Jump to content


Photo

Pocetak kraja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 S.Kovacevic

S.Kovacevic
  • Members
  • 19 posts

Posted 18 February 2003 - 13:37

Na Nikoljdan, 19. decembra 1997. godine “Dnevni telegraf “ je objavio informaciju o mom strajku gladju koji sam dan ranije zapoceo ispred zgrade UNHCR u Krunskoj 58 u Beogradu pod, za mene tada, pretencioznim naslovom “Ja sam odlozeni samoubica".
Razloga za strajk tada – i sada – je na pretek: izbjeglica isutiran od nemila do nedraga, bez ikakvih prava, izbjeglickih ili osnovnih ljudskih prava ili prevedeno na realni zivot, bez mogucnosti opstanka.
I prije toga sam se obracao za pomoc organizacijama koje su pruzale pomoc izbjeglicama i onima nad kojima se ne postuju ljudska prava. Od tada pas do sada jedinu “pomoc” koju sam dobio bila je u vidu psihijatra kojeg je pozvao (platio) UNHCR tog istog 19.12. Zamislite, covjek je lud zato sto trazi pravo na zivot.
Sto sam sve dozivljavao u razgovoru sa tim “humanitarcima” moze se snimiti dobar horor film.
Razlozi sto ovo cinim su slijedeci:
-Bog mi je svjedok da sam ucinio SVE dozvoljeno i moguce da popravim polozaj svoje porodice, nisam uspio, nemam vise snage i emocija da nastavim dalje.
-Ne zelim da umrem “prirodnom” smrcu u 54-oj.
-Zelim da skrenem paznju javnosti na otvoreni atak na imovinu i prava velikog broja ljudi. Ljudska prava i neprikostvenost privatne svojine - kako to licemjerno zvuci.
-Pozivam sve izbjeglice, koje su kao i ja izgubili svaku nadu, ako se odluce na slican korak da to ucine javno – najavljeno - na taj nacin neka izvrse pritisak na nase ubice koji uzivaju u blagodetima nase nesrece. Znam za velik broj ljudi koji su izvrsili “tiho” samoubistvo.
-Dobro znajuci s kim imam posla ovdje izjavljujem da apsolutno nemam licnih neprijatelja.

Ovo je moj prvi pokusaj obracanja javnosti. Primam sve sugestije tako da ovaj slucaj dopre do sto vise ljudi i organizacija koji se stvarno bore za ljudska prava. Potrebne su mi e- mail adrese centrala svjetskih organizacija za ljudska prava i pomoc u prevodu. Inace e mail adresu – mojih stvarnih ubica – UNHCR-a u Beogradu mozete naci na sajtu UNHCR-a.
S. Kovacevic

#2 nautilus

nautilus
  • Members
  • 877 posts

Posted 18 February 2003 - 17:03

Onaj ko sjedi u prostoriji i prima par hiljada evra mjesecno nikako nece razumiti onoga ko mora da radi na gradjevini 12 sati dnevno za 10 evra i posto plati gazdi stan i komunalije ostane ziviti sa nekih 100 evra do slijedeceg prvog.Zar stvarno vjerujes da ces bilo sto promijeniti pisanjem onima za koje si ti samo broj?

#3 S.Kovacevic

S.Kovacevic
  • Members
  • 19 posts

Posted 19 February 2003 - 13:11

Moje obracanje na ovom forumu nije obracanje UNHCR-u, sa njima sam zavrsio, ovo je obracanje javnosti kako bi objasnio jedan cin koji necu moci objasniti kasnije.
Ovdje se radi o problemu kradje ogromne imovine velikog broja ljudi i sve to sa namjerom da se zataska. Nisam samo ja u pitanju.
Od ucesnika na ovom forumu ocekujem da provjere moje navode u UNHCR-u i da dignu svoj glas protiv nepravde koja se cini velikom broju ljudi, u zastitu njihovih prava.
Zelim da vidim diskusiju slicnu onoj koja je pokrenuta na ovom forumu povodom brutalnog ubijanja pasa lutalica u Beogradu.
Izbjeglice, koje cine oko deset posto stanovnistva Srbije, kao ljudska bica to zasluzuju.
Cega se plasiti?
Pitajte UNHCR u Beogradu da li su culi za S. Kovacevica i sto su mu sve radili da odustane o strajka i sto su ucinili kada je od njih zatrazio zastitu svojih imovinskih i drugih prava. Pitajte ih kako su reagovali kada sam trazio da nas evakuisu - kao izbjeglice - iz zone ratnih dejstava za vrijeme bombardovanja.
Pitajte.
Dignite glas.

#4 S.Kovacevic

S.Kovacevic
  • Members
  • 19 posts

Posted 19 February 2003 - 13:12

Ovo je moj odgovor na jedno njihovo besmisleno pismo koje nije u elektronskom obliku da ga ovdje prezentiram ________________________________________________________________________________
_ NA: UJEDINJENE NACIJE VISOKI KOMESARIJAT ZA IZBJEGLICE
BEOGRAD Krunska 58
Tel: +381 11 344 20 91
e- mail: yugbe@unhcr.ch
G. Fabrizio Hochschild
Poštovani,
Zahvaljujem Vam se na vašem odgovoru od 5. marta 2002. Iskreno, nisam ga ni ocekivao, a sadrzaj i tako ništa ne govori o suštini stvari.
Dakle, ponavljam, sustina je slijedeca:
1. Moja djeca sada nemaju sto da jedu. Da li Vi razumijete ovu prostu recenicu?
2. Moja imovina je unistena i opljackana. Mi tu imovinu ne mozemo koristiti. Da li sam tu jasan?
3. Moj zahtjev za preseljenje je odbijen i u UNHCR-u ( g-dja Carin) su obecali da ce mi pomoci da dobijem kredit.
4. Zahtjev za kredit sam Vam dostavio sa pismom 20.februara 2002.
Vi me sada pokusavate vratiti na pocetak, pocetka vise nema, on je daleko iza nas, ja sam prilikom preuzimanja vaseg pisma prenio svoj zvanican stav o tome. Nadam se da ste o tome informisani. Dalje, drago mi je da ste poceli da cistite moj dosije, samo, sa g. Ilicem, psihijatrom, ja nisam imao razgovor 1996.g, nego sam ga imao u prostorijama UNHCR-a te godine, za vrijeme strajka gladju ispred UNHCR-a, kada sam pokusavao da ostvarim neka elementarna ljudska prava za svoju porodicu. Od tada, postovani gospodine, moja djeca su vise gladna nego sita, o ostalom da ne govorim.
Vasa ponuda za kredit u iznosu od 350 - 1.000 US$ za otvaranje biznisa nije za komentar da u sebi ne sadrzi jednu jezivu poruku. Za te pare u Srbiji, pa i nigdje u svijetu nije moguce zapoceti nikakav posao, to i Vi veoma dobro znate, ali moze se za, recimo 350 US$ kupiti kanap i organizirati skromna sahrana. Za 650 US$, kanap i sad vec pristojna sahrana, a za 1.000 US$ moze da se nabavi pistolj i da se organizira skromna, ovaj put, porodicna sahrana. I sve to, naravno, bez grejs perioda.
Ovu poruku namjerno saljem preko interneta, da shvatite, da mi je on dostupan i da cu ga iskoristiti da obavjestim sve relevantne cinioce u svijetu i to u momentu kad Vi vise necete moci da ispravite gresku koju cinite.
Uzmite se u pamet gospodo!
Pozdrav.
Beograd 11.03.2002.
S. Kovacevic ________________________________________________________________________________
_-

#5 DIRTY

DIRTY
  • Members
  • 675 posts

Posted 21 February 2003 - 12:00

Kraj pocetka!

#6 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 21 February 2003 - 12:31

Ja Vas u potpunosti podrzavam ali u svemu treba biti realista. Ne moze se nista ni dobiti ako covek samo sedi kuci i place nad sudbinom. Na osnovu onoga sto ste napisali Vi sigurno to niste i preduzimate akcije da bi nesto promenili. Ne znam koliko ce vam to pomoci ali verujem da je dobro da medijatizujete vasu situaciju. Verujem da ce slika o Vasem zivotu dati realnost naseg drustva.
Pozdrav, i samo tako nastavite.

#7 S.Kovacevic

S.Kovacevic
  • Members
  • 19 posts

Posted 23 February 2003 - 10:08

Uporedite samo ovu temu i broj odgovora sa temom:
http://www.b92.net/n.....class='Vesti%
Kako je to moguce?
Zasto je to tako?

#8 S.Kovacevic

S.Kovacevic
  • Members
  • 19 posts

Posted 23 February 2003 - 10:21

moj predhodni odgovor se odnosio na komentar na ovu vijestkoja je dobila ocas posla 20 komentara:
SLUŽBENI PSI UBIJENI ZBOG BEKSTVA ROBIJAŠA | 15:01 | Izvor: Beta

Sombor -- Uprava Okružnog zatvora u Somboru odlučila je da ubije 2 službena psa pošto je 5 zatvorenika pobeglo iz tog zatvora. Zatvorenici su iskopali rupu u zidu i spustili se niz zatvorske zidine, a uprava zatvora okrivila je pse jer "lavežom nisu skrenuli pažnju na ono što se dešava". Od 5 begunaca, 3 su uhvaćena, dok se za 2 pretpostavlja da su uspela da prebegnu u Mađarsku. Kako piše novosadski "Građanski list", psi su ubijeni vatrenim oružjem u somborskoj kafileriji.

Predsednica novosadskog Društva za zaštitu životinja "Arka" Branka Paško protestovala je zbog ubistva pasa. "Službeni psi nisu zaslužili smrtnu kaznu i ne mogu biti najodgovorniji za bekstvo pritvorenika. Mogli su proći s disciplinskom kaznom ili s prevremenom penzijom, što je učinjeno sa stražarima", navela je Branka Paško. Ona je rekla da psi nisu smeli biti ubijeni iz vatrenog oružja, već injekcijom u ambulanti, "bez patnje i bola" i dodala da je "Arka" spremna da udomi sve službene pse kojima nisu zadovoljne institucije koje ih drže.

[Pošaljite komentar] [Postojeći komentari (20)]

#9 Ministar

Ministar
  • Members
  • 364 posts

Posted 23 February 2003 - 15:30

Gospodine kovacevicu, naizgled je cudno sto je tema o dva policijska psa omanula na duznosti dobila toliki broj postova, ali radi se o necemu sto se ne desava svaki dan. Naime u nas je obicaj da covek moze da omane, ali kuce ne sme, to nije ljudski.
Istini za volju, problem izbeglica u Srbiji se razvlaci od '91. Narednih 11 godina imali smo jos nekoliko talasa izbeglistva, bombardovenje, bedu... tako da je javnost postala nezainteresovana za bilo kakvu vrstu "atrakcije" onog tipa koju poznaje vec eto 11 godina .
Ne mogu a da se ne osvrnem i na cinjenicu da s obzirom na broj izbeglica u Srbiji, vrlo mali procenat njih uzima ucesce u bilo kakvim inicijativama za povracaj imovine, povratak ili bilo sta u vezi sredjivanja svog statusa. Zato pozdravljam vase napore da zatalasate barustinu i razgrnete zabokrecinu, pa mozda odavde nesto i pocne da se desava, bilo sta , samo da nesto POCNE.
Puno pozdrava iz zemlje "raja za ljudska prava" !

#10 nikoleta

nikoleta
  • Members
  • 35 posts

Posted 23 February 2003 - 23:04

postovani gospodine,
dobro je da ste i na ovaj nacin pokusali da skrenete paznju na veliki broj izbeglica iz bivsih republika ex-yu i pokrajine.nemojte se razocarati sto nemate neku vecu podrsku ili komentare na vas slucaj.ovo je najcitanija informativna internet stanica ali sto se tice ovoga foruma on je zaduzen za anti srpsku histeriju.
nazalost kako stvari stoje uhcr i veliki broj svetskih organizacija prestace da salje pomoc izbeglicama na podrucju sr cg.koliko je bivsa vlast i g-dja b.morina stavila sa strane to nije posao nove vlasti da istrazi kao i sto nije njihov posao da sazna koliko tacno ima izbeglica na njenoj teritoriji.milion ili 500 000 ili manje?
nastavite da se borite,pokusajte svakoga dana da budete ispred vrata novog mistra za izbeglice vlade srbije,trazite da vas primi,gledajte ga u oci i ispricajte jos jednom vasu pricu.
sa moje strane poseti cu vas prvom prilikom dolaska u kako bi rekao novu domovinu sr cg ili kako je vec ne zovu i da vam pomognem koliko je u mojoj mogucnosti,puno pozdrava vama i vasoj familiji,

#11 S.Kovacevic

S.Kovacevic
  • Members
  • 19 posts

Posted 24 February 2003 - 13:51

Ministru i Nikoleti
Zahvaljujem na podrsci.
Molim vas da se i unhcr-u obratite i trazite info o mom slucaju. U ovom momentu to mi je najveca pomoc. Nastavicu i dalje da postiram crtice iz svog zivota vezanona relaciji unhcr - org za ljudska prava - moja malenkost

#12 jama

jama
  • Members
  • 177 posts

Posted 24 February 2003 - 15:19

Pa ja ne znam sta bih rekla osim da je to veoma zalosna , ali g. Kovacevicu postoji i veliki broj tzv. izbeglica koji su ovde dosli i veoma bahato se ponasaju zbog cega je , ja mislim , medju nasim narodom velika neizainteresovanost za vasu i vama slicnih sudbinu ! Slazem se da kao pojedinac nemate nikakve snase i da morate da nastupiti organizovano i uz pomoc nekih pravnih savetnika ! probajte kod Centra za zastitiu ljudskih prava profesora Vojina Dimitrijevica

#13 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 24 February 2003 - 15:45

jama:
Pa  ja ne znam sta bih rekla osim da je to veoma zalosna , ali g. Kovacevicu postoji i veliki broj tzv. izbeglica koji su ovde dosli i veoma bahato se ponasaju zbog cega je , ja mislim , medju nasim narodom velika neizainteresovanost za vasu i vama slicnih sudbinu !

