Jump to content


Photo

Prodaja Kosova.......


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
91 replies to this topic

#61 Junior Bonner

Junior Bonner
  • Members
  • 1,146 posts

Posted 03 March 2003 - 18:37

PRESHEVARI:

... ili je to mozhda bilo isto kao paracinski scenario,...


Ja sam nov ovde, a sta je to paracinski scenario?

#62 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 03 March 2003 - 19:00

Hromi Daba:
Nemoj PRESHEVARI da ides tim putem, bio sam i ja u vojsci 1981 i video sam i ja ponesto. Rekoh ja vec par puta ovde da je moj dobar drug Albanac iz Prishtine imao problema od ostalih Albanaca sto se druzio samnom. A ti ostali Albanci su imali nezgodan obicaj da nocu kad idu u WC samo pokupe prvu cuturu na koju naidju - sve dok nisu uhvaceni. Da ne bi bilo da je i to montirao KOS :smile: - ja sam svedok, bio sam pozarni kad su dvojca uhvacena. Da li treba da posebno napomenem da smo mi iz tih cutura pili vodu? Nemoj da se pravis kao da su Albanci cvecke. Ni ti ni ja ne znamo sta se zaista dogadjalo, ajde da se uzdrzimo od komentara.


Ne znam za tebe Hromi ali znam sta se meni dogodilo 1984 u vossci.Albanci cvecke, daleko bilo,i potpuno se slazem s'tobom da je te tipove trebalo kazniti najstrozijom kaznom-gadovi jedni ali i s'druge strane barem u kasarni gde sam ja sluzio bila je redovna pojava razbijanje flasha kojim su se albanci i muslimani sluzili...znash vec.Ja sam morao da pri sebi drzim jednu plasticnu shamponsku he he i tu su mi bili ukrali.Znam za sve to u vojsci hromi i o okupljanjima albanaca i o slabom druzenju sa ostalim vojnicima ali moras da priznas da to nije bio razlog da se organizuju hajke na vojnike i da im se izreknu presude po kratkom postupku kao neprijatelji drzave.Zaista covek tada nije znao kako da se ponasa,npr mene su optuzivali da sam isuvise miran i da se ponasam drugacije od ostalih albanaca,pa prema tome mora da nesto krijem iako su sve znali o meni i ko mi je deda i ko mije rodjak.Nikad necu zaboraviti izvesnog kapetana bezbednosti Tadica koji mi nije dao mira.Zaista nam nije bilo lako tada, albanske porodice su plakale kad su svoje sinove slali u JNA ne znajuci da li ce se zivi vratiti,koliko se njih vratilo u kovcezima ti mozda nemash pojma.

#63 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 03 March 2003 - 19:26

Junior Bonner:

PRESHEVARI:

... ili je to mozhda bilo isto kao paracinski scenario,...


Ja sam nov ovde, a sta je to paracinski scenario?


U kasarni u Paracinu tamo negde 1985 ili 86 nisam siguran dogodio se petostruko ubistvo vojnika na spavanju,stradali su makedonac,hravat,srbin,bosnjak musliman,i crnogorac kao i nekoliko albanaca i makedonije su bili ranjeni.Ubistvo se dogodilo u misterioznim okolnostima i u potpunom mraku u spavaoni.Odmah zatim je likvidiran izvesni vojnik Aziz Kelmendi koji je optuzivan da je on pocinio taj masakar.Albanci koji su bili u toj spavaoni kao i oni ranjeni albanci su osudjivani na visegodisnje robije.Medjutim kasnije,ne znam koliko godina kasnije neki su bivsi vojnici progovorili i rekli da pokojni Kelmendi nije imao veze sa tim masakrom nego da je to bilo organizovano od izvesnih struktura KOS.Pod pritiskom zapadnih republika tada je organizovan i istrazni postupak gde su optuzeni izvesni oficiri KOS-a za masakr a i to da je Aziz Kelmendi bio daleko od mesta zlocina te tragicne noci u Paracinskoj kasarni.Pamtim da je bilo i sudjenje ali za rezultate nikad nisam doznao nista jer je tada poceo da se dogadja i raspad SFRJ.

ps. mozda je jedan od ubijenih vojnika bio madjar,nisam siguran.

