Jump to content

Photo
- - - - -

Totalni slom ekonomije drzave?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
182 replies to this topic

#1 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 12 March 2010 - 12:58

Totalni krah drzave je sve vise evidentan . Firme opustosene i retko koja radi. Novca nigde, narod prezaduzen kreditima koji su postali jos veci ovim kursnim promenama. Kasa budjeta je ocigledno mnogo manja nego sto se sme priznati. Dokaz za to su sve veci nameti za sve i svasta, legalizacije i slicno. Finansijska, trzisna i sve druge inspekcije nemilosrdno haraju medju malim sitnim STR i SZR-ima , pretrazuju sve ne bi li nasli i najmanji razlog da napisu kaznu od 50.000 din. Cak i pokusavaju na prevaru da nadju "gresku " ne bi li naplatili kaznu. Dok naravno u velike sisteme prodaja ne smeju ni da prismrde. Kurs ,koji ocigledno, sve vise izmice kontroli. Proizvodnja , prakticno i ne postoji. Pare od privatizacija su potrosene. Ostala je neka sica od JATa i EPSa koja ce takodje biti potrosena, mozda i brze nego ono ranije. Trgovina je takodje pred krahom zbog opste nemastine. A vlast sve vise steze vrat narodu. Zalili smo se na vlast Slobodana Milosevica i 90te posebno 93. A sad.. Atmosfera koja se oseca na ulici , medju narodom je veoma slicna. S tom razlikom sto je vlast SM dozvoljavala obicnom narodu da se snalazi u sitnom svercu na ulicama i buvljacima. Dajuci narodu , kakav takav venti , da bi preziveo. Kazu SM i njegovi su krali. A ovi sta rade? Lopovluk na sve strane nikad veci. Da ne bude zabune, ja sam od samog pocetka bio protiv lika i dela SM. Ali ovo sto se radi sada je prevazislo sve sto je on radio . Jedino sto nema ratova i izolacije. Mada je ova vlast izolovala narod iznutra. Djaba nam bezvizni rezim , kad nemamo para ni da odemo do Segedina u soping po suvomesnato. ( a i to nam ne daju da unesemo.. kazu carinici, ne da Miskovic). A ovo sto smo gledali sa Albancima s juga sto su trazili azil, to ce biti opsta pojava i to ne samo na jugu i medju Albancima.
Sve u svemu kraj je ocigledno vrlo blizu. Bankrot drzave se vec moze polako opipati rukom. Samo sto se bojim da bankrot u Srbiji nece biti kao bankrot na Islandu. Ovo je Balkan, Srbija... ovde to , ne verujem , da ce proci tako mirno..

#2 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 March 2010 - 13:44

S tom razlikom sto je vlast SM dozvoljavala obicnom narodu da se snalazi u sitnom svercu na ulicama i buvljacima. Dajuci narodu , kakav takav venti , da bi preziveo.

tako je, dok su za to vreme njegovi ubijali po što po komšiluku što po sopstvenoj zemlji.

Jedino sto nema ratova i izolacije.

jedino nema ratova? vala, ako je ono što je elementarno za jedino onda ... :ph34r:

#3 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 12 March 2010 - 14:16

@ Vesna

mi smo trpeli svashta neshto loshe pod SM-om i to je bio pravi SM (koza lanci i bicevi)

mi smo se klali sa komshijama i ekonimski kolaps u zemlji

a sad se ne koljemo, a isto ekonomsko stanje u zemlji.

Seti se samo kada smo ga rushili sa onim crnim majicama sa pesnicom napred kako smo svi bili spremni da i izginemo ali da skinemo bad word.

A shta sad?

stativa?

p.s

Molim te nemoj objashnjenje Koshtunica mali Sloba, ubili Djindjica itd itd.

#4 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 12 March 2010 - 14:31

@ Vesna

mi smo trpeli svashta neshto loshe pod SM-om i to je bio pravi SM (koza lanci i bicevi)

Seti se samo kada smo ga rushili sa onim crnim majicama sa pesnicom napred kako smo svi bili spremni da i izginemo ali da skinemo bad word.

