Jump to content


Photo
- - - - -

Nedostatak gvozdja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
40 replies to this topic

#1 harmony

harmony
  • Members
  • 2,223 posts

Posted 07 April 2010 - 17:20

Pre par nedelja receno mi je da imam izuzetan nedostatak gvozdja, pa da stoga moram korigovati ishranu. Sigurna sam da mnogi od nas neobracaju preterano paznju da svakodnevno unose namirnice koje obiluju gvozdjem.
Zanima me kako sto bolje nadoknaditi ovaj nedostatak, pogotovo jer se cesto problem samo kratkotrajno resi.
Pa, podelite sa mnom savet sta da ubacim u ishranu, sem onih standardnih odgovora - spanac, zelje, blitva jer mi je toga vec preko glave . :ph34r:

#2 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 07 April 2010 - 17:27

Pre par nedelja receno mi je da imam izuzetan nedostatak gvozdja, pa da stoga moram korigovati ishranu. Sigurna sam da mnogi od nas neobracaju preterano paznju da svakodnevno unose namirnice koje obiluju gvozdjem.
Zanima me kako sto bolje nadoknaditi ovaj nedostatak, pogotovo jer se cesto problem samo kratkotrajno resi.
Pa, podelite sa mnom savet sta da ubacim u ishranu, sem onih standardnih odgovora - spanac, zelje, blitva jer mi je toga vec preko glave . :ph34r:

tablete?

#3 harmony

harmony
  • Members
  • 2,223 posts

Posted 07 April 2010 - 17:30

Mislila sam vise na neku prirodniju varijantu, unos kroz hranu. Ako mislis na tablete za zvakanje uz jelo - nisu bas najprijatnije, ali sto se mora mora se. :ph34r:

#4 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 07 April 2010 - 17:36

Mislila sam vise na neku prirodniju varijantu, unos kroz hranu. Ako mislis na tablete za zvakanje uz jelo - nisu bas najprijatnije, ali sto se mora mora se. :ph34r:

ja sam jednom bila borderline pa mi je doc rekla da mu ga dam po borovnicama. ali ne znam da li prirodna varijanta moze da pomogne kod 'izuzetnog nedostatka'.

#5 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 07 April 2010 - 17:37

Preporucujem Thotema ampule Fe, Cu i Mg, francuske su, jeftine, ukusne (piju se sa obicnom vodom, cajem, prirodnim sokovima) i iz licnog iskustva znam da su efikasne. Meni je Fe 7 pa se upravo spremam za jednu turu od 12 komada, dovoljno da mi Fe ode na 12 (necega, verovatno nekih I.JKupuju se i na komad, bar kod nas u provinciji, prosle godine je 1 amp kostala 18 rsd.

Edited by highlanderka, 07 April 2010 - 17:39.


#6 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 07 April 2010 - 17:56

Najbolja terapij anemije je supstituentima gvožđa, u trajanju od 3-6 meseci. Što se ishrane tiče, meso je najbolji izvor gvožđa, spanać je zabluda. Koliko je teška anemija? Ako je teška, obavezno tablete.

#7 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 07 April 2010 - 18:25

Meni je to Tot'hema mnogo teško za želudac. Odnosno imam utisak kad popijem makar i gutljaj kao da sam unela neki heavy (metal, zamisli hehe), a kapiram da se tu s gvožđem dobije i staklo gratis pošto se ampula uvek razlomi na više komadića nego što treba, hrmpf.
Nvukelicu, znaš li da tumačiš rezultate sa onih čudnih ispisa, bez referentnijeh vrednosti? p.s. nemo me šalješ kod lekara.

#8 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 07 April 2010 - 18:30

Mogu da pogledam, ali ni ja referentne vrednosti ne znam napamet osim onih najosnovnijih. Okači pa da vidimo :ph34r:. A najbolje bi bilo da odeš kod svog lekara :).

#9 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 April 2010 - 18:44

Uobicajeno verovanje o spanacu kao izvoru gvozdja nije tacno; spanac sadrzi mnogo gvozdja, ali u obliku koji ljudski organizam ne moze da koristi. To, naravno, ne znaci da ne treba jesti ishranu punu povrca.

#10 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 07 April 2010 - 18:54

Mogu da pogledam, ali ni ja referentne vrednosti ne znam napamet osim onih najosnovnijih. Okači pa da vidimo :). A najbolje bi bilo da odeš kod svog lekara :D.

Ma bila sam kod dva, nisu im se podudarila mišljenja :ph34r:

O spanaću: negde sam pročitala kako je pre nekih stotinak godina slučajnom štamparskom greškom negde napisano da ima deset ili sto puta više jedinica gvožđa u spanaću, naime zarez decimala je slučajno pomeren :D što je uticalo da se dugo vremena veruje kako je spanać prebogat gvožđem...kasnije je smišljen Popaj i tako...

#11 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 07 April 2010 - 19:24

gvozdje iz povrca se teze apsorbuje od onog iz namirnica zivotinjskog porekla. (koliko se secam sve vrste dzigerica sadrze dosta gvozdja)

ukoliko je nedostatak gvozdja veci treba razmisliti o uzimanju suplemenata ili inekcija.


PS postoje i namirnice koje pospesuju apsorpciju gvozdja (omiljeni su mi belo vino i jagode)

Edited by Shedou, 07 April 2010 - 19:26.


#12 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 08 April 2010 - 14:44

Najbolja terapij anemije je supstituentima gvožđa, u trajanju od 3-6 meseci. Što se ishrane tiče, meso je najbolji izvor gvožđa, spanać je zabluda. Koliko je teška anemija? Ako je teška, obavezno tablete.

Posle visegodisnje borbe sa ovim problemom, mogu samo da potvrdim da je ovo na zalost tacno. Od zelenog povrca koje se cesto preporucuje je slaba vajda. Nista bez snicle i suplemenata. Piletina i riba slabo pomazu, treba da bude red meat.
U vezi suplemenata, nekad treba isporobati nekoliko vrsta dok se nadje prava koja odgovara tvom stomaku. Radi bolje absorpcije gvozdja, odlicno je uzimati tabletu zajedno sa vitaminom C (chewable varijanta meni najbolje prija). Izbegavati mleko i mlecne proizvode nekoliko sati nakon (otezavaju absorpciju).
Najbolje da se uzima jedno mesec dana, uradi ponovo analiza krvi i na osnovu toga gde je nivo gvozdja stigao, odredi duzina terapije, ali 3 meseca jeste neki minimum.

Za one kao ja, koji ne jedu puno mesa, ovaj problem sa gvozdjem i posledicno hemoglobinom se periodicno ponavlja i otprilike na svakih godinu i po, prinudjena sam na suplemente.

#13 harmony

harmony
  • Members
  • 2,223 posts

Posted 11 April 2010 - 00:29

Ne znam ni sama koliko je teska anemija jer slabo umem da protumacim nalaze krvi ( cudno ali istinito ), ali mi je lekarka rekla samo kratko "Gvozdje - uzas ." Pijem tablete Ferum Sandos, koje se zvacu jednom dnevno uz jedan obrok, po izboru.
Hvala za nove informacije. Ako nekom moze da pomogne, cula sam da kafa i caj posle obroka znatno umanjuju apsorbciju gvozdja, pa da znate... Takodje, ne znam koliko je vas culo da kakao obilato sadrzi gvozdje , pa je onda pametnije popiti njega posle obroka. Korisne su i kapi od koprive koje se kupuju u apoteci ...

Edited by harmony, 11 April 2010 - 00:30.


#14 123456

123456
  • Members
  • 14 posts

Posted 11 April 2010 - 01:57

Sta je sa sumecim tabletama gvozdja, ima li ikakve koristi od toga?


offtopic

ja sam jednom bila borderline pa mi je doc rekla da mu ga dam po borovnicama. ali ne znam da li prirodna varijanta moze da pomogne kod 'izuzetnog nedostatka'.

Granicni poremecaj? Zar se to moze izleciti?

#15 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 11 April 2010 - 08:32

Sta je sa sumecim tabletama gvozdja, ima li ikakve koristi od toga?


Naravno, to je samo jedan od raznih oblika preparata gvožđa, samo je pitanje da li je dovoljna doza.

offtopicGranicni poremecaj? Zar se to moze izleciti?


Pretpostavljam da je Lift Going Up.. mislila da joj je nivo gvožđa bio na granici ili malo ispod (borderline), pa se takvi deficiti još i mogu popraviti korekcijom ishrane.