Jump to content


Photo
- - - - -

Zdrav odnos prema zemlji svog boravka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
603 replies to this topic

#1 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 17 February 2010 - 00:45

Citam i citam ono najbolje i najgore u emigraciji :ph34r: i ne mogu da se ne zapitam...

Kako se desi da ljudi izgube zdrav/kriticki odnos prema zemlji svog boravka,ako ga ikad i steknu polazeci od kuce?
Kakva su vasa iskustva sa ljudima oko vas,koje poznajete,i vasa licna iskustva?
Koliko se promenio vas odnos prema zemlji porekla odlaskom u inostranstvo,il je odnos nastaviljen bez velike promene?
Ako je bilo vec,moderaciju molim da obrise.

#2 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 February 2010 - 03:46

Ja nisam videla da je bilo.
Hmmm evo opet ja da pocnem:
Nisam jos upoznala (sa akcentom na upoznala posto ostale ne zelim da poznajem) ljude koji su emigranti svih zemalja koji nisu imali kriticki odnos prema zemlji gde zive. Neke od kritika opravdane neke neopravdane (bar za mene licno) ali svako je imao nesto sto kaze "lepo je to i to ali ovo me iritira". Mislim da je to zdrav odnos.
Sto se tice odnosa sa zemljom porekla - promenio se, nagore. Da me neko ne razume pogresno - ni pre odnos nije bio idealan ali eto perspektiva je bila drugacija.
Pri prvom izlasku iz zemlje videla sam da sa druge strane postoji neki drugi svet koji zivi drugacije, ne prezivljava. A onda sam emigrirala - u kratkom roku nisam mogla da verujem koliko se zivot razlikuje kad imas organizovanu naprednu zemlju, dobre puteve, nove automobile, sredjene usluge etc...Polako vremenom mi je povratak u SR bivao sve otuzniji, ne generalno jer idem da vidim porodicu i prijatelje, nego zato sto je tuzno videti razliku.
U pocetku sam, kao verovatno mnogi, lecila frustracije: kupovala, putovala, cak i danas izbegavam politicke vesti jer je to frustracija koju nosim iz SR - da ti je zivot odredjen politikom, isprobavala sve moguce kuhinje... Vremenom sam pocela da prihvatam da sve to mogu ali ne moram i nije preka potreba - ono kao kad gladnog stavis ispred svedskog stola :ph34r:
Uzivam u biznisu oslobodjenom svih onih problema, nema korupcije, nema "sivih dilova", nema nepotizma ni protekcije. Ima u malim kolicinama koje se generalno ne doticu mog dnevnog zivota.
Ah da najbitnija stvar - ljudi i atmosfera je drugacija, optimizam, ljubaznost.
Prvih godinu-dve bi sletela u BG i rekla "zivela anarhija", a danas me ta anarhija uzasno nervira.

#3 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 17 February 2010 - 04:14

U prve dve-tri godine odnos je bio jako kriticki: Jao vidi kako im je ovo bez veze, ovo skroz glupo rade, kako nisu mogli da se sete da nameste da bude ovako a ne onako, itd.

Interesantno je da je u su tih prvih 2-3 godine moje drustvo bili ljudi kao i ja - friski stranci koji su se navikavali na Ameriku. Zbog tog osecaja zbunjenosti koji smo delili, oni su mi bili bliskiji nego sto bi inace bili (po termperamentu, kulturi, itd).

U periodu od 3-5 godina ja palo privikavanje; manje toga mi je smetalo, poceo sam da sticem prijatelje koji nisu rodjeni "preko sedam mora", i negde pred kraj tog perioda sam prvi put rekao "idem kuci" kada sam se iz Beograda vracao ovamo.

U periodu od 6-10 godina pocele su da me nerviraju stvari "onamo" i isiti proces koji je bio u prve 2-3 godine je krenuo u obrnutom smeru: "a zasto oni tamo ne urade to ovako kako je ovde?". Pred kraj tog perioda su poceli da me smaraju friski stranci sa svojom "in my country... " pricom koja se zavrsava tako sto je Haso/Patel/Diter pametniji od Amerikanca. Kad ste toliko pametni, otkud vi u njihovoj zemlji a ne oni u vasoj?

