne bi trebalo da reaguje). Ono sto jeste kancerogeno je koriscenje hlora i nepravila zastita od izlaganja istome, nepravilno odlaganje otpada i uopste neobezbedjeni proces, jer je hlor osnovni sastojak (polivinil-hlorid); a u samoj masi jos jednog gomila omeksivaca i drugih aditiva. Ali genralno, finalni proizvod nit ce da se razlaze na sastojke pa da emituje hlor itd, nit ces da ga jedes pa da nekako rizikujes izlaganje. 


  • 0

#14 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 12 November 2015 - 17:28

imam jos jedno pitanje, vezano za izbor PVC vs Al stolarija: koji od ta dva materijala ima bolju toplotnu izolaciju?

Drugo, postoje neke teorije da je PVC kancerogen?

 

Razlika izmedju aluminijuma i plastike u termo karakteristikama je zanemarljiva, možeš da računaš da je to skoro isto. PVC je jeftiniji i prijatniji za stanovanje, aluminijum se koristi u konstrukcijama većih razmera jer ima bolju statiku, u office i retail zgradama i tamo gde služi kao požarna pregrada. Reprezentativniji je. Za normalno stanovanje je plastika sasvim OK.


  • 0

#15 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 12 November 2015 - 19:39

Ako uzimas aluminijumsku stolariju, obrati paznju na debljinu aluminijuma koji prodaju, izgleda mi kao da stede na materijalu,pa su "zidovi" tanji nego sto bi trebalo... Pre 5-6 godina zamenio sam tri velika prozora I balkonska vrata u stanu. Prozori su O.K. jer su dvokrilni, samim tim krila nisu velike povrsine. Medjutim, balkonska vrata se previse uvijaju, imam utisak da bi se vrlo lako iskrivila ako se ne bi pazilo. Sto se tice dihtovanja, zadovoljan sam...Takodje sam vrlo zadovoljan aluminijumskim roletnama koje sam postavio...


  • 0