Jump to content


Photo

Srpska Latinica ???


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
94 replies to this topic

#31 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 28 February 2003 - 11:37

Nesa:
Али, ето сад као за инат не могу да пронађем саопштење Владе поводом превода Windows-а на српски, да се само ћирилични превод може сматрати српском верзијом.


Mislis na ovaj?
Vec sam ga postovao na XP temi

Тумачење Владе Србије поводом случаја
"Мајкрософт-Југославија"
Одговор Бранислава Анђелића, директора Завода за Интернет и информатику Владе Србије, на позив да учествује на "Локализација Windows XP Professional i Office 11", 19. новембра 2002. у Београду. Текст добијен љубазношћу организатора. Наглашавања су редакцијска.

[Друштву информатичара Србије]

"Поштовани,

Захваљујем се на позиву [на Трибину 19. новембар 2002, прим ПР], али ћу на жалост у то време бити на путу.

Зато сматрам за потребно да вас упознам са ставом Владе Републике Србије по овом питању, о чему смо недавно министар Бранислав Лечић и ја обавестили Мајкрософт:

1. Влада Републике Србије подржава локализацију.

2. Званично писмо српског језика је ћирилица.

3. Влада не оспорава право компанији Мајкрософт да своје производе издаје у било којој верзији, али Влада ће оспорити право да се било која верзија назива "српском" уколико није на ћирилици.

4. Уколико Мајкрософт нема ресурсе да оствари локализацију на ћирилицу, Влада Републике Србије је спремна да о свом трошку обезбеди стручњаке из информатике и лингвистике који би урадили овај посао.

Сматрам да је неопходно да на вашу трибину позовете и Министарство културе и јавног информисања.
Срдачан поздрав

Бранислав Анђелић"



#32 nautilus

nautilus
  • Members
  • 877 posts

Posted 28 February 2003 - 17:31

Citava tema je mlacenje prazne slame jer svi se koriste sa oba pisma.Kao bicemo zapadniji i prosperitetniji i kulturniji ako pisemo latinicom ili bicemo vise Srbi ako pisemo cirilicom: kakve gluposti.
Rumuni su sa cirilice presli na latinicu prije 150 godina pa nesto nisu napredovali a Grci se par hiljada godina drze svog pisma pa su opet zadnja rupa na svirali evropske unije.
Oba pisma su nasa i meni je super sto mogu citati na oba pisma i ponekad i ne primjecujem na kom je pismu napisana knjiga.
I trebamo kao dio kulture cuvati oba pisma.
Cak i SPC ima verziju svog zvanicnog sajta na latinici pa to nikome ne smeta osim siromasnim umovima iz obraza.

#33 nautilus

nautilus
  • Members
  • 877 posts

Posted 28 February 2003 - 17:31

Citava tema je mlacenje prazne slame jer svi se koriste sa oba pisma.Kao bicemo zapadniji i prosperitetniji i kulturniji ako pisemo latinicom ili bicemo vise Srbi ako pisemo cirilicom: kakve gluposti.
Rumuni su sa cirilice presli na latinicu prije 150 godina pa nesto nisu napredovali a Grci se par hiljada godina drze svog pisma pa su opet zadnja rupa na svirali evropske unije.
Oba pisma su nasa i meni je super sto mogu citati na oba pisma i ponekad i ne primjecujem na kom je pismu napisana knjiga.
I trebamo kao dio kulture cuvati oba pisma.
Cak i SPC ima verziju svog zvanicnog sajta na latinici pa to nikome ne smeta osim siromasnim umovima iz obraza.

#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 February 2003 - 18:46

Kol'ko da Nesine budalastine ne ostanu bez odgovora: Jedan od najvecih evropskih jezika, nemacki, moze se pisati koristeci dva pisma, mada je jedno u dominantnoj upotrebi kao prakticnije; isto vazi i za turski i tajlandski jezik. Jezici sa takvim mogucnostima su u prednosti, pa i za pomenut grcki, cak, postoje pravila kako se pise kada se koristi latinica.

#35 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 28 February 2003 - 20:44

S obzirom da perfektno govorim nemacki, svedocim iz prve ruke da je Vladan samo potvrdio da se radi o najobicnijem lazovu. Sto se tice tai jezika, bas sam danas pricao sa koleginicom iz Singapura koja dobro poznaje situaciju u jugoistocnoj Aziji. I ona mi je potvrdila da Vladan laze. Tajlandjani koriste samo jedno pismo. (Uzgred budi receno, u Sigapuru je bio pokusan eksperiment, da se za kineski jezik koristi latinica (tamo su u ravnopravnoj upotrebi kineski i engleski), ali to nije zazivelo, jednostavno ljudi to nisu hteli da prihvate). Grci koriste jedno pismo, to je jasno svima, a i Turci takodje.
Dakle, Vladan je vise puta bestidno slagao. Ne vidim kakve ima vise svrhe raspravljati se sa okorelim lazovom, slagali se mi ili ne sa njegovim stavovima.

#36 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 February 2003 - 20:57

Nesa nam dakle tvrdi sledece:
1. Da se u Nemackoj danas nista ne stampa na gotici
2. Da ne postoji latinicna verzija za upotrebu u tajlandskom jeziku (sta li onda znaci npr. soi 1?)
3. Da osnovno pismo turskog jezika nije arapsko, a latinica jedna u sklopu Ataturkovih reformi

Sa ostrascenom nacionalistickom budalom besmisleno je diskutovati (pa koristili u toj diskusiji bilo cirilicu ili latinicu).
(Uzgred: Da je ovakva diskusija besmislena, bar je jedna stvar u kojoj smo se nas dvojica slozili.)

