Jump to content


Photo

Strategija za Sever Kosova


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
364 replies to this topic

#31 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 19 January 2010 - 00:11

reci ti nama, kada ce kustendorf s marko jaksichem na celu? ziveti u bezakonju je izgleda "bolje" za ovog lepotana.

trrt.

#32 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 19 January 2010 - 01:26

reci ti nama, kada ce kustendorf s marko jaksichem na celu? ziveti u bezakonju je izgleda "bolje" za ovog lepotana.

trrt.

ne valja ti to, poruzni se od mrznje.

Edited by Gandalf, 19 January 2010 - 01:26.


#33 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 19 January 2010 - 01:35

ako napisem da je situacija na severu u finansijskom pogledu manje losa nego u Pristini, to znaci da ja odobravam situaciju? ili... ako napisem da se Srbima vise isplati ovako i da im je stanje kakvo jeste manje losa alternativa, da li to znaci da odobravam stanje?

ne znaci.

to samo znaci da je stanje u severnom delu u nekim stvarima bolje (=manje lose)* nego u Pristini. to znaci da su alternative losije od postojeceg (loseg) stanja. to znaci da je Srbima u mitrovackoj bolnici bolje da primaju plate od vlade Srbije, nego da primaju dva-tri puta manje plate od kosovske vlade. to znaci da je bolje imati struju i ne placati, nego imati i placati. to znaci da je srpski pasos vredniji od kosovskog. ima toga jos, ali da ne duzim.

a to sto ljudi na moje pisanje gledaju kroz prizmu etnickih i nacionalnih interesa, i radije bi verovali kako je stanje u severnoj Mitrovici uzasno, jer tamo zive srbonacisticki monstrumi koji za dorucak konzumiraju nevinu albansku decicu... :ph34r:

edit:
*manje lose/ manje uzasno/ manje ocajno/ manje grozno/ kako god hoces


Hocesh da ti verujemo tebi, Jakshicu i Ivanovicima ili izveshtajima UN , EU i kosovskoj vladi?

#34 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 19 January 2010 - 01:55

Hocesh da ti verujemo tebi, Jakshicu i Ivanovicima ili izveshtajima UN , EU i kosovskoj vladi?

tvoj je izbor kome ces verovati. a ja cu verovati svojim ocima i elementarnim sitnicama...

to znaci da je Srbima u mitrovackoj bolnici bolje da primaju plate od vlade Srbije, nego da primaju dva-tri puta manje plate od kosovske vlade. to znaci da je bolje imati struju i ne placati, nego imati i placati. to znaci da je srpski pasos vredniji od kosovskog.

jer je $200 bolje i sladje od $100, jer je besplatna struja bolja i od jeftine i od skupe, jer je pasos s kojim mogu za Meksiko bolji od pasosa s kojim ne mogu...

edit:
da ponovim, da ne bude zabune:

to samo znaci da je stanje u severnom delu u nekim stvarima bolje (=manje lose) nego u Pristini.

Edited by Gandalf, 19 January 2010 - 04:08.


#35 jeton

jeton
  • Members
  • 151 posts

Posted 19 January 2010 - 10:00

obrati paznju - jeton je napisao da je to deo nekakve strategije. a ako je deportacija ministra deo strategije za integraciju Srba... :ph34r:


Ne verujem da je deportovanje Srba strategija ili ako bi to tako bilo onda to je sasvim nerealna strategija, ali sto ja verujem da je realno jeste deportacija tih paralelnih "institucija", i ja po deportacijom ne mislim deportaciju u Srbiju nego sudski proces pa u zatvor svi oni koji rade protiv zakona. Ljudi na celu tih "institucija" na Severu se obogacuju na racun sirotinje, preko sverca Humanitarnih Paketa, Lekova i drugog medicinskog materiala, preko nafte i cigareta, i sve to oni cine sa onim drugim 'patriotama" koji zive "juzno" od Ibra, ili bolje receno sa njohovim istorijskim "neprijateljima", sa "sovenistima" sa "iridentistima'' .....ali ko sto rekoh prije...vise ili manje profita= vise ili manje patriota....i nasi ljudi su to uvek kupili, i nazalost jos kupuju.

PS: Proterivanje ministra ja razumem kao jedan SMS za Vladu Srbije, i za te PSSSK (Paralelne Srpske Strukture Severa Kosova) Dobra abreviacija :)

Edited by jeton, 19 January 2010 - 12:53.


