Jump to content

Photo
- - - - -

RIP Momo Kapor

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#16 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 04 March 2010 - 15:35

još jednom ću da zamolim da se uzdržite od nepriličnih komentara. ako brisanje postova nije dovoljna opomena, možemo da pređemo na sledeći nivo - ako vam tako više odgovara.

#17 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 04 March 2010 - 15:55

KAPOR, Momo (Sarajevo, 8. IV 1937), pisac i slikar, nekada predstavnik „proze u trapericama“, a potom promoter literature u maskirnoj uniformi. Napisao je nekoliko zapaženih romana kao što su Foliranti, Provincijalac, Una. Omiljeni pisac tinejdžerki ranih osamdesetih, a zatim najtiražniji ratni autor u Srbiji, preteča fenomena Ljiljane Habjanović Đurović. Tokom ratova Kapor se otvoreno stavlja na „branik otadžbine“ nastavljajući svoju karijeru kao ratni izveštač iz Hrvatske i Bosne. Kao kolumnista Politike („011“) i JAT-ove revije godinama ispisuje svoje teze o ratu, srpstvu, Beogradu, ajvaru, sankcijama, čorbastom pasulju, Vuku Bojović u i perfidnom Zapadu. Jedan je od aktivnih promotera i podržavalaca „borbe za stvaranje i održanje Republike Srpske“. S Radovanom Karadžićem, koji ga je fascinirao jedne davne zime kada je Sarajevom prošao noseći badnjak, ne deli samo političke aspiracije, već i specifičnu mržnju prema tom gradu koju je uobličio u svojoj Sarajevskoj trilogiji (Poslednji let za Sarajevo, Hronika izgubljenog grada i Čuvar adrese). Inače, Hroniku smatra svojom molitvom za izgubljeni grad Sarajevo. Pomenuti roman je napisao, kako priznaje, pod uticajem svog boravka na Hilandaru tokom 1997. Ovo nije usamljeni, ali je svakako markantniji primer književnog povezivanja turbo pravoslavlja s ratom u Bosni, tj. crkve i opsade. Moglo bi se reći da je Kapor tokom devedesetih percipiran kao nacionalistički trendseter koji je ukazivao kako na važne turističke i ratne destinacije, tako i na teme u književnosti i novinarstvu. Jedan je od generatora antievropskog diskursa u Srbiji. Zagovornik je „Blut-und-Boden“ ideologije koju u svojim tekstovima estetizuje i plasira kao etnički ekskluzivitet.
Kapor je nedavno u izdanju Derete objavio knjigu pod naslovom A Guide to the Serbian Mentality, nastojeći da na jeftinoj kvaziantropološkoj priči o ćevapčićima, opancima i kajmaku još jednom demonstrira srpsku superiornost. Dobitnik je mnogobrojnih književnih nagrada. Član je Međunarodnog odbora za istinu o Radovanu Karadžiću. Uzgred, Karadžića poredi sa Solženjicinom i Brodskim, dok Milorada Ulemeka Legiju i njegov Gvozdeni rov, čiji stil toliko podseća na Kaporov, stavlja u rang Paunda i Vijona. U jednom od Oktoihovih izdanja Zelene čoje Montenegra osporio je koautorstvo svom nekadašnjem prijatelju Zuki Džumhuru izbacivši njegovo ime s korica ove knjige. Živio i radio u Beogradu. Slike, ipak, izlagao u inostranstvu. Sarajevo, s Pala, posmatrao kroz durbin.

beton, bulevar zvezda.

*smijestio u proslo vrijeme poslednje dvije recenice.

#18 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 04 March 2010 - 16:07

još jednom ću da zamolim da se uzdržite od nepriličnih komentara. ako brisanje postova nije dovoljna opomena, možemo da pređemo na sledeći nivo - ako vam tako više odgovara.

Vala Rahelic ne kontam te za ovo. To jedino ako cemo se slijepo drzati one: o mrtvima sve najbolje. Volio sam i ja u klinackim godinama neke njegove knjige i citao ih zbog osebujne pitkosti. Ali se s oprostenjem pokakio na sve dobro sto je napisao. I ne samo on, svi majstori pisane rijeci koji su podlegli nacionalistickim divljanjima u zadnjim ratovima. I da me sutra moje dijete pita hocu li procitati nesto od Kapora, rekao bih mu procitaj, ali i napomenu kako je zavrsio taj opus.

#19 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 04 March 2010 - 16:16

Vala Rahelic ne kontam te za ovo. To jedino ako cemo se slijepo drzati one: o mrtvima sve najbolje...

Ne treba se drzati slijepo o mrtvima sve najbolje, ali samo mogu da zapazim da ne pamtim kad je neko spoemnuo Momu Kapora na ovom forumu, koji je svakako najvise okrenut politici, pa tim i razumljivo.

E sad kad je umro pojavljuju se lesinari i kruze okolo da kazu koju svoju, njemu tako mrtvom.

Edited by alek33, 04 March 2010 - 16:22.

#20 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 04 March 2010 - 16:24

Pisac: Pitke i plitke knjige. Da je na tome ostao mogli bi da ga pamtimo samo po dobru.

Novinar (i ovo je pisac u prosirenom smislu): bez integriteta i obraza, prevejani populista, kako je sta donosilo poene medju sirokim narodnim masama, tako je i on pisao. Nikad nista nisam mogla da mu verujem da to stvarno i misli..

Covek: onoliko koliko mozes da kazes o nekome koga ne znas licno, o njemu sam oduvek mislila ono sto je negde na emigraciji Rotterdamac napisao o boemima generalno, pa vazi i za njega. Verujem da je imao dovoljno sharma da sharmira i bukvu kad ustreba, pa kod koga se ta osobina visoko kotira, taj ga je visoko i cenio.