_________________
Koca Popovic: "Basibozluk, bagra i brabonjci, ustali da obnove Dusanovo carstvo. Srbi su samo protiv onoga ko bi hteo da ih makar malo opameti, a odusevljeno klicu svakome ko ih jos vise zaglupljuje, unazadjuje i unesrecuje.

[ Izmena poruke: vladan na dan 2003-02-28 20:59 ]

#37 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 28 February 2003 - 21:14

Vladan je, kao visestruki lazov, izgubio svaki kredibilitet na ovom forumu. Ja zivim u Nemackoj, govorim nemacki, radim sa Nemcima, a on me "u oci gleda" i laze me da Nemci pored latinice paralelno koriste i goticu. Svedocim da ne postoje ni jedne novine u Nemackoj koje se stampaju na gotici i da nijedan od mojih kolega Nemaca niti od drugih Nemaca koje poznajem ne koristi goticu.
Najteze je demantovati okorele lazove. Sutra ce me terati da mu dokazujem da Zemlja nije kockasta.

#38 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 28 February 2003 - 21:20

Turska koristi latinicu, a na oficijelnim mestima imaju natpise u oba pisma. Kako je Eraserhead primetio, to ih je spasilo od utapanja u islamizam, i od njih stvorilo evropsku drzavu.


http://www.onlinetur...om/alphabet.asp

[ Izmena poruke: Tromotorac na dan 2003-02-28 21:22 ]

#39 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 28 February 2003 - 21:55

Tromotorac:
Turska koristi latinicu ...

Dakle jos jedan dokaz za moju tvrdnju.

... a na oficijelnim mestima imaju natpise u oba pisma. 

Ako je ovo istina (a cisto sumnjam) to i dalje ne dovodi u pitanje moju tvrdnju da se u turskoj dva pisma ne koriste paralelno. Naime, sve novine izlaze na jednom pismu koje se iskljucivo i koristi u svakodnevnom zivotu (a to ovaj tvoj sajt samo potvrdjuje).

Nego, nakon sto smo dokazali ko je i sta je Vladan, mozemo i da se polako vratimo na srpsku cirilicu i latinicu. Sta kazete, a?

#40 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 February 2003 - 22:00

Za informaciju onima koje to moze da zanima, a mozda ne znaju: Tokom XX veka u Nemackoj su publikovane desetine i stotine hiljada stranica ispisanih goticom. Uostalom, mala pretraga po Google ce to svakome jasno pokazati.

#41 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 28 February 2003 - 22:02

Neznam sta si to dokazao i iz cega, a ni onaj sajt nije moj. Nego pre nego sto ponovo izvuces zakljucke i dokaze, evo ti jedan sajt -- turski, drzavni.

http://www.mfa.gov.t...ab/alphabet.htm

#42 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 28 February 2003 - 23:06

Tromotorac, Turci su potisnuli arapsko pismo i uveli latinicu. To smo konstatovali.

Sto se Vladana tice, mislim da bi mu bilo bolje da se ne javlja ili da pokusa da spasi neku mrvicu svog, teskim lazima nepovratno izgubljenog kredibiliteta na neki drugi nacin.

#43 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 28 February 2003 - 23:47

Opa bata Neso! Pore toga sto ne rece odakle je filmski citat ti i prefektno :sad: govoris nemacki i to konsultujuci se sa kolegicom ni manje ni vise nego iz Singapura? U jeeeee! A ja mis'io da si neki bedak. Inace, slazem se sa nautilusom da je tema mlacenje prazne slame. Kako bre neke ne mrzi da vrse defekaciju na usta posle svega sto je bilo? Svasta. Da vi imate neka posla ili bar cilj na kome radite ne bi vam na pamet padale razlike izmedju cirilice i latinice koje su jebo sliku svoju drasticne!

#44 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 February 2003 - 23:56

Porazen, pognute glave prekrivene korotnom maramom, ponizen napustam ovu diskusiju da se u cosku pridruzim malo ministru - kao sto to i jeste mesto okorelim lazovima.
Sa kajanjem izjavljujem da tek sad sagledavam da je jedino cirilica jedino srpsko pismo, staro koliko i Srbi, a to znaci - starije od ameba.
Neka se slavi glupost, prostakluk i primitivizam, arogancija i ksenofobija.

#45 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 01 March 2003 - 00:11

I ja bih nesto da dodam. Znas li ti bata Neso (i ostali, debelo ste zaostali, da citiram staru pijanduru Boru Djordjevica) zbog cega mi ovde da to tako nazovem sukobljavamo misljenja? Evo zbog cega. Dok sam ja i moji da ih nazovem pajtasi tamo negde krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih "sukobljavali misljenja" u casovima dokolice o tome da li je Sade dobra ckapi* ili nije neki su se palili na cirilice** a neki na latinice (a mi se sprdali sa njima sto je nasa greska; sto nismo to mlatili). Pa nam je onda, je li, svima manijak dao po pichci, jer nismo je li, reagovali na vreme (mlateci bandu, je li, to jest govoreci njihovim jezikom). E, ja bih sada da razglabam o tome (ne ulazeci u muziku) da li je Anastacia recimo ckapi ili nije, a ovi sto bi da i dalje tule o cirilicama i latinicama bih da idu na primer da kopaju so. Sta im fali. Em smire uznemirenu im psihu em drustveno korisno rade. Steta samo sto mene niko ne pita.
___________________
Idite bre spavajte.


* da mi se ne zenski deo ne naljuti - najvisi stepen poredjenja (sto se tice izgleda i stila)

** dodji Tudjmane na poselo u Borovo selo

P.S. Night Shift su zakon, ako su populisti, bas u inat, kano prava Srbenda!

[ Izmena poruke: Henry Chinaski na dan 2003-03-01 00:31 ]