Sada vise ne osecam neku preteranu bliskost kada se upoznam sa nekim iz Evrope a ranije mi je bio ko brat partizan u bitci na Neretvi. Manje vise me nerviraju iste stvari koje bi me nervirale da sam ostao tamo: porez, lokalna samouprava, itd isl. Bitna razlika: korupcija je nevidljiva za obicnog gradjanina, infrastruktura je bolja, ljudi su ljubazniji (ne samo u na kasi, vec i ovako), vlast unekoliko oseca strah pred biracima i ne gura im prst u oko.

#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 February 2010 - 07:18

Izgleda da su te tri godini kljucne sa vecinu. Ja sam te prve tri godine pokusavao da ukapiram kako ti Amerikanci sa tako malo sirine u znanju mogu da zive i budu srecni. Nisam ni pokusao da se druzim, smetalo mi smeskanje i davanje komplimenta na sve sto vide. "Jao sto su vam lepe cipele. Vi ste to sve sami uradili. Sto lepo mirisete. ..." Kako mi je to bilo izvestaceno i glupo. Na kraju sam shvatio da je to njihov nacin, (ne)kultura, kako god ga uzmes. Ide kroz prodavnicu i gura kolica, naidje na tebe koji si na putu i samo gurne uz "Sorry" i ne okrene se. Gotov posao. On je otisao tamo gde je hteo, tebe je upozorio da si mu na putu i ciao.
Onda odem u Ex. Yu i ispred kevine zgrade parkiram kola, a majmun dolazi da mi naredi da mrdnem kola odatle jer on tu uvek parkira :ph34r: . Stanem u menjacnici u red, ostavim oko metar razmaka izmedju mene i osobe na salteru, dolazi baba cim je onaj zavrsio i staje na salter. Ja je pitam zar ne vidi da sam ja u redu, a ona ni 5 ni 6:"Ja mislila vi onako stojite." :)
Tako da sam se odvikao od onog haosa i na neki nacin poceo da uzivam u redu i stabilnim socijalnim odnosima, gde znam sta moze i kako. Treba ti pasos, posaljes ga postom i gle cuda, oni rekli stici ce za 5 nedelja, a on je tu vec u sanducetu za 3.
Joj sto ja volim red i salterske sluzbenike nasmejane, raspolozene imaju kuci skuvan rucak, deca su im u obdanistu, a oni to sve mogu da plate. Ne moras da izlazis s'posla da bi kupio kafu, ulje, mleko itd. Svi koje srecem zadovoljni.

Ima i problema, skolstvo ucitelj ne obraca dovoljno paznje na tvoje dete, resiv problem pozalis se par puta, promenis ucitelja posto nije match detetu i gotov posao. Ne zoves nikoga telefonom da intervenise za tebe vec zakazes sastanak sa nadleznom osobom i sve se resi, svi zadovoljni. :D
Tako nekako se odvikao od sile i buke.

#5 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 February 2010 - 16:02

...

... Tako nekako se odvikao od sile i buke ...



Od buke & besa.

...

#6 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 17 February 2010 - 17:04

Ja samo da dodam nesto na ono poslednje pitanje koje sam postavila-
moj odnos prema zemlji iz koje dolazim se nije na zalost mnogo promenio,nije dovoljno.
Hocu reci,i dalje se strasno nerviram kad citam kako Djilas hoce da sece platane zato sto ugrozavaju bezbednost gradjana.
Posto je Gazela u odlicnom stanju,ko da je juce sagradjena :ph34r:

I ne znam kad ce to da me prodje...mozda za jos jedno pet-sest godina,ko sto kaze Obi?

#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 17 February 2010 - 17:07

Kako se desi da ljudi izgube zdrav/kriticki odnos prema zemlji svog boravka,ako ga ikad i steknu polazeci od kuce?

Ono sto nemas ne mozes ni da izgubis. Mada, kada se o tog odnosa (ma kakav bio) pravi big issue onda je to najbolji pokazatelj da sa ravnotezom nije sve kako treba. To sam ja ukapirala nakon sto sam do nekih zakljucaka dosla a do nekih se uzverala.

