Jump to content


Photo
- - - - -

Korupcija u zdravstvu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
131 replies to this topic

#121 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 April 2014 - 12:10

Ja se pitam koliko je eticki od strane novinara i uopste javnosti koja nema medicinsko obrazovanje, podgrejavati lazne nade kod ljudi koji moraju da se suoce s tako strasnom dijagnozom kao sto je rak, pogotovo kad se radi o deci. Umesto sto se rasipaju na politicke price o korupciji, neodgovornosti i nestrucnosti lekara, postenije bi bilo da ljudima pruze osnovne informacije, koje bi svakom coveku u civilizovanoj zemlji morale da budu dostupne. Npr to da i u najrazvijenijim zemljama svako peto dete izgubi bitku s ovom bolescu (lepse zvuci da cetvoro od petoro prezive i ozdrave, ali isto je to), kao i to da ovaj stepen prezivljavanja obezbedjuje uglavnom stalni razvoj citostatika, a u manjoj meri drugih metoda, te da je to u slucaju dece prvi izbor jer se njihove celije brze dele.........

Potpuni sam laik u oblasti medicine, a ovo sto sam gore napisala procitala sam u novinama, i na zvanicnom sajtu svedskog ministarstva zdravlja. Malo tog medicinskog bukvara/slikovnice ne bi skodilo ni srpskoj javnosti. Valjda bi onda prestali da mastaju o cudotvornim masinama u koje na zapadu stavljaju nasrmt bolesne ljude, a oni iz njih izlaze kao novi. To ne postoji nigde.



#122 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 08 April 2014 - 13:59

Odjavljujem sa sa ovog foruma i nikad se vishe necu vratiti.



#123 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 April 2014 - 14:35

Odjavljujem sa sa ovog foruma i nikad se vishe necu vratiti.

 

Nema potrebe da to radite, Highlenderka. Niko ovde nije neosetljiv na tudj bol, i svakom ko je roditelj kad ovako nesto cuje prodje kroz glavu da je to mogao biti i on i njegovo dete. Samo mislim da onima koji prolaze kroz najstrasnije i nezamislivo ne pomazemo time sto im kazemo da je moglo biti drugacije, jer je izvesno da je kod veoma agresivnih karcinoma ishod isti, gde god se covek nalazio.

Ja ne mogu da zamislim kako je zaista tim roditeljima, ali ako im svi kazu da je postojala mogucnost za izlecenje, nece im pomoci da im se kaze da je kriva vlast, politicari ili lekari, jer ce onda i oni sami misliti o tome sta su propustili, koga je trebalo da podmite, s kim da se posvadjaju, koje novine da angazuju, gde su omanuli, sta su jos mogli da preduzmu, a nisu... Uz svu muku, jos ce kriviti i sebe, i nista im nece pomoci sto tu krivicu dele s predstavnicima drzave i medicinske struke. I bez toga ce im sopstveno breme odgovornosti biti tesko, pretesko, dok god postoji i trunka sumnje da se moglo drugacije zavrsiti. A da li je takva mogucnost zaista postojala, ili nikad nije, to mi ne mozemo znati.

Ne znaju to ni roditelji onog svakog petog deteta obolelog od raka u mojoj zemlji, koje ne uspe da se izbori i prerano napusti ovaj svet. No njima niko ne kopa po ranama, ubedjujuci ih da bi sve bilo drugacije, da su bili neki drugi i negde drugde.

 

Zato ja mislim da su proizvoljne laicke tvrdnje o ovako ozbiljnim stvarima pogubne za sve, posebno za one koji su morali ili ce tek moraju da prodju kroz nesto slicno.



#124 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 April 2014 - 15:59

Pre godinu dana operisana je u Nišu zbog polipa. Onda je utvrđeno da nije polip u pitanju, već maligni tumor, zbog čega je u Beogradu izdržala četiri ciklusa hemoterapije bez potrebe. Usledila je nova dijagnoza - tumor hordon.

 

Izgubljeno vreme upotpunio je i RFZO, odnosno prvostepena komisija koja je odbila zahtev roditelja, iako je imala sve zakonske uslove za odlazak na protonsko zračenje.

 

 

 

NO COMENT

Samo dve primedbe:

1. Tumor hordon ne postoji

2. Ko to sme da tvrdi da je bolesnica s malignom bolescu izdrzala cetiri ciklusa hemoterapije bez potrebe?

Kurir?

Vecernje novosti?

Informer?



#125 F@tZadd

F@tZadd
  • Members
  • 17,083 posts

Posted 08 April 2014 - 16:19

Samo dve primedbe:

1. Tumor hordon ne postoji

2. Ko to sme da tvrdi da je bolesnica s malignom bolescu izdrzala cetiri ciklusa hemoterapije bez potrebe?

Kurir?

Vecernje novosti?

Informer?

Ja sam,nazalost,svedok (slucaj u porodici) da su lekari pogresili i odugovlacili sa operaciju(kasnije smo saznali)

 

Svi,nazalost,takodje,znamo kakvo nam je tzv. novonarstvo i novinari u Srbiji(vise ne postoji objektivnost samo teznja senzicionalizmu)

 

Ako je text koji sam citirao(izvor je B92) netacan.,tj. ako informacije ne odgovaraju istini,RFZO,niska klinika, moraju da objave demanti i/ili tuze autore texta



#126 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 April 2014 - 18:13

Tuzno je i tesko svim clanovima porodice, kad izgube nekog bliskog.

Medjutim, mora biti jasno; medicina nije cudotvorstvo i od razlicitih bolesti se i umire, kolikogod nama, bliskima, to padalo tesko.

 

I naknadno, nako sto sam veceras video u vestima da se roditelji spremaju da tuze lekare, koji su lecili devojcicu, moram da dodam jos nekoliko komentara:

Nemogucnost uspostavljanja prave dijagnoze, a posebno u slucajevima ovako retkih tumora, koji se po pravilu tragicno zavrsavaju, nije ni na koji nacin krivicno delo. Lekar u procesu dijagnoze i lecenja cini krivicno delo samo i jedino u slucaju da se ne pridrzava opste i generalno prihvacenih stavova struke, a za hordome (ili hondrome, sta god da je bio tumor) takva pravila ne postoje.

Neko je napisao da je devojcica nepotrebno bila izlozena hemioterapiji, sto je, zapravo, najbolje sto je moglo da joj se desi.

U vesti na B92 pise da je devojcica operisana, namesto da je ucinjena biopsija tumora, sto sasvim jasno ukazuje da novinar - autor vesti - nema pojma o problemu o kojem pise, niti o tome sta je operacija a sta je biopsija i koje su razlike, kao i zasto se u nekim slucajevima pribegava jednom, a u drugim drugom postupku; a oba su postupka zapravo komplementarna i prakticno gotovo ista.

 

Medija i kojekakve hajlenderke su se dokopala nesrece ove devojcice i njene porodice i ispiru usta njihovom tragedijom, nemajuci zapravo uopste pojma o cemu se tu radi i o cemu pisu.

 

Lekari u Srbiji, kao ni bilo gde drugde u svetu, naravno, nisu zlato, ali ako se ima u vidu kakvi su pacijenti i medija, lekari su vrlo cesto bolji nego sto ih ti pacijenti zasluzuju.


Edited by vladan, 09 April 2014 - 21:07.


#127 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 10 April 2014 - 06:57

Tuzno je i tesko svim clanovima porodice, kad izgube nekog bliskog.

Medjutim, mora biti jasno; medicina nije cudotvorstvo i od razlicitih bolesti se i umire, kolikogod nama, bliskima, to padalo tesko.

 

I naknadno, nako sto sam veceras video u vestima da se roditelji spremaju da tuze lekare, koji su lecili devojcicu, moram da dodam jos nekoliko komentara:

Nemogucnost uspostavljanja prave dijagnoze, a posebno u slucajevima ovako retkih tumora, koji se po pravilu tragicno zavrsavaju, nije ni na koji nacin krivicno delo. Lekar u procesu dijagnoze i lecenja cini krivicno delo samo i jedino u slucaju da se ne pridrzava opste i generalno prihvacenih stavova struke, a za hordome (ili hondrome, sta god da je bio tumor) takva pravila ne postoje.

Neko je napisao da je devojcica nepotrebno bila izlozena hemioterapiji, sto je, zapravo, najbolje sto je moglo da joj se desi.

U vesti na B92 pise da je devojcica operisana, namesto da je ucinjena biopsija tumora, sto sasvim jasno ukazuje da novinar - autor vesti - nema pojma o problemu o kojem pise, niti o tome sta je operacija a sta je biopsija i koje su razlike, kao i zasto se u nekim slucajevima pribegava jednom, a u drugim drugom postupku; a oba su postupka zapravo komplementarna i prakticno gotovo ista.

 

Medija i kojekakve hajlenderke su se dokopala nesrece ove devojcice i njene porodice i ispiru usta njihovom tragedijom, nemajuci zapravo uopste pojma o cemu se tu radi i o cemu pisu.

 

Lekari u Srbiji, kao ni bilo gde drugde u svetu, naravno, nisu zlato, ali ako se ima u vidu kakvi su pacijenti i medija, lekari su vrlo cesto bolji nego sto ih ti pacijenti zasluzuju.

Niti sam ja "kojekakva hajlenderka", niti sam se "dokopala" nesrece deteta i porodice. 

Gledala sam reportaze o porodici, ucestvovala koliko sam mogla u prikupljanju novca, zivim u drzavi koja je okrutna prema najranjivijim kategorijama stanovnishtva i moj prag tolerancije na nepravdu, neprofesionalnost je odavno zbrisan. 

Ja sam i majka lekara i znam iz prve ruke kako funkcionishe sistem zdravstva i sa aspekta  visokostrucnog odsoblja, nekog ko ima znanje a nema mogucnosti da zastiti interes pacijenta i svoje struke.. 

