Jump to content


Photo
- - - - -

"Najveća jedinstvena prevara"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
74 replies to this topic

#61 Knight Rider

Knight Rider
  • Members
  • 63 posts

Posted 07 May 2010 - 10:13

Bećirića se sećam još iz vremena kad je pisao sjajne tekstove u Svetu Kompjutera krajem 80-ih.
Ne znam šta se krije iza svega ovoga, ali teško mogu ovog čoveka da zamislim kao kriminalca.
Sa 17 godina je prodao svoju video igru Englezima, autor je poznate TV igre "tajni agent Izzy" itd.
Jedno je sigurno, zamerio se krupnim zverkama..

#62 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 02 September 2010 - 17:42

Optužnica za SMS prevare
2. septembar 2010. | 16:23 | Izvor: Beta
Beograd -- Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv 17 osoba optuženih za zloupotrebe SMS igara na sreću.

Organizatori igara su bili Državna lutrija Srbije, RTS licitacija, Grand auto i Grand licitacija a ukupni fond preverama osvojenih nagrada je 150 miliona dinara.

Na taj način dobili su pet stanova i 125 putničkih motornih vozila od čega 107 Fiat punta, devet Skoda oktavia, pet vozila marke Skoda oktavia ambient, jednu Skoda fabiu, tri Volksvagen pasata.

Prema navodima iz optužnice, okrivljeni su u toku 2009. i 2010. sa preko 200 mobilnih telefona odgovarajućeg broja kartica, uređajem za povezivanje komunikacija mobilnim telefonima i korišćenjem odgovarajućeg softvera, uticali na ishod igara na sreću i osvojili ukupno 130 nagrada na takozvanim telefonskim licitacijama.

Optužnica je podignuta protiv Predraga Bećirića (40), Ognjena Petra Todorovića (31), Marijane Mijanović (39), Miloša Banduke (30), Marka Banduke (25), Miloša Mirića (25), Darka Dragosavljevića (24), Viktora Vickova (31), Vladimira Sladića (26), Miloša Đurana (23), Nenada Vukovića (25), Mileta Jakišića (25), Marka Vukojevića (23) i Milice Mirić (28), svi iz Bograda.

Optuženi su i Boško Ivošević (29), Bojana Tutunović (32) iz Inđije kao i Robert Balaž iz Sremske Kamenice (33).

Njima se, kako je saopšteno iz Tužilaštva, na teret stavlja krivično delo udruživanje radi prevara, a optuženima Predragu Bećiriću i Ognjenu Petru Todoroviću pritvor je produžen za još mesec dana.

http://www.b92.net/i...p;nav_id=456020

#63 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 03 September 2010 - 06:57

Njima se, kako je saopšteno iz Tužilaštva, na teret stavlja krivično delo udruživanje radi prevara, a optuženima Predragu Bećiriću i Ognjenu Petru Todoroviću pritvor je produžen za još mesec dana.



I dalje ne razumem kako ce da dokazu tu prevaru (mada u ovoj zemlji sve je moguce). Ovde je jedino prevaren narod od Državne lutrije Srbije, RTS licitacije, Grand auta i Grand licitacije jer su verovali da je u pitanju igra na srecu a ispostavilo se da je igra na znanje (:
Inace koliko su dugo vec pritvoru deluje mi prilicno dugo da im se produzava za jos mesec dana.

#64 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 03 September 2010 - 15:59

BEOGRAD - Prevarant ili kompjuterski genije?
Specijalno tužilaštvo u Beogradu podiglo je juče optužnicu protiv Predraga Bećirića (40) i 16 njegovih saradnika, okrivljenih da su putem SMS poruka „izlicitirali“ pet stanova i 125 automobila.

- Procenjena vrednost osvojenih nagrada je preko 150 miliona dinara. Tokom istrage od okrivljenih su oduzeti sva vozila i stanovi koje su „osvojili“, a privremeno oduzeta imovina stavljena je na raspolaganje Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom - navodi se u saopštenju tužilaštva.

Istragom nije bio obuhvaćen niko iz Državne lutrije Srbije, s RTS i Pinka, koji su organizatori igara na sreću. Prvoosumnjičeni Bećirić je na saslušanju doslovce izjavio da se nimalo ne oseća krivim i da je vredne nagrade dobio „zahvaljujući svojoj veštini, a ne prevari“!

- Ja sam ekspert za kompjutere, a ne prevarant! Igre na sreću doživljavam kao najobičnija takmičenja. Striktno sam poštovao pravilnik i nisam poslao više od 1.000 poruka s jednog mobilnog telefona - branio se Bećirić.

