Jump to content


Photo

Ja u Srbiji...a vi?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 zalutala

zalutala
  • Members
  • 8 posts

Posted 04 March 2003 - 10:09

Pisem vam ovo u trenutku kad jedino za sta sam imala snage je da sednem za racunar I pobegnem od svega na taj nacin.Svracajuci ovde naletela sam na neke postove , veoma iskrene I teske u emotivnom smislu.To mi je samo pokrenulo lavinu I reku suza koje se se krile u ocima.
Ja sam velika devojcica I odavno znam da je “zivot individualna pojava” I da su u istom okruzenju ljudske sudbine razlicite ……veoma razlicite.
Studirala sam dva fakulteta ali sam se morala jednog odreci jer me moji roditelji nisu mogli finansirati.Na samom pocetku devedesetih pokusala sam zaradjivati I studirati.Blesavo od mene mlade da I pokusavam da radeci posao do kog dodjem (daj sta das) izdrzavam sebe I velikom gradu, u trenutcima kad u Srbiji ljudi sa godinama radnog staza nisu imali od plate da ne budu gladni.Naravno da nisam zavrsila fakultet.Oko mene u Srbiji nesrecni ljudi koji su preziveli uzase rata, ostali bez doma I dragih ljudi….zar sam smela da budem nesrecna?Ne bi li bilo sramno od mene da sam urlala od besa I tuge?Bila sam “zlatna” sredina.S jedne strane direktne zrtve rata a sa druge ljudi sa vise srece u tom trenutku koji su se skolovali…ziveli nesto sto vise lici na zivot.U mom zivotu sam dosla do raskrsnice:da se vratim u rodni grad, imam krov nad glavom kod tate I mame I devojacku sobu u kojoj cu provesti svoju trecu deceniju ili da ostanem I plivam cekajuci bolji trenutak I vratim se skolovanju.Sada kada gajim svoje dete srecna sam sto sam zaplivala.Bolji trenutak nije nikad dosao a verovatno ni nece.Moj biocasovnik je kucao I uskoro ce da odzvoni.Ne znam da li sam bila luda ili hrabra kad sam u trenutku kad nemamo posao I placamo tudje zidove rodila divno dete.Lekovitost novog zivota I nada koju on siri verovatno je poznata onima koji imaju decu.U tom prividu stvari meni se desio u 5.oktobar I mislila sam : eto…sad ce da svane.Nisam mislila da ce peceni pilici padati s neba ali sam mislila da ce moja pozicija zlatne sredine biti bolja ako svima bude bolje I konacno zaplovimo na pucinu gde ima vise ribe I voda je cistija a jedra mogu da pune razni vetrovi.
Sada radim dva posla kao I moj suprug.Podstanari smo sa nikakvim sansama za resenjem stambenog pitanja jos koju deceniju.Jedan od njegovih poslova je regularan….staz,bolovanje…radno vreme…Moje dete raste I trazi brata ili sestru…Nedovoljno ljubavi ,vremena ,strpljenja I svega sto treba imamo I za nju I svest o tome je same otezavajuca stvar.Budim se svakog jutra sa zeljom I odlukom da budem bolja majka I uvece placem jer mi nije poslo za rukom da se ne iznerviram,ne kazem nemoj sad umorna sam,ne mozemo da imamo batu ili seku jer mama mora da radi….
A mama radi posao za veliku “svetsku” kompaniju koja je na nasem prostoru na crno I ne mora da “ceni” radnika jer bar ovde ima onih koji ce raditi pa makar I par meseci dok ne puknu I odustanu ali nikad iz razloga jer su nasli bolje.Ja spadam u pozeljnu kategoriju radnika jer MORAM da radim.
I opet sam u zlatnoj sredini.S jedne strane ljudi koji posle godina I godina rada ostaju bez posla…sludjeni izgubljeni ,nenavikli na brzake, …losi plivaci u odnosu na nas koji smo samo u tome plivali devedesetih,ljudi koji jos uvek rade I primaju deo plate od 950 dinara (moja mama,tata ima koju stotinu vise),mladi koji su jos uvek u svojim decjim sobama necija deca u sred svoje cetvrte decenije sa slabim sansama da bar u toj sobi budu roditelji…..a sa druge strane opet neki srecnici koji prolaze bolje.Da li ja imam pravo da kazem da mi je tesko?Da li je sramno sto kazem da je strasno I da se koprcam pokusavajuci da resim svoj problem I stalno udaram u tvrde zidove…Ja nisam prosecan gradjanin Srbije ali sam mu blizu.Prosecan gradjanin zivi I opstaje jer ima roditeljsku pomoc cak I kad je sam roditelj.U vreme bombardovanja stanodavac je procitao(ne znam da li je) u Blicu nebulozu da ce ucesnici u ratu dobijat stanarska prava ….???? Moj suprug je bio jedan od mnogih mobilisanih rezervista na severu Srbije..daleko od pravog rata…ipak ko zna…za svaki slucaj covek je odlucio da me izbaci iz stana sa sedmomesecnom bebom.U tom trenutku niko nije hteo da izda stan jer se nije znalo sta ce biti I koliko ce trajati svo ludilo.U kriznom stabu, gde sam zatrazila pomoc,pitali su me :a gde su vam roditelji???
Sada u vecoj firmi grada u kom zivim zaposljavaju nove ljude.Postoje dva kriterijuma za ulaz u firmu: roditelji su vam radnici u istoj firmi ili mladji ste od 25. godina.Firma je privatizovana I njena politika je takva….
Pitam se same da li je ovo jedan od znakova da ce moja generacija u procepu- “zlatnoj sredini” I zavrsiti svoj zivot? Lepo je sto ce ti mladi ljudi imati sansu kakvu mi nismo imali I poceti odrasli zivot sa pozicija cvrscih I zdravijih…radujem se zbog njih a iz zbog onih generacija pre nas koji su imali vremena da uhvate dovoljno za dobru osnovu….dobru osnovu I za odlazak u inostranstvo I za ostanak ovde.Ja moram da vam kazem da mi je tesko I da ne moze vise da me bude stid sto mi je tako jer ima puno nesrece oko mene.
A ipak mozda je to samo moja sudbina..individualni problem..kolateralna steta….i mozda ste svi vi pogresni za dijalog sa mnom jer ste deo populacije ….imate racunar…..!!!

