Jump to content

Photo

Strategija za Sever Kosova

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
364 replies to this topic

#346 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 25 February 2010 - 16:19

Sto se evropskih integracija tice mislim da si u pravu. Kad tad pre ulaska u EU ce doci pitanje granica, teritorije, susedi itd. To svi znaju cak i oni politicari koji pricaju da je moguce do kraja voditi dupli kolosek. Ali ne mislim da bi odluka suda u korist kosovskih Albanaca olaksala evrointegracije Srbije, naprotiv uslo bi se u jos bezizlaniju situaciju. Borba za Kosmet bi postala jos teza i to bi se vuklo u nedogled. Drugacije ideje za resavanje problema Kosova nema ili nezavisno ili u srbiji/sa srbijom. DJA ili BU.

Ja mislim da ce vas evropejci i USA dovesti doispred kapije to jest do tamo gde povratka vishe nema i onda pritisnuti i postaviti ispred vas da birate.

Edited by PRESHEVARI, 25 February 2010 - 16:20.

#347 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 25 February 2010 - 16:26

um, Economist to ne kaze. nije lepo lagati.

ne kaze.

pise. ali... samo za nas koji umemo da citamo, i koji tezimo da razumemo procitano.

#348 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 25 February 2010 - 16:40

ne kaze.

pise. ali... samo za nas koji umemo da citamo, i koji tezimo da razumemo procitano.

Htedoh da ti otpishem al'dzhaba, Ti znash sve i Razumesh sve onako kako treba TAKO TREBA!

#349 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 25 February 2010 - 16:49

veq se raspravljalo o moguqoj odluci MSP-a. To znash,pretpostavljam...
Zakljuchak je da se ochekuje "neutralna" odluka i shta sad trebamo jovo nanovo jer se tebi prohtelo? - Malo Morgen
P.S. Drago mi je shto sam, najzad, saznao koji ti je lichni favorit, sad mi je lakshe.

:ph34r: ja i ne raspravljam o mogucoj odluci suda, jer me cela ta prica ne interesuje dovoljno da bih ulazio u diskusiju.

citaj sta jesam napisao. samo tumacim sta pise u clanku Ekonomista, a ti u to mozes da ucitavas sta god hoces.

Edited by Gandalf, 25 February 2010 - 17:24.
izbegavajte licne kvalifikacije

#350 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 25 February 2010 - 17:24

:ph34r: ja i ne raspravljam o mogucoj odluci suda, jer me cela ta prica ne interesuje dovoljno da bih ulazio u diskusiju.

citaj sta jesam napisao. samo tumacim neukima sta pise u clanku Ekonomista, a ti u to mozes da ucitavas sta god hoces.

Gandalf, The Economist nigde ne pise da ce odluka suda biti u korist Srbije. Sve su to nagadjanja a apsolutna vecina se slazu da ce konacno misljenje biti neutralno ili kako se kaze kod nekih eksperata u Srbiji "okruglo pa na cose". To ce biti medjutim mnogo vise pozitivno za Kosovo jer bitno je da nece reci da je bilo krsenja medjunarodnog prava. U takvoj situaciji ostavlja se drzavama da prihvataju ili ne nezavisnost Kosova. Obzirom na kvalitet drzava koje priznaju Kosovo onda ishod je jasan - Kosovo ce biti priznato od apsolutne vecine clanica UN i tako ce ostati bez ijednog argumenta i zadnji protivnici nezavisnosti Kosova.

#351 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 25 February 2010 - 17:27

Gandalf, The Economist nigde ne pise da ce odluka suda biti u korist Srbije.

ne pise, niti sam ja tvrdio da tako nesto pise.

da nacrtam, lagano i rec po rec, sta jesam napisao?

#352 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 25 February 2010 - 17:46

ne pise, niti sam ja tvrdio da tako nesto pise.

da nacrtam, lagano i rec po rec, sta jesam napisao?

Ti kad neshto napishesh onda napishi i kako to treba da se shvati/tumachi ili nemoj uopshte da pishesh

#353 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 February 2010 - 19:24

ne kaze.

pise.

obicno se u engleskom, jeziku na kojem izlazi taj Economist pise... "The Economist says that..." - ali da bi covek to znao trebao bi biti pismen, a ne samo znati citati recenice.

ali... samo za nas koji umemo da citamo, i koji tezimo da razumemo procitano.

to sto ti umes da citas ne znaci da shvatas sta je napisano.

