Jump to content

Photo
- - - - -

World News

• Please log in to reply
2943 replies to this topic

#61 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 18 October 2010 - 10:24

Pa tome i ja pričam.Deca imigranata se u dobroj meri osakaćuju u "Hauptschule" i tu ostaju do 9.razreda, pa kasnije moraju na neki zanat.Da li je to namerno ili ne, ne znam ali fakat je da većina te dece ne nabije prosek za upis u gimnaziju.Ne verujem da su ta deca kolektivno glupa...
To oko dečjih vrtića je izraženo u getoima, mada ni to nije odlučujući faktor jer se radi o 2 ili 3 godine vrtića.Glavni problemi nastaju u "Hauptschule".Dosta getoizoranih delova nekih gradova, je ustvari nekakav podsvesno obrambeni mehanizam roditelja, misleći da se osećaju sigurnje kada su u okruđenju svojih.Tako naprimer ima odeljenje u kojem samo jedan Nemac a ostalo deca imigranata. Sa druge strane geoti se stvaraju jer dosta njih živi u socijalnim stanovima koji su najjeftiniji, te im Soziaalamt plaća one nejjeftinije.
Imaosam takođe prilike da vidim se stan neće izdati jednom strancu, ve radije nekom Nemcu.RTL televizija je to testirala tako što se telefonski javila na kedan novinski oglas.Prvo su se obratili na lošem nemačkom i rečeno im je da je stan već izdat, dok u sledećem pozivu je to učinjeno na "Hochdeutsch", i odmah je dogovoren termin da posetu stana.

Problem je takođe što je većina Turaka veoma usko vezana sa svojim tradicionalnim navikama.Naprimer po turskim džamijama se imami dovode iz Turske gde budu po 4 godine , i posle odlaze a zamenjuju ih novi.Hutba se drži na turskom jeziku , kao i verska nastava.
Ja obično za Bajram odem u najbližu džamiju, ali ništa ne razumem šta imam kaže posle molitve. Zato smatram potpuno ispravno da se religijska nastava treba obavljati na nemačkom jeziku.No problem je kako stvoriti takav kadar.U BW je religija uvedena i u nemačke škole, ali imaju problema sa nastavnim kadrom.
Nedavna izjava koju je izrekao predsednik Nemačke Cristian Wullf da je islam i nemačka religija, naišla je na veoma oštre osude pogotovu u Bayernu koji je najksenofibičniji na Turke.

Ja se u potpunosti slazem s tvojim upisima na ovom topicu, s tim sto sam samo htela da dodam i par stvari o tom njihovom vrlo "nepravednom" obrazovnom sistemu. Postoje deca koja tek kasnije zablistaju u skoli, a u Nemackoj je takvoj deci vrlo otezan put za dalje skolovanje
  • 0

#62 karadoz

karadoz
  • Banned
  • 1,908 posts

Posted 18 October 2010 - 10:26

Tim zanimljivije - toliko Nemaca, a ipak nemati osecaj da si u Nemackoj. I ne kazem samo ja... par kolega koji su bili tamo, dosli s istim zakljuckom (neki od njih Nemci, neki Ameri, Svedjani...).

edit: da se ne razumemo pogresno - ne kazem da je to nesto lose, samo iznosim svoj osecaj, koji je, dakako, vrlo subjektivan

Laicki prevedeno "Islamofobija" ali i to je osjecaj
  • 0

#63 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 18 October 2010 - 10:34

Uopste se ne radi o tome - Turci jesu najbrojnija imigrantska zajednica, te stoga mozda i najcesce pominjani

U gradu u kome ja zivim, nikakvi problemi s Turcima ne postoje. Problem prave Rusi.

I da ne bi bilo prozivanja tog tipa koji si ti zapoceo, ovde se radi o problemu s kojim se srecu sve drzave koje imaju imigrante - ono sto napisah za Ludwigshafen bi se bez problema moglo primeniti i na Kubance i Miami... s tim sto sad pricamo o Nemackoj.

