Jump to content


Photo
- - - - -

Azil za pse u Rumi- ZLOSTAVLJANJE ŽIVOTINJA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 stix

stix
  • Members
  • 8 posts

Posted 01 April 2010 - 11:35

U novootvorenom Azilu za pse i mačke u Rumi, zatočene životinje stalno drže u kavezima, tj, nikada ih ne puštaju u dvorište. Ovo je ne samo nehumano, nego je suprotno važećim zakonima (član 20 stav 1,član 21 stav 2..Zakona o dobrobiti životinja). Ako imate neku ideju kako pomoći ovim jadnim životinjama, molim vas predložite..Ja ću podneti prijavu Veterinarskoj inspekciji u Rumi, mada sam pomalo skeptičan da li će to dati pozitivne rezultate. Bilo bi dobro da se neko od udruženja za zaštitu životinja zaintersesuje za ovoj slučaj.
Unapred hvala na predlozima i idejama!

#2 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 01 April 2010 - 11:53

U novootvorenom Azilu za pse i mačke u Rumi, zatočene životinje stalno drže u kavezima, tj, nikada ih ne puštaju u dvorište. Ovo je ne samo nehumano, nego je suprotno važećim zakonima (član 20 stav 1,član 21 stav 2..Zakona o dobrobiti životinja). Ako imate neku ideju kako pomoći ovim jadnim životinjama, molim vas predložite..Ja ću podneti prijavu Veterinarskoj inspekciji u Rumi, mada sam pomalo skeptičan da li će to dati pozitivne rezultate. Bilo bi dobro da se neko od udruženja za zaštitu životinja zaintersesuje za ovoj slučaj.
Unapred hvala na predlozima i idejama!

predlog: dogovori se sa upravnikom / vlasnikom i organizuj nekoliko dobrovoljaca, koji ce dolaziti redovno i izvoditi pse u stenju i igru.

#3 stix

stix
  • Members
  • 8 posts

Posted 01 April 2010 - 13:03

Nisam objasnio sve detalje..
Problem je što navodno dvorište nije uređeno za izvođenje pasa, mada po mom mišljenju, postojeće dvorište je sasvim dobro. Inače, radi se o azilu koji je u opštinskom vlasništvu, pa nemaju valjda dovoljno finansija da sve urede kako treba (to nije opravdanje!).
Ja nisam iz Rume, živim oko 50 kilometara dalje, pa mi je problem da u Rumi organizujem dobrovoljce. Ali bih rado dolazio vikendom da provodim vreme sa psima. Do pre nekoliko dana nisam ni znao za taj azil, dok ispred moje zgrade nisu odveli jednog jako dobrog psa (a psi u centru grada koji često ujedaju ljude, su im pobegli..). Kako je taj rumski azil jedini u Sremu, tamo su ga odveli. Išao sam da ga obiđem, ali me upravnik nije pustio da uđem. Dobra stvar je što je radnik koji tamo radi i sa kojim sam pričao, dobar čovek, čini mi se ljubitelj životinja, pa se tešim da dobro brine o psima. Za sada sam kontaktirao ORKU, i oni su mi savetovali da podnesem prijavu veterinarskoj inspekciji.

#4 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 01 April 2010 - 13:28

Nisam objasnio sve detalje..
Problem je što navodno dvorište nije uređeno za izvođenje pasa, mada po mom mišljenju, postojeće dvorište je sasvim dobro. Inače, radi se o azilu koji je u opštinskom vlasništvu, pa nemaju valjda dovoljno finansija da sve urede kako treba (to nije opravdanje!).
Ja nisam iz Rume, živim oko 50 kilometara dalje, pa mi je problem da u Rumi organizujem dobrovoljce. Ali bih rado dolazio vikendom da provodim vreme sa psima. Do pre nekoliko dana nisam ni znao za taj azil, dok ispred moje zgrade nisu odveli jednog jako dobrog psa (a psi u centru grada koji često ujedaju ljude, su im pobegli..). Kako je taj rumski azil jedini u Sremu, tamo su ga odveli. Išao sam da ga obiđem, ali me upravnik nije pustio da uđem. Dobra stvar je što je radnik koji tamo radi i sa kojim sam pričao, dobar čovek, čini mi se ljubitelj životinja, pa se tešim da dobro brine o psima. Za sada sam kontaktirao ORKU, i oni su mi savetovali da podnesem prijavu veterinarskoj inspekciji.