Sumnja se da je optužena grupa u emisijama „RTS licitacija“, „Grand licitacija“ i „Grand auto“ uzela gotovo sve nagrade. Uz pomoć 20 umreženih kompjutera, povezanih s 200 mobilnih telefona, Bećirić je izračunavao najmanju jedinstvenu ponudu na osnovu suma poslatih SMS porukom tokom igre.

Za pronalaženje srećnih dobitnika bili su zaduženi njegovi saradnici, koji su kasnije prodavali automobile, uglavnom ispod realne cene. Za ovo delo zakonom je zaprećena kazna i do 12 godina zatvora.

(T. I.)

http://www.kurir-inf...evare-48440.php

#65 paraglider

paraglider
  • Members
  • 228 posts

Posted 04 September 2010 - 01:05

Ovde nema govora o prevari.
Rec je o neznanju i nekompetenciji ljudi iz Lutrije.

#66 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 09 September 2010 - 12:15

Specijalni sud u sredu zaplenio pet garsonjera na Zvezdari i u Braće Jerković. Površina zaplenjnih stambenih jedinica 200 kvadratnih metara


BEZ pet stanova u Beogradu u sredu je ostala grupa koja je optužena za zloupotrebe u SMS nagradnim igrama na televizijama, gde su uzeli nagrade u vrednosti od 150 miliona dinara.

Odlukom Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, a na zahtev Specijalnog tužilaštva, pripadnicima kriminalne grupe koja je učestvovala u SMS prevarama oduzeta su četiri stana na Zvezdari i jedan u naselju Braće Jerković. Uglavnom su u pitanju garsonjere, ukupne površine oko 200 kvadrata.

Zanimljivo je da ovi stanovi nisu stečeni novcem od organizovanog kriminala. Pet stambenih jedinica upravo su i bili predmet krivičnog dela, odnosno trebalo je da pripadnu građanima - učesnicima u igrama na sreću, koje su priređivali Državna lutrija Srbije, RTS licitacija, Grand auto i Grand licitacija.

Od SMS mafije nedavno su oduzeta i 72 automobila, uglavnom “fiat punta” i nešto “škoda”. Sva privremeno oduzeta imovina stavljena je na raspolaganje Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom do eventualne odluke o konačnom oduzimanju.

Protiv 17 pripadnika ove grupe Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu 2. septembra. Okrivljeni su sumnjičeni da su tokom 2009. i 2010. godine, upotrebom tehničkih uređaja, uticali na ishod priređenih igara i osvojili ukupno 130 nagrada na telefonskim licitacijama.

Oni su umrežili personalne računare u funkcionalnu računarsku mrežu i povezali se sa više od 200 mobilnih telefona odgovarajućeg broja SIM kartica, uređajem za povezivanje komunikacija i korišćenjem odgovarajućeg softvera.

Tako su dobili ovih pet stanova i 125 putničkih vozila: 107 “fiat punta”, devet “škoda oktavija”, pet “škoda oktavija ambijent”, jednu “škoda fabiju” i tri “folksvagen pasata”. Procenjena vrednost osvojenih nagrada je 150 miliona dinara.

http://www.novosti.r...upa-bez-stanova

#67 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 10 September 2010 - 15:28

Ovde nema govora o prevari.
Rec je o neznanju i nekompetenciji ljudi iz Lutrije.



Čovek još uvek nije pravosnažno osuđen, a razdelili su njegovu imovinu?


http://www.b92.net/i...p;nav_id=457737


Beograd -- Podeljena su 72 zaplenjena automobila iz slučaja "SMS prevare" na privremeno korišćenje. Državno veće tužilaca dobilo je 26 vozila, pišu "Večernje novosti".

Osim 5 stanova, oduzetih odlukom Specijalnog suda, grupa Predraga Bećirovića optužena za zloupotrebe u SMS TV nagradnim igrama ostala je i bez 72 automobila.

Većina ovih vozila, kako saznaju ”Novosti”, već je dodeljena na privremeno korišćenje. Od oduzetih kola, čak 59 su ”fijat punto”, dok su ostala ”škode” i ”pežoi”, pišu "Novosti".

Najviše automobila ”punto” dobilo je Državno veće tužilaca - 26. Oni su mahom podeljeni višim tužilaštvima širom Srbije: od Beograda i Novog Sada, do Prokuplja i Novog Pazara.

I Jedinica za finansijske istrage MUP Srbije dobila je 10 vozila ”fijat punto”, dok je nekoliko ”škoda” i ”pežoa” pripalo Republičkom javnom tužilaštvu.

