Jump to content

Photo

Strategija za Sever Kosova

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
364 replies to this topic

#361 vraticuse

vraticuse
  • Banned
  • 467 posts

Posted 30 May 2010 - 21:20

Most, koji Kosovsku Mitrovicu deli na južni i severni deo, bio je dva sata zatvoren za saobraćaj, a obezbeđuju ga jake snage KPS-a, Kfora i Euleksa.

Incidentu je prethodilo okupljanje oko 2.000 Albanaca u južnom delu grada, na protestu "U odbranu suvereniteta Kosova", koji su zatim došli do mosta na Ibru, dok su se na drugoj strani okupili lokalni Srbi.

Nedugo zatim, došlo je do međusobnog obračuna kamenicama. Veći sukob su sprečile snage Kfora i Euleks policije, koje su na sredinu mosta dovezle tenkove i druga vozila. Kfor je u jednom trenutku bacio i suzavac kako bi sprečio eskalaciju sukoba.

Snage bezbednosti ostaju na mostu na Ibru, rekao je za KIM radio zamenik regionalnog direktora KPS u Kosovskoj Mitrovici Ergin Medić i dodao da je u Kosovskoj Mitrovici mirno, ali napeto.

Zbog aktuelne situacije zadržavamo svoje prisustvo, rekao je Medić i istakao da tenzije koje su tokom protesta postojale polako padaju.

Protest su organizovali veterani OVK i Pokret za ujedinjenje na Kosovu, a pridružili su im se i aktivisti pokreta "Samoopredeljenje". Učesnici su nosili zastave Albanije, ali ne i Kosova.

I sto napreduje ova Strategija za Sever Kosova.

#362 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 31 May 2010 - 05:35

Sever Kosova i jug Srbije moraju dobiti identična (recipročna) rešenja, koja u bliskoj budućnosti neće biti povod za nestabilnost, a u daljoj budućnosti ta dva "regiona" mogu (moraju) postati i nekakva tampon zona i meko tkivo, preko kojega bi mudri vlastodršci (i jedni i drugi) našli "modalitete" za saradnju. Naravno, kad se Srbijanci opasulje i shvate da Kosovo nije Srbija.
Nije valjda toliko komplikovano?

potpuno se slazhem..ja bi cak otishao i dalje..zashto ne i razmena..ali ako ne mozhe razmena onda i ovo shto predlazhesh je odlicno reshenje...ali nazhalost neizvodljivo jer "Kosovo je srpski Jerusalim" i to se ponavlja svaki dan i pred bilo kime.. i ne hajuci koliko je ova recenica lazhna, katastrofalna u ocima arapskog i muslimanskog sveta od kojih Srbija ocekuje pomoc u "ocuvanju suvereniteta"..kako se zove ono kada neki uzhiva u nanoshenju bolova samom sebi..zaboravio sam!

#363 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 01 June 2010 - 19:45

potpuno se slazhem..ja bi cak otishao i dalje..zashto ne i razmena..ali ako ne mozhe razmena onda i ovo shto predlazhesh je odlicno reshenje...ali nazhalost neizvodljivo jer "Kosovo je srpski Jerusalim" i to se ponavlja svaki dan i pred bilo kime.. i ne hajuci koliko je ova recenica lazhna, katastrofalna u ocima arapskog i muslimanskog sveta od kojih Srbija ocekuje pomoc u "ocuvanju suvereniteta"..kako se zove ono kada neki uzhiva u nanoshenju bolova samom sebi..zaboravio sam!

Ja ne bih išao dalje u podele, zato što bi u novu dimenziju, dovele zid nepoznavanja i nerazumevanja, koji sada stoji između Albanaca i Srba.

Mislim da je pitanje "sever-jug" odlično polazište za neku buduću normalizaciju odnosa, tako što bi srbijanski Albanci (sa svim pravima sprovedenim u praksi, kako bi imali volje stati ispred države Srbije) bili spona sa kosovskim Albancima i kosovskim vlastima. Isto važi i za Srbe sa severa, u državi Kosovo, koji bi bili spona sa Srbijom, ali i značajan oslonac Srbima centralnog Kosova.

Otvaranje pitanja podele Kosova (razmene) bi donelo nove probleme (npr. Bujanovac), uostalom, sumnjam da bi se našlo rešenje koje bi zadovoljilo obe strane, tako da ne bih o tome, nekako mi miriše na - krv..

Nažalost, slažem se da Srbija (srpsko društvo) nema snage da ispliva iz mora mitomanije i otvori oči*, da vladajuća kasta povede racionalniju politiku i napravi prostor za dogovor u interesu svih, jer nema hrabrosti da prizna da...

*ima nešto ispod oblaka
Attached File  pan__i__ev_vrh_1.jpg   208.98KB   47 downloads
(Pančićev vrh)

Spoiler! --Click here to view--

Edited by chillix, 01 June 2010 - 19:47.

#364 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 02 June 2010 - 15:17

No New Posts*
Strategija za Sever Kosova * 123» 25
31.05.2010 06:35
Last post by: PRESHEVARI

Uh, već sam pomislio da mi je izbrisan post.. :ph34r:

#365 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 05 June 2010 - 00:12

Ja ne bih išao dalje u podele, zato što bi u novu dimenziju, dovele zid nepoznavanja i nerazumevanja, koji sada stoji između Albanaca i Srba.

Mislim da je pitanje "sever-jug" odlično polazište za neku buduću normalizaciju odnosa, tako što bi srbijanski Albanci (sa svim pravima sprovedenim u praksi, kako bi imali volje stati ispred države Srbije) bili spona sa kosovskim Albancima i kosovskim vlastima. Isto važi i za Srbe sa severa, u državi Kosovo, koji bi bili spona sa Srbijom, ali i značajan oslonac Srbima centralnog Kosova.

Otvaranje pitanja podele Kosova (razmene) bi donelo nove probleme (npr. Bujanovac), uostalom, sumnjam da bi se našlo rešenje koje bi zadovoljilo obe strane, tako da ne bih o tome, nekako mi miriše na - krv..

Nažalost, slažem se da Srbija (srpsko društvo) nema snage da ispliva iz mora mitomanije i otvori oči*, da vladajuća kasta povede racionalniju politiku i napravi prostor za dogovor u interesu svih, jer nema hrabrosti da prizna da...

To bi bilo neshto najidealnije..ali ne da vrag.
Ovaj sam predlog imao i postirao ovde pre nekoliko godina.
Albanci Doline i Srbi sa Kosova ne treba da osecaju da zhive u razlicitim drzhavama..tek tada je pitanje albansko-srpskih odnosa resheno..jednom zauvek.