A shta sad?

stativa?

p.s

sta si ti tacno ocekivao, kako ce da bude? koliku platu / zivotne standard / whatever da imas za 5 ili 10 godina? ako ti je ovo isto, kako bi onda izgledalo bolje ili dosta bolje? (posle cemo kako mislis da je to moglo da se postigne)

#5 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 12 March 2010 - 14:36

tako je, dok su za to vreme njegovi ubijali po što po komšiluku što po sopstvenoj zemlji.

jedino nema ratova? vala, ako je ono što je elementarno za jedino onda ... :ph34r:

Vesna, ja sam pisao o ekonomskoj strani price, o odnosu vlasti SM prema narodu u srbiji , u smislu toga da je vlast krala, ali je i narodu ostavljeno prostora da se nekako snalazi u vidu sitnog sverca i slicno. Zarad nekog socijalnog ventila. Ovi danasnji ne ostavljaju ni najmanji prostor da se narod snadje. A i napomenuo sam da sam ja bio od vlasti SM od samog njegovog pocetka. Uostalom i danas u sadasnjoj vlasti vidimo iste te ljude koji su SM pomagali u njegovoj politici ubijanja. Cak neki od njih, namerno, onako cinicno stoje tako da iza njih stoji slika SM , kad daju intervjue za TV.

#6 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 12 March 2010 - 14:44

Nekako kad se prisetim kradja i kradja, razlika je u tome što se znalo ko može a ko ne može da krade/kraducka. Koliko se sećam, u Zelenovićevoj vladi, čini mi se, dva ministra su bila uhapšena i u apsi zbog toga. Kralo se do određenog nivoa, nije mogao svako.
Danas , obim je mnogo širi

#7 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 12 March 2010 - 14:49

sta si ti tacno ocekivao, kako ce da bude? koliku platu / zivotne standard / whatever da imas za 5 ili 10 godina? ako ti je ovo isto, kako bi onda izgledalo bolje ili dosta bolje? (posle cemo kako mislis da je to moglo da se postigne)

Ocekivali smo da ce vlasti koje smo doveli pre 10 godina manje krasti od one iz doba SM.
Ocekivali smo da ce se privatizacijama stvoriti kako tako odrziva radna mesta, da krene proizvodnja , da plate budu kako tako pristojne. Naravno da ne moze da se ocekuje prosecna plata 1000 evra. Ali je mogla da bude bar 400-500. A to bi bilo relativno dovoljno ukoliko bi zaposlenost bila na visokom nivou. 10 godina je dovoljno da se dotle stigne ako se radi kako treba i ako se ne krade i "kraducka"

(posle cemo kako mislis da je to moglo da se postigne)

Tako da se nije kralo svugde gde se stiglo, tako sto se firme ne prodaju lokalnim tajkunima koji su se obogatili u ratovima i sankcijama, nego stranim kompanijama koji mogu i hoce da pokrenu proizvodnju.

#8 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 12 March 2010 - 14:59

Ocekivali smo da ce vlasti koje smo doveli pre 10 godina manje krasti od one iz doba SM.
Ocekivali smo da ce se privatizacijama stvoriti kako tako odrziva radna mesta, da krene proizvodnja , da plate budu kako tako pristojne. Naravno da ne moze da se ocekuje prosecna plata 1000 evra. Ali je mogla da bude bar 400-500. A to bi bilo relativno dovoljno ukoliko bi zaposlenost bila na visokom nivou. 10 godina je dovoljno da se dotle stigne ako se radi kako treba i ako se ne krade i "kraducka"

(posle cemo kako mislis da je to moglo da se postigne)

Tako da se nije kralo svugde gde se stiglo, tako sto se firme ne prodaju lokalnim tajkunima koji su se obogatili u ratovima i sankcijama, nego stranim kompanijama koji mogu i hoce da pokrenu proizvodnju.

zasto mislis da ce neki da kradu manje od nekih drugih? i jedni i drugi su ljudi, i kada se radi o 'vlasti' i kradji, govorimo o velikom broju ljudi na raznim nivoima, manje vise istih tih koji su tu bili i pre. znaci, zasto mislis da kada se promeni stranka na vlasti, ljudi postanu inherentno drugaciji, pa da vise ne kradu?

sada pozivas na revoluciju, i onda dodje stranka po tvojoj volji, i mislis da ce ti da sve promene? sumnjam, kao sto sumanjam da bi ti 400-500 evra bilo dovoljno. da je plata toliko, onda bi ljudi zahtevali 1000.