[ Izmena poruke: PRESHEVARI na dan 2003-03-03 19:51 ]

#64 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 03 March 2003 - 19:32

PRESHEVARI, nemam pojma o kovcezima osim dva slucaja - paracinskog i jednog ciji je akter bio moj dobar prijatelj, kada je Albanac ubio drugog Albanca koji je spavao ispod mog prijatelja. Ali da li ti zaista mozes da potpises da je Paracin bio namesten i da je to iz Slovenije takodje namestaljka?

Zao mi je zbog svih neprijatnosti kojima si bio izlozen, i kod mene je bilo slucajeva razbijanja flasa, pocinioci su bili kaznjavani, a pojava kritikovana pred strojem. To je verovatno zavisilo od karaktera oficira u kasarni. Kod mene je Albanac bio komandir druge cete (ja sam bio u prvoj) i vojnici su ga voleli i postovali - bio je strog ali pravican. Ne znam sta se kasnije desilo sa njim i ne zelim da znam :smile:

Izdvajanje Albanaca svakako nije bilo razlog za organizovanje hajke na njih, iako ruku na srce nije ni doprinosilo njihovom dobrom imidzu :smile: Da sam primetio da je toga bilo u mojoj kasarni svakako bih ti ovde sad priznao - nemam razloga da krijem. Jedina grupa koja je bila hapsena i sudjena je bila grupa Hrvata za kradju nekih 20tak komada oruzja koje su svercovali u delovima i preprodali. Pazi, ipak je godina bila relativno mirna - 1981 i svestan sam da je zivot u vojsci za Albance mogao da bude samo sve gori i gori usled rastuceg nepoverenja sa obe strane. Ja se samo uzdrzavam od kategorickog tvrdjenja da je nesto bilo namestaljka ili nije, jer ne znam, a prilicno sam siguran da ne znas ni ti.

#65 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 03 March 2003 - 19:43

A verovatno se pitas i za motiv tog monstruoznog cina.
Ja ti mogu ponuditi samo moje misljenje.
Posto je tada zahuktalom srpskom nacionalizmu trebalo i pristanak ostalih republika da se likvidira autonomija Kosova tim se cinom nastojalo da se stvori mrznja ostalih naroda i narodnosti prema albancima i time osigura njihov pristanak za promenu Ustava SFRJ i SR Srbije.Naravno u tome se uspelo ali su ostala braca ubrzo shvatila da se srpskom nacionalizmu apetit ne smanjuje nego povecava i to prema njima samima koji su aminovali promenu Ustava ali tada je vec bilo kasno.Ja i sada mislim da se tad stalo na put Milosevicu(mislim na ostale republike) mozda bi Jugoslavija opstala nekako ali su oni mislili da ce zrtvovanjem kosova spasiti svoje dupe sto se pokazalo veoma netacno i tragicno.

#66 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 03 March 2003 - 20:19

Hromi Daba:
PRESHEVARI, nemam pojma o kovcezima osim dva slucaja - paracinskog i jednog ciji je akter bio moj dobar prijatelj, kada je Albanac ubio drugog Albanca koji je spavao ispod mog prijatelja. Ali da li ti zaista mozes da potpises da je Paracin bio namesten i da je to iz Slovenije takodje namestaljka?  

Zao mi je zbog svih neprijatnosti kojima si bio izlozen, i kod mene je bilo slucajeva razbijanja flasa, pocinioci su bili kaznjavani, a pojava kritikovana pred strojem. To je verovatno zavisilo od karaktera oficira u kasarni. Kod mene je Albanac bio komandir druge cete (ja sam bio u prvoj) i vojnici su ga voleli i postovali - bio je strog ali pravican. Ne znam sta se kasnije desilo sa njim i ne zelim da znam :smile:

Izdvajanje Albanaca svakako nije bilo razlog za organizovanje hajke na njih, iako ruku na srce nije ni doprinosilo njihovom dobrom imidzu :smile: Da sam primetio da je toga bilo u mojoj kasarni svakako bih ti ovde sad priznao - nemam razloga da krijem. Jedina grupa koja je bila hapsena i sudjena je bila grupa Hrvata za kradju nekih 20tak komada oruzja koje su svercovali u delovima i preprodali. Pazi, ipak je godina bila relativno mirna - 1981 i svestan sam da je zivot u vojsci za Albance mogao da bude samo sve gori i gori usled rastuceg nepoverenja sa obe strane. Ja se samo uzdrzavam od kategorickog tvrdjenja da je nesto bilo namestaljka ili nije, jer ne znam, a prilicno sam siguran da ne znas ni ti.