Potpuno subjektivno: ima i gorih stvari, ali mu ne oprastam sta je izrekao za Zuku Dzumhura.

#21 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 March 2010 - 16:27

Pisac: Pitke i plitke knjige. Da je na tome ostao mogli bi da ga pamtimo samo po dobru.

Novinar (i ovo je pisac u prosirenom smislu): bez integriteta i obraza, prevejani populista, kako je sta donosilo poene medju sirokim narodnim masama, tako je i on pisao. Nikad nista nisam mogla da mu verujem da to stvarno i misli..

Covek: onoliko koliko mozes da kazes o nekome koga ne znas licno, o njemu sam oduvek mislila ono sto je negde na emigraciji Rotterdamac napisao o boemima generalno, pa vazi i za njega. Verujem da je imao dovoljno sharma da sharmira i bukvu kad ustreba, pa kod koga se ta osobina visoko kotira, taj ga je visoko i cenio.

Potpuno subjektivno: ima i gorih stvari, ali mu ne oprastam sta je izrekao za Zuku Dzumhura.

sta je roterdamac reko o bemima? jel moze recap?

#22 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 04 March 2010 - 16:35

jedva nadjoh:

Spoiler! --Click here to view--
disclaimer: da mi Rotterdamac ne zameri i da bude jasnije, on kad je ovo pisao nije uopste govorio o MK, meni se cini da se i on tu dobro uklapa.

#23 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 04 March 2010 - 16:37

Vala Rahelic ne kontam te za ovo. To jedino ako cemo se slijepo drzati one: o mrtvima sve najbolje. Volio sam i ja u klinackim godinama neke njegove knjigei i citao ih zbog osebujne pitkosti. Ali se s oprostenjem pokakio na sve dobro sto je napisao. I ne samo on, svi majstori pisane rijeci koji su podlegli nacionalistickim divljanjima u zadnjim ratovima. I da me sutra moje dijete pita hocu li procitati nesto od Kapora, rekao bih mu procitaj, ali i napomenu kako je zavrsio taj opus.

Ne radi se o slepom držanju "o mrtvima samo najbolje" - radi se o načinu i mestu. Iskreno se nadam da nisi pročitao izbrisane komentare, jer ako jesi, a ipak ovako reaguješ, prilično bih se razočarala. Smatram da za sve postoji mesto i vreme. Posebno nemam razumevanja za forumaše koji su svoj prvi post na literaturi ispucali na smeštanje smrti jednog pisca u politički kontekst. Ne sviđa vam se ono što je pisao - u redu. Može to i primerenije da se napiše. Nije vam žao što je umro - i to je u redu, ali ja se u tom slučaju ne bih ni javljala - naprosto, nije mi u prirodi da pljujem po mrtvima. Hoćete da pričate o političkom angažmanu Mome Kapora - i to može ako baš mora, ali na primeren način - ovo nije mesto gde ću dozvoliti pluvanje, psovanje, politička prepucavanja - postoji dovoljno prostora na forumu za to.

Da se razumemo, ovo sam ti odgovorila kao forumaš i prijatelj. Kao moderator sam rekla šta sam imala i toga ću se pridržavati.

#24 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 04 March 2010 - 16:40

Ne treba se drzati slijepo o mrtvima sve najbolje, ali samo mogu da zapazim da ne pamtim kad je neko spoemnuo Momu Kapora na ovom forumu, koji je svakako najvise okrenut politici, pa tim i razumljivo.

E sad kad je umro pojavljuju se lesinari i kruze okolo da kazu koju svoju, njemu tako mrtvom.

ovaj post, sva je prilika, nece biti izbrisan.
a tako je pismen.
& jasan.

#25 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 March 2010 - 16:40

as ever, pogrešno si obavešten.

#26 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 04 March 2010 - 16:50

...Hoćete da pričate o političkom angažmanu Mome Kapora - i to može ako baš mora, ali na primeren način - ovo nije mesto gde ću dozvoliti pluvanje, psovanje, politička prepucavanja - postoji dovoljno prostora na forumu za to.

u mom izbrisanom postu nije bilo ni pljuvanja, ni psovanja, ni politickog prepucavanja.
a ni zelje da "pricam o politickom angazmanu pokojnika".

znaci li tvoj stav da je dozvoljeno pisati bilo sta pod uslovom da je afirmativno?
i da je alternativa ne pisati uopste?

Edited by muras, 04 March 2010 - 16:52.

#27 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 04 March 2010 - 16:55

ovaj post, sva je prilika, nece biti izbrisan.
a tako je pismen.
& jasan.

Kruzis, kruzis...

as ever, pogrešno si obavešten.

Vesna, as ever, tebi je politika iznad svega.

#28 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 04 March 2010 - 16:56

u mom izbrisanom postu nije bilo ni pljuvanja, ni psovanja, ni politickog prepucavanja.
a ni zelje da "pricam o politickom angazmanu pokojnika".

znaci li tvoj stav da je dozvoljeno pisati bilo sta pod uslovom da je afirmativno?
i da je alternativa ne pisati uopste?

tačno da nije bilo ništa od navedenog - izbrisan je zbog neprimerenosti, to sam malopre zaboravila :ph34r:

#29 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 04 March 2010 - 17:04

Ima ono pravilo - vrednost pisca ceniš po broju knjiga na haubama automobila. A njegovih ima dosta.
A i ona izreka - lako je mrtvom vuku rep meriti.
Splitujte ostatak priče na drugi pdf

#30 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 04 March 2010 - 17:06

tačno da nije bilo ništa od navedenog - izbrisan je zbog neprimerenosti, to sam malopre zaboravila :ph34r:

bojim se da je izbrisan upravo zbog primjerenosti.

...no, na volju vam.