#36 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 19 January 2010 - 12:02

ako napisem da je situacija na severu u finansijskom pogledu manje losa nego u Pristini, to znaci da ja odobravam situaciju? ili... ako napisem da se Srbima vise isplati ovako i da im je stanje kakvo jeste manje losa alternativa, da li to znaci da odobravam stanje?

ne znaci.

to samo znaci da je stanje u severnom delu u nekim stvarima bolje (=manje lose)* nego u Pristini. to znaci da su alternative losije od postojeceg (loseg) stanja. to znaci da je Srbima u mitrovackoj bolnici bolje da primaju plate od vlade Srbije, nego da primaju dva-tri puta manje plate od kosovske vlade. to znaci da je bolje imati struju i ne placati, nego imati i placati. to znaci da je srpski pasos vredniji od kosovskog. ima toga jos, ali da ne duzim.

a to sto ljudi na moje pisanje gledaju kroz prizmu etnickih i nacionalnih interesa, i radije bi verovali kako je stanje u severnoj Mitrovici uzasno, jer tamo zive srbonacisticki monstrumi koji za dorucak konzumiraju nevinu albansku decicu... :ph34r:

edit:
*manje lose/ manje uzasno/ manje ocajno/ manje grozno/ kako god hoces


Vidim da si malo pomesao stvari. Nisu to svi razlozi koje spominjes da Srbi zele da zive u okviru Srbije pogotovo oni sa severa. Ako pustimo sve ovo sto kazes na strani onda moglo bi se reci da postoji jos veci razlog a to je zelja i veca sigurnost da zivis u drzavi gde si vecina. I to je sasvim normalno. Ja uvek isticem da je sasvim normalno to sto Srbi na Kosovo zele Kosovo u okviru Srbije. Ja ih ne zameram uopste za to. Medjutim svi oni (ukljucujuci i sever Kosova) su deo Kosova i moraju da se uklope u kosovsko drustvo. Nema drugog resenja jer do sada u ovom nasem ljudskom svetskom razvoju jos nismo stigli do tog stada da dve tri opstine rade stvari po svom nahodjenju. Ako jos dodamo da sve sto kazes u smislu neplacanja struje, veliki dohoci i td ne moze da se nazove normalno stanje jer neplacanje struje ne moze da se tolerise nigde u svetu kao i to da ti licni dohoci su pre svega igra Beograda odnosno zloupotreba tih ljudi za politicke interese. Ja sam sasvim ubedjen da i Tadic i Jeremic 100% znaju da ne mogu da vrate ne samo Kosovo vec i sam sever. Moram da ponavljam da jedna teritorija se kontrolise u potpunosti kada tamo imas prinudne organe. To nismo mi izmislili vec je to trenutni svetski poredak koji se jos i zove demokratskim. A kada Srbija nema niti moze imati prinudne organe pricati o severu kao deo Srbije u dugorocnom aspektu je besmislica. Da kazem i ovo da taj zapad koji daje velike kredite Srbiji (MMF) pa i veliki novac i to bespovratni od strane EU, jednog dana ce pozvati Tadica i reci lepo da oni nemaju novac za bacanje jer s jedne strane daju pomoc Srbiji a ta Srbija deli taj novac onima koji ne rade samo da bi ih zloupotrebio.

Sve ovo moze da se nazove kao nenormalno stanje. Ne placati struju nije svakako normalno stanje. Primati novac od drzavne kase a da ne radis nije svakako normalno stanje. Nije normalno stanje i to sto Beograda daje duple plate Srbima na sever jer time on moze da ih zloupotrebljava ali izaziva sve vecu reakciju u samoj Srbiji. I na kraju nije to normalno stanje jer ljudima treba rad, trebaju funksionalne institucije, trebaju sudovi i sve sto postoji u normalnom svetu. Na sever Kosova na zalost vlada jedno nenormalno stanje gde ne funksionise nista i koja daje mogucnost raznim kriminalcima da pune svoje dzepove i koji vremenom postaju veoma opasni za sve, cak i za svoje sunarodnike. S druge strane situacija u koju nema zaposlenosti, nema normalnog ekonomskog razvoja moze imati dugorocne negativne efekte za stanovnistvo koje ce zatraziti bolji zivot negde drugdje. Drugim recima iselice se. I kome ce trebati onda taj sever?