Najgore je što se kod nas poistovećuju svi
ljudi koji su sticajem okolnosti promenili
mesto boravka.Postoje na žalost i naši zemljaci koji su takođe došli iz Hrvatske,BIH
KOsova ali koji nikako ne treba tretirati kao
izbeglice i osobe kojima treba pomagati jer
su došli što bi se reklo puni love ili su
doneli ratni plen sa svojih teritorija.
Mi dobro znamo koji su to ljudi i mogu vam
reći da ih izbegavamo maksimalno jer oni na
najgori način iskorišćavaju muku ljudi koji
su ostali bez ičega.
Treba se okrenuti ka ljudima koji i dalje žive u logorima,barakama ili se dovijaju na
razne načine da plate kiriju a zanemariti
one koji su se već snašli ali i dalje žele
da koriste muku svog naroda.
Mislim da je čovek pokrenuo temu da bi ukazao
i na osnovno kršenje ljudskih prava u mestima
u kojima sada vladaju ili legalno izabrane
vlasti priznatih država(Hrvatska,BiH)ili kao
na Kosovu međunarodna zajednica a ljudima je
uskraćeno da povrate svoju imovinu,da rade
a bogami neki nesmeju ni da se slobodno kreću
i sve zbog toga što su Srbi.

#14 S.Kovacevic

S.Kovacevic
  • Members
  • 19 posts

Posted 28 February 2003 - 14:58

Molim covjeka dobre volje, znam da takvih ima na ovom forumu, da mi prevede ovaj tekst ( iz istog se vidi cemu ce da posluzi ) na engleski jezik:
---------------------------------------------------

Predmet:Najava samoubistva izbjeglice
Postovana gospodo,
Izbjeglica sam sa prostora bivse Jugoslavije. Nalazim se u Beogradu, Srbija. Rat od 1991-1995 godine odnio je ogromne ljudske zrtve. Mi, prezivjeli, smo opljackani i obespravljeni. Realno nemamo nikakva prava.
Svi moji pokusaji da izvucem svoju porodicu iz haosa su bili bezuspjesni.
U pokusaju da ostvarim makar neka od osnovnih ljudskih prava, obracao sam se raznim humanitarnim organizacijama u prvom redu UNHCR, Beograd, nisu urodii podom. Glad je bila razlog zasto sam radikalizovao stvar i krenuo u strajk gladju ispred UNHCR-a u Beogradu i to u dva navrata, prvi put u decembru 1997.g ( 7 dana ) i drugi put septembar/oktobar 1998.g ( 13 dana ). Rezultat toga je bio, ako izuzmemo beskorisne razgovore sa zaposlenima u UNHCR-u ukljucujuci i sefa misije, posjeta psihijatra (covjek je lud zato sto je gladan), poslanog od strane UNHCR jer je razgovor bio u prostorijama UNHCR, za vrijeme prvog strajka i kradja dokumenata za vrijeme drugog strajka.
Sve ovo i jos mnogo drugog mozete provjeriti u UNHCR-u Beograd. Tamo postoji moj dosije.Njhova adresa je:
UJEDINJENE NACIJE
VISOKI KOMESARIJAT ZA IZBJEGLICE
SRBIJA
Beograd
Krunska 58
Tel: +381 11 344 20 91
e- mail: yugbe@unhcr.ch

Na kraju fizicke i psihicke snage, bez emocija i nade oducio sam da prekinem ovu neravnopravnu borbu i da izvrsim samoubistvo ispred UNHCR-a u Beogradu. Od vas trazim da upoznate svjetsku javnost sa probemom s kojim se susrece velika grupa ljudi. Znam mnogo izbjeglica koji su izvrsii "tiho" samoubistvo.
Spreman sam da dam sve dodatne informacije.
Pozdrav
S. kovacevic

#15 Stoprocentni

Stoprocentni
  • Members
  • 5,096 posts

Posted 28 February 2003 - 15:44

Gospodine Kovacevicu,

Meni je licno zao sto ste se nasli u takvoj situaciji i iskreno bih volio da iz nje sto prije izadjete. Vasom prijetnjom samoubistvom cete mozda na trenutak probuditi Savjest ljudi koji su valjda zaduzeni da vam pomognu ali ih nikako necete promijeniti. Konacno, samoubistvom bi ste samo nanijeli jos jednu muku vasoj i onako napacenoj porodici. Ako imam pravo da vas posavjetujem, rekao bih Vam da to ne uradite vec da pokusate naci bilo koji drugi nacin za izlazak iz te krize. Znam, nije Vam lako ali isto tako znam da nece ni vasima poslije takvog cina nista biti lakse.