Jump to content

Photo

Strategija za Sever Kosova

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
364 replies to this topic

#16 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 17 January 2010 - 19:57

apropo "evropskih tokova", ako bi neko bio ljubazan da objasni:

kada su tacno bilo koji i bilo ciji nacionalni interesi postali "evropski tokovi"? ja sam bio ubedjen da su te navodne evropske vrednosti - demokratija, ljudska prava i slicne djakonije...

mislim... nemam nista protiv da i Albanci ganjaju svoje nacionalne (i drzavne) interese sa istim zarom sa kojim to cine braca Srbi & ostali.

samo napred, u nove pobede! ali nazivati to evropskim tokovima? :ph34r:

Edited by Gandalf, 17 January 2010 - 20:01.

#17 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 17 January 2010 - 20:01

ne ide to tako. ko je odlucio, i kako se to da izvesti? batinom?

probali par puta, i ne fercera. ovo sto jeton pominje isterivanje Bogdanovica kao nekakvu "strategiju" (???) je upravo to, prisilna integracija. posebno mi se svideo detalj o evropskim tokovima. :ph34r:

Batinu je koristila drzhava Srbija i evo ga rezultat - Kosovo drzhava.
Nema potrebe za prisilnom integracijom. Ima i drugih nachina. Mrzi me da pishem a i ne treba bit genije da bi se znalo koji su to nachini

#18 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 17 January 2010 - 20:05

Nema potrebe za prisilnom integracijom. Ima i drugih nachina. Mrzi me da pishem a i ne treba bit genije da bi se znalo koji su to nachini

odlicno.

i? sta cekas, zasto te druge nacine ne izlozis kosovskoj vladi i mnogopostovanim strancima? oni izgleda imaju malecnih problema sa iznalazenjem tih nacina.

Edited by Gandalf, 17 January 2010 - 20:07.

#19 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 17 January 2010 - 20:32

odlicno.

i? sta cekas, zasto te druge nacine ne izlozis kosovskoj vladi i mnogopostovanim strancima? oni izgleda imaju malecnih problema sa iznalazenjem tih nacina.

Ako te ne mrzi potrazhi Fahoxove postove pa qe ti biti jasnije. Shto se vlade i "mnogoposhtovanih stranaca" tiche, nachini se znaju ali tempo uvodjenja treba da se uskladi. A i to bi trebalo veoma brzo da se uskladi.

Edited by brass, 17 January 2010 - 20:34.

#20 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 17 January 2010 - 22:12

Mala digresija Presh.Gandalf je Zilkićev Bošnjak.

dok si ti Suljov jatagan

#21 jeton

jeton
  • Members
  • 151 posts

Posted 17 January 2010 - 22:22

apropo "evropskih tokova", ako bi neko bio ljubazan da objasni:

kada su tacno bilo koji i bilo ciji nacionalni interesi postali "evropski tokovi"? ja sam bio ubedjen da su te navodne evropske vrednosti - demokratija, ljudska prava i slicne djakonije...

mislim... nemam nista protiv da i Albanci ganjaju svoje nacionalne (i drzavne) interese sa istim zarom sa kojim to cine braca Srbi & ostali.

samo napred, u nove pobede! ali nazivati to evropskim tokovima? :ph34r:

Kazem Evropskim Tokovima, zato sto nasi, to jest Balkanski "tokovi" nisu manje elegantni od EU tokova....ali ljudi su umorni od limba. Jedan Srbin sa Kosova je meni rekao ovako "Ja sam Dragan, Ja sam Srbin MISLIM da zivim u Srbiji, u Severnu Mitrovicu, i moj brat, Milan je Srbin on ZNA da zivi u Srbiju u Nis...al ja ne mogu da putujem bez viza, dok Milan moze! .....sada ja mislim da je to jedan mali razlog da se sever integrise demokratski...i da pocinjemo da i mi radimo za svoju buducnost....u tom nekom EU parku.
PS: Verovali ili ne mnogo je i tih Albanaca kojima odgovara ovakav sever Kosova....15% vise profita cini razliku izmedju biti "patriota" ili ne...pricam o svercu itd.

#22 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 18 January 2010 - 13:17

PS: Verovali ili ne mnogo je i tih Albanaca kojima odgovara ovakav sever Kosova....15% vise profita cini razliku izmedju biti "patriota" ili ne...pricam o svercu itd.

