Jump to content


Photo

Antonic u "Vremenu"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
123 replies to this topic

#16 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 10 February 2003 - 15:32

U zemlji u kojoj se konstantno od zrtava prave krivci (koji se primoravaju da se osecaju kao Jozef K) i obrnuto, pocev od najnizeg nivoa, nista nije cudno pa ni ovakav stav. Odmah se tu nadje na stotine i hiljade njih koji saosecaju sa kojekakvim Arkanima, Milosevicima, Karadzicima, Mladicima (kao u anketi RTS-a) tzv napacenim narodom... A one koji su stvarne zrtve proteklih petnaestak godina ko pita. Oni bi trebalo da su dovoljno svesni da shvate kako "ponizeni i uvredjeni narod" nije kriv za svoje postupke jer je manje svestan, pa bi se stoga prema njemu trebalo odnositi kao prema bebama. I sve je to lepo dok ostane u domenu filozofskih rasprava, dok je situacija malo drugacija kada se izadje na ulicu medju taj "narod". Kako rece Hanibal Lektor, da li covek trazi ono za cime ce zudeti? Ne, vec zudi za onim sto vidja svaki dan. Tako i u ovom slucaju, ako se zudnja zameni prezirom, gadjenjem itd. Ocekuje se od nekoga da celog veka trpi, pa 'ajde to, nego jos treba i da cuti, nemoj slucajno da uvredi takozvani narod. Pominje se nekakvo zagovaranje verbalnog delikta u tekstu u kome se sudi "verbalnom deliktu" drugih. Srpska posla. O ovome kako "nista nece stajati na putu stvarnoj eksploziji nacionalizma" kao da je ova prosla bila lazna (ako je bila lazna, onda je po meni stvarna cisto Zlo opisano na sajtovima, u filmovima i knjigama o serijskim ubicama) , to se nece desiti jer neki Tomahavk za trku imaju. Sve u svemu, samo je par zavrsnica svih maltretiranja koja su u ovoj zemlji uperena protiv razlicitih od rtv zajednice i to odlazak odavde u spasenje, pretvaranje u "jednog od njih" samo goreg, samoizgnanstvo u kucni pritvor i unutrasnju trulez, alkoholizam ili sta slicno i umrtvljivanje (gubitak bilo kakvih zelja i emocija) pre fizicke smrti.

[ Izmena poruke: Henry Chinaski na dan 2003-02-10 19:43 ]

#17 Nesa

Nesa
  • Members
  • 173 posts

Posted 10 February 2003 - 17:20

Iako je Henry ponovo promasio temu :smile: nadovezacu se na njegov kominike. Srbija jeste u uzasnoj situaciji u skoro svakom pogledu. Da ne nabrajam sad, ljudi su losi, sistem je los itd. E sad, sta moze tu covek sa zdravim razumom da ucini? Moze: 1) da se zatvori u sebe, da se oda alkoholu ili necemu drugom, 2) da pocne da mrzi svoj narod, kao Henry. Inace, u ovu grupu, doduse ne ovako drasticno, spadaju i Otrovno Pero i Pero s onoga svijeta. Dalje, pod 3) da gleda da ode u inostranstvo, u nadi da ce tamo naci normalan zivot, i pod 4) da pokusa da barem malo pomeri stvari, ako ih bas ne moze promeniti, i da pritom uspe da sacuva zdrav razum i prisebnost.
Dakle, Henry, ako hoces da pomognes i sebi i drugima, aktiviraj se u nekoj organizaciji za koju mislis da bi mogla da stvari barem malo pomeri sa mrtve tacke. Ali, ako patis za nestankom imena Jugoslavija, ili ako ti je jedini cilj da se ukinu SPC i cirilica, onda ... nista.

#18 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 10 February 2003 - 17:21

Matilda, kakve odgovore ocekujes od onih koji se prepoznaju u ovom tekstu? Naravno da ce ga relativizovati i da ce braniti svoje stavove. Evo, Henry u svojoj dobroj tradiciji reaguje kao uvredjeno i prevareno dete, Vladan bi mogao da se slozi sa pojedinim stavovima, ali Antonic zanemaruje opasnost...