Slusaj me dobro Hromi ,zaista me pogadja to sto pokusavas da branis nesto sto je neodbranjivo a to je vreme uspona Slobodana Milosevica i pocetak kraja SFRJ.Nemoj me molim te naterati da ti ovde donosim takozvanu "slike Uzasa"(fotografite e tmerrit) gde su prikazani unakazeni lesevi mladih albanca koji su "ubili sami sebe ili medjusobno" u narodnoj vojsci.Doneseni su u blindiranim kovcezima sa uputstvom da se ne otvara.Bilo ih je sa svih mesta gde albanci zive:kosova,makedonije,crne gore.juzne srbije(orahovica) i bilo je na desetine ako ne stotine.Treba jednom zauvek rascistiti s'tim bagazom koji danas razara svest i savest obicnog srbina,i drugi narodi su cinili mnogo vece zlocine(englezi,nemci,francuzi) ali oni ne pokusavaju da" razbiju ogledalo gde se vidi da nisu tako lepi" nego su se s'tim suocili i zato su danas cenjeni clanovi MZ.

#67 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 03 March 2003 - 20:56

PRESHEVARI, a kako ja to tacno branim vreme Slobodana Milosevica? Verovao ili ne, mene ta optuzba pogadja, jer uopste nemam nameru da kazem i jednu dobru rec za njega. Jos od trenutka kad sam cuo da je poceo da hapsi albansku omladinu bio sam ostro protiv njega.

To sto ne znam da se desavalo to sto ti pricas o kovcezima je za ocekivati od coveka koji je citao samo srpsku stampu, zar ne? Znam samo da je za ovaj slucaj koji sam naveo (u kome je ucestvovao moj prijatelj) bilo takodje govora da je KOSova namestaljka, ali za taj imam svedocenje iz prve ruke da nije. Cak su mog prijatelja hteli da optuze da je saucesnik. Kasnije su ga otpustili ranije iz vojske zbog pretrpljene traume.

Ne treba da mi donosis "fotografije uzasa", dosta sam ih se nagledao svih ovih godina.

"Treba jednom zauvek rascistiti s'tim bagazom koji danas razara svest i savest obicnog srbina"
Slazem se PRESHEVARI, ali moras priznati da se sa tim ne moze rascistiti na osnovu rekla-kazala. Ja ovde ne tvrdim ni jeste ni nije - ja samo kazem da ne znam. Ali zato znam koliko mi je zao zbog svake uzaludne zatvorske godine albanske omladine (kakva je to omladina koja se ne buni ni zbog cega?), a kamo li zbog izgubljenih zivota.

#68 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 03 March 2003 - 21:10

Hromi Daba:

...kakva je to omladina koja se ne buni ni zbog cega?


Srpska savremena.

#69 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 03 March 2003 - 21:18

Tushe Henry :smile:
Ali zato bi 2/3 njih voleli da odu iz Srbije.

