Jump to content


Photo
- - - - -

Japan - prolece


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#1 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 27 March 2010 - 14:31

Prvi dan proleca (dok sam bio na "sluzbenom putu") je bio praznik ravnodnevnice, neradni dan.

Jedan od 17 dana drzavnih praznika smisljenih tako da skoro svakog meseca ima bar jedan dugi vikend, da narodu ne pukne kichma.


Hamanako (Hamana je ime, ko = jezero) na pola sata od mene autoputem.

To je u stvari Kanzanji park, za decu i odrasle.

Da je sve procvetalo - nije bilo tacno 22. marta, nije ni danas. Sakura (cvetanje divljih tresanja) se ocekuje sledeceg vikenda, 3. april. Opet je 2 nedelje ranije nego inace, ova zima je bila neuobicajeno topla.

Samo su propupile:

Posted Image

Sam park je skup, za troje ispadne 100 US$ ulaz ali i ima dosta unutra za te pare.

Pogled sa vidikovca:

Posted Image

Ima i cable car:

Posted Image

Medjutim, mesto je poznato po uzgoju - jegulja. Nigde nisu bolje nego tamo.

Ove pritke u vodi su znak da tu neko uzgaja te ribe.

Posted Image

Na tanjiru, izgledaju ovako:

Posted Image

Stos je u tome da se "zanju" dok su male. Ukus je otprilike kao kechiga (koja ima samo jednu kost) ociscena i ispecena na rostilju, na polutke, bez glave i repa.

Onda jos bolje, pomnozeno sa 100. Kosti ostaju samo su toliko neprimetne da ne moze da se veruje da ih uopste ima. Znam mnoge koji ne veruju da bi to mogli da jedu, maltene kao da jedu zmiju. Nista od toga, perfektan ukus. Ima ih i u konzervama kao sardine.

Evo jedan restoran ("Atsuta") u Nagoji koji radi samo jegulje iz Hamanako. Red cekanja - ima i trake kao za cekiranje na aerodromima, je 3 sata, svaki dan:

Posted Image

I za kraj, onsen. Hot spring, voda iz dubina, vulkanski zagrejana:

Kanzanji hot spring

Bez spavanja, skoro da mi je isto da se popnem u sobu ili da odem kuci.

Ulaz: 12US$ po osobi.

Nema veze sto je na japanskom, slike su OK.

Edited by yoyogi, 27 March 2010 - 17:11.


#2 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 29 March 2010 - 07:58

jegulja je zakon! ne znam kako neko to ne moze da jede. najjaca riba. unadon ftw!
super je i kost od jegulje - mora da si probao?

#3 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 30 March 2010 - 05:24

jegulja je zakon! ne znam kako neko to ne moze da jede. najjaca riba. unadon ftw!
super je i kost od jegulje - mora da si probao?


Probao sam, ponekad se to dobije ili naruci uz pivo kao snack, kao chips.


Posted Image


Trudnice to cesto jedu zbog kalcijuma.

Posted Image

#4 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 30 March 2010 - 06:40

Suzuka 1 od 2

Dok se cekaju opipljivi znaci proleca, proslosubotnja poseta jednom nedalekom i poznatom mestu: Suzuka Formula-1 Circuit, Suzuka.

Posted Image

Oni koji su kliknuli na link mogli su da vide:

Along with Fuji Speedway, Suzuka Circuit was one of the four tracks featured in the video game Pole Position II (the first game featured only the Fuji track). The Suzuka Circuit was also featured in the Final Lap and the Ferrari F355 Challenge arcade games and video games like Forza Motorsport 2, Forza Motorsport 3, Gran Turismo 4 (with a Konami logo visible on the track), Gran Turismo 5 Prologue,R: Racing Evolution, Le Mans 24 Hours, The Cycles, MotoGP 3, MotoGP 4, Tourist Trophy, Auto Modellista and as the final race in Taito's racing game Continental Circus. The circuit appears in most F1 games that have been published since 1987. The NASCAR version of the track was featured in NASCAR 98.

Takodje, na slici iz Wikipedia se vidi ferris wheel, sa njega sam slikao prve 4 slike koje slede:

Posted Image


U sredini piste se vidi motorciklista koji vezba:

Posted Image

U pozadini se vidi Honda fabrika. Pista je i napravljena kao Hondina test traka 1960.

Vide se i automobili koji vezbaju i fabrika Honda, koja se, ironicno, prva povukla iz Formule-1:


Posted Image


Pravi razlog za ovu celodnevnu posetu nije bio Formula-1 koja se ne odrzava nego zabavni park koji je napravljen na temu motora, prevoza i automatike.
Asimo robot je odavde i ima show u ovom parku (za koji sam saznao na odlasku i nisam video).