Generalizacija je nezamenjiv metod resavanja problema u prirodnim naukama, medjutim, kada se nekriticki primeni na ljudsku zajednicu, neizbezno postaje nasilje nad pojedincem ili grupom. Tako misionari (sjajan izraz) ne shvataju da tvrdnje "treba se boriti protiv Obraza" i ""Narod u Srbiji je, u suštini, primitivan, antimoderan i neevropski" predstavljaju nebo i zemlju. Ovom drugom tvrdnjom, misionari samo potvrdjuju da je njihov pogled na svet iskljucivo ideoliski, a ne civilizacijski kako oni misle. Iza svake ideologije XX veka stojala je grupa "prosvecenih" pojedinaca koja je tezila da narodu otvori oci. Otvaranje ociju se nikada nije desavalo jednostavnim prosvecivanjem, vec je uvek zavrsavalo totalitarizmom. Zbog toga na svako tvrdjenje "ja znam sta je za vas dobro" treba gledati sa podozrenjem, bez obira kako plemenito izgledaju namere i ciljeve grupe koja to izrice. U nastojanju da stignu do "plemenitog" cilja koji zauvek ostaje samo_sto_nije_tu_iza_coska, oni bezobzirno gaze sve koji su na putu.

Uvek sam se pitao citajuci clanke misionara, sta zapravo oni zele da postignu? Da li zaista misle da tako zagrizenim, osionim i netrpeljivim pisanjem mogu da promene bilo sta u publici kojoj se obracaju. I dok mogu da razumem Henrija da priziva okupaciju Srbije na jednom bezveznom forumu, dotle ne mogu da razumem Srdju (uprkos svim pametnim stvarima koje zna da kaze) da priziva bombardovanje svoje zemlje.

Bojim se da misionari mogu da proizvedu samo suprotan ucinak od onoga koji zele i u tom smislu njihovo delovanje dozivljavam kako izuzetno stetno. A ne dao Bog (iako nisam vernik) da oni ikada dodju na vlast.

#19 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 February 2003 - 17:40

U odnosu prema Antonicevom tekstu podelili smo se isto onako, kako se i inace delimo na ovom forumu.
Kljucno je pitanje: Da li zelimo da vidimo Srbiju kao normalnu zemlju (sto ona nije, tu cemo se, nadam se, sloziti), ili kao "zemlju zrtvu" i "narod zrtvu" medjunarodnih i belosvetskih zavera, masona, Jevreja, Vatikana, Kominterne i ko zna koga.
Prodaju i ovde nacionalisti svoj smrdljivi mucak kao uvek i svuda, a, na zalost, kao posledica poslednjih petnaestak godina, mnogo Srba izgubilo je culo mirisa pa i ne osecaju kako taj mucak smrdi.
Jedino, vide da sa njima takvima kakvi su niko niti hoce niti moze. Treba se iskreno zapitati zasto je to tako...
Alternativa je, naravno, i razbiti ogledalo koje pokazuje da i nismo bas toliko lepi, kako to sami o sebi mislimo - mozda bismo mogli da kazemo i da je ogledalo "misionar".
Svako od nas pravi izbor za sebe - jedino sto posledice zajednicki snosimo.

_________________
Koca Popovic: "Basibozluk, bagra i brabonjci, ustali da obnove Dusanovo carstvo. Srbi su samo protiv onoga ko bi hteo da ih makar malo opameti, a odusevljeno klicu svakome ko ih jos vise zaglupljuje, unazadjuje i unesrecuje.

[ Izmena poruke: vladan na dan 2003-02-10 17:43 ]

#20 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 10 February 2003 - 18:37

Kakve su to lazne dileme Vladane. Svoditi izbor Srbije na izbor dece u prvom razredu osnovne "Ili cete biti dobri ili nevaljali" je upravo vrsta bezobraznosti o kojoj sam govorio u prethodnom postu. I sta je uopste u danasnjem svetu sadrzina "normalne zemlje". Je li to Amerika, ili Britanija mozda, ili Francuska i Nemacka? Ili je najbolje da Srbija ceka i da vidi ko ce da pobedi pa da postane takva "normalna" zemlja?

Srbija treba da tezi politickoj stabilnosti i miru sa susedima, jer joj samo to moze doneti ekonomski napredak. Ti cenis da do toga moze doci samo beskompromisnim sukobom. Ja ipak mislim da takav sukob neminovno porazava samog sebe i cilj koji sebi postavlja. Pojavne oblike radikalizma treba suzbijati ukoliko krse norme propisane zakonom. Nista vise.

Sve ostale price o ogledalima i smrdljivim muckovima vise spadaju u domen "poezije" nego rasprave.

[ Izmena poruke: Hromi Daba na dan 2003-02-10 18:38 ]

#21 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 February 2003 - 18:43

"I sta je uopste u danasnjem svetu sadrzina "normalne zemlje"."
Hromi Daba

Vec samo ovakvo pitanje obesmisljava i relativizuje svaku diskusiju; normalna zemlja je sve ono sto Srbija nije i Srbija je sve ono sto nije normalna zemlja. Ako ne smatras tako, napusti Toronto i dodji da zivis u Srbiji. Ja to ne radim upravo zato sto mislim kako sam napisao.