Kakva su vasa iskustva sa ljudima oko vas,koje poznajete,i vasa licna iskustva?

Znam da Svedjani koji su se izmestili pa dobili neke nove perspektive i kritikuju neke stvari u ovoj zemlji ne dozive sudbinu da ih neko nazove ’shvedomrziteljima’. Zaista ne. Svakakve druge stvari mogu oponenti zemljaci da im ’zamere’ i da se ne slazu ali nikada nece nikome pasti na pamet da ih optuzi za nekakvu mrznju prema sopstvenoj zemlji i narodu. Cak ni kada su ekstremni politicki raskoli u misljenju u pitanju.

Koliko se promenio vas odnos prema zemlji porekla odlaskom u inostranstvo,il je odnos nastaviljen bez velike promene?

Posto sam ja otisla mlada i moj ceo adult life se desio van zemlje onda mogu samo da spekulisem o nekim stvarima. Imam neke ideje o tome ali nisu vredne naglabanja. Doduse, neke stvari verujem da pouzdano znam. Pa i da sam ostala tamo odnos prema zemlji (i kojecemu drugome) bi mi se promenio. To ide u rok sluzbe sa odrastanjem i sazrevanjem. Meni se, doduse, desilo da sam propustila onu gadnu deceniju tj da uopste nisam dole ni odlazila u to doba. Nije bilo vredno truda. I bas je bio shok kada sam otisla prvi put nakon toliko vremena a nakon svega ’onoga’. Tu se stvarno moze govoriti o vremenskoj, fizickoj, emotivnoj i intelektualnoj distanci – all in one. To sletanje na beogradski aerodrom necu nikada zaboraviti!

edit: A 'ono' sto pitas ...

Citam i citam ono najbolje i najgore u emigraciji :ph34r: i ne mogu da se ne zapitam...

To ima veze sa identitetom tj krizom identiteta ...

Edited by cyberwor/L/d, 17 February 2010 - 17:27.


#8 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 February 2010 - 17:08

Normalno mi je da postoje stvari koje iritiraju, da nije svugde divno, krasno, idealno.

Jednako mi je čudno i kad ljudi "obožavaju do imbecilnosti" zemlju u koju su otišli, i kad to rade sa zemljom porekla.

Moj odnos prema zemlji porekla se tokom vremena poboljšao, verovatno zato što sam "u život" krenula početkom 2000te + sam dosta često tu.

Naravno, kad čovek vidi razne druge stvari koje dobro funkcionišu pa onda vidi kako je to isto u Srbiji još uvek haotično bude ono "ali zašto bre tako :) ".
S druge strane, kako vreme prolazi se vide i razne neprijatne stvari na drugim mestima, pri čemu se za mnoge od njih pre mislilo "jeee ovako nešto mož samo u glupavoj Srbiji :ph34r: ".

Kuća - odmah sam imala utisak da od sad pa nadalje imam 2 kuće, i i dan-danas je tako (s tim što se u međuvremenu "druga kuća" promenila, a uskoro će i opet).
Mada moram priznati da još nikad nisam u Beogradu rekla za drugo mesto da "idem kući".

#9 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 February 2010 - 17:18

Ja samo da dodam nesto na ono poslednje pitanje koje sam postavila-
moj odnos prema zemlji iz koje dolazim se nije na zalost mnogo promenio,nije dovoljno.
Hocu reci,i dalje se strasno nerviram kad citam kako Djilas hoce da sece platane zato sto ugrozavaju bezbednost gradjana.
Posto je Gazela u odlicnom stanju,ko da je juce sagradjena :ph34r:

I ne znam kad ce to da me prodje...mozda za jos jedno pet-sest godina,ko sto kaze Obi?

ako mi ne zamerite sto skrecem s teme, ali me interesuje ovo sa drvecem. vidim da mnogi imaju problem sa secenjem, ali mi nije jasno u cemu je problem. koliko sam ispratila (ispravite me ako nije tako), drvece je bolesno or something, hoce da ga povade i posade novo.

da li ti imas problem jer:

1. mislis da ako pare odu na drvece, nece biti dosta za gazelu,
2. smatras da nije tacno da je drvece trulo i da je zamena bacanje para,
3. nesto trece?

nisam bas u toku u cemu je problem, ali vidim da se i pisu peticije i sl.

