Jump to content


Photo
- - - - -

Jovo Kapičić


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
335 replies to this topic

#16 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 18:13

...Ja bih sina ubio kada bi radio protiv države...

ne podvaljuj starom covjeku.
jasno je da je pominjuci "drzavu" mislio na domovinu.

#17 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 18:25

...Član Komunističke partije Jugoslavije od 1936. Posle maturiranja, upisuje se na Medicinski fakultet u Beogradu, gde je do 1941. godine završio četiri semestra. U vreme dvogodišnjeg studiranja bio je vrlo aktivan u redovima komunističke omladine i studentskog revolucionarnog pokreta. Na drugoj godini studija postao je sekretar partijske organizacije Medicinskog fakulteta, a nešto kasnije sekretar partijskog komiteta Beogradskog univerziteta. Učestvovao je u mnogim akcijama i demonstracijama koje je organizovala KPJ. Posebno je bio zapažen u demonstracijama 14. decembra 1940. godine i 27. marta 1941. godine. Zbog svog revolucionarnog rada nekoliko puta je hapšen i zatvaran.

Aprila 1941. godine, posle kapitulacije Kraljevine Jugoslavije, po zadatku Partije, upućen je u Crnu Goru gde, jula 1941. godine, postaje član Okružnog komiteta KPJ za Cetinje. Kao član Okružnog komiteta, aktivno je radio na organizovanju prikupljanja oružja, formiranju gerilskih grupa, jačanju organizacije KPJ i opštim pripremama za ustanak.

Kao jedan od organizatora Trinaestojulskog ustanka u cetinjskom kraju, i član Okružnog komiteta KPJ, imao je vidnog uspeha u dizanju i razvoju ustanka, kao i u njegovom ponovnom oživljavanju krajem leta i u jesen 1941. godine. Kao član Okružnog komiteta, novembra 1941. godine, izabran je za političkog komesara Lovćenskog bataljona, koji je poslat u Sandžak. S ovom jedinicom učestvovao je u Pljevaljskoj bici, decembra 1941. godine.

Kada je, 21. decembra 1941. godine u Rudom, formirana Prva proleterska NOU brigada, u njen sastav je ušao i Lovćenski bataljon. Jovo je sve do oktobra 1942. ostao je u Prvoj proleterskoj, u kojoj se kao politički komesar više puta istakao u Igmanskom maršu, a februara 1942, zajedno sa komandantom bataljona Perom Ćetkovićem, prešao je Neretvu. Naročito se istakao u borbama s četnicima na sektoru Mojkovca i Kolašina.

U borbi na Durmitoru, 3. juna 1942. godine, među prvima je upao među nekoliko stotina četnika, što je izazvalo paniku u njihovim redovima i bataljonu omogućilo da bez gubitaka izvrši zadatak. Za ovaj podvig pohvaljen je od Vrhovnog komandanta NOV i POJ Josipa Broza Tita. Bio je među bombašima u borbama za Konjic i Livno, a oktobra 1942. godine postavljen je za zamenika političkog komesara Druge dalmatinske udarne brigade. Godinu kasnije postao je politički komesar Treće udarne divizije, a krajem 1944. godine i komesar Dvanaestog vojvođanskog korpusa NOVJ...


znate li koliko je godina imao jovo kapa te 1944.?

dvadeset pet.

#18 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 24 March 2010 - 18:35

sram te bilo


Pa ne znam sta ti mislis o covjeku koji kaze "pa neka je 5000 nevinih ljudi bilo na Golom otoku, to meni ne smeta". Jel ti stvarno mislis da neko normalan to moze da kaze? Zamisli da je neko tebi blizak bio medju tih 5000 ljudi.


I jos nesto za one koji kazu da je Jovo Kapicic bio super jer je bio u partizanima. Pa jel to znaci da moze posle toga da radi sta hoce jer se borio protiv fasista.? Pola moje familije je bio u partizanima ali su posle rata bili normalni gradjani i normalno se odnosili prema drugim ljudima.

Edited by Sofista, 24 March 2010 - 18:36.


#19 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 18:42

Pa ne znam sta ti mislis o covjeku koji kaze "pa neka je 5000 nevinih ljudi bilo na Golom otoku, to meni ne smeta". Jel ti stvarno mislis da neko normalan to moze da kaze? Zamisli da je neko tebi blizak bio medju tih 5000 ljudi.


I jos nesto za one koji kazu da je Jovo Kapicic bio super jer je bio u partizanima. Pa jel to znaci da moze posle toga da radi sta hoce jer se borio protiv fasista.? Pola moje familije je bio u partizanima ali su posle rata bili normalni gradjani i normalno se odnosili prema drugim ljudima.

to je pricao covjek koji ima devedeset godina i koji nije bio u stanju ni da tacno shvati sta ga pitaju.

i tebi je to odmah isti mladic...
koji nidje svoje guzice izlozio nije i kome je glavno herojstvo bilo sto je pobio osam hiljada nenaoruzanih ljudi i djece.
koji je mlatio po sarajevu artiljerijom i snajperima kad god mu je to palo na pamet.

ima se sta zamjeriti jovu kapi.
ali daleko je to od tvojih "zamjerki"...

i zamisli.
otac mog dobrog prijatelja je bio na golom otoku na pravdi boga.
nazvao sam ga mobilnim juce.
rece mi da sjedi sa jovom kapom...

Edited by muras, 24 March 2010 - 18:48.


#20 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 24 March 2010 - 18:55

i zamisli.
otac mog dobrog prijatelja je bio na golom otoku na pravdi boga.
nazvao sam ga mobilnim juce.
rece mi da sjedi sa jovom kapom...


Da, da, sigurno prepricavaju dozivljaje sa ljetovanja.

#21 teoNS

teoNS
  • Members
  • 4,663 posts

Posted 24 March 2010 - 18:57

Uvek je tema Goli otok. Zale se oni koji su Staljinovu sliku ljubili i hteli da vladaju Rusi u Jugoslaviji. Naravno da su tako prosli i nadam se da su imali tamo vremena da razmisle zasto obozavaju Ruse. Naravno bilo je i onih koji su stradali nezasluzeno, uvek ih ima.
Bolje i 5000 nevinih na Golom Otoku, nego sovjetska okupacija Jugoslavije.

Edited by teoNS, 24 March 2010 - 18:58.


#22 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 March 2010 - 19:00

Pa jel to znaci da moze posle toga da radi sta hoce jer se borio protiv fasista.? Pola moje familije je bio u partizanima ali su posle rata bili normalni gradjani i normalno se odnosili prema drugim ljudima.


Bas naprotiv. Ja uopste ne mislim da je radio sta je hteo. On je bio na celu dela drzavnog aparata koji je imao zadatak da stiti tu drzavu u najtezim trenucima. I radio je to verovatno najbolje sto je umeo-hrabro ali i surovo.

#23 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 24 March 2010 - 19:01

I jos nesto za one koji kazu da je Jovo Kapicic bio super jer je bio u partizanima. Pa jel to znaci da moze posle toga da radi sta hoce jer se borio protiv fasista.?


То добром делу идеолошких острашћеника и безмозговоића на овом форуму управо то значи. Нису способни да схвате размере злочина као таквог. Као ни овај несретни Капичић. За ту врсту људи постоји једина исправна идеологија, комунистичка и не постоји злочин ако је почињен над противницима те идеологије. То је такође служило, у првим послератним годинама ( у којима је, уопсталом и дотични несретни Капичић био господар живота и смрти) за несметану пљачку и отимање имовине од грађана који су је поседовали.
То што је овај несретни Капичић проглашен народним херојем не значи апсолутно ништа. Он је то добио од комунистичке власти која је борачке пензије, оредења и звања делила шаком и капом. ЈБТито је сваке године проглашаван народним херојем. То звање су комунисти сами девалвирали. Да нису били алави то би можда нешто и значило. Овако, ћорак.

#24 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 19:04

Da, da, sigurno prepricavaju dozivljaje sa ljetovanja.

...misli sta ti je drago, ali je tako bilo.

#25 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 March 2010 - 19:12

То добром делу идеолошких острашћеника и безмозговоића на овом форуму управо то значи. Нису способни да схвате размере злочина као таквог.


Kog zlocina? Sto su zatvarali petokolonase i izdajnike da ne prodaju zemlju strancima? A sta su trebali da rade? Da ih posalju u Vrnjacku Banju?
Po tadasnjem krivicnom zakonu (kao i u mnogim zemljama), veleizdaja drzave je nateze krivicno delo i cesto se izrice smrtna kazna. Ovi nasi jos i dobro prosli.
Najstrasnije je sto je i danas vecina tih Cvorovica i dalje potpuno odana Rusiji i Staljinu. Ja licno jednog znam-eno ga i sad drzi Staljinovu bistu u dnevnoj sobi, a 7 godina je bio na GO.

#26 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 19:14

Uvek je tema Goli otok. Zale se oni koji su Staljinovu sliku ljubili i hteli da vladaju Rusi u Jugoslaviji. Naravno da su tako prosli i nadam se da su imali tamo vremena da razmisle zasto obozavaju Ruse. Naravno bilo je i onih koji su stradali nezasluzeno, uvek ih ima.
Bolje i 5000 nevinih na Golom Otoku, nego sovjetska okupacija Jugoslavije.

lazna je dilema, moglo se i bez toga.

kada je svojevremeno jovo kapicic odslusao, po zlu zapamcenog sava joksimovica i njegov mamutski spisak crnogoraca koji treba da odu na goli otok, prokomentarisao je sa: "savo, krace bi trajalo da si procitao one za koje mislis da ih ne bi trebalo slati".
btw jovo kapicic ih nije slao tamo.
ni prave, ni krive...

#27 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 24 March 2010 - 19:14

Bas naprotiv. Ja uopste ne mislim da je radio sta je hteo. On je bio na celu dela drzavnog aparata koji je imao zadatak da stiti tu drzavu u najtezim trenucima. I radio je to verovatno najbolje sto je umeo-hrabro ali i surovo.


Поставља се логично питање од кога је он штитио државу? Да ли можда од "домаћих издајника 9 страних плаћеника"? Како ово познато звучи.
Југослав Ћосић је навео податак да је две трећине голооточана било невино, што је и несретни Капичић потврдио, па се поставља питање шта је ту храбро у његовој одбрани државе?

#28 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 24 March 2010 - 19:20

Kog zlocina? Sto su zatvarali petokolonase i izdajnike da ne prodaju zemlju strancima? A sta su trebali da rade? Da ih posalju u Vrnjacku Banju?
Po tadasnjem krivicnom zakonu (kao i u mnogim zemljama), veleizdaja drzave je nateze krivicno delo i cesto se izrice smrtna kazna. Ovi nasi jos i dobro prosli.
Najstrasnije je sto je i danas vecina tih Cvorovica i dalje potpuno odana Rusiji i Staljinu. Ja licno jednog znam-eno ga i sad drzi Staljinovu bistu u dnevnoj sobi, a 7 godina je bio na GO.



Niko nije rekao da nije bilo zlocinaca i saradnika okupatora a kasnije i Staljinista, ali ogroman broj ljudi je zavrsio u raznim zatvorima samo zato sto su imali stanove u centru Beograda, sto su imali velike tvornice, ili velike povrsine poljoprivrednog zemljista, koji su sve to posteno stekli. Svi su oni izjednaceni sa saradnicima okupatora iz WW2, svima je u presudi nekih sudova pisalo da su domaci izdajnici. Niko od njih nije dobio odstetu, nikome nije vracena imovina... A ovaj covjek je bio jedan od glavnih ljudi koji je pokrenuo taj mehanizam zla posle rata i koji je svakako jedan od najodgovornijih.

#29 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 19:22

...
Najstrasnije je sto je i danas vecina tih Cvorovica i dalje potpuno odana Rusiji i Staljinu. Ja licno jednog znam-eno ga i sad drzi Staljinovu bistu u dnevnoj sobi, a 7 godina je bio na GO.

bili smo na maturskoj ekskurziji...
mi momci odemo da gledamo prijateljsku utakmicu jugoslavija - sovjetski savez. stadion jna, bili na istoku.
nije bilo mnogo publike. nasi igrali slabo, gubili sa 2:0, ostalo desetak minuta do kraja... i tek tada primjetim grupu nervoznih, sredovjecnih ljudi. svakih malo pogleduju na satove, ozareni, veseli...
upitah nekog beogradjanina ko su ti ljudi, misleci da se radi o rusima iz ambasade ili slicno...
kad on: "ma ne, to su oni matori degeni, ibeovci"...

Edited by muras, 24 March 2010 - 19:25.


#30 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 March 2010 - 19:29

Поставља се логично питање од кога је он штитио државу? Да ли можда од "домаћих издајника 9 страних плаћеника"? Како ово познато звучи.
Југослав Ћосић је навео податак да је две трећине голооточана било невино, што је и несретни Капичић потврдио, па се поставља питање шта је ту храбро у његовој одбрани државе?


Navodno je bilo dve trecine, a moglo je i vise. Medjutim cini mi se da je u ovoj situaciji moralo vaziti pravilo da cilj opravdava sredstva. Vreme je bilo takvo, kao i okolnosti. Mislim da bi pokazivanje i najmanje slabosti u tom trenutku bilo fatalno za Jugoslaviju koja bi zavrsila u Istocnom Bloku sve do 1989. E pa ako je cena bila da nekoliko hiljada ljudi (komunista i ucesnika rata, a ne civila) odrobija zarad 15-16 miliona drugih, cini mi se kao mnogo bolja opcija.

Prihvatam da je po danasnjim merilima ovakav postupak uzasno brutalan, ali pozivajuci se navodno na ista ta merila i demokratska dostignuca, Skupstina Srbije nije u stanju da jasno kaze da se u Srebrenici desio genocid, a svaki drugi dan po neka ulica osvane izlepljena plakatima Ratka Mladica. I onda je ljudima kao strasno zao ovih sa GO, a za Srebrenicu se tvrdi da nije 8000 nego 4000, pa da Ratko i Radovan nisu znali, kao ni Sloba itd.