#2 nigger

nigger
  • Members
  • 95 posts

Posted 04 March 2003 - 11:39

...je*ote, kako se uvek izbedacim kada naletim na ovakve postove tj. ispovesti...

Odavno sam govorio (jos `93) da ova zemlja ima poremecen sistem vrednosti, sto je vremenom
i dokazano, a na moje teznje da furnem preko moji su reagovali sa "kretenu", "izdajico" i sl...

Danas, kada sam konacno posle 6 godina "torture" stekao diplomu fakulteta, konacno mogu da
ispunim svoju najvecu zelju u zivotu - da odem preko i konacno spoznam cari NORMALNOG zivota...

Cuo sam pre neki dan da 75% mladih zeli da ode preko...taj podatak bi bio uzasavajuci i alarmantan za sve evropske zemlje, ali za nas NE! Boli nase vrhovne za nas, dokle god oni mogu da kupuju AudiA8 i da putuju po svetu...a kada im zagori za petama, samo HOP, i nema ih nigde, a sud ostade kratkih rukava, a narod se opet oseti magarcima, jer po ko zna koji put, pravda nije zadovoljena...
...to navodi na jedan jedini zakljucak-kriminal se isplati, latite se prangija i na ulice!!!


...tuzno, ali istinito...

#3 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 04 March 2003 - 14:14

Jesi ti zalutala ali u pravom smeru sto se nazalost u ovoj zemlji nakaradnih vrednosti samo retkima desava a sto se da videti i iz niggerovog posta koji je izgleda jos jedan od zalutalih. Steta je samo sto to nije imao ko da vam (nam) kaze na vreme. Doduse za niggera nije kasno da ode negde i pocne da zivi k'o covek kako sam kaze.

#4 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 04 March 2003 - 14:40

zalutala:
"Ja sam velika devojcica I odavno znam da je “zivot individualna pojava” I da su u istom okruzenju ljudske sudbine razlicite ……veoma razlicite.
Studirala sam dva fakulteta ali sam se morala jednog odreci jer me moji roditelji nisu mogli finansirati."

sonjal:
Drago dete,
Setila sam se svojih studenskih dana , gde sam sama sebe izdrzavala i zavrsila fakultet, zaposlila se i rodila dete ,koje je bilo moja radost a sada je i ona student.
Svako vreme ima svoju tezinu djacko,studentsko, podstanarsko,radno,
penzionersko itd.
Mladi danas vole da sve imaju, a da se mnogo ne muce.To nije uvek moguce, jer se za to morate mnogo muciti, a to je svuda u svetu ne samo kod nas.

