Jump to content


Photo
- - - - -

Jela za trežnjenje i duše olakšavanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 January 2010 - 12:30

Posle dana teskih jela, pecenja, sarmi i podvaraka, meni prija nesto sto je lakse.
Ja pravim nekakvu moju varijantu "cobanca" - paprikasa koji se u Slavoniji kuva obicno u kotlicu i jako mi prija.
U zavisnosti od kolicine izmiksam 1-2 ili vise ako je potrebno glavica crnog luka, dok ne nastane pasta. Koristim, kako kada, meso: jagnjetinu (ovcetinu), govedinu ili svinjetinu. Nikada ne koristim skupe pozicije mesa, kao sto je but, nego naprotiv, meso prosarano zilicama, sa malim komadicima masnoce i kratkim misicima sa dosta vezivnog tkiva. Meso isecem na ne previse sitne kocke, pa onda luk i meso nalijem polovinom vode, a polovinom soka od paradajza, dodam svezu ili tucanu ljutu papriku i 2-3 lista lovora i istiha kuvam. Kad je meso vec vise od pola kuvano, dodam 1-2 krompira isecena na kocke, 2-3 sveze paprike takodje isecene na krupnije komade (ali nije nuzno) i nastavim da kuvam dok se meso i krompir sasvim ne skuvaju. Pokusavao sam da dodajem i sargarepu, ali daje jedan slatkasti ukus.
Imajte u vidu da je ovo jelo, usprkos imenu, zapravo gusta corba i treba da ima dovoljno vode/tecnosti. Sve vreme kuvam otklopljeno, a kad je vec pri kraju, obilno ga "prekrstim" suvim belim vinom, po mogucnosti malko kiselijim. Tako kuvam jos samo nekoliko minuta, jer volim da se oseca i miris, a i ukus vina. Soli i krupno mlevenog crnog bibera po ukusu.
Napominjem, osim prirodne masnoce iz mesa nema nikakve druge masnoce.

Edited by vladan, 04 January 2010 - 12:33.


#2 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 04 January 2010 - 21:09

Pa nije ti nešto za olakšavanje i trežnjenje, posle ovih ubistvenih krkanja, opet imaš meso.
Meni bi sela neka laka riba, ili čorbuljak, zaljućen. Primetio sam da mi je stomak porastao :ph34r: za samo par dana, i navukao sam se - od ponoći do tri ujutru nasrćem na frižider, naizmenično slano slatko, užas.

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 January 2010 - 21:12

Kolicinu i vrstu mesa odredjujes sam.

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 January 2010 - 15:37

Ako volite karfiol, dve varijante:

1. Celu glavicu karfiola, ukljucujuci tu i onih nekoliko zelenih listova okolo obarite u slanoj vodi dok ne postane mek. Izvadite glavicu iz vode, zelene listove isecite na krupnije komade i dodajte nekoliko cvetova karfiola pa napravite corbu.

2. Ocistite glavicu karfiola od zelenih listova, odvojite cvetove i skuvajte ih u pari, ali da se ne raspadnu (10 min).

I iz jedne i iz druge varijante, dobijate obarene cvetove karfiola. Stavite ih u zdelu, ako treba dosolite, pospite krupno mlevenim biberom po ukusu, limunovim sokom po ukusu i jednom kasikom dobrog maslinovog ulja.

Ko zeli, uz to curece ili pilece belo meso, uvaljano u nekakvu smesu biljnog zacina (tipa Vegeta) i kratko proprzeno na teflonu samo s nekoliko kapi ulja.

Corba od karfiola:

Vodu u kojoj se kuvao karfiol (ne previse) zacinite gustim kiselim mlekom u koje ste umutili 1-2 zumanceta i zacinili limunom po ukusu. So i biber.

#5 r2d3

r2d3
  • Members
  • 153 posts

Posted 19 January 2010 - 20:33

Moja varijacija na temu:

Jednu onu kombinaciju "zelen za supu" iseckati na kolutice, i proprziti na malo masnoce (masti po mogucstvu, ne ulja), pri tome prvo ubaciti celer, zatim sargarepu, zatim, par glavica crnog luka, nema potrebe cak ni previse sitno seckati, dok se meso bude ukrchkalo, on ce biti "beyond recognition", i da, Vladanova kombinacija mesa :ph34r:, da se ne ponavljam bez veze. Bibera, ljute paprichice i soli po ukusu, u pogodnom trenutku dodati sok od paradajza, a na dalje nalivati kad god izgubi technosti....ja bih radije crnim vinom, ali nek bude crno/belo po ukusu. Pre nego sto dodate meso, moze se baciti stotinjak grama sitno seckane slaninice kao predhodnica, zamalo zaboravih :)

Krompir ne dodajem, ali dodje odlicno kao prilog, ceo onako, kuvan u ljusci..

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 19 January 2010 - 20:58

Salata od mesa:

zavisno od broja lobanja kupiti jagnjetine. Za 4-5 lobanja jedno 2 kg jagnjetine. Zapeci lijepo u rerni dok ne porumeni. Dok se meso pece, uzeti filete od pilecih prsa i pohovati u brasnu i ulju. To da da se jede umjesto hljeba. A u tavi isprziti sitno izrezane komadice teletine na crvenom luku. I onda kad je sve gotovo jede se pohovani komadic tako sto se umace u tavu s teletinom, a jagnjetina se pomalo ''chopa''. Kad smazete jedno pola kg te salate, onda se popije na to jedno 3-4 piva onako pohladna. I mamurluk ko rukom odnesen. :ph34r:

#7 r2d3

r2d3
  • Members
  • 153 posts

Posted 19 January 2010 - 21:29

...


Mesto leba mesa bela? :ph34r:

Nego, nekad sam radio u nekoj vrsti show-biznisa, pa mi se chesto desavalo da sachekam neko rano jutro, recimo 05:00, sa prilicno alcohola u krvi, i tada: pesaka nekih kilometar do banjaluchkog cevapa, jedan pojedem najmasniji - dakle koliko ona lepinja uspe da popije masti, jedan normalan, kupim jedan knjazic od 1.5l da se nedje za ona periodichna budjenja....e, sad, ovaj recept radi kad imas dvajes i dve-tri, dal bi radio i sad...ne znam :)

Edited by r2d3, 19 January 2010 - 21:36.


#8 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 January 2010 - 12:21

Salata od mesa:

zavisno od broja lobanja kupiti jagnjetine. Za 4-5 lobanja jedno 2 kg jagnjetine. Zapeci lijepo u rerni dok ne porumeni. Dok se meso pece, uzeti filete od pilecih prsa i pohovati u brasnu i ulju. To da da se jede umjesto hljeba. A u tavi isprziti sitno izrezane komadice teletine na crvenom luku. I onda kad je sve gotovo jede se pohovani komadic tako sto se umace u tavu s teletinom, a jagnjetina se pomalo ''chopa''. Kad smazete jedno pola kg te salate, onda se popije na to jedno 3-4 piva onako pohladna. I mamurluk ko rukom odnesen. :ph34r:

Ej, kakve lobanje ? Za u rernu, ili...

#9 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 20 January 2010 - 15:45

Ej, kakve lobanje ? Za u rernu, ili...

Ne, nego broj ljudi, narodski receno. A ono za u rernu je glavusha. Mmmm, njami.

#10 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 20 January 2010 - 16:19

Salata od mesa:

zavisno od broja lobanja kupiti jagnjetine. Za 4-5 lobanja jedno 2 kg jagnjetine. Zapeci lijepo u rerni dok ne porumeni. Dok se meso pece, uzeti filete od pilecih prsa i pohovati u brasnu i ulju. To da da se jede umjesto hljeba. A u tavi isprziti sitno izrezane komadice teletine na crvenom luku. I onda kad je sve gotovo jede se pohovani komadic tako sto se umace u tavu s teletinom, a jagnjetina se pomalo ''chopa''. Kad smazete jedno pola kg te salate, onda se popije na to jedno 3-4 piva onako pohladna. I mamurluk ko rukom odnesen. :ph34r:

e vrijedjelo se napit, izgleda...

za ove s jeftinijim ulaznicama, znao se taj mramurluk u svoj vakat izbijat i samo leso jagnjecim glavama.
...i niko se zalio nije.