Bolnice isplacuju odstete za greshke svojih lekara, te isplate  blokiraju bolnicke racune i remete normalan rad sluzbi, o tome se ne pishe.

 

O vama mogu da zakljucim samo da nikada niste bili bespomocni ni pred svojom ni pred tudjom nesrecom. Okrutni ste i nepravedni u svom olimpijskom miru.



#128 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 April 2014 - 14:39

Ja nisam ni malo "okrutan i nepravedan u svom olimpijskom miru", ali, moram priznati glupava placipickasta naricanja ne resavaju problem i ne zasluzuju ton koji dobilaju. Zbog toga mi se gade i prezirem ih.

Svaki normalno obrazovan lekar, koji ne mora da bude veliki ekspert u bilo kojoj oblasti, umece da vam objasni da postoje teske i neizlecive bolesti, od kojih se i umire, u svim zivotnim uzrastima, pa i medju decom.



#129 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 12 April 2014 - 02:46

Ja nisam ni malo "okrutan i nepravedan u svom olimpijskom miru", ali, moram priznati glupava placipickasta naricanja ne resavaju problem i ne zasluzuju ton koji dobilaju. Zbog toga mi se gade i prezirem ih.

Svaki normalno obrazovan lekar, koji ne mora da bude veliki ekspert u bilo kojoj oblasti, umece da vam objasni da postoje teske i neizlecive bolesti, od kojih se i umire, u svim zivotnim uzrastima, pa i medju decom.

 

Razumljiv je vas refleks da branite profesiju. Ali mora li to bas na takav nacin i takvim recima?

To je vec manje razumljivo.

 

Ne sumnjam da je vecini (a nadam se i svima) jasno da se tragedije desavaju i da ih je nemoguce spreciti i da u takvim situacijama niko ne snosi, niti treba da snosi odgovornost.

 

S druge strane, ukazivanje na propuste u zdravstvu (ili bilo kojoj sferi, naravno) je itekako potrebno. Pogotovo za drustvo kao sto je nase. A propusta u nasem drustvu ima na pretek. Slozicete se, valjda?

 

Cini mi se da usmeravate Vase negodovanje u pogresnom smeru.



#130 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 April 2014 - 06:25

Potpuno sam saglasan sa cinjenicom da zdravstvo, kao i bilo koja druga javna sluzba, moraju da budu podlozni javnoj kritici, ali kad pocnemo da citamo kako ce "otac da tuzi niske lekare zbog zakasnele dijagnoze", o "cetiri nepotrebna ciklusa hemioterapije", "zakasneloj operaciji u Ceskoj" i sl., pa zakljcno sa srcedrapajucim poslednjim recima nesrecne devojcice, koje mi najvise lice na reci cobanica koje su u Lurdu videle Bogorodicu, ja onda nemam drugog nacina nego da to nazovem skandaloznim placipickastim senzacionalizmom.

Uostalom, setite se samo blata kroz koje su provlaceni nesrecni roditelji devojcice, koja je umrla u SAD ne docekavsi transplantaciju srca; nije ih kroz to blato provlacio zdravstveni sistem, nego mediji i kojekakve "zabrinute i zgrozene tetke".


Edited by vladan, 12 April 2014 - 06:27.


#131 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 12 April 2014 - 11:21

Potpuno sam saglasan sa cinjenicom da zdravstvo, kao i bilo koja druga javna sluzba, moraju da budu podlozni javnoj kritici, ali kad pocnemo da citamo kako ce "otac da tuzi niske lekare zbog zakasnele dijagnoze", o "cetiri nepotrebna ciklusa hemioterapije", "zakasneloj operaciji u Ceskoj" i sl., pa zakljcno sa srcedrapajucim poslednjim recima nesrecne devojcice, koje mi najvise lice na reci cobanica koje su u Lurdu videle Bogorodicu, ja onda nemam drugog nacina nego da to nazovem skandaloznim placipickastim senzacionalizmom.

Uostalom, setite se samo blata kroz koje su provlaceni nesrecni roditelji devojcice, koja je umrla u SAD ne docekavsi transplantaciju srca; nije ih kroz to blato provlacio zdravstveni sistem, nego mediji i kojekakve "zabrinute i zgrozene tetke".

 

Slazem se s Vama u potpunosti sto se tice senzacionalistickog pristupa medija.

 

Nacin na koji su bez trunke empatije iskoristili roditelje tog deteta je zaista dno dna. Bez ikakvih skrupula su te ljude iskoristili za par vise prodaja tog djubreta koje nazivaju novinama. A bulumenta, k’o bulumenta, apetit za linc tu nikad ne manjka.

 

Jedino sto ne bi trebalo da mesamo takve sa ljudima koji zaista nemaju zadnjih namera. Samo toliko.



#132 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 14 April 2014 - 21:13

http://www.blic.rs/V...-lecio-privatno