#9 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 March 2010 - 15:02

neće biti baš da je isto. na stranu to što nemam volje da raspravljam onog sekunda kad vidim ono "jedino nema ratova". pa malo li je? šta bi hteli, da ratujemo e da bi nam se pružila mogućnost da se snalazimo kako ko zna i ume? :ph34r:

nisam ni imala nameru. premisa "jedino nema ratova" mi je ubila svaku volju za razgovorom.

#10 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 12 March 2010 - 15:13

zasto mislis da ce neki da kradu manje od nekih drugih? i jedni i drugi su ljudi, i kada se radi o 'vlasti' i kradji, govorimo o velikom broju ljudi na raznim nivoima, manje vise istih tih koji su tu bili i pre. znaci, zasto mislis da kada se promeni stranka na vlasti, ljudi postanu inherentno drugaciji, pa da vise ne kradu?

sada pozivas na revoluciju, i onda dodje stranka po tvojoj volji, i mislis da ce ti da sve promene? sumnjam, kao sto sumanjam da bi ti 400-500 evra bilo dovoljno. da je plata toliko, onda bi ljudi zahtevali 1000.

Od ljudi koje smo doveli 5og oktobra smo ocekivali manje kradje ( kradja kod nas , cini mi se, ipak je nesto sto nemoguce spreciti ) i naravno ocekivali smo da ne prave koalicije sa onima koje smo 5og oktobra najurili.
Ne pozivam na revoluciju, samo konstatujem stanje ekonomije u Srbiji. A stranka koja bi dosla na vlast a da bude po mojoj volji ( i volji vecine naroda ) na zalost ne postoji u Srbiji.
Razumljivo je da covek uvek trazi vise, ali ja konstatujem da je nivo od 400-500 evra za prosecnu platu u srbiji , moglo da se dostigne za 10 godina od promene rezima, da nije bilo svega onog sto sam vec pomenuo..

edit: a danas 10 godina posle , imamo 500.000 na kazanima, i verovatno jos toliko koji su jedva nesto iznad nivoa da ne budu na kazanima.

Edited by zoltan, 12 March 2010 - 15:17.

#11 mandraxx

mandraxx
  • Members
  • 121 posts

Posted 12 March 2010 - 15:24

Od ljudi koje smo doveli 5og oktobra smo ocekivali manje kradje ( kradja kod nas , cini mi se, ipak je nesto sto nemoguce spreciti ) i naravno ocekivali smo da ne prave koalicije sa onima koje smo 5og oktobra najurili.
Ne pozivam na revoluciju, samo konstatujem stanje ekonomije u Srbiji. A stranka koja bi dosla na vlast a da bude po mojoj volji ( i volji vecine naroda ) na zalost ne postoji u Srbiji.
Razumljivo je da covek uvek trazi vise, ali ja konstatujem da je nivo od 400-500 evra za prosecnu platu u srbiji , moglo da se dostigne za 10 godina od promene rezima, da nije bilo svega onog sto sam vec pomenuo..

edit: a danas 10 godina posle , imamo 500.000 na kazanima, i verovatno jos toliko koji su jedva nesto iznad nivoa da ne budu na kazanima.

"Kosovo je srce Srbije". Jos dugo dugo ovaj narod ima da tavori u limbu. Vecina je odlucila da su mitoloske price vaznije od njihove buducnosti i od buducnosti njihove dece. Ja hteo ili ne moram sa tim da se slozim. Prica je gotova, ovo je vec faza poluraspada, a do zavrsnice i totalnog kolapsa necemo jos dugo cekati. Narocito sad kad i Demokratska stranka kao svoj cilj proklamuje "borbu za Kosovo u okviru Srbije" pa i po cenu "evropskih integracija" ako treba. Sto se covek pre pomiri sa cinjenicom osecace se ako ne bolje, onda bar rasterecenije. Ova drzava nece ni postojati za 30-40 godina, sto u globalnim razmerama i nece biti neka steta. Jbg, desavalo se to i vecim shmekerima od Srba.

Edited by mandraxx, 12 March 2010 - 15:31.

#12 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 12 March 2010 - 15:25

Dolazimo, dragi moji, do čuvenog citata iz filma Profesionalac: "Nije Sloba kriv! Mi smo krivi! Mi smo govna!"

Srbi su narod kakav bi svaki diktator poželeo.

Dok smo se školovali, stalno su pokušavali da nam utuve u glavu kako smo mi slobodarski narod. Te dobili smo ovu bitku protiv ovog neprijatelja, te dobili smo onu bitku protiv onog mrskog neprijetelja...

A one mnogo važnije bitke koje se biju u slobodi, protiv naših diktatora, smo izgubili. Kada bi se povremeno pojavljivale vođe koje su bile prosvećene i koje su nam davale slobodu, mi smo ih ubijali jer nismo znali šta ćemo sa njom jer smo mi nacija mentalnih tinejdžera, ljudima kojima uvek treba staralac. Zato su nam bili potrebni diktatori kao Očevi nacije.

Zato nas je svakog dana sve manje i manje. Ono što je vredelo je izginulo po ratovima (do '45.), ovi što su ostali nemaju mentalni kapacitet da bi se održali kao narod.

Vladaće Tadić i njegovi satrapi još dugo, dugo...

#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 March 2010 - 15:25

...

... ali je i narodu ostavljeno prostora da se nekako snalazi u vidu sitnog sverca i slicno ... Ovi danasnji ne ostavljaju ni najmanji prostor da se narod snadje ...

Aha.
Bio je neki 4umski nik koji je opisivao ta sretna vremena kada se vracao "sa posla" i kupovao "Milka" cokoladu sa haube automobila.

Mislim, koliko jos stotina godina treba da prodje pa da se u Srbiji shvati razlika izmedju odgovornog ponasanja, rada i zaradjivanja i onog opancarskog "snadji se?"

Btw, - a sta je to "narod?"

...

#14 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 12 March 2010 - 15:34

Dolazimo, dragi moji, do čuvenog citata iz filma Profesionalac: "Nije Sloba kriv! Mi smo krivi! Mi smo govna!"

Srbi su narod kakav bi svaki diktator poželeo.

Dok smo se školovali, stalno su pokušavali da nam utuve u glavu kako smo mi slobodarski narod. Te dobili smo ovu bitku protiv ovog neprijatelja, te dobili smo onu bitku protiv onog mrskog neprijetelja...

A one mnogo važnije bitke koje se biju u slobodi, protiv naših diktatora, smo izgubili. Kada bi se povremeno pojavljivale vođe koje su bile prosvećene i koje su nam davale slobodu, mi smo ih ubijali jer nismo znali šta ćemo sa njom jer smo mi nacija mentalnih tinejdžera, ljudima kojima uvek treba staralac. Zato su nam bili potrebni diktatori kao Očevi nacije.

Zato nas je svakog dana sve manje i manje. Ono što je vredelo je izginulo po ratovima (do '45.), ovi što su ostali nemaju mentalni kapacitet da bi se održali kao narod.

Vladaće Tadić i njegovi satrapi još dugo, dugo...

Ima jako mnogo istine u ovome. Ne bih se slozio u potpunosti sa podebljanom recenicom, ali ostalo je manje vise tako. Ja sam cesto imao prilike da cujem recenicu da nama treba cvrsta ruka, sto je upravo ovo sto pise Publius. U koliziji sa tim je svakako i ova nova pojava podanista. Sve u svemu meni izgleda jako lose, cisto politicki, tolike partije, borba za vlast i funkcije, prepucavanja, podmetanja, pisanja novinara ...

#15 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 12 March 2010 - 15:42

...

Aha.
Bio je neki 4umski nik koji je opisivao ta sretna vremena kada se vracao "sa posla" i kupovao "Milka" cokoladu sa haube automobila.

Mislim, koliko jos stotina godina treba da prodje pa da se u Srbiji shvati razlika izmedju odgovornog ponasanja, rada i zaradjivanja i onog opancarskog "snadji se?"

Btw, - a sta je to "narod?"

...

Drzava treba da prvo obezbedi da se stvore uslovi da ljudi ( narod ) mogu od tog odgovornog ponasanja da zive zivotom iole dostojanstven, da ne bude prinudjen " da se snalazi " da bi preziveo.

Btw, - a sta je to "narod?--- Narod je sve ono sto nije tajkun, politicar, kriminalac i pomoagaci istih. Narod je ono sto pokusava da prezivi od prvog do prvog, da nahrani sebe i svoju porodicu.