Posted Image


Prvo na sta se naleti su trofejni automobili:

Posted Image

To clanovi klubova imaju ugovor sa pistom da svaki dan posalju neke od svojih clanova da prikazu svoj automobil a za uzvrat dobijaju povlascene ili besplatne karte za trke. Dobra je sansa da su vlasnici Ferarija, Lambordzinija, Lotusa i slicnih zainteresovani za trke F-1.
Uvece, kada se park zatvorio, video sam ih kako sedaju sa zenskama u kola i odlaze.

Posted Image

#5 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 30 March 2010 - 07:08

Suzuka 2 od 2


Ceo motor park je za decu. Da bi samostalno upravljala vozilima, moraju da budu 9+ godina stara ili visa od 110c.m.

Moze da se vozi tramvaj:

Posted Image


Ili mali auto:

Posted Image

Ili veci auto:

Posted Image

Ima i ovaj na benzinski motor:

Posted Image


Posted Image

Posebna atrakcija su ova "test vehicle" gde se 4-WD vozi preko kamena, kroz vodu, preko neravnog mosta, levog nagiba, desnog nagiba, sve sto klinci mogu da zamisle :

Posted Image


Evo ga kroz vodu:

Posted Image


Ko bas hoce vodu, ima ovaj "adventure boat" kao fol napakovan za ekspediciju:

Posted Image


Ovo je mozda najveca atrakcija - pravi pravcati motocikli samo umanjeni, za decu.

Instruktori im prvo nameste kacige i zastitu za kolena, laktove i sake, onda poduce "trkace" kako se krece, staje, daje gas:

Posted Image

Interesantno, ne mora da se zna da se vozi na 2 tocka. Posto je motor, on sam izvuce i neki posle toga odjednom znaju kako se vozi 2-tockas bicikl.
Manja deca se voze na pokrivenoj stazi:

Posted Image

A malo veca (opet ispod 10 godina) imaju malo veci razmah:


Posted Image

Za rucak i snack, ima pola zapadna pola japanska trpezarija:

Posted Image

Na kraju, u 6 popodne, dodje vreme da sednu u svoja sopstvena nemotorizovana vozila koja su ceo dan bila parkirana u granicama dozvoljenog prostora:

Posted Image

#6 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 03 April 2010 - 13:04

Evo je, sakura, zbog nje je ovaj topik o prolecu i otvoren.

Najlepse doba godine kao i svugde.

Za Japance je sakura kao za Kanadjane javorov list minus da nije usla na zastavu. Tesko da se nesto drugo iz prirode vise voli od sakure i doba kada cveta.

Ulice se zovu "Sakura dori", restorani, u mojoj firmi najlepsa i najveca konferencijska soba (ona sa telepresence) je "Sakura".

Posted Image


Posted Image


Posted Image

Meteorolozi predvide kada se je u punom cvetu i gde, siri se odozdo (od Fukuoke) na sever prema Saporu, 3 nedelje da svugde procveta na nekih 1800km razdaljine jug-sever.

Ovo je bilo sa Kuragaike danas, sutra cu da odem u Okazaki da jos naslikam (kao da vec nemam 10 hiljada slika od prethodnih godina).

Edited by yoyogi, 03 April 2010 - 13:05.


#7 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 06 April 2010 - 14:38

Malo slika iz Okazakija Okazaki Castle, Okazaki-jo.

(Bice u narednom postu jos slika cveta, ovo je malo kao istorijski + malo sto ...."nako")


Ovaj zamak je poznat po tome sto je najvaznija licnost Japana u 16 veku tu rodjen i koji je ujedinio Japan. Iyeyasu Tokugawa.

Mesto za koje je retko ko cuo a koje je bilo centar japanske vlasti i napretka u srednjem veku. 1945. je bilo temeljno razoreno (i sam zamak) tepih bombardovanjem, tu je bio jedan od centara vojne industrije (rat je bio, vojna industrija, nema mnogo price). Tu su napravljeni Mitsubishi avioni koji su napali Pearl Harbour. I danas je tu sediste Mitsubishi kompanije, sa mnogo mirnijim proizvodima nego 1930-1945.

Danas tu ima 1200 stabala divljih tresanja, omiljeno mesto za hanami-yasumi (praznik uzivanja u cvetu).