Znaci, taj neki "izolovan" zivot, u kom se, kao sto Prishtevac rece, ljudi osecaju najzasticenije
  • 0

#64 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 18 October 2010 - 10:43

Ti kao da trazis u postovima forumasa ono sto zelis da vidis i da onda na to odreagujes. Meni svasta mozes pripisati, ali da sam neki "-fob" (osim mozda "grmljavinofob") - nikako!
  • 0

#65 karadoz

karadoz
  • Banned
  • 1,908 posts

Posted 18 October 2010 - 10:44

Uopste se ne radi o tome - Turci jesu najbrojnija imigrantska zajednica, te stoga mozda i najcesce pominjani

U gradu u kome ja zivim, nikakvi problemi s Turcima ne postoje. Problem prave Rusi.

I da ne bi bilo prozivanja tog tipa koji si ti zapoceo, ovde se radi o problemu s kojim se srecu sve drzave koje imaju imigrante - ono sto napisah za Ludwigshafen bi se bez problema moglo primeniti i na Kubance i Miami... s tim sto sad pricamo o Nemackoj.

Znaci, taj neki "izolovan" zivot, u kom se, kao sto Prishtevac rece, ljudi osecaju najzasticenije

A kakav si problem uocila u Ludwigshafen-u, trcali su za tobom vikali Allāhu Akbar.. nosili Turske zastave, legitimisali pa tukli ko nije Turcin ... pojasni?
  • 0

#66 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 18 October 2010 - 10:52

A kakav si problem uocila u Ludwigshafen-u, trcali su za tobom vikali Allāhu Akbar.. nosili Turske zastave, legitimisali pa tukli ko nije Turcin ... pojasni?

zvizdali, dovikivali i jedan krenuo da me prati - meni vrlo zastrasujuce.. i to u normalnom delu grada, znaci ne negde gde je pusto. I ne - nisam bila provokativno obucena, vec poslovno, u pantalonama.... odbila posao (dobar posao) tamo upravo zbog tog "osecaja".

Sad ces ti reci "pa to je jedan slucaj" - meni i taj jedan bio dovoljan

opet edit: nije topic o mom osecaju, ali valjda imam pravo (a i priliku) da kazem. Izvinjavam se ako je moj osecaj povredio necija druga osecanja

Edited by FL-Sunshine State, 18 October 2010 - 10:54.

• 0

#67 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 18 October 2010 - 11:00

Karađoz

Mislim da ne poznaješ problematiku u Nemačkoj. Islamfobija postoji, ali za to imaju dobrog udela i Turci.Jednom Nemcu hrišćaninu je Islam poznat iz onoga što ga vidi po svojim gradovima, a ne iz učenja časnog Kurana. Dobar broj Turaka muslimana se na takav negativan način samopredstavlja i svoje loše navike pripisuju svojim islamskim tradicijama.
Kad bi samo znao koliko je ovde u Nemačkoj bilo "Ehrenmorda" (ubistava iz časti) Po nagovoru familije brat masakrira svoju sestru zato što se zabavljala sa nekim Nemcem.Koliko ima slučajeva da se deca vere još u detinjstvu.
A to sve pripisuju svojoj tradiciji. A najviše Turaka visi po bordelima, neTurkinje im služe samo za iživljavanje i da ti dalje ne pričam.
To je jedan od razloga islamofobije kod Nemaca.Ja se sa tim svakim danom susrećem te ti govorim iz iskustva.Mogu ti stranice i stranice ovde ispisati o tome.
Murat Wienfrid Hofman je Nemac koji je konvertirao poodavno u Islam. Bio je dugogodišnji ambasador Nemačke po zemljama Magreba. Napisao je brdo knjiga. U njegovj knjizi. "Islam u XX stoljeću doslovce kaže:
"Na orijentu ima puno muslimana ali malo Islama, dok na zapadu ima veoma malo muslimana ali puno Islama"...
Mislim jednom rečenicom je rečena suština...
  • 0

#68 karadoz

karadoz
  • Banned
  • 1,908 posts

Posted 18 October 2010 - 11:05

zvizdali, dovikivali i jedan krenuo da me prati - meni vrlo zastrasujuce.. i to u normalnom delu grada, znaci ne negde gde je pusto. I ne - nisam bila provokativno obucena, vec poslovno, u pantalonama.... odbila posao (dobar posao) tamo upravo zbog tog "osecaja".

Sad ces ti reci "pa to je jedan slucaj" - meni i taj jedan bio dovoljan

opet edit: nije topic o mom osecaju, ali valjda imam pravo (a i priliku) da kazem. Izvinjavam se ako je moj osecaj povredio necija druga osecanja

Als die Nazis die Kommunisten holten,
habe ich geschwiegen;
ich war ja kein Kommunist.

Als sie die Sozialdemokraten einsperrten,
habe ich geschwiegen;
ich war ja kein Sozialdemokrat.

Als sie die Gewerkschafter holten,
habe ich nicht protestiert;
ich war ja kein Gewerkschafter.

Als sie mich holten,
gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
  • 0

#69 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 18 October 2010 - 11:07

....

"Ja te vise ne bih zadrzavao"
  • 0

#70 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 18 October 2010 - 11:08

Situacija u zapadnoj Evropi nije uporediva sa prekookeanskim državama.

Zapadnoevropske zemlje su krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih imale tako vrtoglav ekonomski razvoj da je bilo nemoguće naći radnike, pogotovo polukvalifikovane i kvalifikovane. Posla i narudžbina kolko hoćeš, para za nove fabričke pogone do mile volje, ali nikoga na birou za zapošljvanje ko bi u tim fabrikama radio, svi koji mogu da rade su već zaposleni. Već klince na poslednjoj godini školovanja su saletali sa svih strana sa ponudama.

Počelo je plansko traženje radnika u jugoistočnoj Evropi i severnoj Africi u kojima je nezaposlenost bila veća i postojao višak radne snage u odnosu na kapacitete ekonomije.

Ideja je bila da ljudi dođu na privremeni rad (guest-worker, gast-arbeiter), zarade lovu i tom lovom ostvare boljitak u domovini – otvore svoj biznis, kupe nove traktore, uvedu struju, navodnjavanje itd.

Mnogi gastarbajteri su upravo to i uradili.

Računalo de da će mnogi i ostati, uzeti državljanstvo i nije donet nikakv zakon koji bi to sprečio, što da ne neka ostane ko hoće (izuzetak je Švajcarska u kojoj je jako teško dobiti trajni boravak ili državljanstvo)

Procena bila pogrešna. Daleko više gastarbajtera je ostalo nego što je iko planirao. To se ne vidi odmah, kako da 1970 znaš šta će biti 2000?

Zbog osnovne pretpostavke da gastarbajteri nisu imigranti već privremeni gosti, ništa nije urađeno za integraciju, za razliku od SAD, Kanade ili Australije koje polaze od toga da svako ko dođe ostaje i ne ide više u bivšu domovinu.

To važi i za gastarbajtere, i oni sami su u ogromnoj većiini planirali da se vrate, sanjali o tome, zbog čega se dobar deo nije potrudio da nauči jezik više od najosnovnijeg. Ostali su potpuno fokusirani na svoje domovine. Čitali su novine iz domovine, gledali svoju TV, družili se samo sa svojima i doseljavali se kod svojih u komšiluk.

Parovi sa decom su se često zapravo plašili da im se deca ne uklope previše, jer su sanjali o tome da im se deca vrate u domovinu a ne da ostanu u „privremenoj“ domovini.

Dakle, potpuno drugačija slika nego u SAD, gde su roditelji polazili baš od toga da će im deca i unuci ostati u SAD i stimulisali iha da postanu što veći Amerikanci (ili Kanađani, Australijanci).

To je problem koji desničari napumpavaju i koriste kao omiljeni propagandni materijal. U stvarnosti je daleko manji i kao što reče Prištevac, situacija se zapravo poboljšava. No to ne znači da će problem integracije sam od sebe da se reši. Takođe, niko normalan ne misli da je to moguće rešiti za dan dva, trajaće to decenijama.

Edited by yossarian, 18 October 2010 - 11:12.

• 0

#71 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 18 October 2010 - 11:09

Karađoz

Mislim da ne poznaješ problematiku u Nemačkoj. Islamfobija postoji, ali za to imaju dobrog udela i Turci.Jednom Nemcu hrišćaninu je Islam poznat iz onoga što ga vidi po svojim gradovima, a ne iz učenja časnog Kurana. Dobar broj Turaka muslimana se na takav negativan način samopredstavlja i svoje loše navike pripisuju svojim islamskim tradicijama.
Kad bi samo znao koliko je ovde u Nemačkoj bilo "Ehrenmorda" (ubistava iz časti) Po nagovoru familije brat masakrira svoju sestru zato što se zabavljala sa nekim Nemcem.Koliko ima slučajeva da se deca vere još u detinjstvu.
A to sve pripisuju svojoj tradiciji. A najviše Turaka visi po bordelima, neTurkinje im služe samo za iživljavanje i da ti dalje ne pričam.
To je jedan od razloga islamofobije kod Nemaca.Ja se sa tim svakim danom susrećem te ti govorim iz iskustva.Mogu ti stranice i stranice ovde ispisati o tome.
Murat Wienfrid Hofman je Nemac koji je konvertirao poodavno u Islam. Bio je dugogodišnji ambasador Nemačke po zemljama Magreba. Napisao je brdo knjiga. U njegovj knjizi. "Islam u XX stoljeću doslovce kaže:
"Na orijentu ima puno muslimana ali malo Islama, dok na zapadu ima veoma malo muslimana ali puno Islama"...
Mislim jednom rečenicom je rečena suština...

gledala sam jednog kanadskog novinara koji je napisao knjigu o migracijama, i bas je spominjao turke u nemackoj. kaze, ti turci kada su se prvo preselili u nemacku, uopste nisu bili nacionalisti i tradicionalisti, nego su takvi postali u nemackoj. njihovi sugradjani iz istih sela koji su se preselili u UK, su se potpuno asimilovali ovde. kaze da je upravo greska nemacke sto ih je drzala kao zamenljivu, jeftinu i privremeno radnu snagu, umesto da ih ohrabri da se integrisu.
  • 0

#72 karadoz

karadoz
  • Banned
  • 1,908 posts

Posted 18 October 2010 - 11:13

"Ja te vise ne bih zadrzavao"

ZADRZAVAO zar nisi zensko?
  • 0

#73 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 18 October 2010 - 11:15

Situacija u zapadnoj Evropi nije uporediva sa prekookeanskim državama.

Zapadnoevropske zemlje su krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih imale tako vrtoglav ekonomski razvoj da je bilo nemoguće naći radnike, pogotovo polukvalifikovane i kvalifikovane. Posla i narudžbina kolko hoćeš, para za nove fabričke pogone do mile volje, ali nikoga na birou za zapošljvanje ko bi u tim fabrikama radio, svi koji mogu da rade su već zaposleni. Već klince na poslednjoj godini školovanja su saletali sa svih strana sa ponudama.

Počelo je plansko traženje radnika u jugoistočnoj Evropi i severnoj Africi u kojima je nezaposlenost bila veća i postojao višak radne snage u odnosu na kapacitete ekonomije.

Ideja je bila da ljudi dođu na privremeni rad (guest-worker, gast-arbeiter), zarade lovu i tom lovom ostvare boljitak u domovini – otvore svoj biznis, kupe nove traktore, uvedu struju, navodnjavanje itd.

Mnogi gastarbajteri su upravo to i uradili.

Računalo de da će mnogi i ostati, uzeti državljanstvo i nije donet nikakv zakon koji bi to sprečio, što da ne neka ostane ko hoće (izuzetak je Švajcarska u kojoj je jako teško dobiti trajni boravak ili državljanstvo)

Procena bila pogrešna. Daleko više gastarbajtera je ostalo nego što je iko planirao. To se ne vidi odmah, kako da 1970 znaš šta će biti 2000?

Zbog osnovne pretpostavke da gastarbajteri nisu imigranti već privremeni gosti, ništa nije urađeno za integraciju, za razliku od SAD, Kanade ili Australije koje polaze od toga da svako ko dođe ostaje i ne ide više u bivšu domovinu.

To važi i za gastarbajtere, i oni sami su u ogromnoj većiini planirali da se vrate, sanjali o tome, zbog čega se dobar deo nije potrudio da nauči jezik više od najosnovnijeg. Ostali su potpuno fokusirani na svoje domovine. Čitali su novine iz domovine, gledali svoju TV, družili se samo sa svojima i doseljavali se kod svojih u komšiluk.

Parovi sa decom su se često zapravo plašili da im se deca ne uklope previše, jer su sanjali o tome da im se deca vrate u domovinu a ne da ostanu u „privremenoj“ domovini.

Dakle, potpuno drugačija slika nego u SAD, gde su roditelji polazili baš od toga da će im deca i unuci ostati u SAD i stimulisali iha da postanu što veći Amerikanci (ili Kanađani, Australijanci).

To je problem koji desničari napumpavaju i koriste kao omiljeni propagandni materijal. U stvarnosti je daleko manji i kao što reče Prištevac, situacija se zapravo poboljšava. No to ne znači da će problem integracije sam od sebe da se reši. Takođe, niko normalan ne misli da je to moguće rešiti za dan dva, trajaće to decenijama.

Pa ima već puno i Landes i Bundes ministara koji su stranog porekla u regionalniom vladama i nemačkoj vladi.Neki su čak i predsednici političkih partija. Da ne pričam o glumcima, moderatorima, režiserima, itd. Daleko je bolje od noga što je u medijima, i šta se priča u predizbornim kampanjama.
  • 0

#74 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 18 October 2010 - 11:19

gledala sam jednog kanadskog novinara koji je napisao knjigu o migracijama, i bas je spominjao turke u nemackoj. kaze, ti turci kada su se prvo preselili u nemacku, uopste nisu bili nacionalisti i tradicionalisti, nego su takvi postali u nemackoj. njihovi sugradjani iz istih sela koji su se preselili u UK, su se potpuno asimilovali ovde. kaze da je upravo greska nemacke sto ih je drzala kao zamenljivu, jeftinu i privremeno radnu snagu, umesto da ih ohrabri da se integrisu.

yossarian gore objasni sasvim dobro razloge zasto su se ljudi tih 60-ih, 70-is.. samoizolovali. Koliko samo nas zna nekog gastarbajtera koji je otisao na "privremeni"rad u Nemacku, i za 30-40 godina nije savladao jezik, ali je u domovini napravio kucu od 3 sprata. Jendostavno, umesto da placa kurs nemackog, on je kupovao pesak i sljunak u domovini. Problem nastaje onog trenutka kad su poceli da dovode i porodice - tad je Nemacka trebala da pokrene, izmedju ostalog, "integration course" koji se sada promovise, a ne da ceka 20-ak godina.

S druge strane, ne treba drzava tebe da tera da se ti asimilirasi uklopis - to treba sam da radis radi vecih mogucnosti za bolji zivot
  • 0

#75 karadoz

karadoz
  • Banned
  • 1,908 posts

Posted 18 October 2010 - 11:21

Rasizam, populizam i netolerancija: Gdje sve buja epidemija 'desnila' u EU

mislim zaista da se ne trebate zabrinjavati, kad "rasciste" problem sa Turcima doci ce slijedeci na red... istorija se ponavlja a mi nista iz nje ne ucimo

Edited by karadoz, 18 October 2010 - 11:23.

• 0