Jump to content


Photo

Ajvar


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#31 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 April 2010 - 11:48

Da se ne natezemo. Najbolji ajvar je domaci ajvar.


bugari su napravili tehnologiju ljuštenja pečenih paprika (što je bio osnovni problem kod industrijskog ajvara) tako da ga sada proizvode mnogi.

u srbiji se pojavio brend PREMIA, ajvar im je (po meni) najbliži onome što se pravi kod kuće. podravkin je malo tečan, za moj ukus. foodland proizvodi odličan (ručno pravljen) ajvar ali mu je cena ko da ga spremaju u zlatnim šerpama. :ph34r:

#32 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 06 April 2010 - 11:54

Očito ste poznavaoci, nemam prigovora. Kupovao sam industrijski ajvar nekoliko proizvođača i onaj banjalučki mi je naj. Samo lično potrošačko iskustvo. Svake druge godine dođem i do tegle domaćeg. Do mene prođe nekoliko ruku, pa često ni ne stigne.

#33 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 06 April 2010 - 12:07

bugari su napravili tehnologiju ljuštenja pečenih paprika (što je bio osnovni problem kod industrijskog ajvara) tako da ga sada proizvode mnogi.

u srbiji se pojavio brend PREMIA, ajvar im je (po meni) najbliži onome što se pravi kod kuće. podravkin je malo tečan, za moj ukus. foodland proizvodi odličan (ručno pravljen) ajvar ali mu je cena ko da ga spremaju u zlatnim šerpama. :)


Najbolji Ajvar u MK je VIPRO ajvar, prema meni. Rucno je radjen i po tradicionalnim receptom. , Kad sam u MK, uvek kupim po 3-4 tegli da mi se nadje. Mislim da se to moze naci u Srbiji. Vero Supermarketi imaju brendiranu verziju tog istog ajvara. Cena je oko 2.5 EUR za teglu od 750 grama.
MOja mama kupuje neki ajvar iz Strumice kad putuje tamo. Nazalost taj se ne moze naci po marketima u ostatku Makedonije. Najbolji je, ali proizvodjac je sitan i nema dobru distribuciju,

Podravka, Vitaminka, i ostali su ajvari radjeni tom industriskom tehnologijom ljustenja i spremaju se automoatiziranim tehboloskim procesom. . .

Dobar ajvar se treba prziti u metalnim kazanima dugo i pod jakom vatrom, uz puno-puno zejtina, da bi se iscedila tecnost i dobilo na gustini. Kad vidim gust ajvar koji pomalo sija onda je to obicno znak da je ajvar dobar. Boja je drugostepenog znacaja, jer svaka porodica ima svoj recept. Na primer moja mama i moj otac nikako da se spogode oko modrog patlidzana (dodati ga ili ne). :ph34r:

#34 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 06 April 2010 - 19:02

Sad splitujte ovu vec splitovanu temu i pravac na kulinarstvo, a ostatak sto se mene tice mozete slobodno pobrisati.

#35 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 07 April 2010 - 13:04

Sad splitujte ovu vec splitovanu temu i pravac na kulinarstvo, a ostatak sto se mene tice mozete slobodno pobrisati.


Ti si Alek na nekoj strogoj dijeti izgleda :ph34r:. Ja najvolim ove gastro trolove.

Elem, sve od Vitaminke BL je za najvisu pohvalu, narocito kiseli kornisoni i marmelade.

Od ajvara u Srbiji pohvalio bih Bakinu tajnu i Leskovacki cepkani mislim da se zove Strela.

I moram da se pozalim na kanadski izvoz (ili srpski uvoz) pravog javorovog sirupa. Tu i tamo naletim na neki americki visokousecereni kukuruzni koji prodaju kao javorov (Aunt Jemina!?). Da nemam familije u CA ne bih nikad okusio pravu stvar.

Edited by Kit Louch, 07 April 2010 - 13:05.


#36 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 April 2010 - 13:36

Nema dobrog ajvara bez margarina

#37 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 07 April 2010 - 14:10

Nema dobrog ajvara bez margarina


Sad bih rado i o tome, al svi ovi mlecni, soft, dijet margarinii Rama, Dobro jutro... su manjevise isti po ukusu. (Moze li margarin uopste biti specifican!?). Al sam se setio jednog druga sto rece da njavise voli onaj talijanski Rastimo (izgovara ga istim naglaskom kao npr. Polino) :ph34r:

Spoiler! --Click here to view--


#38 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 14 April 2010 - 15:29

ja bih se vratila na ajvar. jamie oliver prodaje sos za spagete, meni isti ukus ko ajvar.

#39 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 14 April 2010 - 17:31

ja bih se vratila na ajvar. jamie oliver prodaje sos za spagete, meni isti ukus ko ajvar.

ehhh zlocin je kupovati sos za spagete.
makar ga prodavao i jamie oliver...
svaki svojerucni sugo je bolji od najboljeg kupovnog.

Edited by muras, 14 April 2010 - 17:33.


#40 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 April 2010 - 17:45

...


Dobro, on samo hoce da proda "brend".

...

#41 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 14 April 2010 - 17:47

Dodjite u Texas, pa birajte:

Posted Image
Posted Image

#42 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 14 April 2010 - 17:56

ehhh zlocin je kupovati sos za spagete.
makar ga prodavao i jamie oliver...
svaki svojerucni sugo je bolji od najboljeg kupovnog.

bogami, ovaj je bas zlocin. mislim, ajvar na spagete :ph34r: