Jump to content


Photo
- - - - -

Auto gume


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 16 March 2010 - 15:14

Kakve imate gume?

Vozim 6 godina starog Twinga (155/65 R14) i toliko su ujedno stare i tvornicki postavljene gume, Continentalke koje hitno moram mijenjati. U tih 6 godina zadnje 3 uglavnom nisam presla puno kilometara i vozim meko pa mi nemojte sad drzati predavanja kako sam ih trebala mijenjati mnogo ranije. :ph34r:

Nove Continentalke kao ni Michelinke na zalost ne dolaze u obzir jer sam morala pronaci jeftiniju varijantu. Odlucila sam se za Fuldu Ecocontrol koja je po pitanju cijene otprilike u rangu sa Savom, a tu negdje je i Firestone Multihawk koje nisam odabrala zato jer su nesto tvrdje a sto mozda nije najidealnije za kisu. Kleberice su nesto skuplje, dok je Good Year malo jeftiniji od Michelina. Takav je bar omjer kod vulkanizera kod kojeg sam narucila Fuldu, (stize sutra) medjutim jedan drugi vulkanizer mi je kao najeftiniju, a "solidnu" varijantu nudio Barum gume oko kojih diljem neta prevladava misljenje da se radi o katastrofalnoj gumi, dok s druge strane neki tvrde da uopce nisu lose jer je Barum u sastavu Continentala i da je po kvaliteti otprilike u rangu sa Savom. (Pricam o ljetnim gumama, posto zimske nisam ni imala jer realno nije bilo potrebe)

Kakva su vasa iskustva? Ima li netko Fuldu i je li bolja od Save? (ovdje u Hr se Sava dosta prodaje jer spada u nizi cjenovni rang).

I naravno, sve ostalo bitno&nebitno a vezano uz gume; savjeti, iskustva, dobro su dosli :)

Edited by Ziza, 16 March 2010 - 15:16.


#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 16 March 2010 - 22:54

Barum je odlična guma, prešao sam bar 60-70k na njima, što na letnjim, što na zimskim. Firma u sastavu grupacije Continental, proizvodi se u većini fabrika koje su u grupi, znači ne samo u Otrokovicama u CZ nego i u Nemačkoj, pa i u Portugalu. Preiswert, preporučujem.

Problem je što na Jadranskoj tzv. magistrali svaka guma kliza zbog krečnjaka koji se koristi kao agregat u asfaltu, to je mekan kamen i brzo se izliže/obrusi i postaje gladak i klizav. Tebi bi bilo najbolje da nabaviš nešto sa spajkovima, kao za relly :ph34r:

#3 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 17 March 2010 - 00:31

Za Jadransku magistralu znam, a i gume sam vec narucila tako da je moja dvojba rijesena. Ali mi je drago sto tvrdis za Barum da je Ok jer me je bas zanimalo sto je istina, a i dobro je znati za ubuduce.

#4 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 17 March 2010 - 19:51

Nove gume su na autu, zadovoljna sam Fuldom. :)


Btw, bila sam uvjerena kako ce ova tema zainteresirati prekaljene vozace, kad ono - sipak :ph34r:

#5 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 17 March 2010 - 20:47

U tih 6 godina zadnje 3 uglavnom nisam presla puno kilometara i vozim meko pa mi nemojte sad drzati predavanja kako sam ih trebala mijenjati mnogo ranije. :ph34r:


ipak, nemoj toliko cekat jer nema veze koliko si presla -nakon 6 godina gume su izgubile na svojim svojstvima



spasavaj macke, al cuvaj i svoju glavu :)

Edited by Cro-boy, 17 March 2010 - 20:47.


#6 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 17 March 2010 - 21:18

ipak, nemoj toliko cekat jer nema veze koliko si presla -nakon 6 godina gume su izgubile na svojim svojstvima



spasavaj macke, al cuvaj i svoju glavu :)


:ph34r: znam, znam a osjetila sam i u voznji. Racuna se da bi ih nakon 3 godine trebalo mijenjati zar ne? Ili je 3 godine + prijedjeni kilometri?

A koje gume tebi glavu cuvaju?

Edited by Ziza, 17 March 2010 - 21:19.