Posted Image


Posted Image


Posted Image

Oni koji nisu zauzeli mesto uz vodu ili su tu na kratko bez namere da piknikuju, jedu ispod ovih visterija koje jos nisu procvetale, slikacemo ih za 10 dana kada puste ljubicaste cvetove:

Posted Image

Da ce biti prometa, znaju i ugostitelji sa oviih standova, imaju stotine kila piletine da ispeku:

Posted Image

Tadasnji shoguni i ratnic su imali teske oklope. Da se ne umaraju pod njima, imali su ove stolice, nije mi poznato da su ih u Evropi srednjevekovni vitezovi koristili:

Posted Image

U muzeju ima i originalna:

Posted Image

Mozda su nam odatle dosle stolice za pecanje i na rasklapanje?

Tokugawa-sama, je bio veliki izolacionista. Niko na planeti nije uspeo da izoluje zemlju toliko dugo koliko je on izolovao Japan. 250 godina.

Kim Jong Il i tatko mu to rade svega nekih 60+ godina. Mala deca za Tokugawu.

Ne znam sta bi majstor izolacionizma rekao da zna da je 20m iza njegove statue znak na 3 jezika kako da se krece njegovim parkom (vidi na slici, gde se montirao, tamo levo, a sam ne vidi):

Posted Image

I kao sto naslov topika kaze:

Japan - Prolece
Kada sve procveta


Sve?
Sve.

Bas sve?
Bas sve.

Posted Image

Edited by yoyogi, 06 April 2010 - 14:41.


#8 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 April 2010 - 13:29

Dok sakura jos traje, jos nekoliko slika.

Okazaki Castle:

Posted Image


Posted Image


Shinjuku Gyoen, iz mog ofisa, Tokyo:

Posted Image


Posted Image

Jedna nocna, Tokyo:

Posted Image


Kozoji. Ko je zagadio potok? Kako podneti prijavu kada se potok zagadi i zajazi - opalim laticama sakure?

Posted Image

Yoyogi park, Tokyo. Opste veselje na hanami-yasumi piknicima, milion ljudi, ni trunka otpadaka ne ostane za njima - sve nose kuci:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Lepo im kazes da ne piju pivo, oni opet. Red za (zenski) WC:

Posted Image


Na kraju, toliki cvet, sta je plod?

Razocarenje: nejestiva kisela visnja. Sluzi za dekoraciju, stavi se u bento (lunch box)u sred pirinca da bude kao japanska zastava, baca se, ne jede se:

Posted Image

Ili list, ukiseljeno-useceren, jede se, dolazi kao dekoracija na tanjiricima za kolace:

Posted Image

Muskarci su pravili kolac za "Dan zena", sve "kuvari" kao ja, i ja ukljucen. Nije izgledalo lepo ali je bilo ukusno:

Posted Image

Edited by yoyogi, 07 April 2010 - 13:31.


#9 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 April 2010 - 12:29

Obozavanje sakure je opste, po skolama deca prave 3-D crteze.

Mini izlozba cerkinih "radova" u nasoj kuci:

Posted Image

Edit: sav taj lepi cvet, malo je poznato, najvise su uzimali za ozbiljno najokoreliji: samuraji. Posto cvet traje 2-3 dana, samuraji su to uzeli kao vreme kada se prave velike, teske i rizicne odluke. Nema vremena, ode voz.

Opsta javnost, kao sto je poznato, je "risk averse" i plasljivo menja stvari.

Edited by yoyogi, 16 April 2010 - 12:42.


#10 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 April 2010 - 12:33

Taman kada sakure pocnu da precvetavaju, dolaze breskve (momo).

Sanage, Aichi, je "Momo County". 300 tona velikih, slatkih kao med i za foto-zurnal lepih bresaka se odavde ubere.

Kad se stavi u tradicionalno "meticulous" japansko pakovanje (nisu obicne gajbice), treba 250 kamiona da ih razveze.

Sad su u cvetu:

Posted Image

Ove trake su kao u boji, presijavaju se, da uplase ptice:

Posted Image

Farmeri koji uzgajaju ove breskve nisu samo 1- dimenzionalni. Onaj kavez u pozadini je golf driving range, tu vezbaju svoj golf swing.

Posted Image


Poznajem ih desetak, vidjam ih u Sanage onsenu.

Neki su bivsi "salary man", kojima je bilo dosta rat-race pa su se povukli da u miru rade vocke. Jedan unikat, govori odlican engleski i bio je na 8 koncerata Led Zeppelin. Bivsi Burroughs Computers system engineer (i sam sam veteran te firme, kasnije Unisys).

Edited by yoyogi, 17 April 2010 - 12:35.


#11 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 19 April 2010 - 07:23

Vidi se na mapi kako sakura napreduje od juga na sever. Od najjuznije Fukuoke (Kyushu) do Sapporo (Hokaido) treba 40 dana. Moje su slike iz Aichi (Nagoya, Okazaki) i Kanto (Tokyo), ova dva crvena kruzica.
Brojke na mapi su datumi, mesec i dan.