Jedan ”punto” privremeno je dat za potrebe opštine Odžaci, a ostalo koriste republički organi za zajedničke poslove.

Procene saobraćajnih stručnjaka bile su da je daleko skuplje da ova kola stoje na parkingu nego da se voze.

#68 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 16 February 2011 - 21:23

Нисам преварио Лутрију Србије

БЕ­О­ГРАД – Пр­во­оп­ту­же­ни Пре­драг Бе­ћи­рић је на по­чет­ку су­ђе­ња гру­пи по­зна­тој као „СМС ма­фи­ја“, осум­њи­че­ној да је пре­ва­ра­ма у на­град­ним игра­ма на сре­ћу, пу­тем по­ру­ка са мо­бил­них те­ле­фо­на, узе­ла пет ста­но­ва и 125 ауто­мо­би­ла, укуп­не вред­но­сти ви­ше од 150 ми­ли­о­на ди­на­ра, не­ги­рао је кри­вич­но де­ло ко­је му се ста­вља на те­рет. Он је на­вео да је уче­ство­вао у игри рав­но­прав­но са свим гра­ђа­ни­ма, да је у то уло­жио све што је имао, тач­ни­је 435.500 евра, а да је за­ра­дио са­мо 324.000 евра и „за­вр­шио у ми­ну­су“. За СМС пре­ва­ре оп­ту­же­но је 17 осо­ба, ко­је се те­ре­те да су са ви­ше од 200 мо­бил­них те­ле­фо­на уре­ђа­јем за по­ве­зи­ва­ње ко­му­ни­ка­ци­ја ути­ца­ли на ис­ход ига­ра на сре­ћу.
– Ни­је тач­но да сам оште­тио Др­жав­ну лу­три­ју Ср­би­је и до­вео гра­ђа­не у за­блу­ду, на­про­тив, упра­во су љу­ди из Лу­три­је из­вр­ши­ли пре­ва­ру и до­ве­ли љу­де у за­блу­ду да сла­њем СМС-а мо­гу ла­ко да до­би­ју на­гра­ду. Исти­на је да су мо­гли да по­бе­де, али ово ни­је игра на сре­ћу, већ так­ми­че­ње у ко­ме су по­бе­ђи­ва­ли нај­ве­шти­ји игра­чи, ко­ји су зна­ли до­бро да про­ра­чу­на­ва­ју по­ну­де и сла­ли нај­ве­ћи број по­ру­ка – ре­као је Бе­ћи­рић, до­да­ју­ћи да је и сам, као фи­зич­ко ли­це, уче­ство­вао у ли­ци­та­ци­ја­ма.
– По­чео сам са јед­ним те­ле­фо­ном, а вре­ме­ном сам ко­ри­стио ви­ше апа­ра­та и кар­ти­ца ко­је сам ку­по­вао, ка­ко бих по­што­вао сва пра­ви­ла игре – огра­ни­чен број по­ру­ка са јед­ног бро­ја и вре­мен­ски раз­мак из­ме­ђу сла­ња СМС-а. Сво­јом гла­вом и уз по­моћ ком­пју­те­ра, ра­чу­нао сам нај­ни­жу по­ну­ду и ве­шта­че­њем ће то би­ти ла­ко до­ка­за­но. Рав­но­прав­но сам уче­ство­вао са дру­гим игра­чи­ма и то се ла­ко мо­же утвр­ди­ти. Мо­рам ре­ћи да су нас, оп­ту­же­не, ме­ди­ји на­зва­ли ха­ке­ри­ма, а у мом ста­ну ни­је би­ло чак ни ин­тер­не­та, ни­ти сам ко­ри­стио би­ло ка­кву вр­сту пре­ва­ре.


http://www.pravda.rs...lutriju-srbije/

#69 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 16 February 2011 - 23:50

...да је у то уло­жио све што је имао, тач­ни­је 435.500 евра, а да је за­ра­дио са­мо 324.000 евра и „за­вр­шио у ми­ну­су“.


Ja sam na Bećirićevoj strani ali sad ga baš pretera. Pa da je kupio i dvajes originalnih Vižjual Bejzika sve sa dvajes MSDN licenci, mnogo je kume. :D

Ali ajde, možda mu i prođe priča.

#70 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 17 February 2011 - 02:49

Ja sam na Bećirićevoj strani ali sad ga baš pretera. Pa da je kupio i dvajes originalnih Vižjual Bejzika sve sa dvajes MSDN licenci, mnogo je kume. :D

Ali ajde, možda mu i prođe priča.