#37 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 19 January 2010 - 13:59

jer je besplatna struja bolja i od jeftine i od skupe,

Da te pitam, da li ti radis da bi preziveo ili krades? Po ovome sto ovde pises mislim da je ovo drugo.

#38 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 19 January 2010 - 15:10

ja postavih jedno pitanje ali kao što sam i očekivao odgovora nema ali ajde da probamo i sa drugim pitanjima pogotovo za ove zaposlene u Vladi Kosova
1.da li se i za Srbe sa severa Kosova predviđa isto kao i za Srbe u centralnom delu da budu samo ruralni tj.da ih nema u gradovima u sovom slučaju prvenstveno u sev.Mitrovicii i Zvečanu nego da obitavaju u nekoj novoj opštini Grabovac ili tako nešto?
2.Na osnovu čega se tvrdi da će po uspostvljanju vlasti Vlade Kosova na severu biti bolje celokupnom stanovništvu,ko to garantuje funkcionalne institucije,nova radna mesta,bolje uslove života,veći standard,bolju bezbednost,mogućnost školovanja na maternjem jeziku?
Vlada kosova koja se pokazala do sad kao apsolutno neefikasna da ne kažem i zlonamerna kad su u pitanju Srbi ili neko drugi(dobra vila npr.)

#39 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 19 January 2010 - 18:42

ja postavih jedno pitanje ali kao što sam i očekivao odgovora nema ali ajde da probamo i sa drugim pitanjima pogotovo za ove zaposlene u Vladi Kosova
1.da li se i za Srbe sa severa Kosova predviđa isto kao i za Srbe u centralnom delu da budu samo ruralni tj.da ih nema u gradovima u sovom slučaju prvenstveno u sev.Mitrovicii i Zvečanu nego da obitavaju u nekoj novoj opštini Grabovac ili tako nešto?
2.Na osnovu čega se tvrdi da će po uspostvljanju vlasti Vlade Kosova na severu biti bolje celokupnom stanovništvu,ko to garantuje funkcionalne institucije,nova radna mesta,bolje uslove života,veći standard,bolju bezbednost,mogućnost školovanja na maternjem jeziku?
Vlada kosova koja se pokazala do sad kao apsolutno neefikasna da ne kažem i zlonamerna kad su u pitanju Srbi ili neko drugi(dobra vila npr.)


Postavljas pitanja za koje znas i sam odgovor. Koliko ja znam za Srbe sa severa ne predivdja se nista posebno osim uspostavljanja zakona i reda kao i u svim demokratskim zemljama sveta pa u ovom slucaju i Srbije. Da uradimo ovu komparaciju. I Albanci sa Preseva, Bujanovca i Mevedja nisu zeleli vlast Srbije pa cak bilo i oruzane pobune ali na kraju su morali da se pomire da su deo Srbije i zato tamo vlada zakon i red na osnovu zakona Srbije. To isto mora da vazi i za sever Kosova koji kao deo Kosova mora imati na snagu zakone Kosova, sudove, policiju, vojsku i td. A sto se tice zivota oni mogu ziveti gde god hoce bilo po gradovima ili po selima.

Na drugo pitanje moze se reci da ce biti bolje za sve osim svercera i kriminalaca. Cujem od ljudi da sami Srbi na sever Kosova su u opasnosti od tih svercera i kriminalaca a ne retko ima slucajeva razbojnistva i ubistava. Uspostavljanjem reda i zakona na sever stanovnici tih krajeva jednostavno nista nece izgubiti, na protiv imaju mogucnost iskorititi pozitivnu diskriminaciju tj. da nastavljaju da koriste svoje pismo i jezik, ucenje po skolama do Univerziteta u svom maternjem jeziku pa cak planovima i programima koje oni sami izaberu. Imace mogucnost zdrzavstvenih usluga od ambulante do bolnice a imaju mogucnost i da biraju komandira polcije po stanicama policije (ovo vazi iskljucivo za srpske opstine).
To ce omoguciti naravno i otvaranje novih radnih mesta pogotovo ako Trepca pocinje da radi na vecem kapacitetu. Vlada Kosova vec je izrazila veliku spremnost na investicije na tom delu a verujem i EU bi dala velike fondove u slucaju da se tamo stanje normalizuje.