#354 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 26 February 2010 - 14:33

zashto je to dobro za Kosovo ne moram da ti pojasnim.
Zashto je to dobro za Srbiju?
To bi bio jedan ako ne i jedini exit iz situacije bez izlaza ili bezizlazne situacije kako god hocesh.
Kosovsko breme koje danas na ledjima nose srpski polticari prozapadne orijentacije bi malo (ili mnogo) bilo relaksirano, dobili bi malo vishe u hrabrosti da se pred javnost izlazi sa nekim drugacijim idejama o reshavanju problema na Kosovu i stime bi se dobilo na ubrzavanju procesa evroatlantskih integracija.
Ti si pametan covek i verovatno ti je jasno da Srbija sa ne mozhe u EU bez da reshi sama sa sobom problem Kosova kao shto verovatno znash da se odvojeni koloseci o kojima stalno prica Dzeremaja Volf se sastavljaju na kilometar ispred velike celicne kapije zvane EU i naravno da znash koji je kljuc koji otvara tu kapiju .
A ako ti josh uvek nije jasno onda se pozivam na onu narodnu" dve lubenice u jednoj ruci ...."

E fala bogu da se jednom i ja s Tobom slozim....
Ustvari ne bas...ne znam za ovu "dve lubenice....".... :ph34r:

#355 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 February 2010 - 23:14

...

... Ustvari ne bas...ne znam za ovu "dve lubenice ..."

Vrlo jednostavno - niko ne moze odneti dve lubenice u jednoj ruci.

...

#356 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 27 February 2010 - 00:01

Vrlo jednostavno - niko ne moze odneti dve lubenice u jednoj ruci.

...a ako pokusa najcesce ostane bez obje.

#357 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 27 February 2010 - 00:09

A ako je ruka velika a lubenice male..?... :ph34r:

Znaci ovde nema ko umije njemu dvije...?
Nego ko hoce vece izgubi iz vrece....

#358 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 27 February 2010 - 00:11

ima ih dosta :ph34r:

#359 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 27 February 2010 - 03:26

A ako je ruka velika a lubenice male..?... :ph34r:

Nego ko hoce vece izgubi iz vrece....

da smislim ja jednu, za ovu priliku...

"ko budan snije, neka se umije" :)

#360 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 03 March 2010 - 19:48

Evo sad pročitah "VIP COMMENT" u još aktuelnom broju NIN-a, gde je u ulozi VIP komentatora, niko drugi do, glavom i bradom (s dokumentima Kosova), ministar za KiM i druge začine, Bogdanović izvesni..
U tom intervjuuu, osim uobičajenih međunarodno-pravnih, pravedno-kompromisnih argumenata i "argumenata", za oko mi zapade rečenica u kojoj ministar za KiM (i ostale začine) parafrazira Krasnićija (izvesnog), u kojoj taj izvesni Krasnići govori kako su Albanci iz Preševa (a bogami i Bujanovca - za Medveđu ni(je)sam siguran), spremni da se priključe Kosovu, ako "oni severnjaci" nisu spremni da se integrišu u "newborn system of Kosovo", odnosno Republiku Kosovo, jel...

E tu me malko zasvrbilo, tol'ko jako, da se momentalno uozbiljih...

Takozvana "strategija" za sever - koju, kao kakvo kopile, odbacuju i na jedno oko zažmuruju EULEX i EU(lex), dok drugim namiguju - nikako se ne može realizovati (a da funkcioniše) bez strategije za Preševo i pripadajuću mu dolinu.
Ne treba biti naročito pametan, pa primetiti da ove dve teritorije, iako različite na oko, liče ko jaje jajetu. Sve privilegije koje bi uživali Srbi sa severa, moraju se dati i Albancima s juga. Ukoliko naša VIP vlast bude ignorisala "strategiju za sever" (odnosno, nužnost nestanka "čardaka ni na nebu ni na zemlji"), posredno ignoriše i pitanje juga Srbije, s ekvivalentnim čardakom (iz kojeg ljudi iskaču na tlo - Belgije). Ukoliko sever dobije nešto što jug ne bi dobio, well, problemi su neizbežni.

Da se skroz uozbiljim...

Sever Kosova i jug Srbije moraju dobiti identična (recipročna) rešenja, koja u bliskoj budućnosti neće biti povod za nestabilnost, a u daljoj budućnosti ta dva "regiona" mogu (moraju) postati i nekakva tampon zona i meko tkivo, preko kojega bi mudri vlastodršci (i jedni i drugi) našli "modalitete" za saradnju. Naravno, kad se Srbijanci opasulje i shvate da Kosovo nije Srbija.
Nije valjda toliko komplikovano?