Da, na zalost to je istina. Imamo i drugih primera da se takve teritorije iskoriscavaju za licni dobit u ime patriotizma. To smo imali slucaj sa Istocnom Slavonijom. Secamo se onih auta sa tablicama BM (Beli Manastir) za koje nije isplacena carina. Ista situacija postoji i kod Severnog Kipra gde turci rade slicne stvari sa utajom poreza slicno. Situacija se normalizuje kada takvi delovi postanu u potpunosti u pravni sistem u drzavi kojoj pripadaju. S tim u vezi, sever Kosova ce biti u normalnom stanju onog trenutka kada tamo funksionise sve kako treba (bar u onoj meri kao u okolini) i da tamo imamo sudove, zakone koji funksionisu pa onda carina koja radi i koja sprecava sverc robe iz Srbije i td.

#23 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 18 January 2010 - 14:47

da nam neko objasni kako se u "demkratskom"delu Kosova registruju automobili "uvezeni"iz zapadne Evrope
posle može da krene sa kritikama na račun severnog Kosova

#24 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 18 January 2010 - 14:50

ne ide to tako. ko je odlucio, i kako se to da izvesti? batinom?

probali par puta, i ne fercera. ovo sto jeton pominje isterivanje Bogdanovica kao nekakvu "strategiju" (???) je upravo to, prisilna integracija. posebno mi se svideo detalj o evropskim tokovima. :ph34r:

Ti si bolan potpuno izgubio kompas i uopshte ne razlikujesh shta je levo a shta desno..
Ali poshto ne priznajesh nezavisnost Kosova onda ti se deportovanje srpskog ministra koji bi da srbuje po Kosovu cini kao "prisilna integracija".
Odlucili su Amerika i Evropa i tebi treba da je kristalno jasno shta to znaci.

Edited by PRESHEVARI, 18 January 2010 - 14:50.

#25 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 18 January 2010 - 16:11

Ali poshto ne priznajesh nezavisnost Kosova

odakle ti to da ja ne priznajem nezavisnost Kosova? nisam kosovski patriJota? ne pisem hvalospeve o multietnickom raju na Kosovu?

niti jedan jedini put na ovom forumu ja nisam napisao da sam za ili protiv nezavisnosti, da priznajem ili ne.

onda ti se deportovanje srpskog ministra koji bi da srbuje po Kosovu cini kao "prisilna integracija".

obrati paznju - jeton je napisao da je to deo nekakve strategije. a ako je deportacija ministra deo strategije za integraciju Srba... :ph34r:

Edited by Gandalf, 18 January 2010 - 17:19.

#26 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 18 January 2010 - 16:37

Ocito je da ne postoji nikakva strategija Vlade Kosova za Severno Kosovo. Svakako postoji zelja integracije tog dela Kosova, ali zelja nije strategije. Nisam siguran da Kosovska Vlada moze imati strategiju za Kosovo bez podrske MZ, jer jednostavno Severna Mitrovica je off limits za nju.

S druge strane, postoji strategije Srbije za Severno Kosovo. Strategija je jasna, sprecavati bilo koju vezu i saradanju severnog dela Kosova, da bi se na kraju doslo do podele, i pripajanja tog dela Kosova, Srbiji. Drugim recima podela Kosova, pritom bez nikakvog razgovora o Juznoj Srbiji (PMB).

#27 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 18 January 2010 - 17:53

Ocito je da ne postoji nikakva strategija Vlade Kosova za Severno Kosovo. Svakako postoji zelja integracije tog dela Kosova, ali zelja nije strategije. Nisam siguran da Kosovska Vlada moze imati strategiju za Kosovo bez podrske MZ, jer jednostavno Severna Mitrovica je off limits za nju.

S druge strane, postoji strategije Srbije za Severno Kosovo. Strategija je jasna, sprecavati bilo koju vezu i saradanju severnog dela Kosova, da bi se na kraju doslo do podele, i pripajanja tog dela Kosova, Srbiji. Drugim recima podela Kosova, pritom bez nikakvog razgovora o Juznoj Srbiji (PMB).

Mislim da ovaj scenario nema perspektive. Ma sta mi mislili o velikim silama i njihovim delovanju mora da se prizna da se dobro staraju i o formalnim stvarima. Pogledajmo samo pitanje Kosova u MSP. Sve te velike sile su angazovale najbolje eksperte i profesore medjunardonog prava da bi pokazale da imaju pravo i sa legalnog aspekta sto se tice nezavisnosti Kosova. Ako pitamo NATO zasto su na Kosovu oni bi odgovorili da su tu na osnosvu odluke Saveta Bezbednosti tj. rezolucije 1244. Ali ta odluka kaze da NATO mora da stiti granice Kosova i ne sme da dozvoli prisustvo srpskih snaga bezbednosti na Kosovu. U takvoj situaciji Srbija nema niti moze imati prinudne organe nigde po Kosovu. A bez prinudnih organa ne mozes kontrolisati jednu teritoriju niti tamo ima zakona i reda bez takvih organa. Dakle stvari su vezane. Srbija ne moze da ima suverenitet na bilo kom delu Kosova s tim sto "kontrolise" severni deo. Stavim kontrolu pod navodnicima jer ta kontrola jeste pre svega zato sto MZ (NATO) je odlucila da to bude tako dok ne pada tenzija jer mozemo reci da taj NATO koji isterao citavu vojnu masineriju Srbije u 1999 mogao da istera i te strukture Srbije na sever Kosova za 24 sata ako ne i manje. Da spominjem i jednu veoma realnu ocenu Rade Trajkovic u jednu debatu kada rekla da na Kosovu postoje nefunksionalne institucije Srbije juzno od Ibra i polufunksionalne strukture na sever Kosova. Polufunksionalne jer nemaju policiju i legalne sudove.