#22 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 10 February 2003 - 18:44

tekst nije los mada mislim da je mogao da bude i bolje napisan. generalno mislim da je problem sa tom misionarskom inteligencijom njeno uzasno neznanje, glupost i snobizam koji se onda kompenzuje neprekidnim moralisanjem i osecanjem pravicnosti. to neko skakanje na svaki nacionalisticki incident i zakljucivanje da je narod u srbiji fasisticki je stetno i sluzi iskljucivo za samopromociju. svuda u svetu ima ekstremnih grupa i pojedinaca, ono sto razlikuje normalna drustva od nenormalnih to je stav vlasti i drzave prema takvih ispadima. mene licno uzasno nerviraju pancicevi tekstovi (ni vece galame ni sitnijeg povoda) pa se sve nadam da je ovo znak da ce on da nestane iz vremena.

#23 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 10 February 2003 - 18:55

Vladan:
"Vec samo ovakvo pitanje obesmisljava i relativizuje svaku diskusiju"

Izvlacenje reci iz konteksta i likovanje nad njima ti ne sluzi na cast Vladane. Bojim se da samo dosledno pratis nacin isterivanja vestica praktikovan od strane misionara.

No ja se ne predajem. Treba li se Srbija ugledati na Ameriku sa gotovo carskim ovlascenjima predsednika, kongresom kao glasackom masinom i beskrajnim morem izvrora raznih institucionalizovanih korupcija (donacija) kongresmenima. Ili na Britaniju, poznatog Evroskeptika, "americki nosac aviona" koji je protiv bilo kakvog politickog identiteta EU koji moze da zasmeta Americi. Treba li da se ugleda na Francusku u njenom vecitom sumnjicenju Amerike i organizovanju prihvatnih logora za emigrante u sesnaestim zemljama?

Ja sam ti lepo napisao sta zaista smatram normalnom zemljom, bez pozivanja na razne Evropske nacionalizme, no tebe to nije briga. Kao i obicno, od buve ne vidis slona.

[ Izmena poruke: Hromi Daba na dan 2003-02-10 18:56 ]

#24 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 10 February 2003 - 19:42

Mozete vi da pisete sta hocete, fuckam ja na zemlju i narod gde su razliciti maltretirani celog zivota pa od njih jos neki koji su ih maltretirali ocekuju da oni budu pokretaci necega. Samo za sebe a njima sipak. Moze i ono doduse, kad oni odgovaraju za svoje postupke iz poslednjih petnaest godina. Dosta sam ja platio zbog njih godinama svohg zivota. Sad neka plate oni. Prekrsis zakon - odgovaras. To je normalna zemlja. Nema drugo. Nije me briga za psiholoske aspekte toga zasto je neko nenormalan pa krsi zakon. To neka misle oni koji ga lece. Da li je svodjenje na izbor dece u prvom razredu ja ne znam, ali znam da ako sad ja obijem trafiku, mene ce uhapsiti i osuditi a ovi sto srusise i opljackase zemlju (SFRJ, Srbiju, sve jedno koju) se slobodno setaju. A ovi sto im aplaudirahu i jos uvek im aplaudiraju ocekuju od mene da im ne kazem da su g.o.m.n.a i da ih razumem zasto su glasali za Milosevica, zasto su jedan drugom cestitali sankcije, zasto su se krili od pomracenja Sunca, zasto podrzavaju Karadzice i Mladice i Seselje, zasto... Treba da volim svoje mucitelje. Hahahahaha... Ma to su ipak samo divljaci (koji u zivotu pola knjige nisu procitali i to bukvar).

#25 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 10 February 2003 - 19:56

Izvlacenje reci iz konteksta ?!?

Covek je genij da obesmisli svaku diskusiju. Trtlja, trtlja i onda potegne za izandjalim kliseom, gore navedenim.
I to bude to. Kraj diskusije. I Jovo nanovo.

Ko to moze da razume ?? Chudo jedno.

#26 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 February 2003 - 20:46

Ocigledno je da je potpuno besmisleno da se Hromi Daba i ja raspravljamo na zadatu temu; ako ne mozemo cak ni da priblizimo stavove, a kamo li da se razumemo, ostaje jedan poslednji sudija i kriterijum, a to je svakodnevna zivotna praksa. Bojim se da ona meni daje za pravo, osim ako ne podjemo od pretpostavke kako "svet mrzi Srbiju".
Ili, mozda od druge, jos besmislenije: Pa u Srbiji je kao i drugde, svuda u svetu, sve normalno...