i sta onda? prijavis inspekciji i inspekcija ih kazni / zatvori i kako ce tim psima onda biti bolje. nisam sigurna ni da ti u orci bas brinu o dobrobiti zivotinja. meni se cini daleko normalnije da se problem resi dogovorom i saradnjom (vidi da li mozes da im pomognes novcano ili volonterski da zavrse sta im treba), osim ako je taj upravnik bas sadista, koji je odlucio da radi u azilu za pse zato sto tako ima priliku da ih muci.

#5 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 01 April 2010 - 23:17

Nisam objasnio sve detalje..
Problem je što navodno dvorište nije uređeno za izvođenje pasa, mada po mom mišljenju, postojeće dvorište je sasvim dobro. Inače, radi se o azilu koji je u opštinskom vlasništvu, pa nemaju valjda dovoljno finansija da sve urede kako treba (to nije opravdanje!).
Ja nisam iz Rume, živim oko 50 kilometara dalje, pa mi je problem da u Rumi organizujem dobrovoljce. Ali bih rado dolazio vikendom da provodim vreme sa psima. Do pre nekoliko dana nisam ni znao za taj azil, dok ispred moje zgrade nisu odveli jednog jako dobrog psa (a psi u centru grada koji često ujedaju ljude, su im pobegli..). Kako je taj rumski azil jedini u Sremu, tamo su ga odveli. Išao sam da ga obiđem, ali me upravnik nije pustio da uđem. Dobra stvar je što je radnik koji tamo radi i sa kojim sam pričao, dobar čovek, čini mi se ljubitelj životinja, pa se tešim da dobro brine o psima. Za sada sam kontaktirao ORKU, i oni su mi savetovali da podnesem prijavu veterinarskoj inspekciji.


Lično mislim da si dobar savet dobio. Veterinarska inspekcija je nadzoni organ za sprovođenje Zakona o dobrobiti životinja koji je usvojen prošlog leta i ona je jedina koja može da naloži odgovarajuće promene prihvatilišta i prilagođavanje uslova dobrobiti životinja. S obzirom da se radi o Gradskom prihvatilištu, a ne privatnom, svakako neće naložiti zatvaranje, jer je svaka lokalna samouprava u obavezi da na svojoj teritoriji organizuje Zoohigijensku službu i prihvatilište za napuštene životinje. Nažalost, još uvek nisu doneta sva podzakonska akta koja regulišu ovu oblast, ali se i to očekuje uskoro. Zaposleni u Gradskim prihvatilištima su uglavnom komunalci i to, nažalost, nisu uvek ljubitelji životinja. Svoj posao rade za platu, kao što bi radili svaki drugi posao u državnoj službi (isto važi i za upravnika), potreban im je stalan nadzor, a građanska inicijativa je nešto što često može da upali kod gradskih vlasti, jer tako skupljaju poene.

Moj savet ti je da podneseš prijavu Veterinarskoj inspekciji, a da se, ukoliko oni ne reaguju u nekom normalnom roku,
ponovo obratiš Pravnom savetovalištu ORCAe kako bi oni mogli da se, na osnovu tvoje prijave, raspitaju o čemu se radi, dokle su stigli, ako nisu ništa uradili, zašto nisu itd, tj. da izvrše pritisak i da te eventualno posavetuju šta dalje da radiš.

Srećno :ph34r: