Jump to content


Photo
- - - - -

Singapur


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#1 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 January 2010 - 13:08

Singapur, 2 puta velicine opstine Lazarevac i 5 miliona stanovnika, cesto je presedaliste za letove.

Kompanija (Singapore Airlines) je svetski lider u kvalitetu i po floti.

Nisu svi avioni kao ovaj ali su masovno novi novcati:

Posted Image

Aerodrom Changi je, ako ne prvi, konstantno u top-3 na svetu:

Imigracija:

Posted Image


Imigracija, drugi terminal:

Posted Image

I inace mirno i opusteno, opsti prostor, nije biz ili prva klasa:

Posted Image

Edited by yoyogi, 07 January 2010 - 13:08.


#2 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 January 2010 - 13:11

Rado ponekad prelistam ovu knjigu dvosmislenog naslova:

Posted Image

Kako se samo Viza Card odmah setila da uhvati korak sa krljustima koncertne dvorane i postavi reklamu odmah uz mesto gde svi slikaju:

Posted Image

#3 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 07 January 2010 - 13:17

Na aerodromu u Singapuru me oduševila kabina za pušače. Nije klimatizirana, niti ventilirana nego su dva zida otvorena od stropa nadole u visini od nekih 40cm i tako spojena s vanjskom atmosferom. Tropski mirisi, unutra žive biljke. Vrlo ugodno, veliki plus za domišljati singapurski narod.
Na istom putovanju sam u Bangkoku otvorio vrata, zavirio i okrenuo se iako sam bio bez nikotina 15h. Metar debeli stupovi dima su doslovno nepomično ležali, a smrad je bio kao da ležiš u džinovskoj pepeljari.

#4 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 07 January 2010 - 13:24

Na aerodromu u Singapuru me oduševila kabina za pušače. Nije klimatizirana, niti ventilirana nego su dva zida otvorena od stropa nadole u visini od nekih 40cm i tako spojena s vanjskom atmosferom. Tropski mirisi, unutra žive biljke. Vrlo ugodno, veliki plus za domišljati singapurski narod.


Znamo mi na sta mislis...to je verovatno ovo mesto mada ih ima jos nekoliko:

Posted Image

#5 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 07 January 2010 - 13:32

I pušači su ljudi.

#6 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 08 January 2010 - 02:36

Vrlo prakticni saveti sta da se radi kada se zatekne na Changi Singapore u tranzitu. Prema duzini trajanja tranzita.

Ja preporucujem 2 hours free city tour , ne kosta nista a torbe ostaju cekirane mozes da se setas bez icega, kako maneken.

Moj kolega, koji se sa troje dece vracao sa Balija preko Singapura, imao je 10 sati (od 2 popodne do ponoci) izmedju letova.

Sta je uradio:

Ovaj isti city tour ali se nije vratio na aerodrom nego je ostao u gradu
Ferris wheel - dnevna voznja
Vecera 6pm
Ferris wheel nocna voznja
Night safari (autobus krece i vraca se , kao i za sve ture, upravo od Ferris Wheel, to je kao sto ture krecu od Crkve Svetog Marka)
Povratak na aerodrom (20 minuta od centra grada, taxi 10SGD = 5EUR, nema baksisa, nikada)

Postovacu kasnije slike sa Ferris Wheel (zovu ga Singapore Flyer) , precnika 165m. Verujem da je jos uvek najveci na svetu. Dubai je pravio jos veci ali je taj izgleda ostao zamrznut kao panter u sred skoka kad im je pukao gradjevinski bubble.

Singapore Flyer official web site

Edited by yoyogi, 08 January 2010 - 09:05.


#7 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 January 2010 - 01:17

Esplanada, Marina Bay:

Posted Image


Posted Image


Ovo sto se tada gradilo do nje je naravno zavrseno:

Posted Image

I bilo je teren za:

Posted Image

U delovima grada gde nema mnogo celika i betona mozes da pomislis da si u Sidneju, na Padingtonu. Viktorijanske terrace houses, britansko nasledje:

Posted Image

#8 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 January 2010 - 01:28

Singapore Flyer. Sa 165m visine je (jos uvek) najveci na svetu.

Posted Image

Voznja traje 30 minuta i (za pare) mogu da postave sto sa sampanjcem ili sendvicima za specijalne ili poslovne prilike.

Gondole su naravno klimatizovane, sa prijatnom ambijentnom muzikom i ima najava kada se prilazi i kada se dodje do najvise tacke:

Posted Image

Pozajmljena slika:

Posted Image


Pogled na stambeni deo grada, vidi se golf teren.

Posted Image


Clanstvo u glof klubu u maloj city-state je vrlo skupo, cuo sam ide i do 50 hiljada US$ godisnje, te najvise cene i otvoreno pravo igranja placaju firme svojim executives da izvedu poslovne partnere na golf.
Potraznja je opet velika pa teren radi i nocu (pogled iz nocne voznje):

Posted Image

Edited by yoyogi, 09 January 2010 - 01:29.


#9 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 January 2010 - 01:47

Singapur nema nikakvih resursa. Sva hrana se uvozi. Cak nema ni kapi vode - voda dolazi iz Malezije.