#7 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 17 March 2010 - 21:28

:ph34r: znam, znam a osjetila sam i u voznji. Racuna se da bi ih nakon 3 godine trebalo mijenjati zar ne? Ili je 3 godine + prijedjeni kilometri?

A koje gume tebi glavu cuvaju?



imam neki Dunlop, nemam pojma koji. Moj problem je sto imam dosta rijedak (suprotno od "čest", ne "gust") profil guma: 175/60 R15. Tesko je naci i lance i gume.


Inace sam zadnja osoba koja ti je trebala soliti pamet zbog guma, jer sam prve, tvornicke (Continentalke) promijenio nakon 5 godina i 50.000 km (vjerojatno su bile u puno gorem stanju od tvojih). Trebalo bi ih mijenjati tako nekako kako ti kazes, ne mora bas svake 3 god (pogotovo ako ne vozis puno), moze i svake 4-te.


Fora je filing kad sjednes u auto s novim gumama, kao da ides po tracnicama, cini ti se da ne moras drzat volan :)




btw, welcome back

#8 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 17 March 2010 - 21:59

imam dosta rijedak (suprotno od "čest", ne "gust") profil guma: 175/60 R15.



ybt, šta voziš? :ph34r:
Nabudženog spačeka?

#9 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 17 March 2010 - 23:00

Starija buba ?

#10 okisale

okisale
  • Members
  • 36 posts

Posted 18 March 2010 - 02:27

Evo male pomoci za one koji znaju nemacki.Sa ove stranice se mogu narucivati Auto gume i ujedno videti njihove ocene (ADAC,OMTC,TCS).Visit My Website ili Visit My Website

Edited by okisale, 18 March 2010 - 02:29.


#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 March 2010 - 04:13

Kakve imate gume?

Vozim 6 godina starog Twinga (155/65 R14) i toliko su ujedno stare i tvornicki postavljene gume, Continentalke koje hitno moram mijenjati. U tih 6 godina zadnje 3 uglavnom nisam presla puno kilometara i vozim meko pa mi nemojte sad drzati predavanja kako sam ih trebala mijenjati mnogo ranije. :ph34r:

Ako si sest godina izgurala sa gumama onda slobodno najjeftinije.Zivis u kraju gde nama mecava a ocigledno ne vozis ni pariz-dakar da bi ti trebao neki Dunlop.

#12 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,647 posts

Posted 18 March 2010 - 05:21

:ph34r: znam, znam a osjetila sam i u voznji. Racuna se da bi ih nakon 3 godine trebalo mijenjati zar ne? Ili je 3 godine + prijedjeni kilometri?

A koje gume tebi glavu cuvaju?

Gume bi trebalo menjati posle 30.000 km ili 3 godine.E sada zavisi od mnogo faktora,tj od klime,načina vožnje,vrste puta,vozača,auta...koje gume
izabrati.
Pitala si za Barum.Bivša Češka firma (sada u sastavu Continentala kao što reče komšija Ascari) vrlo cenjena na lokalnom tržištu.Ja lično imam
letnje Barum made in France,kupljene u Nemačkoj,ovde se prodaju samo domaće -made in CZ. Došle u paketu sa autom,nisam išao po njih u DE.
Zimske (za tebe neinteresantne-blago tebi) imam Michelin Alpine,i mogu samo da ih hvalim.

Sledeći put kada budeš kupovala,pogledaj gume na linku što je postavio Okisale,pa možeš da ih porediš.

#13 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 18 March 2010 - 09:41

ybt, šta voziš? :ph34r:
Nabudženog spačeka?



Starija buba ?



hahahaha, znao sam. Lijepo rekoh da imam "rijedak" tip profila.

Nissan Micra 2004.god.


bas sad gledam: nova (redizajnirana) Micra dolazi s novim profilima:

VISIA SERIJSKA OPREMA
Dimenzije guma 165/70/R14

ACENTA - DODATNO NA OPREMU VISIA PLUS
Dimenzije guma 185/50/R16



u moje vrijeme je Acenta bila 175/60 R15, a sad je R16

#14 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 22 March 2010 - 19:18

...

Edited by Ziza, 23 March 2010 - 01:06.


#15 cfc011

cfc011
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 March 2010 - 23:50

Produzite vek trajanja guma...http://sites.google....utomobilskegume

Posted Image