[ Izmena poruke: vladan na dan 2003-02-10 20:47 ]

#27 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 11 February 2003 - 04:36

Sredinom osamdesetih u Danskoj, grupa sa nazivom " ZELENE JAKNE ", pokrece propagandu uperenu protiv stranaca.
Mjesec dana sve TV-kuce i na radiju i u stampi ravnopravno sa ostalim ucesnicima za okruglim stolovima, javnim debatama ucestvuju i predstavnici " ZELENIH JAKNI ".

REZULTAT TE KAMPANJE:
Zalihe zelenih jakni su spaljene jer niko nije zelio da ih kupi.

Najvisu odgovornost za postojece stanje snose nasi nesposobni novinari, posle novinara i urednika, najvecu krivicu snose nasi politicari, koji flertuju sa nacionalistima.

A niko od nas sa ovog foruma ne moze pobjeci od licne odgovornosti, pa ni Milovan i ja sipam ulje na vatru.
Bog vam bio u pomoj.

#28 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 11 February 2003 - 17:03

Vladane, nije mi zao sto diskutujemo iako ne mozemo da priblizimo stavove. Kako i mozemo kad je za tebe "narod u Srbiji u suštini, primitivan, antimoderan i neevropski". Sto se mene tice, ja tebe mogu da razumem ako ti mene ne mozes i to uopste nije poenta. Medjutim ako ti dozvoljavas sebi da se boris protiv jedne generalizacije, sto u sustini nacionalizam i jeste, koristeci generalizaciju istog takvog nacionalistickog tipa (rabljenu od hrvatskih, bosnjackih i raznih drugih nacionalista), zar ne nalazis da si malo licemeran. Takodje to sto mi podmeces izjavu "Svet mrzi Srbiju" je u najmanju ruku nekorektno. Ono sto jedino u tom kontekstu mozes da mi pripises je da ja tvoju tvrdnju da "Srbija mrzi svet" smatram besmislenom.

Lune, ako Vladan iz mog posta izvuce jednu recenicu koju sam ja upotrebio kao postapalicu i o njoj diskutuje kao da je ona sustina posta, kako to da nazovem? Jel treba da se pravim da mi nije nista? Mogu ja i to, nije problem, ali cemu onda diskusija?

Sto se tice moga tupljenja i trtljanja, imao sam prilike da vidim i tvojih par postova, nisi puno utekao od mene, mozda si samo malo nepristojniji. Kako ono bese - nacionalna pripadnost kao izvor ratnog zlocina?

No kao i obicno, u maniru svetlih tradicija ovog foruma, udaljili smo se od teme i poceli da se bavimo licnostima.

[ Izmena poruke: Hromi Daba na dan 2003-02-11 17:04 ]

#29 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 11 February 2003 - 17:22

Henry:
"...ali znam da ako sad ja obijem trafiku, mene ce uhapsiti i osuditi a ovi sto srusise i opljackase zemlju (SFRJ, Srbiju, sve jedno koju) se slobodno setaju..."

Sto se zalis, bar to je u skladu sa tradicijama normalnih zemalja.

#30 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 February 2003 - 18:46

"Medjutim ako ti dozvoljavas sebi da se boris protiv jedne generalizacije, sto u sustini nacionalizam i jeste, koristeci generalizaciju istog takvog nacionalistickog tipa (rabljenu od hrvatskih, bosnjackih i raznih drugih nacionalista), zar ne nalazis da si malo licemeran."
Hromi Daba

Ako pogledas sve sto sam na ovom forumu ikada napisao (a bio bi to poveliki posao), nigde neces naci ni jedno moje "generalno misljenje" bilo o Srbima ili nekom drugom narodu; u jednom od mojih prethodnih postova preneseni citat o Srbima kao... (itd.) jedino je uslovno posluzio svojoj svrsi. Drugim recima, zaista mislim da je veci deo birackog tela Srbije predpoliticki, retrogradan po svojim politickim shvatanjima i antievropski, u velikoj meri i kao rezultat propagande kojom je trovan dvadesetak godina, ali da su te karakteristike u Srbiji cesce nego u nekim drugim zemljama, takodje nije tesko pokazati - podji samo od primera iz srpske knjizevnosti iz druge polovine XIX i tokom XX veka ili od Jovanovicevih publikovanih radova - a on, priznaces, nije bio antisrbin.