Jump to content


Photo

SRPSKA DIASPORA - Kome to treba ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
129 replies to this topic

#1 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 20 February 2003 - 13:43

Iz clanaka i stavova ljudi koji zive u otadzbini stice se utisak da je Diaspora suvisna Srbiji. Cak je i predsednik Kostunica u nekim prilikama izjavio kako nije normalno da se glasa u ambasadama, sirom Sveta, jer ljudi u diaspori nema sta da se pitaju o unutrasnjim stvarima u zelji.

U stvarnom zivotu, Srbija po tome predstavlja presedan, jer veliki broj Evropskih zemalja upravo neguje tesne odnose sa svojim rasejanjem ( postoje posebna odeljenja pri Ministarstvima za spoljne poslove za odnose sa rasejanjem ).

Jesmo li mi Srbi zaista najpametniji narod na svetu, ili je u pitanju nesto drugo ?

[ Izmena poruke: HIGHFELDER na dan 2003-02-20 13:45 ]

#2 Guest_nikcevm_*

Guest_nikcevm_*
  • Guests

Posted 20 February 2003 - 13:47

HIGHFELDER:
Cak je i predsednik Kostunica u nekim prilikama izjavio kako nije normalno da se glasa u ambasadama, sirom Sveta, jer ljudi u diaspori nema sta da se pitaju o unutrasnjim stvarima u zelji.


Ovo je neistina. Ukoliko ovo svesno radite onda je u pitanju laz. Nikada VK ovo nije izjavio, naprotiv.

#3 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 20 February 2003 - 13:57

Tako je objavljeno, pred predsednicke izbore, a i pre toga je bilo tako. Uostalom bitno je sta o tome misle gradjani Srbije. Jer niko osim vas, kod kuce, ne moze da glasa !

Nije bitno sta politicari pricaju, vec sta rade. Ako ne misle tako neka promene izborni zakon i jos mnoge druge stvari vezane za rasejanje. Delo govori samo za sebe.

#4 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 20 February 2003 - 13:57

Ne znam da li je rekao nesto za glasanje u inostranstvu, ali ni ovo nije lose na tu temu :

"Drugog kruga predsednickih izbora ne sme da bude. Mi nemamo vremena da ga arcimo, poput oni koji imaju drugacije sudbine, koji su dosli iz raznih Bolivija, i drugih svetova da nam ovde uredjuju drzavu. Neki ljudi iz Vlade Srbije imaju gde da odu, ali mi sa njima nemamo nista zajednickog. Ovde se, brate, mnogo namnozilo onih sa duplim drzavljanstvima, a valjda ova zemlja ume da pronadje snage u sebi"

#5 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 20 February 2003 - 14:06

Kostunica ni ovoga puta nije bio iskren, ali je bar bio u pravu.

#6 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 20 February 2003 - 14:08

G. Braco , upravo je o toj ili slicnoj izjavi bilo reci. Hvala na prilogu. Ja eto bejah proglasen za lazova, hvala.

Upravo sam hteo/pokusavao da nadjem ovaj navod - izjavu jer se odnosi na rasejanje ! Nasi ljudi su brzi na okidacu. Sto bi ovde rekli - ( Trigger happy ! )

Opale pa posle kako ti ga bi . Zaboravili na onu staru - " Ispeci pa reci ".

_________________

[ Izmena poruke: HIGHFELDER na dan 2003-02-20 14:10 ]

#7 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 20 February 2003 - 14:12

G. Pulsar - a u cemu je to bio u pravu ?

PS. Cesto primecujem tu Vasu krilaticu u vezi cuvanja zene. Jel Vi to imate kakav problem ?

#8 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 20 February 2003 - 14:30

"Srpska dijaspora" je jedna jako interesantna pojava. Naime, tu se odmah misli na uspesne srpske biznismene iz Amerike, ili na talas strucnjaka koji su napustili zemlju u prosloj deceniji i koji ce Srbiji doneti prosperitet i blagostanje samo kada se sa svojim iskustvom, znanjem i parama vrate u otadzbinu :wink:
Zaboravlja se na onu vecinsku gastabajtersku, baustelacku dijasporu (da, da, to su oni sto idu na koncert Jelene Karleuse i Dare Bubamare). Da su ti imali pravo glasa svih ovih godina, Milosevic i Seselj bi jos uvek vladali Srbijom.
Zato i mislim da bi Srbija prema dijaspori trebalo da se odnosi krajnje oprezno: ideje, znanje, energija, iskustvo i pare: NAPRED, glupi baustelci: MRRRSH, BRE.