Posted Image

Piknik uz jezero. Rascvetalo drvo je "ume", japanska sljiva.

Posted Image

Ono sto bi mozda bilo zanimljivo je, sta se u Aziji nosi na piknik? Ako nema sendvicha, onda nema ni mnogih drugih inace nezaobilaznih sastojaka piknik korpe.

Posted Image

Dim-sim, gyoza, spring rolls, fried rice, przena piletina, kuvana piletina tanko secena, piletina sa rostilja, prawns. Jedina neazijska stvar je ono malo pomfrita, oni koji prave ovaj piknik paket (precnika 60cm) su uocili da deca to rado jedu, pogotovo ako se igraju sa kechapom, pa su ubacili.

Pije se zeleni caj iz boce. Vruca voda iz termosa se upotrebi da se na licu mesta napravi miso supa, one dve posude desno.

Onda se za pola sata nauci da vozi trotinet, uz jezero. Sto su mala deca - od "copanja" jednom nogom na trotinetu do zakosenih zaokretanja u brzini, trebalo je samo pola sata.

Posted Image

Edited by yoyogi, 19 April 2010 - 07:26.


#12 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 26 April 2010 - 05:56

Pecanje se generalno smatra muskim hobijem, mada ne i ovde. Zbog vekovne orijentacije na ribu (govedina i svinjetina su stigle pre 150 godina), pecanjem i ribolovom se bave svi ili bar podela nije tako striktna da se smatra muskim poslom. Svako, od 7+ godine zivota, zna sve poslove oko ciscenja i spremanja ribe.

Muz i zena ladno zajedno idu na pecanje:

Posted Image

Pa cak i cela porodica:

Posted Image

Otac, majka i cerka, svako po blnker stap pa zabacuj:

Posted Image

Ko ne peca, seta se po sveze olistaloj sumi po (za sada) najtoplijem danu u godini:

Posted Image

Uz playhouse su pustili ove prskalice, deca uzivaju:

Posted Image

Ovde ce da bude show iduceg vikenda. Ovi klobuci zelenila su azaleje, za 3-4 dana ima da buknu:

Posted Image

Mora da su druge vrste rododendrona, na ovom odmoristu na autoputu su vec procvetale:

Posted Image

Edited by yoyogi, 26 April 2010 - 14:31.


#13 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 April 2010 - 09:42

Ono pecanje u prethodnom postu je bilo na jezeru (300 godina staro vestacko jezero za navodnjavanje princanih polja).

Prolece je vreme kada se budi novi narastaj japanskih pastmki - Ayu.

Ta riba je kao oveca girica, jede se cela sa repom i glavom bez ciscenja. Ukusna je da nemam reci.

Na obali Yahagi reke, primetim usamljenog pecarosa, dole desno u slici.

Posted Image


Kad ono - zenska:

Posted Image

Pecarosi ce odmah primetiti da je stap primitivan, bez blinkera. Takvi se koriste za "brzi pec" u vodi gde ima obilje ribe.

Verovali ili ne, ova zenska je tu da licno upeca najomiljeniju recnu ribu u Japanu. Prema ayu, obicna pastrmka je kao virsla prema file mignon.

Bice za veceru "mama licno upecala" ayu iz rerne gde vatra dolazi odozgo (broiled). U nedelju idem i sam na pecanje ayu.

Na ovom linku ima jos detalja i fotografija.

#14 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 29 April 2010 - 10:16

yoyogi, hvala na ovim predivnim slikama i komentarima, ulepšao si mi dan  :ph34r:

#15 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 01 May 2010 - 15:46

Hvala, slowmotion.

Malo urbanih pejzaza. Nagoya. Uopste nije lep grad. Jeste klinicki cist ali nije lep osim Nagoya Castle.

Zbog stalnih zemljotresa, zgrade su uvek nove (30 godina pa se ruse i prave nove).

Posted Image

Malo se vide azaleje, jos nisu u punom cveti, bice za dan-dva.


Posted Image

Negde u oktobru 2003. kada sam prvi put bio u Nagoji, uz pijanku, pitaju me kolege iz firme kako mi se svidja grad.

Rekoh, cist, siroke ulice, fino.

"Siroke ulice? To je zbog toga sto ste "bomb shit out of us" na kraju 2. svetskog rata. Sve je moralo ispocetka".

Nisu bili ljuti, shvataju da je kao centar vojne industrije Nagoja bio primarni cilj u ratno doba.