#5 zalutala

zalutala
  • Members
  • 8 posts

Posted 04 March 2003 - 16:48

Draga Sonja ja nisam od onih koji nisu znali da je zivot tezak uvek iznova I drugacije I koji nisu spremni na zrtvovanja.U svojoj porodici imam primere skolovanja I samoizdrzavanja I ja sam zelela I verovala da je to moguce.Mozda sam samo bila u nesrecnijem I nezgodnijem trenutku samohrani student(’92-’93 …da smo bar pisali dnevnike sad ni sami ne bi verovali kroz sta smo prosli) a mozda sam generacija razmazenih…..Sta god da je tako je kako je.Nadam se da cu ja biti majka koja ce moci pomoci svom detetu da se skoluje ako to bude zalelao ili da ce ova zemlja biti takva da ce ona to sebi omoguciti.
Mozda su moje ambicije prevelike …ako je drugo dete takva ambicija.
U svakom slucaju duzna sam vam izvinjenje svima.Imala sam los trenutak I dovoljno dug da postavim ovaj topic…Uglavnom na ovaj forum svracam I citam postove koji mi pomazu da se nosim sa sopstvenim ljuljanjima stavova I najvise volim kad osetim miris vedrine I duhovitosti sa kojom mnogi ovde obiluju.Izvinite me.

#6 otporasica

otporasica
  • Members
  • 191 posts

Posted 04 March 2003 - 23:10

Mogu li Vam ikako pomoci, molim Vas, da ne budete tako ocajni.
Ako mogu bila bih srecna

#7 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 04 March 2003 - 23:40

Ja u Srbiji...a vi?
:::::::::::::::::::::::::::
Svako luta u svom zivotu na svoj nacin, svi ljudi traze "Blago Cara Radovana", a samo ludi i mudraci znaju taj put.
Kad sam bio mlad ljeti sam kod djeda i babe na jednoj planini cesto pogledivao u jedan cabar sa zitom da vidim ima li sanse da traje dovoljno dugo, da bi svi prezivjeli.
Danas kad posjetim familiju u Podgorici, svi kukaju a po troje kola parkiraju ispred kuce.
Ja licno pored velikog bogastva u Danskoj,
sanjam o nekoj sreci u moja brda tvrda sa jednom kozom, vodom sa izvora i cistom prirodom, ali obaveza prema petoro djece iz tri braka mi vese noge i ruke, tako da radim i trpim.
Niko srecan, niko zadovoljan.

#8 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 05 March 2003 - 00:20

Tri braka!!!
alal vera Milovane,ti mora da si veoma hrabar covek.
A tvojoj djeci zelim sve najbolje u zivotu i da se nekad sete odakle im je otac.

#9 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 05 March 2003 - 01:06

PRESHEVARI

Član od: Aug 22, 2001
Lokacija: Fredericton.NB.Canada
Poruka poslata: 2003-03-05 00:20
--------------------------------------------------------------------------------
Tri braka!!!
alal vera Milovane,ti mora da si veoma hrabar covek.
A tvojoj djeci zelim sve najbolje u zivotu i da se nekad sete odakle im je otac.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Hvala Presevari!
Redovno pratim vasu argumentaciju na Forumu, da smo se sreli u zivotu, postali bi dobri prijatelji.
Sto se tice tri braka, to je vise neznanje nego hrabrost, ja prvo naucim praksu pa posle teoriju.
Od petoro ni jedno ne muca juzno slavljanski, vole more i planine Crne Gore.

#10 Wu shu

Wu shu
  • Members
  • 355 posts

Posted 05 March 2003 - 02:08

Sve je vise "zalutalih". To me uopste ne cudi. Brinu me (i zapanjuju) vise oni koji se jako dobro snalaze u ovom mutezu od nase domovine koji je ona zadnjih 12 godina. Vremenom naucis da zivis sa svojom "zalutaloscu". Mozda je to osecanje da imas neko svoje mesto, da znas 100% ko si, gde si i zasto si, jedna velika iluzija. Nista, ali nista, nije onakvo kao sto su nam rekli da ce biti. I kako onda ne biti zalutao?