#11 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 20 January 2010 - 17:47

e vrijedjelo se napit, izgleda...

za ove s jeftinijim ulaznicama, znao se taj mramurluk u svoj vakat izbijat i samo leso jagnjecim glavama.
...i niko se zalio nije.

Ma kaki zalit moj Muras. Ovo je malo i zeza, ali se sjecam razbijanja mamurluka kiselim corbicama u ascinici. Cijena, pa recimo prevedeno sad oko 1 eura. Pa se malo othukne, pa onda pache od glava i telecih nogica. I naravno kashika sirceta da malo ''razabere''. :ph34r: Navecer spreman za novu rundu, ako se ima sta slaviti. A ono znas nas, nadje se vazda nesto. Steta sto Vesna ne pije, a na izvoru je. Ima ascinica koja se ubila za lijecenje mamurluka. Sve svjeze, ukusno, reklama ''od usta do usta'', nista mermer i mesing, cadzave serpe, ma milina. A jeftino.

#12 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 20 January 2010 - 20:44

Ma kaki zalit moj Muras. Ovo je malo i zeza, ali se sjecam razbijanja mamurluka kiselim corbicama u ascinici. Cijena, pa recimo prevedeno sad oko 1 eura. Pa se malo othukne, pa onda pache od glava i telecih nogica. I naravno kashika sirceta da malo ''razabere''. :ph34r: Navecer spreman za novu rundu, ako se ima sta slaviti. A ono znas nas, nadje se vazda nesto. Steta sto Vesna ne pije, a na izvoru je. Ima ascinica koja se ubila za lijecenje mamurluka. Sve svjeze, ukusno, reklama ''od usta do usta'', nista mermer i mesing, cadzave serpe, ma milina. A jeftino.


Nije se uvek imalo vremena za trežnjenje nekim čorbicama, kafama ili jogurtima. Ustane se ujutro, udari jedna loza ili votka ili nešto drugo, žestoko. Po mogućstvu na eks. Ode mamurluk ko rukom odnet.
Za to se kaže: Klin se klinom izbija.

#13 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 January 2010 - 03:11

Japanci, tradicionalno slabi na alkohol, preporucuju:

Pocari Sweat (enrgy drink)
Water works, but sports drinks work better. Pocari Sweat and its imitators rehydrate you and replenish your supply of potassium and magnesium, two essential electrolytes that you've been excreting. The liquid will help with your headache; the nutrients will speed up your body's water cycle, flushing the toxins and easing your nausea.


Watermelon
The Chinese have been using watermelons medicinally for millenniums, but it took a Japanese scientist named Mitsunori Wada to figure out why. In 1930 he isolated citrulline, an antioxidizing amino acid found in watermelons that appears to boost blood circulation, detox the liver, ease muscle fatigue and do a host of other things that someone with a hangover might appreciate.

In 1994, a company named San Koa Suikato from Japan's watermelon- growing Kumamoto Prefecture in Kyushu began marketing citrulline extract as a dietary supplement. Says company spokesman Ryoji Ueda: "We began hearing from customers that our product was helping their hangovers, so we took it to Tokyo Ikashika University (Tokyo Medical and Dental University) for tests." The university found that the supplement offered "resistance to acute alcohol intoxication."


The product was reborn as Suika No Chikara (Watermelon Power), a 4-gram square of compressed fermented watermelon with garish packaging and marketing that almost-but-not-quite claims it can prevent or cure a hangover. It's available throughout Kyushu and in selected Family Mart stores nationwide, and yes, it really works.


Watermelon power: Suika No Chikara, compressed fermented watermelon

(tablete kompresovane lubenice):

Attached Files



#14 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 21 January 2010 - 09:21

ovo za Pokari Sweat je apsolutno tacno, isprobao sam nekoliko puta i uvek funkcionise.

#15 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 22 January 2010 - 13:07

Doktori kazu, kad cirkas, cirka pravi potrebu za vitaminom "B".

Vegemite (u stvari, pivski kvasac) je, kazu, "najbolji poznat izvor vitamina B".

Australijsko nacionalno obelezje je i taj namaz za hleb. Generacije su na njemu odrasle.

Neki preduzimljivi ljudi su ga stavili u tablete za treznjenje, cak i kazu "trezni te dok spavas".

Evo kriminalca:

Posted Image