Jump to content


Photo
- - - - -

Nedostatak gvozdja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
40 replies to this topic

#31 smiletic

smiletic
  • Members
  • 1 posts

Posted 22 March 2013 - 15:49

Pre par nedelja receno mi je da imam izuzetan nedostatak gvozdja, pa da stoga moram korigovati ishranu. Sigurna sam da mnogi od nas neobracaju preterano paznju da svakodnevno unose namirnice koje obiluju gvozdjem.
Zanima me kako sto bolje nadoknaditi ovaj nedostatak, pogotovo jer se cesto problem samo kratkotrajno resi.
Pa, podelite sa mnom savet sta da ubacim u ishranu, sem onih standardnih odgovora - spanac, zelje, blitva jer mi je toga vec preko glave . yucky.gif

Gvožđe je mikroelement koji iako je prilično prisutan u namirnicama nije uvek dobro usvojiv. Pre svega se teško usvaja iz biljne hrane zbog prisustva fitata ali i zbog toga što je gvožđe u namirnicama biljnog porekla u svom tzv. neorganskom obliku (ili Fe3+) koje se teže usvaja. U mesu je gvožđe vezano za veće molekule i ono zadržava svoju manje stabilnu formu (Fe2+), ali koju organizam lakše usvaja (zbog toga i kod preparata gvožđa obrati pažnju u kom je obliku gvožđe - da li je u obliku svoje soli, npr. feri-hlorid ili feri-sulfat ili je organski vezano - obično za malat, fumarat, ....). Zato ti preporučujem ishranu bogatu crvenim mesom ili neki preparat gde je gvožđe organski vezano. 


Edited by nvukelic, 22 March 2013 - 16:42.
link


#32 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 March 2013 - 22:01

...

 

Najbolje je 1/2 kg mlevene konjetine dnevno.

 

Samo malo posoljene i pobiberene i sa malo ulja.

 

To se sirovo maze na sendvic.

 

...



#33 Mostar

Mostar
  • Members
  • 7 posts

Posted 10 November 2015 - 18:23

Imam velik procenat zeljeza u krvi i doktor me salje u bolnicu na vadenje krvi

 

da li je neko ovo iskusio...koliko vremenski se ide na vadenje i cega se moram paziti oko ishrane



#34 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 10 November 2015 - 18:59

Imam velik procenat zeljeza u krvi i doktor me salje u bolnicu na vadenje krvi

 

da li je neko ovo iskusio...koliko vremenski se ide na vadenje i cega se moram paziti oko ishrane

 

Da li je dijagnostikovana hemohromatoza?



#35 Mostar

Mostar
  • Members
  • 7 posts

Posted 10 November 2015 - 19:02

Jeste



#36 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 10 November 2015 - 19:19

Jeste

 

Pa zar Vam lekar nije rekao, u tom slucaju, kojim "tempom" ce vaditi krv?

 

Obicno se na pocetku venepunkcija radi jednom do dva puta nedeljno, do pola litre krvi, dok se ne uspostave normalne vrednosti. Nakon toga, svaka 3-4 meseca.

 

Da li vam je radjena biopsija jetre ili su samo na osnovu laboratorije (zasicenje transferina, feritin i gvozdje) postavljena dijagnoza? Da li vec postoji ostecenje organa (srce, jetra, pankreas)? 



#37 Mostar

Mostar
  • Members
  • 7 posts

Posted 10 November 2015 - 19:36

Bio sam na ultrazvuku i samo je primjetio da mi je malo uvecana jetra,bubrezi ok ali nije spominjao gusteracu,

zadnji test oko gena je uradena prosle sedmice,da bi me moj doktor obavjestio da imam hemohromatozon

poslat ce dopis u bolnicu i oni me preuzimaju za dalje oko lijecenja

sad procitah da ima neki lijek koji izbacuje zeljezo iz organa preko mokrace i stolice...o kakvom je lijeku rijec i koliko je efikasan



#38 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 10 November 2015 - 19:49

Bio sam na ultrazvuku i samo je primjetio da mi je malo uvecana jetra,bubrezi ok ali nije spominjao gusteracu,

zadnji test oko gena je uradena prosle sedmice,da bi me moj doktor obavjestio da imam hemohromatozon

poslat ce dopis u bolnicu i oni me preuzimaju za dalje oko lijecenja

sad procitah da ima neki lijek koji izbacuje zeljezo iz organa preko mokrace i stolice...o kakvom je lijeku rijec i koliko je efikasan

 

Ima par tzv. helatnih agenasa koji vezuju visak gvozdja, ali obicno se krece s vadjenjem krvi - kao kad donirate krv. Lekar ce vam preporuciti koja je terapija u vasem slucaju prikladnija.

 

Ako se otkrije na vreme, i ako nije doslo do ozbiljnijeg ostecenja organa, hemohromatoza se "leci" (drzi pod kontrolom) vrlo uspesno. Ukoliko je vec doslo do ostecenja nekih organa, u terapiju se ukljucuju i odgovarajuci lekovi (za srce, dijabetes, etc...)



#39 Mostar

Mostar
  • Members
  • 7 posts

Posted 10 November 2015 - 20:03

Hvala na pojasnjenju :)

 

samo jos nesto,krv su mi totalno prekontrolisali prije 15-20 dana

 

oni preko krvi mogu da uoce ako je doslo do nekih ostecenja na organima


Edited by Mostar, 10 November 2015 - 20:06.


#40 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 November 2015 - 22:27

Imam velik procenat zeljeza u krvi i doktor me salje u bolnicu na vadenje krvi

 

da li je neko ovo iskusio...koliko vremenski se ide na vadenje i cega se moram paziti oko ishrane

Ovo je ozbiljan poremecaj, koji ne treba ignorisati - savetovanje sa hematologom.


Edited by vladan, 10 November 2015 - 22:28.


#41 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 10 November 2015 - 23:16

Ovo je ozbiljan poremecaj, koji ne treba ignorisati - savetovanje sa hematologom.

 

Ako me oci ne varaju, covek je vec napisao:"zadnji test oko gena je uradena prosle sedmice,da bi me moj doktor obavjestio da imam hemohromatozon

poslat ce dopis u bolnicu i oni me preuzimaju za dalje oko lijecenja"

 

Covek je vec ozbiljno shvatio poremecaj, i ozbiljno ide na lecenje