#40 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 20 January 2010 - 09:22

ja bih ipak prvo sačekao da vidim kako u praksi deluje nova vlast u opštini Gračanica pa da mogu da verujem u iskrene namere Vlade Kosova sve ostalo je samo prazna priča i prodavanje magle,pogotovo za školstvo i zdravstvo na severu Kosova kojeg bukvalno ne bi bilo uspostavljanjem nekih novih vlasti

#41 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 20 January 2010 - 13:20

ja bih ipak prvo sačekao da vidim kako u praksi deluje nova vlast u opštini Gračanica pa da mogu da verujem u iskrene namere Vlade Kosova sve ostalo je samo prazna priča i prodavanje magle,pogotovo za školstvo i zdravstvo na severu Kosova kojeg bukvalno ne bi bilo uspostavljanjem nekih novih vlasti


Ponekada ne znam da li provociras ili ne. Vlada Kosova (ma ko bio na vlasti) nema sta da misli ili ne misli u ovom aspektu. Usvojen jedan Ustav perkose i taj Ustav predvidja sve ovo za prava Srba. Kosovo tezi ka EU a ti valjda mislis da Kosovo moze u EU kada krsi svoj Ustav pa cak i da kazemo da vlada Kosova eto "nije iskrena sa Srbima"!!
Cudna je to neka logika.

Srbi dakle imaju i imace sve ono sto je propisano Ustavom Kosova a to je stvaranje novih opstina sa posebnim pravima i koje ja nazivam minidrzavicama. Minidrzavice jer imaju dosta funkcija koje se ticu centralnih vlasti poput obrazaovanja i zdravstva. Te minidrzavice kao sto sam rekao imaju kontrolu i na trecem nivou obrazovanja (Univerzitet) i bolnica koje su obicno pod kontrolom ministarstva zdravstva a ne opstina. To vazi iskljucivo za srpske opstine, to vazi i za sever Kosova naravno.
Ono sto ce biti dodatno u ovom aspektu jeste postavljanje komandira policije od strane srpskih opstina i koje ponovo vazi iskljucivo za srpske opstine a ne i ostale. To je znaci dodatna prava za srpske opstine. Te opstine naravno da ce imati sve ono drguo sto imaju ostale opstine na Kosovu a koje po novim zakonima imaju veliku autonomiju.

Sada vlajda moze da se vidi strategija za uspostavljanje zakona, reda i mira na citavoj teritoriji Kosova. To nije sila svakako vec jedna jasna ponuda za normalan i prosperitetni zivot za sve a u ovom slucaju posebno za Srbe. Ponavljam da Srbi na sever Kosova nece izgubiti apsolutno nista. I dalje niko ih nece spreciti da koriste svoj jezik i pismo, obrazovanje na svom jeziku u svim nivoima sa planovima i programima koje oni hoce, zdravstvene usluge koje ce sami kontrolisati. Moci ce da upotrebljavaju i svoju nacionalnu zastavu bez ikakvih problema. Dodatno je da mogu sa se sluze i ukljucenjem u kosovske vlasti sa rezervisanim mestima u skupstini, rezervisana ministarstva, zamenika ministra, direkcije i td. Moci ce dakle da nadju dosta radnih mesta. To ce otvoriti put i ekonomske stabilizacije a time i otvaranje radnih mesta.

#42 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 20 January 2010 - 13:53

ja sam ti poznati provokator zar već nisi upoznat s'tim?

mene samo zanima da li se i za Srbe koji žive u severnoj Mitrovici predviđaju neku novu opštinu Grabovac na primer po ugledu na novu opštinu Gračanica i da ih na taj način izborima i lepim govorom isele iz svojih domova i zabrane im prisustvo u gradu po ugledu na Srbe iz Prištine ne primer.
ja već napisah da je sve to lepo na rečima ali me zanimaju dela tj.kakvo će biti poboljšanje života tih ljudi promenom vlasti na severu Kosova

#43 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 20 January 2010 - 13:59

mene samo zanima


ako te zanima, zasto ne citas? imas i na srpskom.

#44 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 20 January 2010 - 15:58

ja sam ti poznati provokator zar već nisi upoznat s'tim?

mene samo zanima da li se i za Srbe koji žive u severnoj Mitrovici predviđaju neku novu opštinu Grabovac na primer po ugledu na novu opštinu Gračanica i da ih na taj način izborima i lepim govorom isele iz svojih domova i zabrane im prisustvo u gradu po ugledu na Srbe iz Prištine ne primer.
ja već napisah da je sve to lepo na rečima ali me zanimaju dela tj.kakvo će biti poboljšanje života tih ljudi promenom vlasti na severu Kosova


Mislio sam da sam bio jasan. Mozda je ovo sto kazem ponovljeno na stotine puta ali cini se da mora tako biti. Dakle da ponavljam da Srbi na Kosovu imaju ponudu i to u vidu pozitivne diskriminacije tj. neka veca prava od ostalih. I to se vidi po tome da recimo nove srpske opstine sa 5000 stanovnika imaju veca prava od Pristine sa 500,000 stanovnika a to znaci da bez obzira sto SO Pristina ima toliko stanovnika ne vodi poslove oko Univerziteta ili zdravstvenih usluga u sekondarnom i terciarnom nivou kao sto to imaju pravo srpske opstine. To je dakle ponuda i stvar je srpske zajednice da to prihvata ili ne. Kako ce to izgledati u praksi? Pa zna se, mora da se ostvaruje sve ono sto je napisano u Ustav Kosova. A posto je tema o severu Kosova onda malo da se pozabavimo i na taj teren.
Strategija za sever Kosova kao sto sam rekao ne znaci ni u kom slucaju oduzimanje prava srpske zajenice, na protiv to je mogucnost ostvarivanja predvidjenih prava. Problem je tamo sto nema legalnih sudova, nema kontrole na granici i to daje slobodu raznim kriminalcima i svercerima da haraju slobodni tamo.
Ne kazem da na ostatku Kosova cveta sve ali bar ima nekog reda i zakona.

E sada oko zivota Srba po gradovima. Ti valjda znas da sam ja o tome napisao na desetine puta i jesam najveci zagovarac toga da nema normalnog zivota a ni odrzivog za Srbe ako nisu prisutni po gradovima. To kazem o delu Kosova juzno od Ibra jer za sever zna se situacija. Jednostavno niko ni ne pomislja da se mesa oko severa ko gde ce ziveti. Ono sto ce biti krajni cilj vlade sto se tice severa jeste samo uspostavljanje reda i zakona i sprecavanje sverca sto znaci i uspostavljanje carina u ulazima 1 i 31.
Mora da se razume jednom da nema povratka suverenosti Srbije na bilo kom delu Kosova i postoji jedna velika vojna sila koja to garantuje i to sasvim legalno rezolucijom Saveta Bezbednosti. Dakle na bilo kom delu Kosova ne sme biti nenormalnog/nezakonitog stanja. U takvoj situaciji nema drugog resenja osim uspostavljanja reda i zakona i na sever, procesom koji ce trajati jer vec je receno a tako ce i biti na ni u kom slucaju nece biti upotrebljena sila protiv stanovnistva sa severa. Zar je bila potrebna sila u SO Strpce od strane kosovskih institucija? Pa ne svakako jer sami Srbi su postali svesni da ne mogu dalje sa paralelnim strukturama koje osim zloupotrebe velikog novca od Beograda ne mogu ucininiti nista za njihov zivot. Tako ce biti i sa severom samo sto treba malo vise vremena.

Edited by fahox, 20 January 2010 - 16:01.


#45 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 20 January 2010 - 16:50

S druge strane situacija u koju nema zaposlenosti, nema normalnog ekonomskog razvoja moze imati dugorocne negativne efekte za stanovnistvo koje ce zatraziti bolji zivot negde drugdje. Drugim recima iselice se. I kome ce trebati onda taj sever?

nezaposlenost na severu je barem duplo niza nego u juznom delu ili Pristini, upravo zahvaljujuci subvencijama Srbije. ako bi vlada Srbije ukinula subvencionisanje, nezaposlenost bi rapidno skocila.

ukidanje subvencija bi naravno imalo samo kratkorocne negativne posledice - tokom narednih 5 do 7 godina.

dugorocno gledano, to bi imalo umereno pozitivan uticaj na prilike u severnom delu, za nekih 10-ak godina. mozda.

Edited by Gandalf, 20 January 2010 - 17:01.