#70 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 04 March 2003 - 00:33

Hromi
priznajem da sam u replici sa tobom koristio prejake reci i izvini zbog toga,na tren sam se setio tih jadnih porodica koji su ocekivale svoje sinove da im se zivi i zdravi vrate iz armije a docekali blindirane kovcege, neke sam od tih porodica i sam posecivao (saucesce).Paracinski slucaj nije rekla kazala Hromi,ukoliko ne verujes meni ima ljudi ovde na forumu koji su pratili stampu vremena i znaju da je bio sudski proces protiv nekolicine oficira JNA. Albanska omladina se bunila itekako na mestu predvidjenom za to (kosovske ulice) ali nije bila spremna da u snu ubije svoje drugove vojnike ili otruje jednu citavu kasarnu,mucni malo glavom -67 ljudi koji pre toga nikad nisu ni culi za jedan drugoga organizuju se u kasarnu da truju vojsku-helloooo !

s'postovanjem

[ Izmena poruke: PRESHEVARI na dan 2003-03-04 00:35 ]

#71 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 04 March 2003 - 08:23

Pošto se priča o vojničkim danima evo i mog
ličnog iskustva.'86 mesto Užička Požega među
vojnicima je i izvesni Albanac iz Makedonije
sa prezimenom Veliu koji je stariji od svih
ostalih desetak godina jer je bio na robiji
zbog učršća na demonstracijama'81 i normalno
uđemo vrlo brzo u sukob ali to se nekako brzo
zataškalo iako je vadio nož na mene,međutim
nepun mesec dana kasnije u sukobu sa jednim
Hrvatom(danas poznati odbojkaški trener)isto
je pokušao da nožem reši problem pa kad se
to saznalo među bezbednjacima ja i ovj Hrvat
dobijemo zatvor po 30 dana a Veliu otpušten
kao neurančuljiv iz vojske.
Najbolje od svega sledi kad se taj isti Veliu pojavljuje 2001 godine u glavnom štabu
ONA u Makedoniji i to kao jedan od prvoboraca
tj.onaj koji je ratovao i u Hrvatskoj,Bosni
i na Kosovu naravno.
Možda je i on jedan od onih nevinih i naivnih
albanskih mladića o kijim se ovde priča?

#72 otporasica

otporasica
  • Members
  • 191 posts

Posted 04 March 2003 - 08:39

Mogu li i ja , iako sam zensko, da ispricam jedan dogadjaj. On se doduse zbio ranije od ovih vasih ali je, svejedno, nista manje interesantan.
Po jednoj legendi u vreme nadiranja turaka, u skadarsku crkvu Gospodja dobrih saveta dosli su jedan Albanac (Djerdj) i jedan Sloven(De Sklavis) da se, sa suzama u ocima, poslednji put pomole pre odlaska iz domovine.
Njima se tu ukazala Bogorodica, koja ih je prigrlila i tako yajedno ponela preko mora, u Italiju. O tom dogadjaju se naveliko pocelo pricati. Nesto kasnije, 25. aprila 1467, slika sa likom Bogorodice stvorila se u crkvici Djenacija, mestascu na rimskim brezuljcima. Mnogi Albanci i Sloveni koji su prebegli u Italiju pohrlili su da je vide. Tada je crkvica nazvana imenom Gospodja dobrih saveta (La Madonna del Buon Consiglio). Nauka do sada nije uspela da razjasni ko je stvarni autor te slike. Katolicki Albanci i danas neguju njen kult pod imenom Zoja e Shkodres (Skadarska madona).

da li ste uopste culi za knjigu "Srbi i Albanci kroz vekove"?

Mozda su vase price "poucnije i dramaticnije". ja uvek podjem od onoga KAKVE SU NAM MISLI, TAKAV NAM JE I ZIVOT!!
MOMCI!!!!

#73 Junior Bonner

Junior Bonner
  • Members
  • 1,146 posts

Posted 04 March 2003 - 13:35

Odlicno pamtim dogadjaj u paracinskoj kasarni. Nije se desio ni 1985. ni 1986. vec 04.septembra 1987.

Zeleo sam da mi cujem tvoju verziju i bio spreman da te saslusam. Umesto konkretnih podataka ti mi kazes da su ne znas koliko godina kasnije neki vojnici odlucili da progovore, da su optuzeni izvesni oficiri KOS-a i da nikad nisi saznao za rezultate sudjenja. Ja i dalje ne tvrdim da ti nisi u pravu. Takve stvari se dogadjaju. Ali te pitam nesto drugo. Zasto posle toliko godina pokreces jednu tesku i mucnu temu a da nemas ni jednu cinjenicu, ni jedan dokaz? To je bila vasa, albanska, verzija dogadjaja. Vi ste iz vasih razloga verovali u nju ali te price sa neko, nekad, negde su za pricu uz kaficu i rakiju a ne da se javno iznose kao istorijske cinjenice. Sve i da su tacne. Imas li dokaze? Pricaj! Nemas? Zdravo!