#11 zalutala

zalutala
  • Members
  • 8 posts

Posted 05 March 2003 - 02:10

Nigger…..Cestitam na diplomi.Ako ides sretan ti zivot tamo….. ako ostajes vrati prangiju ako nemas dozvolu :smile:

Henry…..Ti znas da budes …..bas bas!!!… kad hoces :smile::smile:

Otporasica….kad budete partija pa dodjete na vlast I sednes u neku fotelju(PSSSSSSSSSSSSSSSS) oma da das zadatak ministarstvu prosvete da sto hitnije napravi program za obrazovanje odraslih….ali dobarKad to uradis onda moze I da te pokvari vlast :smile:.Hvala ti u svakom slucaju na lepim zeljama.

Milovan….Cim nadjem Radovanovo blago saljem ti mapu na pp ali pod uslovom da u ludnici imaju racunare :smile: A ja ti zelim da uzivas kao mnogostruki deda jednom u tvrdim brdima ,kozama…..I sve tako…sa nekom babom :smile:.

PRESHEVARI…Pozdrav I hvala na toplom ucescu.

Hippie…..:smile:A…….. da ti cuvam ja kucu kad odes napolje

Danas je novi dan :smile:…….u Srbiji

#12 Zorz

Zorz
  • Members
  • 275 posts

Posted 05 March 2003 - 03:04

Sonja:

Mladi danas vole da sve imaju, a da se mnogo ne muce.To nije uvek moguce, jer se za to morate mnogo muciti, a to je svuda u svetu ne samo kod nas.


E, pa ne slazem se! Ja zelim samo ono sto je moje, i nista vise, a kamoli sve! I ne zelim da se mucim (nisam isposnik - premda jesam prisilno), niti se drugi ljudi u svetu muce! Sto se tice sveta, tamo covek ima vece sanse da nadje posao u svojoj struci, da bude placen bas onoliko koliko treba (ne pise nista dzabe u povelji o ljudskim pravima), i ostalo.

Vama starijima je sada lako da mudrujete i da nam dajete savete k'o bombone, kada ste se besplatno skolovali, i kada ste dobrim delom vaseg zivota ziveli u "zlatnom dobu" (sto se tice ekonomske situacije). Vi ste imali sve, a nas mlade koji nemamo nista sada jos grdite kao da zelja da imamo normalne uslove za zivot znaci - sve!
Sada nam kao jedinu mogucu soluciju nudite menadzersku bolest, materijalni karijerizam, ambicije, ambicije i ambicije i gazenje preko "malih". Da se mucimo i druge da mucimo, jer je proslo vreme - vase vreme - samoupravljanja.

Gornjoj devojci/zeni nikakvi saveti ne mogu pomoci, vec samo kes lova, normalna zemlja i porodica. Sva ta silna politika, ratovi, mrznja i sr*nj* postali su deo nase svakodnevnice; postali su stanje duha. Ono se leci prelaskom u novu sredinu; ako ne moze - u prirodu.

U svakom slucaju, treba zabraniti vesti na svakih sat vremena, kao da se svakog sata desava nesto izuzetno dramaticno. Simulacija. Prave nas neuroticne; ludu marvu koja sluzi samo da bi glasala. I, k'o sto kaze crnja, j*be se njima kad' imaju audi i kad' putuju svetom, i kada im im se sujeta sladi svaki put kad izadju pred TV znajuci da ih narod gleda - a narod k'o narod gleda ih jer ih zanima da li ce biti bolje (a ovi kasnije razmisljaju da li su kravatu dobro sredili i da li im je bio dobar nastup).

#13 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 05 March 2003 - 04:58

ej zalutala ...lepo izgledaju ti smajliji na tvom poslednjem postu ..keep the spirit Posted Image

#14 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 05 March 2003 - 19:27

Hippie, ja isto sviro, ali pocetkom 80tih, cak i dve pesme na plocu turio, pa vidi gde sam zavrsio :smile: Svirac - skitac :smile:

#15 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 06 March 2003 - 13:22

zalutala:
"…..Sta god da je tako je kako je.Nadam se da cu ja biti majka koja ce moci pomoci svom detetu da se skoluje ako to bude zalelao ili da ce ova zemlja biti takva da ce ona to sebi omoguciti.
Mozda su moje ambicije prevelike …ako je drugo dete takva ambicija.
U svakom slucaju duzna sam vam izvinjenje svima.Imala sam los trenutak I dovoljno dug da postavim ovaj topic…"

sonjal:
Ja znam da ce te sve nedace izdrzati i to Vam od sveg srca zelim.Samo hrabro kroz zivot i bicete srecni i veseli , jer to zasluzujete.