Jump to content

Photo
- - - - -

Jovo Kapičić

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
335 replies to this topic

#31 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 24 March 2010 - 19:32

Kog zlocina? Sto su zatvarali petokolonase i izdajnike da ne prodaju zemlju strancima? A sta su trebali da rade? Da ih posalju u Vrnjacku Banju?
Po tadasnjem krivicnom zakonu (kao i u mnogim zemljama), veleizdaja drzave je nateze krivicno delo i cesto se izrice smrtna kazna. Ovi nasi jos i dobro prosli.
Najstrasnije je sto je i danas vecina tih Cvorovica i dalje potpuno odana Rusiji i Staljinu. Ja licno jednog znam-eno ga i sad drzi Staljinovu bistu u dnevnoj sobi, a 7 godina je bio na GO.

Где то пише осим у удбашким главама да су ти људи били петоколонаши и издајници? Тим људима уопште није суђено, тако да на њих није примењиван кривични закон. Да си пажљивије пратио питања Југослава Ћосоћа могао си то да чујеш.
Ако је неко био одан Стаљину и СССР-у ( не Русији) онда је то био комунистички поглавник ЈБТито. И њега лично је болело дупе за државу и народ, већ је он бранио своју позицију. Почетак те приче сеже у неку годину пре тога ( Техеран, Вис...). Иронија је што се он бранио од Стаљина стаљинистичким методама.

#32 mandraxx

mandraxx
  • Members
  • 121 posts

Posted 24 March 2010 - 19:36

U borbi na Durmitoru, 3. juna 1942. godine, među prvima je upao među nekoliko stotina četnika, što je izazvalo paniku u njihovim redovima

Ne sumnjam da se on istakao hrabroscu u NOB-u, ali ovo ga bas preterase. Pa to ni Dzon Rambo nije radio, verovatno je reziser mislio da bi tako nesto bilo previse. Ta je prica taman toliko tacna kao ona kad je u bici na Sutjesci pas Reks pre eksplozije skocio Titu na glavu i tako mu spasao zivot.

#33 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,033 posts

Posted 24 March 2010 - 19:41

'48. je moj deda bio kapetan OZNE. Jedan dan pozove ga nadredjeni major i naredi mu da zove odredjenog porucnika na raport i ponudi mu izbor: ili rastava od zene ili van iz OZNE. Netko je u kafani cuo zenu da glasno pita sto sad imamo protiv Staljina, a do jucer smo ga hvalili... I u tom stilu. Deda postupi po naredjenju i porucnik se razvede. Otuzna prica kakvih ima na hiljade...

Ali ima jos jedan detalj: major nadredjen mom dedi je bio Josip Manolic, covjek koji ce godinama kasnije uciti blentave Hrvate demokraciji i osnovati, s Mesicem, HND (hrvatske narodne demokrate).

Nema sumnje da su metode bile primitivne i surove, pa ni da je dosta zla ucinjeno. Samo, dovoljno sam star da se sjecam posjeta Madjarskoj, Cehoslovackoj i Poljskoj '60-ih i '70-ih, pa znam da bi alternativa bila jos daleko surovija. Ceaucescu u nekoj jugoslavenskoj varijanti...

#34 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 24 March 2010 - 19:45

Navodno je bilo dve trecine, a moglo je i vise. Medjutim cini mi se da je u ovoj situaciji moralo vaziti pravilo da cilj opravdava sredstva. Vreme je bilo takvo, kao i okolnosti. Mislim da bi pokazivanje i najmanje slabosti u tom trenutku bilo fatalno za Jugoslaviju koja bi zavrsila u Istocnom Bloku sve do 1989. E pa ako je cena bila da nekoliko hiljada ljudi (komunista i ucesnika rata, a ne civila) odrobija zarad 15-16 miliona drugih, cini mi se kao mnogo bolja opcija.

Prihvatam da je po danasnjim merilima ovakav postupak uzasno brutalan, ali pozivajuci se navodno na ista ta merila i demokratska dostignuca, Skupstina Srbije nije u stanju da jasno kaze da se u Srebrenici desio genocid, a svaki drugi dan po neka ulica osvane izlepljena plakatima Ratka Mladica. I onda je ljudima kao strasno zao ovih sa GO, a za Srebrenicu se tvrdi da nije 8000 nego 4000, pa da Ratko i Radovan nisu znali, kao ni Sloba itd.

S. Milosevic i njegovi saradnici su ubijali i zatvarali druge ljude jer nisu smjeli da pokazu slabosti pred Nato paktom i ostalim neprijateljima. I oni su govorili da bi u suprotnom rezultat bio fatalan. Dok se vecina naroda lozila na to, Slobodan je sjedio na Dedinju i bogatio se od sverca, kupovao lokale u Beogradu za sina i ostale.... I on je za dobar dio Srba danas heroj isto kao i Kapicic.
Poznato je da se svake godine na Staljinov rodjendan veliki broj ljudi, njegovih fanova, okuplja u Moskvi. I oni pricaju istu pricu za Brku, kao i neki ovde sa foruma za ovog Crnogorca. Toliko o tome.....

A kada sam izjednacio te ljude sa Jovom Kapicicem moderator je obrisao moj post.........

Sto se tice Srebrenice, radi se o istom odnosu gradjana Srbije prema stvarnosti kao i prema radu udbe. Kad vecina Srba ne misli da je u Srebrenici bio zlocin, zasto bio neko pomislio da je postojao Goli otok, ili zasto ovaj udbas ne bi bio u pravu.....

Edited by Sofista, 24 March 2010 - 19:48.

#35 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Ne sumnjam da se on istakao hrabroscu u NOB-u, ali ovo ga bas preterase. Pa to ni Dzon Rambo nije radio, verovatno je reziser mislio da bi tako nesto bilo previse. Ta je prica taman toliko tacna kao ona kad je u bici na Sutjesci pas Reks pre eksplozije skocio Titu na glavu i tako mu spasao zivot.

kopirano sa srpske wiki.
vjerovatno se ovim "među prvima" misli da je bio u grupi koja je uletjela i izazvala paniku.
nespretna formulacija, koja ti je, eto, omogucila da probacis loptu kroz noge...lol

#36 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Navodno je bilo dve trecine, a moglo je i vise. Medjutim cini mi se da je u ovoj situaciji moralo vaziti pravilo da cilj opravdava sredstva. Vreme je bilo takvo, kao i okolnosti. Mislim da bi pokazivanje i najmanje slabosti u tom trenutku bilo fatalno za Jugoslaviju koja bi zavrsila u Istocnom Bloku sve do 1989. E pa ako je cena bila da nekoliko hiljada ljudi (komunista i ucesnika rata, a ne civila) odrobija zarad 15-16 miliona drugih, cini mi se kao mnogo bolja opcija.

Prihvatam da je po danasnjim merilima ovakav postupak uzasno brutalan, ali pozivajuci se navodno na ista ta merila i demokratska dostignuca, Skupstina Srbije nije u stanju da jasno kaze da se u Srebrenici desio genocid, a svaki drugi dan po neka ulica osvane izlepljena plakatima Ratka Mladica. I onda je ljudima kao strasno zao ovih sa GO, a za Srebrenicu se tvrdi da nije 8000 nego 4000, pa da Ratko i Radovan nisu znali, kao ni Sloba itd.

Не знам како изгледају време и околности за злочин. Да је некоме суђено за овај, голооточки, злочин и да је то уопште неки суд назвао злочином онда би изгласавање декларације о Сребреници била најнормалнија ствар. У друштву које је злочин из идеолошких разлога проглашавало за херојство могло се и очекивати да ће се догодити једна Сребреница и да ће учинити све да се о томе ћути и не доноси никаква декларација.

#37 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 19:48

S. Milosevic i njegovi saradnici su ubijali i zatvarali druge ljude jer nisu smjeli da pokazu slabosti pred Nato paktom i ostalim neprijateljima...

lolcina... :ph34r:

#38 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 March 2010 - 19:48

Nema sumnje da su metode bile primitivne i surove, pa ni da je dosta zla ucinjeno. Samo, dovoljno sam star da se sjecam posjeta Madjarskoj, Cehoslovackoj i Poljskoj '60-ih i '70-ih, pa znam da bi alternativa bila jos daleko surovija. Ceaucescu u nekoj jugoslavenskoj varijanti...

Apsolutno se slazem. Bilo je tesko vreme, i jos teze napraviti pravi izbor, i to medju svojim dojucersanjim drugovima. Bilo je i zloupotreba, kao i uvek, i to niko ne spori. Ali stvarno mislim da je alternativa bila apsolutno neprihvatljiva.

#39 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 24 March 2010 - 19:50

Pa to ni Dzon Rambo nije radio, ...

Можда Рамбо није, али Капичић јесте. Он и Чак Норис барабар.

#40 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 19:54

Не знам како изгледају време и околности за злочин. Да је некоме суђено за овај, голооточки, злочин и да је то уопште неки суд назвао злочином онда би изгласавање декларације о Сребреници била најнормалнија ствар. У друштву које је злочин из идеолошких разлога проглашавало за херојство могло се и очекивати да ће се догодити једна Сребреница и да ће учинити све да се о томе ћути и не доноси никаква декларација.

ko je ikada ista u vezi golog otoka proglasio za herojstvo?

opet ste pokuljali iz rupa.
srebrnice nije bilo. ako je bilo nije stardalo mnogo ljudi. ako je i stradalo, nije stradalo nevinih. ako je stradalo i nevinih i ako je to bio tako veliki zlocin i genocid...

...pa onda su komunisti krivi za to.

#41 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 March 2010 - 20:01

Можда Рамбо није, али Капичић јесте. Он и Чак Норис барабар.

On je srpsko-crnogorski Jack Bauer. :ph34r:

Edited by bowdon, 24 March 2010 - 20:01.

#42 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 24 March 2010 - 20:02

@muras

Ocigledno namjerno izvrces recenice u postovima da bi imao o cemu da pricas.

Radi se o tome da ako se negdje desi zlocin, a on se ne kazni, dolazi do novog velikog vala zlocina koji najvise stete nanosi sledecim generacijama. Bez obzira da li se radi o Srebrenici, Golom Otoku, Blajburgu, Jasenovcu.....

Zato se javnost ne suocava sa Srebrenicom na pravi nacin, jer se ni dosada nije suocavala sa drugim zlocinima koji su pravljeni u ime naroda bez obzira na gdje i kada su se desili.

U vezi junastva... Svako ko je 1 dan proveo u ratu u nekoj borbi zna da 99% "junaka" zavrsi u drvenom sanduku, tako da price o bilo kojem vojniku koji je "godinama pravio junacke podvige" padaju u vodu.

Edited by Sofista, 24 March 2010 - 20:05.

#43 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 March 2010 - 20:03

@muras
Bez obzira da li se radi o Srebrenici, Golom Otoku, Blajburgu, Jasenovcu.....

Ove stvari ne idu zajedno. Nikako.

#44 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 24 March 2010 - 20:11

Na svim mjestima su ubijani/muceni ljudi jer su (po nekima) bili neprijatelji neke drzave; bez presude/presude u pravnicnom postupku; bilo je organizovano ubijanje/mucenje; ni u vezi jednog mjesta javnost nekih zemalja se nisu u postunosti slozile niti suocile..

#45 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 24 March 2010 - 20:15

@muras

Ocigledno namjerno izvrces recenice u postovima da bi imao o cemu da pricas.

ne izvrcem nista.

У друштву које је злочин из идеолошких разлога проглашавало за херојство

koji je to zlocin proglasen za herojstvo?

tako da izvrces ti.

...a meni je bas stalo do "price" s vama. lol