Opet je jedna od najvecih rafinerija nafte na svetu:

Posted Image


Turisti obicno misle da su restorani u Singapuru skupi (sto je tacno) a malo ih zna da su food halls vrlo jeftine i hrana ukusna i sveza.
Tu jedu lokalci kada nisu kod kuce. Po stanovima, retko gde uopste ima kuhinja. Uz sve zgrade postoje radnjice koje spremaju hranu i tu se kupi na povratku i nosi kuci da se jede. To je jos jeftinije, nema teorije da neko kod kuce napravi bolje ili jeftinije.

Primeri cena (u singa dolarima. Podelis sa 2 i dobijes u EUR)

Posted Image

Posted Image

Moze da se jede unutra, u prijatnoj i klimatizovanoj atmosferi:

Posted Image

Ili napolju, u "basti", sa pogledom na Esplanadu, bez doplate:

Posted Image

#10 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 09 January 2010 - 04:20

Imao sam prilike da vidim aerodrom Changi 2 puta po nekoliko sati dok sam leteo za Australiju. Stvarno je prelep i totalno drugaciji od bilo kog aerodroma koji sam video. Od Singapura do Perta sam leteo Singapore Airlines-om , odlicni su stvarno , a najvise su mi se dopale stjuardese, tj. njihove uniforme.
Interesantno je da im se aerodrom zove Changi , isto kao i zatvor koji (kako sam cuo) vazi za bas zajeban zatvor.

#11 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 January 2010 - 11:50

Imao sam prilike da vidim aerodrom Changi 2 puta po nekoliko sati dok sam leteo za Australiju. Stvarno je prelep i totalno drugaciji od bilo kog aerodroma koji sam video. Od Singapura do Perta sam leteo Singapore Airlines-om , odlicni su stvarno , a najvise su mi se dopale stjuardese, tj. njihove uniforme.
Interesantno je da im se aerodrom zove Changi , isto kao i zatvor koji (kako sam cuo) vazi za bas zajeban zatvor.



troll on

Ybg, u Pragu je isto aerodrom Ruzyně i zatvor Ruzyně, možda je to neko pravilo. A možda se nalaze u istom delu grada? :ph34r:

troll off

#12 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 January 2010 - 12:24

Imao sam prilike da vidim aerodrom Changi 2 puta po nekoliko sati dok sam leteo za Australiju. Stvarno je prelep i totalno drugaciji od bilo kog aerodroma koji sam video. Od Singapura do Perta sam leteo Singapore Airlines-om , odlicni su stvarno , a najvise su mi se dopale stjuardese, tj. njihove uniforme.
Interesantno je da im se aerodrom zove Changi , isto kao i zatvor koji (kako sam cuo) vazi za bas zajeban zatvor.


Nema to veze, mesto je Changi. Aerodromi se, kao i zatvori, prave van grada, kad se moze, pogotovo u City-State malom mestu kao Singapur.

Ne znam za zatvorske uniforme, mora da su losije od SQ kabinskog osoblja :ph34r:

#13 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 13:15

Secam se da me je, kad sam pre vise decenija poceo da putujem po svetu, jedan moj tadasnji prijatelj odlicno posavetovao: "Tamo gde mozes da pijes vodu iz vodovoda, mozes i sebi da dozvolis da jedes na ulici." Ovo se apsolutno odnosi na Singapur. Nemam pojma kakvog im je ukusa voda iz vodovoda, ali pouzdano znam da je zdravstveno ispravna za pice. Nikada se u Singapuru nisam ustezao da jeden na ulici i po malim "restorancicima"; hrana je uvek bila savrsena. Jeo sam i u "Rafles" hotelu za ogromne pare, i to iskustvo nemam zelju da ponovim; za mali fragment te cene dobijate i u malim restorancicima i na ulici gotovo jednako ukusnu hranu; nije alpaka i porculan, nego plastika, nije servirano i posluzeno kao u hotelu, ali je odlicno.
Istu tu stvar, jedenje na ulici, ne bih ni pokusao u Bangkoku - najverovatnije je da se ne bih ni tamo otrovao, ali ne treba potvrdjivati izreku da "cup ide na cesmu dok se ne razbije".

#14 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 January 2010 - 14:17

...
Jeo sam i u "Rafles" hotelu za ogromne pare, i to iskustvo nemam zelju da ponovim;


Isto, bio sam tamo na sladoledu, skupo. Nema potrebe da se tamo ide na rucak/veceru, kao i na Boat Quay. Skupo (mada je svetska klasa) ali nema razloga da se svaki dan ide na veceru kao, recimo , u 3 Sesira u Skadarliji.


Istu tu stvar, jedenje na ulici, ne bih ni pokusao u Bangkoku - najverovatnije je da se ne bih ni tamo otrovao, ali ne treba potvrdjivati izreku da "cup ide na cesmu dok se ne razbije".


Nije to ni iz cega, u pravu si.

Bice i topic o Bangkoku, o kome imam znanje ravno intimnom.

#15 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 January 2010 - 14:52

Imao sam prilike da vidim aerodrom Changi 2 puta po nekoliko sati dok sam leteo za Australiju. Stvarno je prelep i totalno drugaciji od bilo kog aerodroma koji sam video. Od Singapura do Perta sam leteo Singapore Airlines-om , odlicni su stvarno , a najvise su mi se dopale stjuardese, tj. njihove uniforme.
Interesantno je da im se aerodrom zove Changi , isto kao i zatvor koji (kako sam cuo) vazi za bas zajeban zatvor.



U blizini Changi-a je bio i japanski koncentracioni logor tokom II svetskog rata, gomila Britanaca i Ozia je tu sahranjeno.