Jump to content


Photo

Kapije Evrope nam ostaju zatvorene


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 28 February 2003 - 17:23

PLAKATI SA PODSEĆANJEM NA STRELJANE POSLE II SVETSKOG RATA | 16:26 | Izvor: B92

Subotica je u četvrtak oblepljena plakatima neobičnog sadržaja. Uz spisak vojvođanskih mesta sa ciframa koliko je neposredno posle Drugog svetskog rata pobijeno Mađara i Nemaca, odštampan je i tekst: "Braćo Srbi, godine 1944. do 1945, ubijeno je preko 35.000 nevinih Mađara i preko 100.000 Nemaca. Sve dok ne tražimo oproštaj za počinjene zločine, kapije Evrope nam ostaju zatvorene".

#2 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 28 February 2003 - 17:31

U sklopu tog izvinjenja mislim da bi bilo posteno u isto vreme se i izvinuti zbog ubijenih 50,000 Hrvata, Slovenaca, Muslimana na Bleiburgu, otprilike isti broj Srba u Beogradu i uzoj Srbiji, hiljadama Crnogoraca pokopanih po "psecim grobljima". Neka opet Srbi pokupe partizanske tekovine, zar ne?

#3 Vladap

Vladap
  • Members
  • 4,823 posts

Posted 28 February 2003 - 17:56

I treba da se rasvetle sve cinjenice vezane za period uoci i neposredno posle kraja WWII kod nas.
Da bi se videlo da je komunisticki rezim izvrsio zlocin, u ime ideologije, tako da ne razuemem u kom kontekstu ovaj period i desavanja imaju prefiks etnicki. I tu ce broj nastradalih Srba u Vojvodini biti poveci, pocev od Sremskog fronta, pa 'oslobadjanja' 1944. paorskih kuca, pa sve do ranih 50-ih.
Domace Svabe (posle rata) i Srbi-starosedeoci ( i za vreme rata i neposredno posle) su najgore prosli.
Jedina odmazada, koje tadasnja partizanska vojska nije direktno kontrolisala, tj. desilo se bez njenog znanja, je streljanje Madjara u Zablju i Sajkaskoj, kao odmazda za veliki broj zlocina pocinjenih od strane Hortijevaca (u ovom slucaju su ih cinili i 'domaci' Madjari- led, Tisa, svatovi, stotine pobijenih). U tom kraju, bivsoj Vojnoj Krajini, Srbi su bili u vecini, sredina je bila bogata i nastradali su pod Madjarima dosta. Osveta je bila brza i neodmerena..sve ostalo sto znamo kao 'dogadjaji posle rata', bili su u reziji tadasnje KPJ: deportacija Nemaca, postojanje nekoliko logora za Svabe (zena koja me je cuvala kao malog bila je kao dete u logoru u Knicaninu u Banatu), streljanje vidjenijih ljudi po gradovima, kulaka po selima. itd.
Ne znam u kom kontekstu se Djiki i Kostunica nalaze na tom plakatu, ali to govori o samim autorima plakata. Ti isti autori bi trebalo da znaju da su i mnogi slucajevi zlocina od strane Madjara (mislim na 'domace') 'gurnuti pod tepih' jer kao bratska drzava sa Madjarskom, a sve pod budnim okom SSSR-a, nije bilo lepo takve stvari pominjati. Kada smo izasli iz sovjetskih stega, ko se toga jos secao? Posto vidim da se u Nemackoj i danas vrsi istraga za zlocine iz 1944-e, mogli bi u kontekstu celokupnog obelodanjivanja zlocina iz tog vremena u Vojvodini, i ove svari razjasniti, i sto da ne, pod stare dane neke 'domacine' u 'aps staviti.

[ Izmena poruke: vladap na dan 2003-02-28 21:43 ]

#4 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 28 February 2003 - 21:33

Dobro je sto nam kapije Evrope ostaju zatvorene. Nadam se da ih nikada necemo otvoriti.

#5 Zeka LaFonten

Zeka LaFonten
  • Members
  • 241 posts

Posted 28 February 2003 - 21:57

Pobunjenik:
Dobro je sto nam kapije Evrope ostaju zatvorene. Nadam se da ih nikada necemo otvoriti.

More uskoro necete smeti da izadjete ni na ulicu bez pancir kosulje i buljuka telohranitelja. Nesto se ukvario biznis izmedju Djindjica, Cumeta i Legije.

#6 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 28 February 2003 - 21:59

Dakle na to se odnosio onaj stih o nostalgiji za turcima! Pa kazi tako.

Jos kad bi samo mogla nekako da se ozive vremena uskockih vojevanja protivu Turaka, pa da SPO iz zalosne sekte procveta u jedno ozbiljno shvacen KUD. Ali nema, prosla su ta vremena. Evropa ti dolazi, ako ne mi njoj, a ono ona po nas, pa ti biraj. Ima razlike.

#7 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 28 February 2003 - 22:55

Da imamo i novu kletvu: Evropa nas zelela mi je ne hteli !

#8 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 03 March 2003 - 11:03

Ne, ne, nova kletva bi mogla da glasi: "Da Bog da bio primljen u Evropsku Uniju".

#9 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 03 March 2003 - 11:49

pulsar:
PLAKATI SA PODSEĆANJEM NA STRELJANE POSLE II SVETSKOG RATA | 16:26 | Izvor: B92

Subotica je u četvrtak oblepljena plakatima neobičnog sadržaja. Uz spisak vojvođanskih mesta sa ciframa koliko je neposredno posle Drugog svetskog rata pobijeno Mađara i Nemaca, odštampan je i tekst: "Braćo Srbi, godine 1944. do 1945, ubijeno je preko 35.000 nevinih Mađara i preko 100.000 Nemaca. Sve dok ne tražimo oproštaj za počinjene zločine, kapije Evrope nam ostaju zatvorene".

Zaista ovo nisam razumeo. Kakve veze ima Srbija, streljani Madjari i Evropa. Po toj logici vrata Evrope treba da budu zatvorena i za Slovence, Hrvate itd. Koristeci tu logiku za taj zlocin bi trebalo da budu najodgovorniji Hrvati jer je Tito bio na celu te drzave i po nacionalnosti Hrvat (mozda se izjasnjavao i kao Jugosloven).
Medjutim, postoji jedna interesantna cinjenica o tom zlocinu i dobro je da se o tome prica.
Nikada nisam shvatio nase istoricare koji ne prikupljaju dokaze o tome sta se sve desavalo za vreme drugog svetskog rata, a i posle toga. Secam se mog dede koji je bio u zarobljenistvu i svima je zeleo da isprica dozivljaje o tome a niko nije zeleo da ga saslusa, zapise i ostavi neki dokument o tome. Cini mi se da je isti slucaj sa NATO bombardovanjem i stradanjima civila u vezi toga. Izgleda kao da se nista narocito nije desavalo ali za srpsku istoriju i kulturu je izuzetno bitno da postoje dokumenti o svim tim istorijskim i pojedinacnim desavanjima. Cini mi se da su Jevreji po tom pitanju dosta aktivniji od nas. Steta je sto nema mnogo ni pisanih knjiga i materijala o svemu tome.