Pretpostavljam da covek govori o ceni poslatih SMS poruka. Tokom svake igre verovatno je slao hiljade SMS-ova.
Vrlo zanimljiv slucaj. Bas me zanima kakva ce biti presuda.

#71 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 18 February 2011 - 14:13

Prvooptuženi za prevare u televizijskim SMS licitacijama Predrag Bećirić juče je u nastavku odbrane pred Specijalnim sudom detaljno objasnio kako je uspeo da dobije pet stanova i 125 automobila, i ponovio da je Državna lutrija Srbije kršila pravila igre na štetu igrača, a ne on.

– Priređivači su praktično otvorili ceo sistem s javnim objavljivanjem statistike igre. Nisu svi igrači znali to da protumače. Osim toga, obaveštavali su igrače kajronom na dnu ekrana o tomke da li je njihova ponuda veća ili manja od trenutno najniže jedinstvene ponude, što nije bilo propisano pravilima igre – rekao je Bećirić.
Nastavio je da mu je to omogućilo da binarnom pretragom lako pogodi najnižu jedinstvenu ponudu.
Bećirić je naveo da je u slučajevima kada dobije obaveštenje da je njegova ponuda jedinstvena najniža imao dve strategije: da ne šalje više poruke, ali onda ne bi znao da li se status izmenio do kraja igre, ili da nastavi da ih šalje.
– Sreća ne postoji, nego je to licitacija. Sreća je kad se izvlače kuglice iz bubnjeva, a ne licitacija. Svaka moja pobeda bila je dokaz da to nije bila igra na sreću. Sve sam radio legalno i nisam kršio pravila igre jer bih bio isključen i platio sam sve poruke. Svojom strategijom nadmudrio sam ostale velike igrače, kao u šahu – rekao je Bećirić.
On je naveo da su ponude koje su igrači dobijale statuse, od kojih su najvažniji bili „jedinstvena ponuda” i „najniža jedinstvena ponuda”, i da je on po kolu slao prosečno 4.725. poruka s više desetina telefona povezanih na kompjutere.
– Nisu meni kompjuteri služili da pobedim, nego moja strategija. Ako je pisac dobar, napisaće dobru knjigu i na kompjuteru i na papiru, a ako je pisac loš, neće mu kompjuter napisati dobru knjigu. Koristio sam kompjutersku tastaturu jer ima veće dugmiće od tastature na mobilnom telefonu pa sam mogao brže slati poruke – rekao je Bećirić.
On je dodao da je Državna lutrija Srbije načinila grešku na štetu igrača jer je SMS-centar nekada povremeno bio blokiran zbog velikog broja pristiglih poruka pa su poruke naplaćivane ali su odbacivane, a događalo se i da igrači ne budu obavešteni o statusu ponude.
– Sve su to oni znali, njihovi programeri nisu naivni, mogli su popraviti grešku, ali su, izgleda, jedino bili rukovođeni što većim profitom. Na početku igre videlo bi se da poruke stižu iz mreža Telekom, „Telenor„ i VIP, ali bi ubrzo, zbog zakrčenja, „Telenor„ i VIP ispadali, a ostajao samo Telekom – rekao je Bećirić.
Naveo je da je gubio u slučajevima kada bi padao sistem priređivača ili bi ga drugi igrači pobedili strategijom.
– Igrao sam 24 sata dnevno, samo sam to radio. Nisam samo sedeo, nego skakao, nervirao se ili radovao. Cela kuća mi je bila u kompjuterima i papirima pa su mi žena i deca rekli da im je postalo nepodnošljivo – rekao je Bećirić, i dodao da je igru zamišljao kao baštu sa šargarepama, kao u crtanom filmu o Dušku Dugoušku. – Recimo, najniža jedinstvena ponuda je šargarepa s brojem 58, ja je odmah obeležim s „J”.
Prvooptuženi je naveo da je takozvanim glumcima, koji su se pojavljivali u ulozi dobitnika, preko svog rođenog brata i drugooptuženog Ognjena Petra Todorovića i trećeoptužene Marijane Mijanović slao novac kojim bi častili prijatelje zbog dobitka i čašćavao ih mobilnim telefonima, što je bio njihov interes da se predstavljaju kao dobitnici.
Opruženi Todorović, službenik Gradskog sekretarijata za saobraćaj, takođe je negirao krivicu, rekavši da je pomagao bratu i da nije uzeo nikakvu naknadu za to. Suđenje će biti nastavljeno danas.
N. Č.

„Glumcima” mobilni i jabuka
– Igrao sam iz stana na Novom Beogradu koji je na četvrtom spratu. Glumci su čekali u automobilima ispred zgrade. Kada vidim da sam dobio, stavim taj telefon u kesu s jabukom da bude teža i spustim im ga konopcem da mogu da razgovaraju s voditeljima igre – rekao je Bećirić.

