Jump to content

Photo

Strategija za Sever Kosova

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
364 replies to this topic

#331 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 25 February 2010 - 07:06

Ovde nema nicega od onoga sto si napisao da "Prema pisanju The Economist, Srbija vodi (i dobija) medjunarodnu arbitrazu oko legalnosti nezavisnosti Kosova."

ne citas sta pise. obrati paznju na opise verovatnoce mogucih ishoda. po Ekonomistu, Srbija ima jace sanse od Kosova. mada je neki nemusti i neodredjeni odgovor najverovatniji.

In all likelihood, the opinion of the court (which is not binding) will be vague, because there are many differing views over self-determination.

u prevodu: verovatno ce biti nesto "neutralno"...

The irony is that, even if the court were to find against the Kosovars, Serbia would be quite unable to absorb 2m hostile Albanians.

ali, ako se kojim slucajem desi da presudi u korist Srbije...

In the unlikely event that the court finds that the Kosovars did indeed have an unqualified right to declare their independence, notes Marc Weller, an international lawyer at Cambridge University who supports their argument, the court “would have set a huge precedent.”

dok je presuda u korist Kosova najmanje verovatna.

edit: btw, u svetu nema boljeg i kvalitetnijeg ekonomskog/politickog nedeljnika od Ekonomista (mada je moj licni favorit bio i ostao dnevnik Gardijan).

Edited by Gandalf, 25 February 2010 - 07:19.

#332 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 25 February 2010 - 09:37

ne citas sta pise. obrati paznju na opise verovatnoce mogucih ishoda. po Ekonomistu, Srbija ima jace sanse od Kosova. mada je neki nemusti i neodredjeni odgovor najverovatniji.

u prevodu: verovatno ce biti nesto "neutralno"...

ali, ako se kojim slucajem desi da presudi u korist Srbije...

edit: btw, u svetu nema boljeg i kvalitetnijeg ekonomskog/politickog nedeljnika od Ekonomista (mada je moj licni favorit bio i ostao dnevnik Gardijan).

veq se raspravljalo o moguqoj odluci MSP-a. To znash,pretpostavljam...
Zakljuchak je da se ochekuje "neutralna" odluka i shta sad trebamo jovo nanovo jer se tebi prohtelo? - Malo Morgen
P.S. Drago mi je shto sam, najzad, saznao koji ti je lichni favorit, sad mi je lakshe.

#333 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 25 February 2010 - 10:19

In the unlikely event that the court finds that the Kosovars did indeed have an unqualified right to declare their independence, notes Marc Weller, an international lawyer at Cambridge University who supports their argument, the court “would have set a huge precedent.”

Ocigledno da nisi razumeo ovu recenicu. Marc Weller kaze da ako sud kaze da kosovari nisu imali pravo da proglasavaju nezavisnost onda to bi predstavljao veliki presedan. Profesor Weller kaze da to nema sanse da se desi (in the unlikely event) da kosovari nisu imali pravo na proglasenje nezavisnosti.

#334 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 25 February 2010 - 10:27

ne citas sta pise. obrati paznju na opise verovatnoce mogucih ishoda. po Ekonomistu, Srbija ima jace sanse od Kosova.

Posted Image

edit:

P.S.

“If you think education is expensive, try ignorance”
:ph34r:

Edited by TonyBall, 25 February 2010 - 10:39.

#335 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 February 2010 - 10:30

po Ekonomistu, Srbija ima jace sanse od Kosova.

um, Economist to ne kaze. nije lepo lagati.

#336 pera zdera

pera zdera
  • Banned
  • 564 posts

Posted 25 February 2010 - 14:31

Ocigledno da nisi razumeo ovu recenicu. Marc Weller kaze da ako sud kaze da kosovari nisu imali pravo da proglasavaju nezavisnost onda to bi predstavljao veliki presedan. Profesor Weller kaze da to nema sanse da se desi (in the unlikely event) da kosovari nisu imali pravo na proglasenje nezavisnosti.

To sto je Kosovo danas nezavisna drzava vec jeste veliki presedan. Sud ce reci svoje, mada je izgleda najverovatnije da nece reci nista, ali tu cinjenicu ne moze promeniti. Odluka suda, uostalom, ne znaci mnogo. Oni koji su priznali Kosovo sigurno nece povuci svoje priznanje, oni koji ga nisu priznali mozda ce jos oklevati, ali ko god planira da prizna Kosovo ucinice to pre ili kasnije. Mozda, u nekom moralnom smislu,Srbija moze dobiti nesto ako odluka suda bude u njenu korist, ali od toga se ne zivi.

Edited by pera zdera, 25 February 2010 - 14:32.

#337 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 25 February 2010 - 14:52

To sto je Kosovo danas nezavisna drzava vec jeste veliki presedan. Sud ce reci svoje, mada je izgleda najverovatnije da nece reci nista, ali tu cinjenicu ne moze promeniti. Odluka suda, uostalom, ne znaci mnogo. Oni koji su priznali Kosovo sigurno nece povuci svoje priznanje, oni koji ga nisu priznali mozda ce jos oklevati, ali ko god planira da prizna Kosovo ucinice to pre ili kasnije. Mozda, u nekom moralnom smislu,Srbija moze dobiti nesto ako odluka suda bude u njenu korist, ali od toga se ne zivi.

Licno mislim da bi odluka suda u korist Kosova bila najbolja varianta i za Srbiju i za Kosovo.

#338 vraticuse

vraticuse
  • Banned
  • 467 posts

Posted 25 February 2010 - 15:01

Licno mislim da bi odluka suda u korist Kosova bila najbolja varianta i za Srbiju i za Kosovo.

Ajd pojasni malo to svoje misljenje.

#339 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 25 February 2010 - 15:03

Mada je ovo topik oko strategije za sever ipak moje misljenje jeste da bas taj stav MSP-a u mnogome ce uticati i za tu strategiju pa zato me interesuje zasto smatras da nezavisno Kosovo jeste presedan. U kom smislu to kazes i koji su ti argumenti?

#340 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 25 February 2010 - 15:07

Ajd pojasni malo to svoje misljenje.

Dobronameran savet za novog ucesnika foruma. Dobro je iskoristiti search funkciju i pogledati o cemu se vec na forumu raspravljalo i koji su stavovi diskutanata koji su vec duze na forumu. Na taj nacin se ne diskutuje uvek o istim stvarima nego se mogu pitati i neka nova pitanja, tj. voditi nove diskusije koje ne zamaraju bar deo ucesnika i citalaca. Ovo je nevezano za tvoje pitanje Preshevariju koje moze ali ne mora rezultirati nekom vec vidjenom diskusijom.

#341 vraticuse

vraticuse
  • Banned
  • 467 posts

Posted 25 February 2010 - 15:15

Dobronameran savet za novog ucesnika foruma. Dobro je iskoristiti search funkciju i pogledati o cemu se vec na forumu raspravljalo i koji su stavovi diskutanata koji su vec duze na forumu. Na taj nacin se ne diskutuje uvek o istim stvarima nego se mogu pitati i neka nova pitanja, tj. voditi nove diskusije koje ne zamaraju bar deo ucesnika i citalaca. Ovo je nevezano za tvoje pitanje Preshevariju koje moze ali ne mora rezultirati nekom vec vidjenom diskusijom.

A sto je tesko Preshevariju da odgovori i kaze "o tome sam vec pisao pretrazi forum". Ja sam hteo mozda da cujem njegovo misljenje sa osvrtom na pradjasnju diskusiju i sa osvrtom na temu ovog topika. Nisam imao nameru da otvaram novu diskusiju vezanu za ili protiv Nezavisnog Kosova.

Edited by vraticuse, 25 February 2010 - 15:16.

#342 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 25 February 2010 - 15:26

A sto je tesko Preshevariju da odgovori i kaze "o tome sam vec pisao pretrazi forum".

Ko kaze da mu je tesko?!

Procitaj jos jednom Andurilov uvod na obracanje tebi:

Dobronameran savet za novog ucesnika foruma.

A i rekao ti je da ovo nije vezano sa pitanjem koje si postavio.

#343 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 25 February 2010 - 15:39

A sto je tesko Preshevariju da odgovori i kaze "o tome sam vec pisao pretrazi forum". Ja sam hteo mozda da cujem njegovo misljenje sa osvrtom na pradjasnju diskusiju i sa osvrtom na temu ovog topika. Nisam imao nameru da otvaram novu diskusiju vezanu za ili protiv Nezavisnog Kosova.

zashto je to dobro za Kosovo ne moram da ti pojasnim.
Zashto je to dobro za Srbiju?
To bi bio jedan ako ne i jedini exit iz situacije bez izlaza ili bezizlazne situacije kako god hocesh.
Kosovsko breme koje danas na ledjima nose srpski polticari prozapadne orijentacije bi malo (ili mnogo) bilo relaksirano, dobili bi malo vishe u hrabrosti da se pred javnost izlazi sa nekim drugacijim idejama o reshavanju problema na Kosovu i stime bi se dobilo na ubrzavanju procesa evroatlantskih integracija.
Ti si pametan covek i verovatno ti je jasno da Srbija sa ne mozhe u EU bez da reshi sama sa sobom problem Kosova kao shto verovatno znash da se odvojeni koloseci o kojima stalno prica Dzeremaja Volf se sastavljaju na kilometar ispred velike celicne kapije zvane EU i naravno da znash koji je kljuc koji otvara tu kapiju .
A ako ti josh uvek nije jasno onda se pozivam na onu narodnu" dve lubenice u jednoj ruci ...."

#344 vraticuse

vraticuse
  • Banned
  • 467 posts

Posted 25 February 2010 - 16:08

zashto je to dobro za Kosovo ne moram da ti pojasnim.
Zashto je to dobro za Srbiju?
To bi bio jedan ako ne i jedini exit iz situacije bez izlaza ili bezizlazne situacije kako god hocesh.
Kosovsko breme koje danas na ledjima nose srpski polticari prozapadne orijentacije bi malo (ili mnogo) bilo relaksirano, dobili bi malo vishe u hrabrosti da se pred javnost izlazi sa nekim drugacijim idejama o reshavanju problema na Kosovu i stime bi se dobilo na ubrzavanju procesa evroatlantskih integracija.
Ti si pametan covek i verovatno ti je jasno da Srbija sa ne mozhe u EU bez da reshi sama sa sobom problem Kosova kao shto verovatno znash da se odvojeni koloseci o kojima stalno prica Dzeremaja Volf se sastavljaju na kilometar ispred velike celicne kapije zvane EU i naravno da znash koji je kljuc koji otvara tu kapiju .
A ako ti josh uvek nije jasno onda se pozivam na onu narodnu" dve lubenice u jednoj ruci ...."

Sto se evropskih integracija tice mislim da si u pravu. Kad tad pre ulaska u EU ce doci pitanje granica, teritorije, susedi itd. To svi znaju cak i oni politicari koji pricaju da je moguce do kraja voditi dupli kolosek. Ali ne mislim da bi odluka suda u korist kosovskih Albanaca olaksala evrointegracije Srbije, naprotiv uslo bi se u jos bezizlaniju situaciju. Borba za Kosmet bi postala jos teza i to bi se vuklo u nedogled. Drugacije ideje za resavanje problema Kosova nema ili nezavisno ili u srbiji/sa srbijom. DJA ili BU.

Edited by vraticuse, 25 February 2010 - 16:10.

#345 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 25 February 2010 - 16:11

Sto se evropskih integracija tice mislim da si u pravu. Kad tad pre ulaska u EU ce doci pitanje granica, teritorije, susedi itd. To svi znaju cak i oni politicari koji pricaju da je moguce do kraja voditi duplo kolosek. Ali ne mislim da bi odluka suda u korist kosovskih Albanaca olaksala evrointegracije Srbije, naprotiv uslo bi se u jos bezizlaniju situaciju. Borba za Kosmet bi postala jos teza i to bi se vuklo u nedogled. Drigacije ideje za resavanje problema Kosova nema ili nezavisno ili u srbiji/sa srbijom. DJA ili BU.

Dža u ex. JNA ulici, Bu u Dalmaciji. :ph34r:
I jedno i drugo "kod beljbana" :)