#9 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 20 February 2003 - 14:34

Naravno u igri je kao i uvek novac i zato ja mislim da tu treba biti sasvim striktan i cistih racuna. Svaki dijasporac moze i dobrodosao je da ulaze u Srbiju kao i svaki stranac, naravno shodno sopstvenoj proceni. Sto se tice prava glasa ja mislim da moze da glasa svako ko je Dravljanin Srbije, ali glasati se moze samo u Srbiji ! To zato, sto glasanjem covek preuzima i izvesnu odgovornost i red bi bio da snosi i posledice. Nerealno je da neki covek iz New Yorka ucestvuje u kreiranju vlasti, a da neplaca porez niti da zivi pod istom.

#10 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 20 February 2003 - 14:44

Nesa :

Da su ti imali pravo glasa svih ovih godina, Milosevic i Seselj bi jos uvek vladali Srbijom.

Ti mozda nisu imali prava glasa, tj nisu mogli da glasaju u inostranstvu. Medjutim, isti takvi (masni, prljavi, krezavi itd.) jesu glasali za Milosevica i Seselja sve ove godine, zato se toliko dugo i drzao na vlasti. Nazalost, to se zove demokratija, i kako je Milosevic jednom zlobno primetio, i doktor nauka i coban imaju po jedan glas, koji isto vredi. Znaci ne ide to kako je mali Perica zamislio, nego ili svi mogu da glasaju u inostranstvu, ili niko. Onako usput, svi ti mogu da glasaju ako se zateknu u zemlji za vreme izbora, iako ne placaju porez i ne snose posledice.

#11 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 20 February 2003 - 14:53

Onako usput, svi ti mogu da glasaju ako se zateknu u zemlji za vreme izbora, iako ne placaju porez i ne snose posledice.


Pa da ali to je tako mali broj ljudi, uostalom ako je nekom bas tako stalo da glasa da je spreman da prevali toliki put onda neka covek i glasa !

Uzgred, ti Braca posto si poslovan covek i nemas vremena na bacanje da sad dolazis u Srbiji mozes mnogo vise da uradis, ako svojim autoritetom, jel poslovnog coveka koji je uspeo na Zapadu, preporucis nekog kandidata !

#12 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 20 February 2003 - 14:58

HIGHFELDER:
Cesto primecujem tu Vasu krilaticu u vezi cuvanja zene. Jel Vi to imate kakav problem ?

To je poznata narodna poslovica. :smile:

#13 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 20 February 2003 - 15:20

Cesto se pod dijasporom podrazumeva neka monolitna grupa prekookeanskih iseljenika, vezanih oko crkve. Treba prvo rascistiti sa terminologijom.

Ljudi u emigraciji se medjusobno veoma razlikuju po kontinentu u kom borave, emigrantskom talasu u kom su otisli (predratni, posleratni, ekonomski, postekonomski, ratni'90tih, ekonomski '90tih) ekonomskom, obrazovnom, dakle socijalnom, i konacno geografskom poreklu odakle su otisli... Svi ti elementi u mnogom odredjuju profil ljudi koji se podrazumevaju pod tim famoznim terminom dijaspora.

#14 Guest_nikcevm_*

Guest_nikcevm_*
  • Guests

Posted 20 February 2003 - 15:54

izjava koju je postirao pametni Braca nema nikakve veze sa stavovima VK i DSS o izbornom pravu nasih drzavljana koji ne zive na teritoriji Srbije. Bar je narodu u Srbiji jasno ( a svakim danom i sve jasnije) na koga se ova izjava odnosi.

#15 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 20 February 2003 - 16:09

hmmm Pa sad, iz "raznih Bolivija" je gospodja Kori Udovicki, jasno je cak i nama koji ne zivimo u Srbiji. Ministarstvo za rudarstvo i energetiku je funkcionalno i dobro vodjeno. Postaviti kamen temeljac za sledece ministre i osposobiti kadar je Sizifov posao, a strucnost "onih sa dvojnim drzavljanstvima" bi bilo bolje jednostavno iskoristiti sto se bolje i vise moze, kad su radi da se stave u sluzbu drzave, nego ih tako neodgovorno prozivati.

I sta je to "sve jasnije" ?