Binarna pretraga
– Binarnom pretragom moguće je iz najviše 14 pokušaja pogoditi najnižu jedinstvenu ponudu u intervalu od 0 do 4.000. Recimo, gađam 2.000, oni stave trouglić u kajronu da je najniža jedinstvena ponuda veća, gađam 3.000, kažu da je manja, gađam 2.500... i tako dođem do najniže jedinstvene ponude – objasnio je Bećirić.
Dodao je da je zaključio da drugi veliki igrači ne koriste metod binarne pretrage nego šalju poruke po redu, što je njemu omogućilo prednost.


http://www.dnevnik.r...-lat/node/23066

#72 DiplomiraniDuduk

DiplomiraniDuduk
  • Members
  • 42 posts

Posted 22 February 2011 - 20:37

Nemojte nasedati pisanju medija!
Ko god poznaje matematička pravila zna da je Bećirić u pravu!
Ovde nema prevare s njegove strane! Čovek ZNA i nadigrao ih je!

Slažem se sa onima koji smatraju da su ostali učesnici prevareni ali je to isključivo krivica Lutrije! U Lutriji sede neznalice - bar su neznalice u odnosu na Bećirića! Samo su oni krivi što su objavljivali podatke na osnovu kojih je bilo moguće sa gotovo 100% verovatnoće pogoditi traženi broj.
Lutrija kao i svi drugi državni organi ne zapošljava najbolje poznavaoce struke nego one koji su partijski podobni ili su "nečija deca". Rezultat je da ih čovek lako nadigra. Sada bi da svoju krivicu svale na onoga koji zna jer oni nikada neće priznati svoje neznanje.

#73 pedja955

pedja955
  • Members
  • 168 posts

Posted 23 February 2011 - 12:21

Nemojte nasedati pisanju medija!
Ko god poznaje matematička pravila zna da je Bećirić u pravu!
Ovde nema prevare s njegove strane! Čovek ZNA i nadigrao ih je!

Slažem se sa onima koji smatraju da su ostali učesnici prevareni ali je to isključivo krivica Lutrije! U Lutriji sede neznalice - bar su neznalice u odnosu na Bećirića! Samo su oni krivi što su objavljivali podatke na osnovu kojih je bilo moguće sa gotovo 100% verovatnoće pogoditi traženi broj.
Lutrija kao i svi drugi državni organi ne zapošljava najbolje poznavaoce struke nego one koji su partijski podobni ili su "nečija deca". Rezultat je da ih čovek lako nadigra. Sada bi da svoju krivicu svale na onoga koji zna jer oni nikada neće priznati svoje neznanje.


Potpuno se slažem sa DIPLOMIRANIM DUDUKOM, Ja sam ne diplomirani duduk, ali iz bogatog iskustva tvdim da je čovek 100% u pravu. Zapošljava se po stranačkoj ili rodbinskoj pripadnosti a ne po znanju.
Pa i dan danas ja šaljem e-mailove umesto direktora ili ako mu neko ne daj Bože smanji prozor Outlooka to je tragedija.

#74 djurkash

djurkash
  • Members
  • 8 posts

Posted 24 February 2011 - 12:29

PRAVDA ZA BEĆIRIĆA !!!

Dečko je zeznuo sistem, ništa loše nije uradio, problem je što u ovoj državi ne smeš da se zameriš zverkama pa iako ne kršiš zakon...Jer kršiš njihov zakon...

#75 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 01 March 2011 - 07:44

Nemojte nasedati pisanju medija!
Ko god poznaje matematička pravila zna da je Bećirić u pravu!
Ovde nema prevare s njegove strane! Čovek ZNA i nadigrao ih je!

Slažem se sa onima koji smatraju da su ostali učesnici prevareni ali je to isključivo krivica Lutrije! U Lutriji sede neznalice - bar su neznalice u odnosu na Bećirića! Samo su oni krivi što su objavljivali podatke na osnovu kojih je bilo moguće sa gotovo 100% verovatnoće pogoditi traženi broj.
Lutrija kao i svi drugi državni organi ne zapošljava najbolje poznavaoce struke nego one koji su partijski podobni ili su "nečija deca". Rezultat je da ih čovek lako nadigra. Sada bi da svoju krivicu svale na onoga koji zna jer oni nikada neće priznati svoje neznanje.


ali ako je tako, zasto su mu bili potrebni "glumci"? zar koriscenje glumaca nije prevara?