Drugo, ako su zapadne republike znale za ceo dogadjaj i ako su vrsile pritisak da se sudi, malo mi je cudno da cela stvar nije dobila sire dimenzije. Protiv Srbije se u medijskom ratu koristilo sve moguce, i sto jeste i sto nije pa ne znam zasto bi ovo bilo preskoceno.

#74 Dardania

Dardania
  • Members
  • 47 posts

Posted 04 March 2003 - 15:01

otporasica:
Mogu li i ja , iako sam zensko, da ispricam jedan dogadjaj. On se doduse zbio ranije od ovih vasih ali je, svejedno, nista manje interesantan.
Po jednoj legendi u vreme nadiranja turaka, u skadarsku crkvu Gospodja dobrih saveta dosli su jedan Albanac (Djerdj) i jedan Sloven(De Sklavis) da se, sa suzama u ocima, poslednji put pomole pre odlaska iz domovine.
Njima se tu ukazala Bogorodica, koja ih je prigrlila i tako yajedno ponela preko mora, u Italiju. O tom dogadjaju se naveliko pocelo pricati. Nesto kasnije, 25. aprila 1467, slika sa likom Bogorodice stvorila se u crkvici Djenacija, mestascu na rimskim brezuljcima. Mnogi Albanci i Sloveni koji su prebegli u Italiju pohrlili su da je vide. Tada je crkvica nazvana imenom Gospodja dobrih saveta (La Madonna del Buon Consiglio). Nauka do sada nije uspela da razjasni ko je stvarni autor te slike. Katolicki Albanci i danas neguju njen kult pod imenom Zoja e Shkodres (Skadarska madona).

da li ste uopste culi za knjigu  "Srbi i Albanci kroz vekove"?

Mozda su vase price "poucnije i dramaticnije". ja uvek podjem od onoga KAKVE SU NAM MISLI, TAKAV NAM JE I ZIVOT!!
MOMCI!!!!


Evoj jedan momak (i to dosta mator bogami) da ti se javi. "Kakve su nam misli, takav nam je i zivot" je prikladan aforizam (nadam se da je tvoj), jos bih i dodao "...takva nam je i buducnost". I ona prica o Skadarskoj Madoni je interesantna, imas li vise detalja?

Ko je napisao tu knjigu "Srbi i Albanci kroz vekove"? U svakom slucaju je imao neverovatno jake nerve :smile:

#75 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 04 March 2003 - 17:00

Perkos, niti sam rekao da su mladici nevini ni naivni, isto kao sto nisam rekao da su krivi i iskusni. Zar ti zaista ne mislis da je ta toliko ostra zatvorska politika koje je trpala klince u zatvor zbog izrecenog doprinela s*** na Kosovu? Da je taj Veliu imao nacina da se artikulise kroz legalan politicki rad da li bi bio toliko agresivan? Mozda i bi, mozda bi se opet sve zavrsilo slicno, ali bi nama savest danas bila mirna.

Kad razmisljam o Kosovu, stalno mi je pred ocima Kvebek. I tamo su prastale bombe, gerila je ubijala vidjene ljude, vojska je bila na ulicama, ali nisu hapsili, nisu tukli, sedeli su i razgovarali. A kada su Francuzi videli da biznis odlazi i da stotine radnih mesta preko noci nestaje, kada su najzad dobili referedum debelo su se zamislili i odlucili da ostanu u Kanadi. Ne znam, mozda gresim, mozda gajim iluzije u vezi dobrote ljudi, niti smo mi Britanci, niti su Albanci Francuzi. Ipak mi se cini da je jedna stvar sigurna. Bez demokratije nema ni resenja problema Kosova u bilo kojoj formi. Pa zar nije bilo onda bolje da je borba za demokratiju bila prisutna od samog pocetka i na srpskoj i na albanskoj strani?