#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 17 February 2010 - 17:18

Normalno mi je da postoje stvari koje iritiraju, da nije svugde divno, krasno, idealno.

Mnoge stvari zavise od licnih prioriteta, sto zivotnih a sto sitnih, svakodnevnih ...

#11 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 February 2010 - 17:25

Mnoge stvari zavise od licnih prioriteta, sto zivotnih a sto sitnih, svakodnevnih ...


Naravno, ali ma koji bili prioriteti i kriterijumi jednostavno ne mogu da verujem da postoji mesto gde je baš sve taman kako treba, da nema ama baš ništa što bi moglo bolje, i sl.

Inače objašnjenje tipa "oni su tebe primili /a nisu morali/ i zbog toga ima da ih obožavaš i nema šta da kritikuješ" mi je skroz bezveze.

#12 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 17 February 2010 - 17:30

ako mi ne zamerite sto skrecem s teme, ali me interesuje ovo sa drvecem. vidim da mnogi imaju problem sa secenjem, ali mi nije jasno u cemu je problem. koliko sam ispratila (ispravite me ako nije tako), drvece je bolesno or something, hoce da ga povade i posade novo.

da li ti imas problem jer:

1. mislis da ako pare odu na drvece, nece biti dosta za gazelu,
2. smatras da nije tacno da je drvece trulo i da je zamena bacanje para,
3. nesto trece?

nisam bas u toku u cemu je problem, ali vidim da se i pisu peticije i sl.


Mislim da je problem sto ljudi misle "pa sta ako je trulo, neka ga nek stoji". Problem je sto je trulo drvo isto sto i mrtav covek - pre ili kasnije pocece da se se raspada, i kada trula glava klepi prolaznika po glavi a on padne mrtav, niko nece traziti ostavke onih sto su potpisivali peticije protiv sece drveca, nego ostavku gradonacelnika.

#13 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 February 2010 - 17:42

Mislim da je problem sto ljudi misle "pa sta ako je trulo, neka ga nek stoji". Problem je sto je trulo drvo isto sto i mrtav covek - pre ili kasnije pocece da se se raspada, i kada trula glava klepi prolaznika po glavi a on padne mrtav, niko nece traziti ostavke onih sto su potpisivali peticije protiv sece drveca, nego ostavku gradonacelnika.

pa, znam. pre par godina je umrla devojka na exitu tako sto joj je pala grana na glavu. tada su gradjani (isti ti sto se sada bune?) svi skocili na gradsko zelenilo, kako oni nisu znali da je drvo trulo i izvadili ga. sada, kada hoce da izvade pre nego sto se desi nesto, opet ne valja. ajde da su rekli da ce da poseku drvece i naprave parking, pa bi razumela. ovako, posto ce samo da zamene novim drvecem, ne razumem bas, zato i pitam, u cemu je problem.

Edited by Lift Going Up.., 17 February 2010 - 17:42.


#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2010 - 18:20

pa, znam. pre par godina je umrla devojka na exitu tako sto joj je pala grana na glavu. tada su gradjani (isti ti sto se sada bune?) svi skocili na gradsko zelenilo, kako oni nisu znali da je drvo trulo i izvadili ga. sada, kada hoce da izvade pre nego sto se desi nesto, opet ne valja. ajde da su rekli da ce da poseku drvece i naprave parking, pa bi razumela. ovako, posto ce samo da zamene novim drvecem, ne razumem bas, zato i pitam, u cemu je problem.

Pa prvo su orezivali drvece pa posto to nije uradjeno pravilno onda je isto krenulo da se susi.Nije bas da nisu krivi.

#15 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 February 2010 - 18:53

Pa prvo su orezivali drvece pa posto to nije uradjeno pravilno onda je isto krenulo da se susi.Nije bas da nisu krivi.

dobro, ali sada kada se vec susi, da li ima razumna alternativa? da li je razumno ostaviti to drvece, cak iako je verovatnoca da neko nastrada mala? sto se mene tice, it's better to err on the safe side, jer 'protestanti' misle drugacije?