No sto se tice strategije ona je tu jasna. Srbi su poceli da vide i ubedice se jos vise da sa paralelnim/virtuelnim zivotom ne mogu dalje i to se najbolje pokazalo zadnjih dana desavanjima u Strpcu. Stvaranjem nove opstine Severna Mitrovica gradjani sa severa Kosova ce moci da imaju opstinu koja realno resava probleme i koja jeste legalna. Step by step ce se ici i na uspostavljanju kontrole na granicnim prelazima na severu. Kosovo u ovom aspektu ima vreme jer kao sto sam rekao Srbija ni u kom trenutku ne moze imati svoje bezbednosne snage a nezakonito stanje ne moze ici u nedogled. Rekao sam i u mnogim prethodnim postovima da ja nikada nisam ocekivao niti ocekujem primenu sile na sever Kosova jer ne samo nije potrebno vec jeste i kontraproduktivno. Zar je bilo potrebno primeniti silu u Strpce? Pa svakako da ne.

Edited by fahox, 18 January 2010 - 17:58.

#28 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 18 January 2010 - 20:24

odakle ti to da ja ne priznajem nezavisnost Kosova? nisam kosovski patriJota? ne pisem hvalospeve o multietnickom raju na Kosovu?

niti jedan jedini put na ovom forumu ja nisam napisao da sam za ili protiv nezavisnosti, da priznajem ili ne.

obrati paznju - jeton je napisao da je to deo nekakve strategije. a ako je deportacija ministra deo strategije za integraciju Srba... :ph34r:

Koristish SPS terminologoji i izraze za Kosovo, nikada nijednom nisi napisao nijednu lepu rech ili neshto pozitivno u ovih 10 godina ali si se barem nekada drzhao po strani.
Stavove koje iznosish ovde ne daju nam ni trunke sumnje o tvojem opredelenju pro-kontra Kosova.
Samo nemoj da nas hebesh u zdrav mozak, ti si jedan inteligentan decko ali ni mi nismo mutavi.
Iskreno ti kazhem da zacudjuje(barem mene) tvoje pisanje i ocigledno odobravanje stanja na severnom Kosovu znajuci ko sve tamo shvrlja, isti oni koji su tvom narodu priredili genocid a nama nestanak(deportacija) Ivanovici, Jakshici i razno razni jastrebovi proshlih vremena.

#29 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 18 January 2010 - 23:50

Zamolio bih vas bez licnih prozivki.

#30 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 19 January 2010 - 00:06

Iskreno ti kazhem da zacudjuje(barem mene) tvoje pisanje i ocigledno odobravanje stanja na severnom Kosovu znajuci ko sve tamo shvrlja, isti oni koji su tvom narodu priredili genocid a nama nestanak(deportacija) Ivanovici, Jakshici i razno razni jastrebovi proshlih vremena.

ako napisem da je situacija na severu u finansijskom pogledu manje losa nego u Pristini, to znaci da ja odobravam situaciju? ili... ako napisem da se Srbima vise isplati ovako i da im je stanje kakvo jeste manje losa alternativa, da li to znaci da odobravam stanje?

ne znaci.

to samo znaci da je stanje u severnom delu u nekim stvarima bolje (=manje lose)* nego u Pristini. to znaci da su alternative losije od postojeceg (loseg) stanja. to znaci da je Srbima u mitrovackoj bolnici bolje da primaju plate od vlade Srbije, nego da primaju dva-tri puta manje plate od kosovske vlade. to znaci da je bolje imati struju i ne placati, nego imati i placati. to znaci da je srpski pasos vredniji od kosovskog. ima toga jos, ali da ne duzim.

a to sto ljudi na moje pisanje gledaju kroz prizmu etnickih i nacionalnih interesa, i radije bi verovali kako je stanje u severnoj Mitrovici uzasno, jer tamo zive srbonacisticki monstrumi koji za dorucak konzumiraju nevinu albansku decicu... :ph34r:

edit:
*manje lose/ manje uzasno/ manje ocajno/ manje grozno/ kako god hoces

Edited by Gandalf, 19 January 2010 - 00:28.